Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573

    Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??

    Καλημέρα!! Όπως θα γνωρίζουν οι φοιτητές , είναι περίοδος της λατρεμένης εξεταστικής..Με την κατάθλιψη και τις κρίσεις πανικού που αντιμετωπίζω, πλέον μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να συγκεντρωθώ και να απομνημονεύω. Το συζήτησα με το γιατρό μου και καταλήξαμε ότι καλύτερα να αφήσω στην άκρη το θέμα των σπουδών για λίγο αφού με αγχώνει υπερβολικά και να προσπαθήσω με πολύ χαλαρούς ρυθμούς δουλεύοντας παράλληλα. Ωραία... Άντε να το δώσω στον πατέρα μου να το καταλάβει αυτό!! Μετά από τρελές πιέσεις αν πήγα να δώσω το πρώτο μάθημα του είπα ότι πήγα γιατί δεν άντεχα στη σκέψη ότι θα άρχιζε τις φωνές και ότι θα δραματοποιούσε την κατάσταση. Αφού δε με καταλαβαίνει βρε παιδιά, προτιμά να πάω να δώσω, να μη γράψω τίποτα και η ψυχολογία μου να πέσει και άλλο. Απλά νιώθω τύψεις με τα ψέμματα, έλεος είμαι 24 και ψεύδομαι για τα μαθήματα!!!!Αλλά θα με τρέλενε.....
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να χαλαρώσεις λίγο τους ρυθμούς, αλλά να μην αφήσεις και εντελώς στην άκρη τις σπουδές σου, μην χάσεις δηλαδή εντελώς επαφή. πχ αν έχεις δέκα μαθήματα σε μια εξεταστική, δώσε τα δύο και διάλεξε αυτά που θα σε βολέυουν και οι μέρες της εξέτασης κτλ κτλ. λες ότι θα δώσεις, δεν θα γράψεις τίποτα και η ψυχολογία σου θα πέσει κι άλλο. αν όμως δώσεις και τα πας καλύτερα απ\'ότι νομίζεις? τότε δεν θα ανέβει η ψυχολογία σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μυστικα και ψεματα ! ,,βρε δεν τους στελνεις στον δι@... λεω εγω,,,,,,,,,Συγκεντρωσου στην υγεια σου και στις πρωτεραιοτητες σου , και μην δινεις και τοση σημασια αν σε ΑΝΑΓΚΑΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥς ΦΕΡΘΕΙς ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ,,ας προσεχανε !!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    claire, λογική μου φαίνεται η απάντησή σου, απλά δε νιώθω έτοιμη να αντέξω τη ψυχολογία των εξετάσεων αυτό το διάστημα. Δεν τις αφήνω εντελώς, προσπαθώ το διάβασμα σε χαλαρούς ρυθμούς αλλά για κλίμα εξετάσεων...ούτε λόγος!μπρρρρ

    path, με κάνεις και νιώθω καλύτερα! Βασικά, όποτε έχω προσπαθήσει να μιλήσω ειλικρινά κοροΪδεύουν και μου τα χώνουν κανονικότατα.. Και φανταστείτε, να είσαι σκ...ά από μόνος σου που δε μπορείς να ανταπεξέλθεις, και να σου δίνουν μία να σε αποτελειώσουν!! Δε μπορώ άλλες ενοχές παιδιά, ειλικρινά..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να μην έχεις ενοχές.Σιγά,σε πήραν τα χρόνια καλέ!:P
    Κάνε αυτό που επιλέγεις ώστε να αποφορτιστείς.Οι άλλοι γύρω μας πάντα έχουν το δικό τους τρόπο σκέψης και οι απαιτήσεις τους κινούνται από δικές τους ανάγκες,εσύ διατηρείς πάντοτε το δικαίωμα να κινείσαι σύμφωνα με το τι εσύ θέλεις,τι πραγματικά σε βοηθά να είσαι ok.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    chris μη μασας κανε μια διακοπη τωρα και συνεχιζεις αργοτερα.
    σημασια εχει να ηρεμησεις και οταν δεις οτι μπορεις να ανταπεξερθεις ξεκινησε.
    οσο αφορα τους δικους σου μη νιωθεις ενοχες δεν μπορουμε παντα να ικανοποιουμε τις απαιτησεις των αλλων.εμεις ξερουμε στο κατω κατω τι μπορουμε και τι οχι,καταλαβαινουμε πολυ καλα τα ορια μας σε καθε δεδομενη χρονικη στιγμη.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by path
    μυστικα και ψεματα ! ,,βρε δεν τους στελνεις στον δι@... λεω εγω,,,,,,,,,Συγκεντρωσου στην υγεια σου και στις πρωτεραιοτητες σου , και μην δινεις και τοση σημασια αν σε ΑΝΑΓΚΑΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥς ΦΕΡΘΕΙς ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ,,ας προσεχανε !!!
    Οχι , δεν σε αναγκασε κανενας να φερθεις με ψεματα. Επιλογη σου ηταν να πας στο ψεμα.

    Τωρα το κατα ποσο δικιο ή αδικο εχουν ειναι αλλο θεμα, αλλα μην τους επιριπτεις πραγματα που δεν κανανε οι αλλοι.

    Τι θα πει το \"με αναγκασε να πω ψεματα\" ?
    Τι εβγαλε πιστολι και σε απειλησε εννοεις?

    .

    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανενας γονιος κατα βαθος δε χαιρεται οταν το παιδι του περναει ασχημα. Ο πατερας σου σε σκεφτεται και ξερει οτι μπορει να μεινεις πισω στις σπουδες σου ετσι αν το αφησεις λογω εσωτερικων θεματων. Δηλαδη αμα *χτυπα ξυλο* αυτα τα θεματα συνεχιστουν για λιγο περισσοτερο καιρο απο οσο υπολογιζεις, τοτε τι θα κανεις? Θα εγκαταλειψεις την σχολη σου επειδη δεν εχεις διαθεση για την ωρα να διαβαζεις?

    Ξερω κοπελα που ειχε καταθλιψη ,κρισεις πανικους και ενοιωθε \"κενη\" και \"μηδεν\" μεσα της, παρολα αυτα και δουλευε να πληρωνει το νοικι της, και σπουδαζε ταυτοχρωνα. Αυτη πως τα καταφερε?
    Απλα δεν επεσε στο τρυπακι που κανει την καταθλιψη δικαιολογια και βολεμα. Δεν αναφερομαι προς σε εσενα τωρα, αλλα να ξερεις πολλοι ανθρωποι βολευονται με κατι τετοια και λενε \"εχω καταθλιψη δε μπορω να δουλεψω\" ή \"εχω καταθλιψη δε μπορω να παω για ψωνια\". Αυτο ειναι αποφυγη ευθυνων. Το να πει καποιος με καταθλιψη οτι δεν μπορει να βγει εξω να διασκεδασει με φιλους το καταλαβαινω, το να πει οτι δεν βρισκει κεφι και ορεξη να γελασει το καταλαβαινω, αλλα το να πει οτι δεν μπορει να κανει μηχανικες διαδικασιες οπως δουλεια και σχολη , αυτο δεν το καταλαβαινω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Eγώ μπορώ να το καταλάβω,ειδικά αν η σχολή είχε να κάνει και με επιρροή από τη θέληση των γονέων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    E ναι, σωστο και αυτο, δεν το χα σκεφτει.
    Αλλα δεν ανεφερε κατι τετοιο μεχρι στιγμης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ολοι αυτο κανουμε μην ανησυχεις!δεν ειναι δυνατον να αισθανεσαι τυψεις για κατι τετοιο..ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος..εγω οταν ημουν στην ιδια φαση εχασα ενα εξαμηνο,σιγα..αλλα στη μανα μου ελεγα οτι εδινα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    chr1986,

    κάνεις και ψυχοθεραπεία για κατάθλιψη, ή μόνο φάρμακα παίρνεις?
    Νομίζω ότι θα μπορούσες να κερδίσεις πράγματα από ψυχοθεραπεία.

    τελοσπάντων, εγώ νομίζω ότι δεν αντιμετωπίζεις το θέμα τον εξετάσεων καθόλου καλά, αλλα για να στο εξηγήσω αυτό θα πρέπει να γράψω ένα κατεβατό και δεν έχω χρόνο.

    Καλύτερα θα ήτανε να πας στην εξέταση και να γράψεις ακόμα και 2. Καλύτερα θα ήτανε, Θα έπαιρνες κάποιο feedback για τη δυσκολία της εξέτασης και το τι να κάνεις την επόμενη φορά. Με την αποφυγή που κανεις, χτίζεις βάσεις να δημιουργήσεις αγχώδη διαταραχή με εσένα και την εξεταστική. Την επόμενη φορά που θα ξαναερθει η εξεταστική, ο εγκέφαλος σου θα έχει καταγράψει ότι η εξεταστική είναι κάτι πάρα πολύ επικίνδυνο που πρέπει να αποφεύγεις. Την επόμενη φορά, πιθανότατα θα έχεις ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ να κατέβεις σε εξεταστική.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πλεον υπαρχει οριο στα ποσα χρονια θα κανεις για να παρεις πτυχιο.
    Μια λυση ειναι οτι για 1 ισως για 2 δεν ξερω χρονια μπορεις να ζητησεις αναστολη φοιτησης,δηλαδη να μην εισαι φοιτητης και να συνεχισεις μετα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ρε συ Boltseed ,, με συγχωρεις δηλαδη ,,και βαριεμαι τωρα να σου απαντησω προταση προταση,,αλλα δεν εχεις ιδεα τι θα πει ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ,, ,,,εντελως λεμε ! και με ξανασυγχωρεις - και δεν το συνηθιζω- αλλα θα σου πω οτι λες μ@λ@κιες..............

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    ναι οκ,απόψεις είναι αυτές,
    αλλά θα μπορουσα να μαθω που ακριβώς οφείλεται αυτη η βεβαιοτητα σου στο ότι \"δεν έχω ιδέα τι θα πει κατάθλιψη\" ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    chr1986 , θα σου πω για μενα . ειμαι σε 5ετη σχολη 49 μαθηματων. 6ο ετος ειχα περασει 1 μαθημα, εχω το ρεκορ των 10 εξεταστικων σερι χωρις να δωσω μαθημα (φχαριστω φχαριστω) . Ο κυριως λογος οτι δεν ημουν καλα με τον εαυτο μου, γιατι με πιεζανε 18 χρονια οι γονεις αντι να με μαθουν να αγαπαω τον εαυτο μοθ ή να κανω πραματα για μενα (βλεπε περναω μαθηματα ). τωρα ειμαι 9ο περναω ολα τα δυσκολα με την 1η και μενουν κατω απο 20, λογικα. Εξηγηση ? Οταν ηρθα κοντα στον εαυτο μου ειδα τα μαθηματα σαν αγκαθακια που ηθελα ναβγαλω απο πανω μου και ηταν ενα ειδος φροντιδας για μενα . Δε μουρθε απο μονη της αυτη η σκεψη κ με βρηκε. εγω θελησα επιτελους να βγαλω απτο σκηνικο τους γονεις κ τις επιθυμιες τους κ να βαλω τις δικες μου αναγκες κ θελω. νομιζω οτι φλυαρω αλλα θελω να σου πω οτι ειναι καλυτερα να περνας τα μαθημτα για σενα και να παιρνεις την ικανοποιηση k την ευθυνη οτι το κανεις για σενα παρα να τα κανεις σαν υποχρεωση. Γιαυτο θα σε παροτρυνα να φτιαξεις ενα χωρο που δε θα μπορουν να μπαινουν οι γονεις σου ωστε να κανεις τη δουλεια σου με τον ψυχοθεραπευτη σου ανενοχλητα , να πολεμησεις την καταθλιψη σου και σου εγγωομαι οτι θα παρεις μεγαλη ικανοποιηση οταν αρχισεις να περνας τα μαθηματα για σενα.
    αυτα ελπιζω να ειπα τπτ χρησιμο Q-:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •