"Xαμένη" - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51

Thread: "Xαμένη"

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    ουάχαααα,ρε Κρίνο πέστα,επιτέλους,αυτό είναι το νόημα.Λοιπόν,εκτός ότι έπεσα από το γέλιο,νά\'σαι καλά,την επόμενη φορά θα πω ακριβώς αυτό\"μη μου τα κάνεις πλανήτες\".Τι συζητήσεις και κουραφέξαλα/:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μολις επιασες το νοημα της ζωης ε?


    :cool::cool::cool:

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    To χιούμορ πάντα είναι η καλύτερη απάντηση για όλα τα ζητήματα,απλά όταν φουντώνεις είναι δύσκολο το ρημάδι να το ανασύρεις και να το χρησιμοποιείς.Θέλει δουλίτσα,πού θα μου πάει,θα το καταφέρω.:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #49
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το χιουμορ και η αντιληψη του,
    δειχνει την ποιοτητα σε ενα ανθρωπο.....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by krino
    το χιουμορ και η αντιληψη του,
    δειχνει την ποιοτητα σε ενα ανθρωπο.....


    Και εγώ αυτό νομίζω. Το χιούμορ απαιτεί υψηλές γνωστικές λειτουργίες (που σχετίζονται με την νοημοσύνη), όπως κατανόηση της γλώσσας, σύνταξης, σημασίας, γρήγορων εναλακτικών ερμηνειών και των σχέσεων μεταξύ τους. Άλλωστε κάθε είδους κατανόησης και παραγωγής συναισθημάτων απαιτεί πρώτα κάποιο είδος βασικής νοητικής εκτίμησης, ίσως και σε ασυνείδητο η προ-συνείδητο επίπεδο (ο λόγος που ένας τρομάζει μπροστά στην θέα μιας αρκούδας και ένας άλλος ηρωικός τύπος \"πορώνεται\"). Απλά το χιουμορ φτάνει αυτές τις \"νοητικές εκτιμήσεις\" στα όρια τους. Αλλά απαιτεί και το απαιτούμενο θετικό συναίσθημα πίσω από αυτά. Υπο αυτή την έννοια, ίσως κάποιοι να έχουν την νοημοσύνη να κατανοήσουν πότε κάτι είναι χιουμοριστικό, αλλά να μην γελάσουν καθόλου, γιατί για κάποιο λόγο (= γονίδια και προηγούμενες εμπειρίες as always!), δεν ενεργοποιείται η απαιτούμενη θετική συναισθηματική αντίδραση (τουλάχιστον στο βαθμό που ενεργοποιείται σε άλλους). Ίσως πάλι άτομα με χαμηλή διάθεση που μπορούν ωστόσο γνωστικά να κατανοήσουν το χιούμορ, να το εκλαμβάνουν και να το παράγουν πιο \"κυνικά\" και \"χολερικά\" (ένα είδος χιούμορ που είναι γνωστό στους άγγλους, κάτι που βγάζει νόημα αν προσέξει κάποιος τον καιρό) Ίσως κάποιος για τον χ, ψ, ζ λόγο να μην έχει ιδιαίτερη αίσθηση του χιούμορ ωστόσο να είναι άξιος, δημιουργικός σε άλλους τομείς κλπ. Η έτσι νομίζω.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Πάντα τέτοια!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •