"Xαμένη" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51

Thread: "Xαμένη"

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by RainAndWind
    η υποτίμηση είναι συνδεδεμένη με την έκφραση και καλά του\"ενδιαφέροντος\".
    Σε καταλαβαίνω.

    Κι αυτό πονάει.
    Έτσι μόνο ξέρουν κάποιοι γονείς να εκδηλώνουν το ενδιαφέρον τους, με τάχα σκληρή αγάπη.
    Κι όποτε το έβλεπα αυτό, από τη μία απαλύνε τον πόνο μου γιατί το εκλάμβανα ως ένα είδος ενδιαφέροντος, \"αγάπης\" και έτσι παρηγοριόμουν.
    Από την άλλη αυτη η παρηγοριά οδηγέί στην άρνηση της σκληρής πραγματικότητας, που είναι ότι όχι, η αγάπη και το ενδιεφέρον δεν είναι έτσι, δεν εκδηλώνεται έτσι. Δεν το αξίζω να μου εκδηλώνεται έτσι.

    Πολύ καλά έκανες και έβαλες για μία ακόμη φορά σαφή τα όριά σου. Και πολύ καλά έκανες που τις προάλλες ένιωσες την ανάγκη και που τόλμησες, δε φοβήθηκες, να δώσεις, για να δοκιμάσεις, να απλώσεις το χέρι.

    Αλλά δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι όταν δε θέλουν να αλλάξουν, δεν προκειται να αλλάξουν. Όχι γιατί εμείς δεν το αξίζουμε ή δεν είμαστε ικανοί να τους αλλάξουμε. Αλλά γιατί δεν το θέλουν και κατά συνέπεια δεν μπορούν.

    Κι ίσως, με τέτοιους γονείς, η αρμονική συνύπαρξη να είναι η όσο το δυνατόν οριοθετημένη συνύπαρξη...με συρματοπλέγματα...που ενίοτε περιλαμβάνει και πλήρη απόσταση...
    Τι κρίμα κάποιοι άνθρωποι να μην μπορούν να πλησιάσουν πραγματικά ο ένας τον άλλο. Νομίζω πως νιώθω αυτή την πικρία σου Ρέιν...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by RainAndWind
    Το ακαταλόγιστο για τη μητέρα μου,ναι.Πάσχει από ψυχική νόσο από τα νιάτα της,πολύ πριν κάνει οικογένεια.Αλλά ο πατέρας μου,παρόλο που αντιμετωπίζει προβλήματα,δεν έχει το ακαταλόγιστο.Είναι ένας πανέξυπνος άνθρωπος,ικανότατος επιχειρηματίας αλλά εντελώς ανίδεος στο πώς να χειρίζεται τις άλλου είδους σχέσεις,τις ουσιαστικότερες,τις απαραίτητες.Nature,ο πατέρας μου με πονάει,πάντα εκεί πόναγα,αυτή είναι η σχέση που με προβλημάτιζε μια ζωή.Τον δικαιολογούσα πάντα(τι κοινότυπο,να εφευρίσκεις πατήματα για να συνεχίσεις να αυτοτιμωρείσαι,να βρίσκεις λόγους να συνεχίσεις να κακοποιείσαι)...Χεμ.Προτιμο� �σα το altzheimer nature.Ενώ δίχως τους βαρβάρους,λολ,πώς το καταπίνεις το καταπότι πως απλά δεν θα το έχεις αυτό το ρημάδι το μπράβο,ό,τι κι αν έχεις πετύχει,όσο κι αν πάλεψες.Θα μου πεις,το μπράβο το έχεις για σένα την ίδια,ναι,το έχω,αυτή την επιθυμία να το βρω εκεί που ποτέ δε θα υπάρξει είναι που πρέπει να αντιπαλεύω μια ζωή.Μπράβο για τίποτε,ποτέ,όλο βρισιές,όλο υποβιβασμούς,πώς διάολο γεννιέται τόσο δηλητήριο σε αυτούς τους ανθρώπους,που αισθάνονται τόσο μεγάλη την ανάγκη να πληγώνουν ανεξέλεγκτα για να παίρνουν ένα είδος αρρωστημένης ικανοποίησης,ένα ψεύτικο μεγαλείο δύναμης που τους είναι αναγκαίο για να μην εκμηδενιστούν.
    Πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω, δεν μπορείς να φανταστείς.
    Κι εμένα αυτή η σχέση με τον πατέρα... μέ έχει σημαδέψει.
    Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο με τον τίτλο αυτό και ίσως το κάνω.
    Σχέση αρρωστημένη. Βρισιές, υποβιβασμοί, μίσος, λόγια βαριά, λόγια που πονάνε. Το έχω νοιώσει το είδος εκείνο αρρωστημένης ικανοποίησης που νοιώθει όταν με πληγώνει. Νοιώθει ηδονή. Το λέω και μου σηκώνεται η τρίχα.
    Και μετά απο τόσους και τόσους αγώνες, ακόμα τον αφήνω να το κάνει ενίοτε. Είναι εκείνες οι φορές που θέλω να τον προσεγγίσω, που έχω την ελπίδα οτι θα μπορέσω να έχω το στοιχειώδες μαζί του...Αυτό κι εγώ αντιπαλεύω, την εσώτερη επιθυμία μου να το ψάχνω εκεί που ξέρω πως ποτέ δεν θα υπάρξει.

    Ξέρεις κι ο δικός μου ο πατέρας είναι \"πετυχημένος\" κοινωνικά και επαγγελματικά. Έχει ένα έξυπνο, δυνατό μυαλό και μεγάλη καταξίωση στον χώρο του. Κατάφερε να βγάζει ένα εισόδημα αντάξιο των φιλοδοξιών που είχε απο μικρός.
    Πάντα κρατούσε απόσταση απο εμάς. Μόνο κάτι στιγμές, με έναν αναπάντεχο τρόπο, επικοινωνούσε το βαθύτερο είναι του μαζί μου. Κατά τα άλλα η συναισθηματική του πλευρά γενικώς μένει καλά σφραγισμένη. Κλειστός χαρακτήρας, βρήκε καταφύγιο για την διαφορετικότητα που εκ φύσεως έχει σαν ψυχοσύνθεση πίσω απο την κοινωνική ταμπέλα και τη σιγουριά.

    \"Συνδέεσαι με τον ήλιο και την ελευθερία\" μου έγραψε κάποτε σε μια αφιέρωση σε βιβλίο του Ελύτη και μου το χάρισε.
    Ή άλλοτε θα με έπαιρνε όταν ήμουν χάλια, χωρίς να του έχω πει τίποτα και θα με στήριζε πολύ έμμεσα, θα μου έδειχνε οτι είναι εκεί.
    Ήρθαμε κοντά απο μικρά πράγματα, ταινίες, βιβλία που ανταλλάξαμε, κουβέντες ειπωμένες ασήμαντα αλλά που το βάρος τους ήταν μεγάλο. Υπήρχαν και αυτά. Αυτές οι σπάνιες νότες στον όλο μαυρισμένο πίνακα της κακοποίησης και της απαξίωσης.

    Μα δεν άντεχε ποτέ του το πολύ κοντά. Κάποια σπασμωδική κίνηση έκανε ξαφνικά, μου έμπηγε κάποιο λεπίδι, και τα κατέστρεφε όλα.
    Πέρυσι με φώναξε να φάμε μαζί μεσημεριανό, οι δυο μας, μετά απο μια συγκυρία που μας είχε φέρει κοντά. Θυμάμαι πόσο ευτυχισμένη βαδιζα το μεσημέρι εκείνο που πήγαιναν καλύτερα οι σχέσεις μας. Μέχρι που κάτσαμε και σιγά σιγά πήγε την κουβέντα στο οτι αν δεν είχαμε γεννηθεί εγώ και η αδερφή μου, η μητέρα μας θα ζούσε, έτσι μου είπε. Ήταν ευαίσθητη και δεν άντεχε τους καβγάδες μας, μου έλεγε απόλυτα με ένα ύφος που δεν σήκωνε κουβέντα. Κι όταν αγανάκτησα απόρησε κιόλας!

    Πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν πόσο απόσταση έχω πάρει πια απο αυτόν και πόσο σκληρά του μιλάω. Εξω απο τα δόντια. Του έχω βγάλει το μεγαλύτερο μέρος του θυμού μου κατάμουτρα. Και κάπου εκεί με επιασε το άγχος. Οτι είναι 70. Οτι θα τον χάσω. Οτι θέλω, όπως του έχω πει τα λόγια του θυμού μου, πριν τον χάσω, να του πω λόγια αγάπης. Κι έτσι του έστειλα ένα μειλ, ουδέτερο, μην τον τρομάξω, οτι θέλω απλά να τα λέμε που και που, σε μια νότα ζεστασιάς.

    Την επόμενη μέρα, έγινε μια πολύ μεγάλη ζημία στο σπίτι ( το οποίο μένω και που είναι παμπάλαιο και όλο βλάβες παρουσιάζονται) και τον παρακάλεσα να συνδράμει, λέγοντάς του οτι δεν μπορώ να σηκώσω στους ώμους μου το κόστος συντήρησης ενός τεράστιου σπιτιού κι ας μου τα δώσει δανεικά. Άρχισε να ουρλιάζει οτι δεν έχει λεφτά. Πήρα τον άνθρωπο που ξέρει τα κατατόπια του σπιτιού γιατί είναι παλιό και δεν μπορεί ο καθένας να ασχοληθεί και τον παρακάλεσα, με κάποια δυσκολία, να έρθει και θα του τα χρωστούσα εγώ και η αδερφή μου..είχε προλάβει όμως να τον πάρει εκείνος και του είπε \" εγώ δεν έχω να σου δώσω λεφτά και μην τυχόν και πας αν δεν βρουν αυτές να σε πληρώσουν. \" Το αποτέλεσμα ήταν ο άνθρωπος να μην έρχεται κι εμείς να παγώνουμε αφού μείναμε χωρίς θέρμανση.
    Ο πατέρας μου ατάραχος μέσα στο πολυτελέστατο σπίτι του, με το τζάκι του κτλ χαλάρωνε, έχοντας δώσει εντολή στον κοινό γνωστό μας που ξέρει τον καυστήρα και μπορεί να τον διαχειριστεί να μην τυχόν έρθει αν δεν τον πληρώσουμε αυθημερόν. Ένιωσα ντροπή και ταπείνωση όταν μου το είπε αυτό ενας ξένος.

    Απο τότε έχει τρελαθεί να με παίρνει τηλέφωνα να δει τι κάνω και δεν το σηκώνω. Και απορεί κιόλας με το τι έχω πάθει. Δεν θα του δώσω τη χαρά να νιώσει τον θυμό μου.
    Εγώ δεν πλήρωσα το φιλί, πλήρωσα το μειλ που του έστειλα.


    Τραγικό το ξέρω. Παλιότερα ήταν ακόμα πιο τραγικό, όταν ήμουν στην εφηβεία. κάνω κουράγιο. Ο δρόμος της ολοκληρωτικής οικονομικής ανεξαρτησίας είναι πιο κοντά απο ποτέ.
    Για τη συναισθηματική ανεξαρτησία δεν ξέρω... ίσως αν δεν ήταν ο μόνος που μου έχει απομέινει, ίσως αν δεν ήταν σε τόσο μεγάλη ηλικία, να ήταν πιο έυκολη υπόθεση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by weird
    Μέχρι που κάτσαμε και σιγά σιγά πήγε την κουβέντα στο οτι αν δεν είχαμε γεννηθεί εγώ και η αδερφή μου, η μητέρα μας θα ζούσε, έτσι μου είπε. Ήταν ευαίσθητη και δεν άντεχε τους καβγάδες μας, μου έλεγε απόλυτα με ένα ύφος που δεν σήκωνε κουβέντα. Κι όταν αγανάκτησα απόρησε κιόλας!
    Ρε παιδιά... έλεος!
    Θολώνει το μυαλό

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by Sofia
    Rain,

    η σχεση μου με τον πατερα μου, ειναι πλεον ανυπαρκτη. Καταλαβαινω τις προσπαθειες σου για επικοινωνια, την ελπιδα που μπορει να τρεφεις μεσα σου για καποια στιγμη αληθινης επικοινωνιας και απο την πλευρα του.

    Αληθεια νομιζω πώς ακομα και αυτο το \"δεν γουσταρω να αυτοτιμωρουμαι\" που ειπες στον ιδιο, εχει κομματια μιας τετοιας αναγκης. Το να το αναγνωριζεις στον εαυτο σου, πιστευω πώς μονο κακο δεν ειναι.

    Στο γραφω μονο γιατι αισθανομαι - μπορει εσφαλμενα- οτι γινεσαι αυστηρη με τον εαυτο σου. Και ισως να βλεπω πανω σου κ δικες μου συμπεριφορες.

    Να σαι καλα...καλη συνεχεια:)
    Μα φυσικά έχει κομμάτια ανάγκης Sofia,εκεί είναι το θέμα και γι αυτό με επηρεάζει ακόμη,με τη διαφορά πως κάποτε θα το βούλωνα για την ανάγκη αυτή,ενώ τώρα προτιμώ να δείχνω πόσο με θυμώνει η στάση του.Ήμουν ένα από τα παιδιά που σε κάθε αντίδραση έτρωγαν ξύλο ή τιμωρία,άρα έχω και αρκετό θυμό μέσα μου ακόμη που προσπαθώ να διαχειρίζομαι δίχως να γίνεται αυτοκαταστροφικός.Ανίδεοι γονείς,άσχετοι με το ρόλο τους,πάντα με το φόβο και την ανηλεή κριτική προσπαθούν να κερδίσουν υπακοή,αντί γι αγάπη.
    Θα ήθελες να μου εξηγήσεις το κομμάτι της αυστηρότητας γιατί δεν το κατάλαβα;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Διαβάζοντας όλα αυτά που γράφτηκαν στο θέμα αυτό, αλλά κυρίως και από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει τριγύρω στη ζωή, καταλήγω ότι οι γονείς που κακοποιούν \"στο όνομα της αγάπης και του ενδιαφέροντος\" είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που τελικά κατονομάζουμε......

    Οσο με αφορά, η μητέρα μου, δεν σήκωσε ποτέ χέρι στα παιδιά της. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι η συμπεριφορά της υπήρξε κακοποιητική.

    Πιστεύω ότι μάλλον θα έπρεπε να κατονομάζουμε όσους ΔΕΝ ήταν κακοποιητικοί, γιατί πάρα πολλοί γονείς ήταν, με τον Α ή Β τρόπο.
    Απλά πάρα πολλά \"παιδιά\", δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιληφθούν πόσο ελλειματικοί ή προβληματικοί ή ακατάλληλοι ήταν οι γονείς τους. Μάλλον γιατί αυτή η συνειδητοποίηση είναι πολύ επώδυνη. Γιατί απαιτεί πλέον να κάνει κανείς μια νέα αρχή στη ζωή του. Συνειδητοποιώντας ότι είναι μόνος. Χωρίς αποκούμπι εξ αίματος.

    Και επειδή ...ουδέν κακόν αμιγές καλού ας το αξιοποιήσουμε με κατάλληλη επεξεργασία στο μυαλό μας ώστε να γίνουμε σωστοί με τα παιδιά μας, ανήψια, κλπ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Nature,εγώ ακόμη απορώ,έχοντας μεγαλώσει μέσα σε μία οικογένεια που η κακοποίηση ήταν καθημερινή,με μία μητέρα ανίκανη να μας καλύψει την παραμικρή ανάγκη στον συναισθηματικό τομέα, με απίστευτες αλλαγές διάθεσης και ανεξέλεγκτες κρίσης οργής που κατέληγαν σε εξευτελισμό των παιδιών,απειλές,βία και φυσικά έντονο φόβο από μεριά των παιδιών,έναν πατέρα που είχε βρει καταφύγιο από τον ορυμαγδό στην εργασία του όπου διέπρεπε,δίχως καμία ικανότητα να προστατέψει,ενώ ενίοτε γινόταν κι ο ίδιος ένας κακοποιητής μέσω της τελειομανίας και του ελέγχου και άλλοτε επίσης με βία,ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ δε βρέθηκε μία κοινωνική υπηρεσία να μας πάρει από εκεί.Ένας συγγενής δεν έβλεπε τι γινόταν,ένας γείτονας δε νοιάστηκε,ένα κοντινό άτομο δεν είχε την απορία όταν άκουγε φωνές,βρισίδια και απειλές,τι θα κάνουν αυτά τα παιδιά με τέτοιους γονείς.
    Δεν μιλάμε για απλή κακοποίηση,μιλάμε για συστηματικό εκμηδενισμό προσωπικοτήτων,που όπως ανέφερες κι εσύ,αυτοσχέδια πάλευαν να επιβιώσουν,σε έναν αγώνα που δεν είχε τέλος.
    Όλοι έκλειναν τα μάτια.Τώρα αρνούμαι να κλείνω τα δικά μου τουλάχιστον.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Rain, πάρα πολύ εύλογες οι απορίες σου.
    Σχετικά με αυτές θα σου πω μια ιστορία που συνέβη πέρσι, στο Λονδίνο, που είναι πολύ πιο οργανωμένη κοινωνία από τη δική μας.
    Ηταν μια απαράδεκτη οικογένεια, που έπιναν, έπαιρναν ναρκωτικά, κλπ και είχαν ένα κοριτσάκι. Διαπίστωσαν όπως λες, οι κοινωνικοί λειτουργοί ότι εκεί μέσα τα πράγματα δεν είναι καλά. Εστειλαν έγγραφο στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου. Ο Δήμος έστειλε τα ανάλογα έγγραφα στους αρμόδιους υπαλλήλους. Αυτοί έκαναν τις ανάλογες επισκέψεις στο σπίτι. μόνο που για να πάρουν το παιδί από τους γονείς, χρειάζονταν 3 επισκέψεις.... Μετά την 1η ή 2η, δεν θυμάμαι ακριβώς, το παιδί βρέθηκε νεκρό, από βασανιστήρια. μέχρι του είχαν βγάλει τα νύχια και νομίζω πως του είχαν κόψει και κάποια ακροδάκτυλα.....
    Εγινε στο δήμο του Camden Town και βούηξε η πόλη. Εκλαψε όλη η πόλη.... Έτριξαν καρέκλες και \"αποκεφαλίστηκαν\" ανευθυνοϋπεύθυνοι που πίσω από τη γραφειοκρατεία δεν πήραν μια πρωτοβουλία για τον άμεσο κίνδυνο που διέτρεχε το κοριτσάκι.....

    Γενικά πιστεύω πως οι κοινωνίες είναι αδιάφορες. Καλύπτονται πίσω από \"καθωσπρεπικές\" συμπεριφορές του τύπου \"παιδί του είναι, δεν μπορώ να επέμβω\".
    Προσωπικά επεμβαίνω και ας γίνομαι κακιά. Εχω απευθυνθεί 2 φορές στο χαμόγελο του παιδιού για περιπτώσεις που έπεσαν στην αντίληψή μου. Η μια αφορούσε γείτονα και η άλλη συγγενή. το χαμόγελο μου είπε ότι χρειάζεται χαρτί εισαγγελέα.
    Χρειαζόντουσαν αποδείξεις....
    Η μαγνητοφώνηση δεν μετράει.
    Μάρτυρες.....
    Ποιος θα πάει να ανοίξει πόλεμο με το γείτονα?
    Πρώτα γιατί όλοι έχουν τις δουλειές τους και τη καθημερινότητά τους και δεύτερο γιατί δεν θέλουν μπελάδες.....

    Αν βέβαια το φιλοσοφίσεις θα δεις ότι οι περισσότεροι ζούμε χάρη στη θεά Τύχη. Αλλος από μας τη γλύτωσε από το άγριο ξύλο του βλαμμένου γονιού, άλλος κατά τύχη δεν πνίγηκε από εκείνο το κομματάκι μήλο, άλλος όπως εγώ τη γλύτωσε από τις μ@@κίες που έκανε με τα μηχανάκια, άλλος επειδή οδηγούσε μεθυσμένος στα 16 του.....
    Πιστεύω πως κατά τύχη ζούμε όλοι γενικά. Ας την αξιοποιήσουμε λοιπόν και ας τη χαρούμε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Aπό τύχη δε λες τίποτε.Με θεωρώ ένα από τα παιδιά της τύχης,γιατί γλύτωσα δεκάδες φορές από τα χέρια του θανάτου,λόγω παραμέλησης,λόγω χτυπημάτων,λόγω ανευθυνότητας,λόγω και λόγω.
    Πότε θα καταλάβουμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να γίνονται γονείς;Θίγω ένα τσουχτερό θέμα,αλλά το δικαίωμα κάθε παιδιού να μεγαλώνει σε ένα υγιές περιβάλλον ποιος το διασφαλίζει;
    Οκ,η μητέρα μου έκανε την κοινωνική επιταγή της ή υπάκουσε στο ένστικτό της(εδώ γελάμε),να γίνει μάνα,εμένα ποιος με ρώτησε αν επιθυμούσα να με μεγαλώσουν δύο γονείς που δεν άξιζαν το δικαίωμα αυτό;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by RainAndWind
    Πότε θα καταλάβουμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να γίνονται γονείς;Θίγω ένα τσουχτερό θέμα,αλλά το δικαίωμα κάθε παιδιού να μεγαλώνει σε ένα υγιές περιβάλλον ποιος το διασφαλίζει;
    Οκ,η μητέρα μου έκανε την κοινωνική επιταγή της ή υπάκουσε στο ένστικτό της(εδώ γελάμε),να γίνει μάνα,εμένα ποιος με ρώτησε αν επιθυμούσα να με μεγαλώσουν δύο γονείς που δεν άξιζαν το δικαίωμα αυτό;
    Αυτά τα λέει η 14 χρονη ανηψιά μου στους γονεις της που την παράτησαν μικρή στη γιαγια και την ανακάλυψαν στα 7,απο τότε το παιδί γυρίζει απο σπιτι σε σπιτι γιατι η μαμα ειναι \"αρρωστη\" και δεν θέλει τα παιδια στα πόδια της να λερώνουν το αποστειρωμένο σπίτι της!!!και περσυ την πρόλαβε η γιαγια πριν πηδήξει στο κενό..
    Κάθε φορά που με βλέπει με ρωτάει αν η ζωή στην πολη θα την βοηθήσει να γλυτώσει,ειμαι αρρωστη οταν φευγω,αλλα πως να επέμβω?Μόνο να της μιλάω μπορώ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εμένα η μητέρα μου στα δέκα μου,με έβαλε στο αμάξι ενός αγνώστου με ωτοστόπ,ο οποίος ήταν παιδόφιλος και με πήγε στο σπίτι του να με βιάσει.Τι να λέμε ρε Φωτεινή τώρα...Φυσικά το κοριτσάκι που ανέφερες υποφέρει,φυσικά κι εγώ υπέφερα,πέρασα τα καλύτερά μου υποτίθεται χρόνια,παιδικά και εφηβικά μέσα στα σκατά,για να κάνουν οι άλλοι το καθήκον τους στα μάτια του κόσμου,πως έγιναν και καλά γονείς.Ένα κλαπ κλαπ και δύο ζειμπέκικα για το κατόρθωμα.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Σχετικά με αυτό έχω σκεφτεί και το εξής οξύμορο (επειδή έχω φίλους που είτε υιοθέτησαν είτε προσπαθούν να υιοθετήσουν παιδιά):
    Για μια υιοθεσία σε ξεψαχνίζουν....
    Σου βγάζουν κυριολεκτικά τον πάτο. Ακόμα και αν πας στο Βιετνάμ, στην Καμπότζη,κλπ....
    Οχι μόνο τα εκεί υπουργεία εσωτερικών και οι διάφορες υπηρεσίες αλλά και κατόπιν αν έρθεις στη ελλάδα με το παιδί σε παρακολουθεί κοινωνικός λειτουργός για 3 χρόνια στο χώρο σου σε τακτά διαστήματα.
    Αν τα περάσεις όλες τις δοκιμασίες επιτυχώς, τότε το δικαστήριο αποφαίνεται ότι μπορείς να πάρεις το παιδί τελεσίδικά.
    Ενώ αν το παιδί είναι δικό σου, το κάνεις ό,τι θέλεις χωρίς να δίνεις αναφορά σε κανέναν. Το δέρνεις, το χτυπάς, το κλείνεις σε ντουλάπες, το απαξιώνεις, το μελανιάζεις......
    Πραγματικά οξύμορο.
    Πράγματι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην κωφεύουμε όταν πέφτουν στην αντίληψή μας τέτοια περιστατικά και να κινητοποιούμε όσους μπορούμε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πέστα nature.Άλλο ένα μέγιστο δείγμα υποκρισίας.Το δικό σου παιδί γίνεται το αντικείμενό σου,γιατί θεωρείται ιδιοκτησία σου,οπότε τράβα βρες.Έχεις απόλυτο δίκιο σ\'αυτό που σημείωσες.Κανένας στην ουσία δεν ελέγχει το φυσικό γονέα για το τι κουβαλάει,οπότε τι θα φορτώσει στο παιδί του επαφίεται στον παράγοντα τύχη.Εάν είσαι τυχερός τη γλύτωσες.Εάν δεν είσαι,τη γάμησες,με απλά λογάκια.:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by RainAndWind
    .............Με θεωρώ ένα από τα παιδιά της τύχης,..............
    Κράτα αυτό Ρέιν για να παίρνεις δύναμη :))))

    Η αδελφή μου λέιε αστειευόμενη για τη περίπτωσή μας, που βέβαια δεν φτάνει τη δική σου:
    \"τη γλυτώσαμε φτηνά. Πήραμε μόνο λίγο σασί, αλλά η μηχανή γλύτωσε\" lol

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ναι, πως γίνεται αυτομάτως ο φυσικός γονιός και ικανός δεν ξέρω..
    Αχ βρε Ρειν γαμώτο ,ακόμα υποφέρεις (δεν φτάνουν τόσα που πέρασες )...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχαα,το κρατάω nature.:P
    Kαλά κουράγια και σ\'εσένα,έχω διαβάσει παλιότερα posts σου για το ζήτημα της μητέρας σου.Εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα στην τωρινή φάση της ζωής σου.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •