Τι να κανω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11

    Τι να κανω?

    Καλησπέρα σας,
    Σημερα μου συνεβει κατι..ενα θεμα με την υγεια μου για το οποιο ανησυχησα κ φοβηθηκα πολυ..ειμαι 22 χρονων οποτε τα επαιξα στην ιδεα οτι μπορει να εχω καρκινο..Μιλησα λοιπον με το φιλο μου. του ειπα οτι φοβαμαι να παω στο γιατρο μονη μου κ δε θελω να ανησηχησω τους γονεισ μου. Μου ειπε θα ερχομουν αλλα εχω κανονισει να βγω. ενω θα μπορουσε να αναβαλει την εξοδο για μια ωρα. Προσωπικα αν καποιος με ειχε αναγκη και φιλος να μην ηταν θα παρατουσα ακομα κ δουλεια για να του συμπαρασταθω. Ποια η γνωμη σας?
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κανονικα δεν το συζητω καν επρεπε να σου συμπαρασταθει αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!
    Εκτος εαν σου συμβαινει συχνα αυτο δηλαδη καθε τοσο και λιγο να ανησυχεις για προβληματα υγειας...συμβαινει αυτο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Φυσικα και επρεπε να σου συμπαρασταθει , δεν το συζητω καν.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Οσο ειμαστε μαζι δεν εχω ξαναανησυχησει για προβλημα υγειας. Ειχα 2 φορες πονοκεφαλο κ μια φορα ζαλιζομουν κ του το ειπα..Δεν ειχα ανησυχησει ομως. Σαν να μη καταλαβαινει οτι για μενα ειναι σημαντικο. Του ειπα φοβαμαι να παω μονη μου κ μου λεει οτι αυτος θα πηγαινε μονος κ να ξεπερναω τους φοβους μου. Πιστευε βεβαια οτι δεν ειχα κατι κ οτι ειναι στο μυαλο μου. Δεν το εχω ξανακανει ομως αυτο και δεν εχω νοσοφοβια. Μου λεει στο κατω κατω πες σε μια φιλη σου.
    Πηγα τελικα στο γιατρο μου συστησε αλλο γιατρο. Του το λεω και συνεχιζει να λεει οτι δεν εχω τιποτα. Εχω δεν εχω ομως εγω φοβαμαι και ειχα αναγκη καποιον. Ειμαι παρανοικη? Αν καποιος μου ζητουσε βοηθεια βρεξει χιονισει θα πηγαινα.

    Μηπως δε πρεπει να εχω τετοιες απαιτησεις απο καποιον με τον οποιο εχω ερωτικη και οχι φιλικη σχεση?
    Μηπως παρεξηγησα τα πραγματα?
    Σε πολλα δε ταιριαζουμε αλλα για μενα μια απο τις μεγαλυτερες αξιες ειναι να στηριζεις καποιον που σε εχει αναγκη.
    Μηπως πρεπει να χωρισω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δεν μπορω να ξερω αλλα δεν εχει ουσιαστικη σημασια αν ο φοβος προερχεται απο φανταστικα κριτηρια ή υπαρκτα, η αναγκη ειναι εκει και χρειαζεται στηριξη.
    Αναισθησια εκ μερους του.
    Η μονη μου ενσταση ηταν αν γινεται συνεχεια αυτο γιατι το πολυ το κυριε ελεησον που λενε...αλλα αν δεν συμβαινει αυτο τι να πω?
    Φυσικα δεν μπορουμε να απαντησουμε σε ερωτησεις του στυλ να τον χωρισω ή οχι, αυτη ειναι μια αποφαση εξ\'ολοκληρου δικια σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δεν εισαι καθόλου παρανοική.Νομίζω πως ειδικά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να θέλει να σου συμπαρασταθεί..
    Δεν εχετε φιλική σχέση ?Το ενα δεν αποκλείει το άλλο..Πες του πως ένιωσες με αυτό που εκανε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Επισης πολλοι προτιμουν να υπεκφευγουν στα δυσκολα, γιατι στα δυσκολα φαινετε και ο αληθινος χαρακτηρας. Στις χαρες ολοι καλοι ειμαστε.

    Τεσπα ειναι απαραδεκτο αυτο που εκανε κατα τη γνωμη μου . Αν δεν συμπαρασταθεις στον συντροφο σου.. σε ποιον θα συμπαρασταθεις...
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Οταν τον βολευει και δεν εχει τι αλλο να κανει με \"στηριζει\" αλλα μεχρι να κουραστει..Μετα υπεκφευγει κ φερεται σαν να μη συμβαινει τιποτα. Εχουμε διαφορετικους στοχους και αξιες. Το μονο καλο ειναι οτι περναμε καλα οταν ειμαστε μαζι (τις περισσοτερες φορες). Επισης οτι με κανει να νιωθω καλα για τον εαυτο μου (π.χ. \"εισαι πανεμορφη μεσα και εξω\"). Ειναι αρκετα ομως αυτα για να κρατησει μια σχεση? Α και κατι αλλο. Μου εχει φωναξει 3 φορες. τη πρωτη ηταν γιατι ηθελα να παω σπιτι και δν ηθελα να μεινω με τους φιλους του (με τους οποιους δεν ειχαμε κανονισει να βγουμε παρεα). Μου ειπε ναι στην αρχη αλλα μετα τσαντιζεται και μου ειπε οτι το πνιγω. Τη δευτερη φορα επειδη δν ειχα ορεξη για σεξουαλικη επαφη. Τη τριτη φορα ειχαμε κανονισει το Σ/κ να μεινουμε μαζι. Το σαββατο τον ρωταω να ετοιμασω κατι να φαμε? μΟυ λεει θα φαω σπιτι μου δε θελω να με ταιζεις εσυ. Του λεω δε με πειραζει κ οτι μου αρεσει κ οτι ειχαμε κανονισει (χωρις φωνες το ειπα). Μου λεει δε θελω να σου δινω λογαριασμο τι θα κανω, νιωθω να πνιγομαι κ μου εβαλε τις φωνες. Δε καταλαβα πως του στερησα την ελευθερια. Ουτε τον παιρνω συνεχεια τηλ. ουτε τον ρωταω που πηγαινει ουτε κανω σκηνες ζηλειες.τιποτα τετοιο.
    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μονο εσεις μπορειτε να με βοηθησετε και ευχαριστω για αυτο. Καποιοι ισως εχετε περισσοτερη εμπειρια απο μενα.. Ειναι η πρωτη μου σχεση και δε ξερω τι μου γινετε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Καταρχήν, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά του. Οφείλεις να σταθείς στο σύντροφό σου σε ακόμη λιγότερο σημαντικά θέματα, πόσο μάλλον θέματα υγείας. Πόσο καιρό είστε μαζί? Τί ηλικίες έχετε?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by marisa
    Οσο ειμαστε μαζι δεν εχω ξαναανησυχησει για προβλημα υγειας. Ειχα 2 φορες πονοκεφαλο κ μια φορα ζαλιζομουν κ του το ειπα..Δεν ειχα ανησυχησει ομως. Σαν να μη καταλαβαινει οτι για μενα ειναι σημαντικο. Του ειπα φοβαμαι να παω μονη μου κ μου λεει οτι αυτος θα πηγαινε μονος κ να ξεπερναω τους φοβους μου. Πιστευε βεβαια οτι δεν ειχα κατι κ οτι ειναι στο μυαλο μου. Δεν το εχω ξανακανει ομως αυτο και δεν εχω νοσοφοβια. Μου λεει στο κατω κατω πες σε μια φιλη σου.
    Πηγα τελικα στο γιατρο μου συστησε αλλο γιατρο. Του το λεω και συνεχιζει να λεει οτι δεν εχω τιποτα. Εχω δεν εχω ομως εγω φοβαμαι και ειχα αναγκη καποιον. Ειμαι παρανοικη? Αν καποιος μου ζητουσε βοηθεια βρεξει χιονισει θα πηγαινα.

    Μηπως δε πρεπει να εχω τετοιες απαιτησεις απο καποιον με τον οποιο εχω ερωτικη και οχι φιλικη σχεση?
    Μηπως παρεξηγησα τα πραγματα?
    Σε πολλα δε ταιριαζουμε αλλα για μενα μια απο τις μεγαλυτερες αξιες ειναι να στηριζεις καποιον που σε εχει αναγκη.
    Μηπως πρεπει να χωρισω?
    εσύ. κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν είναι έτσι. για διάφορους λόγους. μπορεί να μην τους αρέσει να νιώθουν ότι ο άλλος τους έχει ανάγκη.
    ο φίλος σου στην προκειμένη, ίσως δεν πιστεύει ότι είναι κάτι σοβαρό. ο ίδιος λέει θα πήγαινε μόνος του, οπότε περιμένει και από εσένα να κάνεις το ίδιο (όπως εσύ που θα πήγαινες μαζί με όποιον σου ζητούσε, οπότε περιμένεις και από αυτόν να κάνει το ίδιο).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by marisa
    Οταν τον βολευει και δεν εχει τι αλλο να κανει με \"στηριζει\" αλλα μεχρι να κουραστει..Μετα υπεκφευγει κ φερεται σαν να μη συμβαινει τιποτα. Εχουμε διαφορετικους στοχους και αξιες. Το μονο καλο ειναι οτι περναμε καλα οταν ειμαστε μαζι (τις περισσοτερες φορες). Επισης οτι με κανει να νιωθω καλα για τον εαυτο μου (π.χ. \"εισαι πανεμορφη μεσα και εξω\"). Ειναι αρκετα ομως αυτα για να κρατησει μια σχεση? Α και κατι αλλο. Μου εχει φωναξει 3 φορες. τη πρωτη ηταν γιατι ηθελα να παω σπιτι και δν ηθελα να μεινω με τους φιλους του (με τους οποιους δεν ειχαμε κανονισει να βγουμε παρεα). Μου ειπε ναι στην αρχη αλλα μετα τσαντιζεται και μου ειπε οτι το πνιγω. Τη δευτερη φορα επειδη δν ειχα ορεξη για σεξουαλικη επαφη. Τη τριτη φορα ειχαμε κανονισει το Σ/κ να μεινουμε μαζι. Το σαββατο τον ρωταω να ετοιμασω κατι να φαμε? μΟυ λεει θα φαω σπιτι μου δε θελω να με ταιζεις εσυ. Του λεω δε με πειραζει κ οτι μου αρεσει κ οτι ειχαμε κανονισει (χωρις φωνες το ειπα). Μου λεει δε θελω να σου δινω λογαριασμο τι θα κανω, νιωθω να πνιγομαι κ μου εβαλε τις φωνες. Δε καταλαβα πως του στερησα την ελευθερια. Ουτε τον παιρνω συνεχεια τηλ. ουτε τον ρωταω που πηγαινει ουτε κανω σκηνες ζηλειες.τιποτα τετοιο.
    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μονο εσεις μπορειτε να με βοηθησετε και ευχαριστω για αυτο. Καποιοι ισως εχετε περισσοτερη εμπειρια απο μενα.. Ειναι η πρωτη μου σχεση και δε ξερω τι μου γινετε.
    γεια σου μαριζα
    απο αυτην εδω την περιγραφη, ειδικα με το περιστατικο του σαββατοκυριακου, εγω καταληγω οτι ο φιλος σου,αν και δειχνει να περναει καλα μαζι σου, συμπεριφερεται με τον τροπο που μας ειπες γιατι προσπαθει να κρατησει καποιες αποστασεις απο μια σχεση πολυ \"κολλητη\"....

    αφενος,μαλλον δεν του περασε απ το μυαλο ποτε οτι ισως εχεις κατι σοβαρο,
    αφετερου, θελει να σου δηλωσει οτι τετοιου ειδους δραστηριοτητες \"συντροφικοτητας\" δεν θελει να τις κανετε μαζι γιατι του θυμιζουν γαμο.....
    αυτο πιστευω εγω....

    η ιστορια με το φαγητο και το \"δε θελω να σου δινω λογαριασμο\" ειναι ενδεικτικο αυτου που πιστευω οτι συμβαινει, δλδ του φοβου του για μια μονιμη δεσμευση....

    αυτο, δεν σημαινει οτι φταις εσυ σε κατι.
    υπαρχει βεβαια περιπτωση, αν και μας λες οτι του αφηνεις τον χωρο του, στην πραγματικοτητα να δινεις καποια καλυμενα μηνυματα ελεγχου, η προσπαθειας να ταυτισετε την καθημερινοτητα σας οσο περισσοτερο γινεται.
    μπορει ομως και οχι.
    μπορει πραγματι να εισαι χαλαρη και να του δινεις τον χωρο του και ολη η αντιδραση να ειναι απο τον δικο του φοβο μηπως αυτο συμβει.

    σε καθε περιπτωση το σιγουρο ειναι οτι ειτε δεν ειναι σε διαθεση, ειτε δεν ειναι αρκετα ωριμος για μια σοβαρη δεσμευση και προτεινω καπως ετσι να το δεις κι εσυ....

    οσο για το αν εισαι παρανοικη,
    ΟΧΙ, φυσικα και δεν εισαι, αλλα ουτε και το οτι θα επρεπε να ερθει για εξετασεις μαζι σου οπωσδηποτε ,ισχυει.

    μερικες φορες οι ανθρωποι δεν θελουμε τα ιδια πραγματα ο ενας απο τον αλλο, και ο δικος σου φιλος μαλλον δεν θελει ακριβως αυτο που θες εσυ...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Originally posted by chr1986
    Καταρχήν, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά του. Οφείλεις να σταθείς στο σύντροφό σου σε ακόμη λιγότερο σημαντικά θέματα, πόσο μάλλον θέματα υγείας. Πόσο καιρό είστε μαζί? Τί ηλικίες έχετε?
    Είμαστε 22 ετών και είμαστε μαζί 2 μήνες και κάτι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εφόσον σου λέει πως νιώθει ότι πνίγεται κάποιες φορές μέσα στη σχέση αυτή,σημαίνει πως θέλει περισσότερο χώρο,άρα μήπως,ενώ δεν το αναγνωρίζεις,πράγματι τον πνίγεις με τις δικές σου ανάγκες;Δεν είμαστε όλοι ίδιοι,όπως σου τόνισε κι η Claire,τείνεις να βγάζεις συμπεράσματα με κριτήριο το τι εσύ θα έκανες,πώς εσύ θα φερόσουν σε ανάλογη περίπτωση.Αυτό σημαίνει πως μάλλον οι απαιτήσεις σου είναι αυξημένες για μία σχέση δύο μηνών.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Μίλησα μαζί του για αυτό το θέμα. Οι απαντήσεις του με μπέρδεψαν ακομα πιο πολυ. Μου είπε τα εξης: \"Δεν το θεωρησα τοσο σημαντικο και εγω θα πηγαινα μονος - μια επισκεψη σε γιατρο ηταν. Μετα απο λίγο λεει φοβηθηκα πολυ οταν μου ειπες για καρκινο - τα παιξα.\" (τι απο τα δυο ειναι?) \"Ηθελα να του πεις στο πατερα σου γιατι εγω αυριο ειμαι μεθαυριο δεν ειμαι. Ισως φερθηκα επιπολαια.\" μετα απο λιγο: \"Αν γυριζα το χρονο πισω δε θα αλλαζα τιποτα.\" Μετα απο λίγο: \"Εκανα λαθος.\" Μου ειπε επισης οτι δε του το ζητησα. (Εγω ομως του το ελεγα εμμεσα και το ειχε καταλαβει οτι αυτο ηθελα και μετα το παραδεχτηκε). ΜΟυ λεει επισης: Σε ενοχλησε οτι δεν εισαι η πρωτη προτεραιοτητα μου. Του λεω δεν εχει να κανει με προτεραιοτητες εχει να κανει με αναγκη versus διασκεδαση.

    Απο τη μια καταλαβαινω τη πλευρα του. Ισως εκεινη τη στιγμη το ειδε με τη λογικη πλευρα δε σκεφτηκε πως αισθανομουν μονο σκεφτηκε τι θα εκανε εκεινος. Απο τη αλλη ομως με εκανε να νιωσω ασχημα το οτι σε αλλους κανει \"χαρες\" για πιο ασημαντα πραγματα. Το οτι δε με στηριξε οταν ειχα αναγκη για να διασκεδασει.

    Επισης θα παω σε εναν αλλο γιατρο και μου ειπε μαζι θα παμε....αν το κανονισω οταν δεν εχει δουλεια (οχι διασκεδαση αυτη τη φορα). Τωρα τι πρεπει να κανω? Να παω μονη μου οπως και τη πρωτη φορα ή να κανονισω ραντεβου με βαση το ποτε αυτος μπορει?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marisa


    Τωρα τι πρεπει να κανω?

    να μαθεις (ετε) να επικοινωνεις, κατι το οποιο ειναι μεγαλη τεχνη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •