"Xαμένη" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51

Thread: "Xαμένη"

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by RainAndWind
    Μα φυσικά έχει κομμάτια ανάγκης Sofia,εκεί είναι το θέμα και γι αυτό με επηρεάζει ακόμη,με τη διαφορά πως κάποτε θα το βούλωνα για την ανάγκη αυτή,ενώ τώρα προτιμώ να δείχνω πόσο με θυμώνει η στάση του.Ήμουν ένα από τα παιδιά που σε κάθε αντίδραση έτρωγαν ξύλο ή τιμωρία,άρα έχω και αρκετό θυμό μέσα μου ακόμη που προσπαθώ να διαχειρίζομαι δίχως να γίνεται αυτοκαταστροφικός.Ανίδεοι γονείς,άσχετοι με το ρόλο τους,πάντα με το φόβο και την ανηλεή κριτική προσπαθούν να κερδίσουν υπακοή,αντί γι αγάπη.
    Θα ήθελες να μου εξηγήσεις το κομμάτι της αυστηρότητας γιατί δεν το κατάλαβα;
    Nιωθω οτι σε \"μαλώνεις\" γι αυτη σου την αναγκη, σαν να σε στηνεις σε τοιχο. Αυτο εννοω μιλώντας για αυστηροτητα. Δεν ξερω πώς ακουγεται. Ειναι απλα η δικη μου αισθηση. Kαι ειναι κ ο τιτλος του θεματος σου \"χαμενη\". Το να τιτλοφορεις ολο το συμβαν ετσι, να ναι τυχαιο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μπα,ο τίτλος ήταν έτσι γιατί αυτή ακριβώς τη λέξη χρησιμοποίησε ο πατέρας μου όταν με έβριζε.Συνέχισε με άι στο διάολο,είσαι μόνο για να καθαρίζεις μαγαζιά(λες και όσοι καθαρίζουν μαγαζιά είναι χαμένοι,λολ,ρατσιστής του κερατά),\"την ακούτε πως μου μιλάει\"έλεγε στον αδερφό μου εν τω μεταξύ,θα ειδοποιήσω και τον άλλο σου αδερφό για τη στάση σου,και τέτοια γραφικά.Πώς να μη με στήνω στον τοίχο,άμα ένα καλό ταξίδι κι ένα φιλί φτάνει για να σε ξανακάνει ο άλλος σκουπίδι,ναι,τότε θα με στήσω και στον τοίχο για να με προστατέψω από τη φθορά των πισωγυρισμάτων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Πολλοί γονείς είναι ανίκανοι να γεννήσουν και να μεγαλώσουν παιδιά.
    Του το έχω πει του δικού μου πάρα πολλές φορές όσο σκληρό κι αν ακούγεται γιατί εντάξει, κλήθηκε να παίξει και έναν διπλό ρόλο.
    Απο εκεί και πέρα, μήπως πρέπει κάποια στιγμή κι εμείς απλά να προχωράμε?
    Να ξεκολλήσουμε απο το γεγονός οτι μας μεγάλωσαν άνθρωποι με πολλές αδυναμίες, φόβους, ατέλειες, απωθημένα, να δεχθούμε οτι αν και ιδανικοί γονείς δεν υπάρχουν, εμείς δεν είχαμε καν το στοιχειώδες αλλά εντάξει, συμβαίνουν αυτά?

    Ναι, συμβαίνουν αυτά. Κανείς δεν σου εγγυάται με τι στάνταρ θα έρθεις σε αυτή τη ζωή.
    Υπάρχουν παιδιά που βίωσαν πολύ χειρότερα και προχώρησαν.

    Ας προχωρήσουμε κι εμείς λοιπόν.


    Εμένα ο μεγάλος μου, εκρηκτικός θυμός για τον πατέρα μου, έχει καταλαγιάσει, ειδικα απο τη στιγμή που εκφράστηκα άμεσα.
    Και πάλι θα με συγχήσουν οι συμπεριφορές του αλλά το εντονότερο συναίσθημά μου, είναι άλλο.

    Κοιτώντας να προστατεύω με όποιον τρόπο τον εαυτό μου ( κρατώντας υγιείς αποστάσεις, αποφεύγοντας φιλιά και μειλ - οχι πάντα), νοιώθω μια μεγάλη λύπη για τον πατέρα μου.

    Λύπη για την αδυναμία του να διαχειριστεί όλο αυτό.
    Να είναι εντάξει με τον εαυτό του, να είναι καλός γονιός.

    Τον βλέπω με συμπόνια, αυτή έχει πάρει την θέση του παλιότερου θυμού μου.

    Κι όσο περισσότερο είμαι σε θέση να προστατεύω τον εαυτό μου απο παρελθοντικά συναισθηματικά παράπονα και απο παρούσες εκδηλώσεις απαξίωσης και κακοποιητικής παρέμβασης, τόσο μεγαλύτερη συμπόνια νοιώθω.

    Όσο λιγότερο οικτίρω τον εαυτό μου για ότι πέρασε και νοιώθω ακέραιη μπροστά σε όλα αυτά, έχοντας βρει τον δικό μου δρόμο , τόσο περισσότερη συμπόνια νοιώθω.

    Και πραγματικά, αυτή η στάση, προσθέτει στην εσωτερική μου ηρεμία και την διαύγεια της ματιάς μου πάνω στα πράγματα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by RainAndWind
    Μπα,ο τίτλος ήταν έτσι γιατί αυτή ακριβώς τη λέξη χρησιμοποίησε ο πατέρας μου όταν με έβριζε.
    Το ξέρω, το διάβασα οτι ο πατερας σου σε χαρακτηρισε ετσι. Αλλα εσυ ησουν αυτη που το επελεξε ως τιτλο στο περιστατικο που περιγραφεις.

    Originally posted by RainAndWind
    Πώς να μη με στήνω στον τοίχο,άμα ένα καλό ταξίδι κι ένα φιλί φτάνει για να σε ξανακάνει ο άλλος σκουπίδι,ναι,τότε θα με στήσω και στον τοίχο για να με προστατέψω από τη φθορά των πισωγυρισμάτων.
    Αληθεια, περιμενες πώς το φιλι και ενα ταξιδι θα δημιουργουσε καποια διαφορετικη αντιδραση στον πατερα σου? Σε εχει συνηθισει ετσι?Ή ηλπιζες σε μια αλλαγη που πολυ θες?

    Το να σε στηνεις στον τοιχο, εσενα πρωτιστως, σε βοηθαει να κανεις τί? Να πας μπροστα? Να σε τιμωρησεις? Να σε πεις \"χαζή\" κλπ? Θεωρεις οτι δεν υπάρχει κι αλλος τροπος να προσεγγισεις εσενα? Αυτο που κανεις? Κ αρα ενας αλλος τροπος ωστε να λειτουργησεις προστατευτικα εσυ σε εσενα?Αν εκανε ενας ανθρωπος που αγαπα κατι αναλογο, θα τον εστηνες στον τοιχο ή θα ακολουθουσες καποιο αλλο δρομο? Πιο προστατευτικο, με περισσοτερη αγαπη?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το θέμα weird είναι πως δε σε αφήνουν να ξεπεράσεις,γιατί η κακοποίηση συνεχίζεται.Για να ξεπεράσεις,υποτίθεται πως έχει σταματήσει και γιατρεύεις πληγές,στη δική μου περίπτωση κακοποίηση ήταν και το χτεσινό βρισίδι,που μάλιστα ήταν και απρόκλητο.Ο θυμός που βγάζει ο πατέρας μου πάνω μου,προέρχεται από δικά του θέματα,δικά του κολλήματα και έχω κάθε δικαίωμα να μην γίνομαι ξανά και ξανά ο σάκος μποξ για εκτόνωση της ηλιθιότητας που τους δέρνει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Sofia,δε με λέω χαζή,γιατί απλά δεν είμαι.Τους λέω μαλάκες γιατί απλά είναι.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by RainAndWind
    Το θέμα weird είναι πως δε σε αφήνουν να ξεπεράσεις,γιατί η κακοποίηση συνεχίζεται.Για να ξεπεράσεις,υποτίθεται πως έχει σταματήσει και γιατρεύεις πληγές,στη δική μου περίπτωση κακοποίηση ήταν και το χτεσινό βρισίδι,που μάλιστα ήταν και απρόκλητο.Ο θυμός που βγάζει ο πατέρας μου πάνω μου,προέρχεται από δικά του θέματα,δικά του κολλήματα και έχω κάθε δικαίωμα να μην γίνομαι ξανά και ξανά ο σάκος μποξ για εκτόνωση της ηλιθιότητας που τους δέρνει.
    Ναι καλή μου, έτσι είναι όπως τα λες.
    Το θέμα είναι, εφόσον ξέρεις την κατάσταση, γιατί δεν κρατάς αποστάσεις ασφαλείας?

    Προσωπικά με δυσκόλεψαν να κρατήσω αποστάσεις τα συναισθηματικά μου κενά που έχω απο αυτούς τους ανθρώπους.

    Φαντάζομαι το ίδιο πράγμα ίσως να δυσκολεύει και εσένα...


    Ένα φιλί, μια αγκαλιά, ένα μειλ, μια χειρονομία, δεν αλλάζουν αυτό που γίνεται χρόνια τώρα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Η κακοποίηση συνεχίζεται αλλά ΕΣΥ δεν είσαι το παιδί που ήσουν κάποτε.
    ΕΣΥ τώρα μπορείς να την σταματήσεις.

    Δεν το κάνεις, επειδή το \"επιλέγεις\", όσο οξύμωρο κι αν σου ακούγεται...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by RainAndWind
    Sofia,δε με λέω χαζή,γιατί απλά δεν είμαι.Τους λέω μαλάκες γιατί απλά είναι.:P

    ok πάσο:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by RainAndWind
    Μπα,ο τίτλος ήταν έτσι γιατί αυτή ακριβώς τη λέξη χρησιμοποίησε ο πατέρας μου όταν με έβριζε.Συνέχισε με άι στο διάολο,είσαι μόνο για να καθαρίζεις μαγαζιά(λες και όσοι καθαρίζουν μαγαζιά είναι χαμένοι,λολ,ρατσιστής του κερατά),\"την ακούτε πως μου μιλάει\"έλεγε στον αδερφό μου εν τω μεταξύ,θα ειδοποιήσω και τον άλλο σου αδερφό για τη στάση σου,και τέτοια γραφικά.Πώς να μη με στήνω στον τοίχο,άμα ένα καλό ταξίδι κι ένα φιλί φτάνει για να σε ξανακάνει ο άλλος σκουπίδι,ναι,τότε θα με στήσω και στον τοίχο για να με προστατέψω από τη φθορά των πισωγυρισμάτων.
    Α καλά, τόσα αντιλαμβάνεται τόσα λέει και του δικού μου του ξινίζει το επάγγελμα που έχω επιλέξει. Βλέπεις δεν προσφέρει κύρος και αίγλη και ταράζεται... Με άλλα μέτρα και σταθμά κρίνει εκείνος με άλλα εγώ. Όταν του λέω ας πούμε οτι δεν θέλω να ποντάρω απαραίτητα στην καριέρα μου αλλά σε άλλα πράγματα με κοιτά με απορία. Σαν να μην μπορεί να καταλάβει πώς είναι δυνατόν να έιμαι παιδί του.
    Στενόμυαλη αντίληψη, τι να πεις?
    Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να πείσεις έναν στενόμυαλο οτι είναι τέτοιος. Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς.


    Όσο για τις βρισιές, είναι το κλασικό, όταν τελιώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί. Θλιβερότατο.

    Εμένα έχει άλλο στυλ, μιλάει στον τρίτο ενικό \" Δεν μιλάνε έτσι στον πατέρα\"(!)...

    Έχμ... έχουμε και ένα χάσμα γενεών.

    Επειδή η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα, φόρεσε κι εσύ το καλύτερο χαμόγελό σου και κρατήσου μακριά απο περιττά και ανούσια πλησιάσματα.

    Χωρίς να σε κολλάς στον τοίχο όμως. Βρες τι ακριβώς παίρνεις, τι ενδόμυχα ζητάς ( πχ κάποια στιγμή ανακάλυψα οτι ήθελα να τον εκδικηθώ, να τον πονέσω, αν τον κάνω να \"δει\", να καλύψω κενά μου μελάθος τρόπο) κάθε φορά που πλησιάζεις. Με αγάπη, κατανόηση και αποδοχή, έτσι θα καταφέρεις να μετριάσεις αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές σου κι όχι με μαστίγωμα.

    Καλή δύναμη :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ευχαριστώ weird μου.Και σε σένα εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη και υγιής.:)Όσο γι αυτούς που εύκολα μας έβαλαν στο ρόλο του θύματος,τα θύματα ήταν οι ίδιοι,με τη μάσκα του θύτη.Αυτοί έχασαν και χάνουν από τη ζωή τους εμάς,που είμαστε γαμάτα ατομάκια.:P:P

    btw,δεν είναι το επάγγελμά μου να καθαρίζω μαγαζιά,αλλά μάλλον από το φόβο του μην \"καταντήσω\"να καθαρίζω το είπε(κατ\'αυτόν κάποια επαγγέλματα είναι κατάντια,έχει χωρίσει τους ανθρώπους σε καταξιωμένους και μη,κάθε άλλη παρέκλιση είναι καταδικαστέα,λοολ).Ρε άι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by RainAndWind
    Ευχαριστώ weird μου.Και σε σένα εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη και υγιής.:)Όσο γι αυτούς που εύκολα μας έβαλαν στο ρόλο του θύματος,τα θύματα ήταν οι ίδιοι,με τη μάσκα του θύτη.Αυτοί έχασαν και χάνουν από τη ζωή τους εμάς,που είμαστε γαμάτα ατομάκια.:P:P

    btw,δεν είναι το επάγγελμά μου να καθαρίζω μαγαζιά,αλλά μάλλον από το φόβο του μην \"καταντήσω\"να καθαρίζω το είπε(κατ\'αυτόν κάποια επαγγέλματα είναι κατάντια,έχει χωρίσει τους ανθρώπους σε καταξιωμένους και μη,κάθε άλλη παρέκλιση είναι καταδικαστέα,λοολ).Ρε άι.


    Ρειν, απλά θέλω να σου πω ότι ενώ φαίνεται να έχεις περάσεi μεγάλες δυσκολίες, παρ όλα αυτά φαίνεται να εκπέμπεις μια μεγάλη θετικότητα και έναν απίστευτο δυναμισμό. Μεγάλο respect. Μπράβο

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    :)Σ\'ευχαριστώ πάρα πολύ Petran.Από σένα,που εκτιμώ ιδιαίτερα,το θεωρώ τονωτικό να διαβάζω κάτι σαν αυτό.Προχωράμε με κουράγιο,ό,τι κι αν περάσαμε.
    #Δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη,λολ:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by RainAndWind
    Ευχαριστώ weird μου.Και σε σένα εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη και υγιής.:)Όσο γι αυτούς που εύκολα μας έβαλαν στο ρόλο του θύματος,τα θύματα ήταν οι ίδιοι,με τη μάσκα του θύτη.Αυτοί έχασαν και χάνουν από τη ζωή τους εμάς,που είμαστε γαμάτα ατομάκια.:P:P

    btw,δεν είναι το επάγγελμά μου να καθαρίζω μαγαζιά,αλλά μάλλον από το φόβο του μην \"καταντήσω\"να καθαρίζω το είπε(κατ\'αυτόν κάποια επαγγέλματα είναι κατάντια,έχει χωρίσει τους ανθρώπους σε καταξιωμένους και μη,κάθε άλλη παρέκλιση είναι καταδικαστέα,λοολ).Ρε άι.


    Ρειν, απλά θέλω να σου πω ότι ενώ φαίνεται να έχεις περάσεi μεγάλες δυσκολίες, παρ όλα αυτά φαίνεται να εκπέμπεις μια μεγάλη θετικότητα και έναν απίστευτο δυναμισμό. Μεγάλο respect. Μπράβο

    Χιλιοειπωμένο, αλλά γμτ, πολύ σωστό:
    Ο, τι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς.....

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature

    Ο, τι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς.....

    οτι δεν μας σκοτωνει, μας τα κανει πλανητες.

    :P

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •