Απόδραση από το Αθηνατραζ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640

    Απόδραση από το Αθηνατραζ

    Θα σας πω τι αποφάσισα. Δεν περιμένω να νοιαστεί κανεις, απλά θέλω να το γράψω κάπου ημιδημόσια για να το πάρω ακόμα περισσότερο απόφαση μέσα μου και να με βοηθήσω να ξεπεράσω οποιο φόβο μπορεί να μου δημιουργεί μια τέτοια αλλαγή... ναι λοιπόν, στο ζουμί.

    Θα φύγω. Θα την κάνω από την Αθηνα, όχι με "ελαφρά" πηδηματάκια, αλλα με μεγάλα, σταθερά βήματα προς ένα μέλλον της απόλυτης επιλογής μου. Της ΑΠΟΛΥΤΗΣ επιλογής μου όμως, αλλάζω χωρα, αλλάζω σταδιοδρομία, αλλάζω στυλ και ελπίζω για το καλύτερο, όντας ήδη προετοιμασμένη (και δοκιμασμένη σε φωτιά και ατσάλι) για το χειρότερο. Θα ξεκινήσω σε ένα νέο μέρος, με νέους ανθρώπους, με νέους στόχους και όνειρα, γιατί η ζωή που ζω εδώ μου φαίνεται λειψή, ελεγμένη από άλλους, και πως απέχει παρασάγκας αυτό που ονειρευόμουν. Είναι λίγο τρελό, το ομολογώ, αλλα ακριβώς για αυτό το εμπιστεύομαι, γιατί μου βγήκε τόσο αυθόρμητα, με τόση ένταση και διάθεση, που δεν μπορεί, είναι σινιάλο από τον εαυτούλη μου... και είναι καιρός να του ξαναδώσω την αξια που του αξίζει! Και ξέρω πως εκεί θα είμαι μονη μου, θα βασίζομαι μονο στον εαυτό μου, θα έχω μονο εμενα για βοήθεια και σε οποια κατάσταση και αν βρεθώ, θα έχω μονο εμενα να θεωρήσω υπεύθυνο... αλλα αντί να με φοβίζει κάτι τέτοιο, με κάνει να γεμίζω δύναμη, αυτοπεποίθηση και μια αγρια χαρά που με ξεσηκώνει, και δεν ξέρω γιατί σήμερα ειδικά, κάτι μέσα μου φωνάζει "ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ! YEAH BABY, ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ'ΧΩ. ΤΟ'ΧΩ ΑΝΕΤΑ, ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ" (φωνάζει όμως, όχι αστεία).

    Τώρα, το εκεί το έχω αφήσει επίτηδες έτσι... ως εκεί. Γιατί η μια μου επιλογή είναι Λονδίνο (η σίγουρη, εγγυημένη "συνεχεια" των σπουδών μου εδώ) ενώ η άλλη, αυτή που θέλω να ακολουθήσω και με έχει συνεπάρει και γεμίσει με ενέργεια και θέληση εδώ και κάποιες μέρες που άρχισα να το ψάχνω καλύτερα... είναι Νέα Υόρκη! Θέλω να ασχοληθώ με τις τέχνες, με ενδιαφέρει παρα πολύ η μουσική καθώς και η φωτογραφία, και θέλω να το κάνω κάπου μακρυά από εδώ, ώστε να μην ακούω τους ενοχλητικούς ψιθυρους των συγγενών και φίλων που θα μου λένε πως αυτά είναι hobby, να συνέλθω, και γενικά θα μου κατεβάζουν το ηθικό... οποτε και εγώ θα βάλω έναν ολόκληρο ωκεανό ανάμεσα μας, και θα κινήσω να βρω τον δικό μου, ολοδικό μου δρόμο! Δεν μπορώ να ξεκινήσω αυτό το εξάμηνο βεβαια, αλλα μπορώ να γραφτώ για τον Φεβρουάριο. Μπορώ επίσης να μεταφέρω μερικά μαθήματα ώστε να ξεκινήσω από το δεύτερο εξάμηνο και εκεί... αλλα και από την αρχή να ξεκινήσω δε με νοιάζει, αρκεί να αισθάνομαι πως αυτό με το οποιο ασχολούμαι με γεμίζει και με ικανοποιεί.

    Αυτά! Άντε να δούμε τι θα ξημερώσει ποιος Θεός τη μέρα...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Dissolved καλη δυναμη για το νεο σου ταξιδι !!

    θελει πολυ δυναμη και θεληση για να φυγεις απο το γνωστο και βαρετο μερος, για να πας καπου στο αγνωστο και στο περιπετειωδες. Και εσυ το αποφασισες :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Zηλεύωωωωωω!!!! :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by DissolvedGirl
    .... το εμπιστεύομαι, γιατί μου βγήκε τόσο αυθόρμητα, με τόση ένταση και διάθεση, που δεν μπορεί, είναι σινιάλο από τον εαυτούλη μου... και είναι καιρός να του ξαναδώσω την αξια που του αξίζει! ....
    βασιζομαι σε αυτο και στην σωστη σου κριση , οσο μπορεσα να την διακρινω στις λιγες συζητησεις που ειχαμε..
    δεν σου κρυβω οτι θα προτιμουσα η ΝΥ να ηταν προτιμηση γιατι εκει ειναι η σωστη σχολη,κλπ κλπ κλπ κι οχι γιατι ειναι πιο μακρια και θελεις να μεγαλωσεις την αποσταση απ τους δικους σου και τις επιρροες τους...
    ας ειναι κι ετσι ομως.
    προχωρα και καλη τυχη μικρουλα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Δεν περιμένεις να νοιαστεί κανείς?

    Κι όμως, κοίτα πόσοι νοιαζόμαστε...

    Μου αρέσουν πολύ τα όνειρα και οι στόχοι σου.

    Σου εύχομαι, να κλείσεις τα μάτια, και να επιλέξεις το σωστό μονοπάτι με την διαίσθηση και το συναίσθημα.
    Κι όταν τα ανοίξεις, με την λογική σου, να δεις οτι βρίσκεσαι στον ίδιο ακριβώς δρόμο.

    Καλό ταξίδι Ντι,
    πέτα,
    όσο πιο ψηλά μπορείς :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Dissolved
    μ\'αρέσεις!
    Όρμα!!!:)
    Κυνήγα τα όνειρά σου, ζήσε τη ζωή που θέλεις, κι άσε αυτούς που φοβούνται τη ζωή να φοβούνται...
    Καταλαβαίνω ότι είναι ώριμη επιλογή γιατί αισθάνεσαι υπεύθυνη των πράξεών σου.
    Με τέτοιο ηθικό όλα θα πάνε καλά!

    Σε ζηλεύω κι εγώ:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Δεν ξέρω, μερικές φορες μου λείπει ένα φιλικό πρόσωπο, η γενικά κάποιος με τον οποιο να έχω ακόμα και την βασικότερη των επαφών μέσω ενός forum, να μου δείξει πως με ακούει, τόσο απλό, ακούει αυτά που λέω, και τα λαμβάνει όπως τα λέω, δεν τα απορρίπτει ως \"εφηβικές τρελες\" η τα περιγελάει, δεν προσπαθεί να βρει μυστικά μηνύματα κρυμμένα στις λέξεις μου, ούτε να μαντέψει τις \"πραγματικές προθέσεις\" που καταυτόν κρύβω... θέλω απλά να βρεθεί κάποιος να με ακούσει και να νοιαστεί.

    Αλλα σήμερα θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου πως το πρώτο βήμα για να βρεθούν τέτοια άτομα, αξια της εμπιστοσύνης μου, της προσοχής μου, της φιλιας μου, της αγάπης μου, της συμπαράστασης μου, είναι να είμαι εγώ ένα από αυτά για τον εαυτό μου. Σήμερα θέλω να φωνάξω σε όλον τον κόσμο πως είμαι δυνατή, πως μπορώ να καταφέρω τα πάντα, και πως όλα τα προβλήματα και οι φόβοι μου είναι μέσα στο μυαλό μου και ΕΓΩ τους ελέγχω. Θέλω να δείξω στους γύρω μου πως δεν υπάρχουν εμπόδια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν, δεν υπάρχουν καταστάσεις που δεν μπορούν να βελτιωθούν, πάντα έχουμε επιλογές, μπορεί να μην είναι όλες της αρεσκείας μας, αλλα πάντα μπορούμε να αλλάξουμε κάτι από το παρόν και το μέλλον μας, ακόμα και αν αυτό είναι μονο και μονο το πως το αντιλαμβανόμαστε και το αντιμετωπίζουμε.

    Αισθάνομαι λίγο \"χαζοπερηφανη\" που μου λέτε πως ζηλεύετε, αλλα στην πραγματικότητα θέλω να σας πάρω αγκαλιά και να σας πω πως πολλή από αυτήν την πρωτόγνωρη πιστη σε ένα καλύτερο αύριο τη χρωστάω σε εσάς, γιατί είστε καλοί άνθρωποι που αξίζετε όλη τη χαρά και την γλυκάδα του κόσμου. Αλλα έχω την ίδια και περισσότερη πιστη και σε εσάς, γιατί δεν είμαι ούτε υπερήρωας ούτε έχω \"πιει\" κάτι που να επηρεάζει τη διάθεση μου, και αν μπορεί ένα μυξιάρικο από τα δυτικά προάστια να αλλάξει τον κόσμο του, μπορείτε και εσείς. Μπορεί σε λίγες μέρες να κατεβω από το υπέρ-συννεφάκι μου και να σταματήσω να λέω συναισθηματικές σαχλαμαρουλες, αλλα για τώρα θέλω να μου φωνάξω, και σε εμενα και σε εσένα που διαβάζεις αυτές τις γραμμές, πως η δύναμη που έχεις μέσα σου ξεπερνάει κάθε αδυναμία που οι γύρω σου σε κάνουν να πιστεύεις πως έχεις, πως πρώτου κοιτάξεις το περιβάλλον σου, εσύ πρώτα από όλους αξίζεις την αγάπη και τον σεβασμό σου, και πως δεν χρειάζεσαι ολόκληρο το σύμπαν να συνωμοτεί για να καταφέρεις τα όσα θέλεις, φτάνει να το πιστέψεις εσύ και να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να αγωνιστεί για τα όνειρα του, να μην τον σαμποτάρεις με αρνητικές σκέψεις αποτυχίας και φόβων, να τον υποστήριξης όσο μπορείς, με πείσμα και πιστη στο όνειρο. Όλα εξαρτώνται από το ποσες από τις βολές μας είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε στο βωμό ενός νέου οράματος, ποσες σταθερές από το προκαθορισμένο μας παρόν θέλουμε να ρισκάρουμε για την ελπίδα ενός νέου ονείρου, με λίγα λόγια, ποσο είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε και να χτυπηθούμε με αμφιβολίες και ψυχολογικά sabotage για μια θέση στον ήλιο της επιλογής μας.

    Εγώ θα ξεφύγω από τη σκιά. Και θα σας φυλάω πάντα μια θέση στον ήλιο της καρδιας μου για όλα τα υπέροχα λόγια και την υποστήριξη που μου έχετε δείξει...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γλυκό μου κορίτσι,
    σ ευχαριστώ.

    Ξέρεις ποιό είναι ένα απο τα αξιοθαύμαστα πάνω σου?
    Πέρα απο την εκπληκτική για την ηλικία σου ωριμότητα,
    απο το κοφτερό και έξυπνο μυαλουδάκι σου,
    έχεις και μια ευαίσθητη γλυκιά ψυχή.

    Να βρεις τον Ήλιο μέσα σου
    και να στέλνεις δυνατά τις αχτίνες σου σε όσους θα αγαπάς.

    Και αυτοί σε σένα :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Προχωρα .Κυνηγησε τα ονειρα σου
    Μην τα εγκαταλειψεις για ΚΑΝΕΝΑ λογο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Dissolved, πόση αισιοδοξία, ωριμότητα, γλυκάδα εκπέμπουν τα λόγια σου.
    Πάνω στη χάρά σου, θέλεις να τη μοιραστείς αλλά και να ταρακουνήσεις και τους υπόλοιπους μαζί σου. Λες δεν είσαι υπερήρωας, ότι δεν υπάρχει μαγικό χαπάκι για να έχεις το θάρρος και τη δύναμη για να κάνεις τη ζωή σου πιο όμορφη. Πόσο δίκιο έχεις!
    Και σε ευχαριστούμε για τη δύναμη που δίνεις εδώ μέσα.
    Όμως, μπορεί να μην είσαι υπερήρωας, αλλά τη δύναμη για αλλαγές που κρύβουμε όλοι μέσα μας, λίγοι επιλέγουν και αντέχουν να την απελευθερώσουν.
    Και χαίρομαι όταν βλέπω τέτοιους ανθρώπους!
    Με κάνουν κι εμένα να αντέχω περισσότερο.

    Καλή τύχη κορίτσι μου!
    Χαιρομαι με τη χαρά σου:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    \"Αυτά που σκέφτεσαι είναι τρελες και να τα βγάλεις από το μυαλό σου\"
    \"Δεν ξέρω κανέναν να παράτησε το σπίτι του και τις σπουδές του για να κάνει του κεφαλιού του και να μην ήταν τρελός\"
    \"Δεν είναι μονο τρελό, είναι ηλίθιο\"
    \"Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο σε αυτή την τρελα είναι ότι το θεωρείς λογικό, το σκέφτηκες, το αποφάσισες, το προγραμματίζεις, σαν να είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό\"
    \"Καταλαβαίνω πως οι εξελίξεις των τελευταίων μηνών θα μπορούσαν να τρελάνουν τον καθένα...\"

    Τι σημαίνει άραγε το να είσαι τρελός;
    Πως ξέρουν όλοι οι γύρω μου τα σημάδια της τρέλας και εμενα μου διαφεύγει αυτή η ίδια η ερμηνεία της;

    Σημαίνει να έχεις μια προσωπικότητα με χαρακτηριστικά που δεν συναντούνται στην πλειοψηφία του περιβάλλοντος σου, μοναδικά στο πως διαφαίνονται πάνω σου και στο πως εκφράζονται στους γύρω σου, που μπορεί να μην τα \"κατανοοουν\" και να τα απορρίπτουν ως σπαστικές αντιδράσεις, εφηβικούς ρομαντισμούς και νεανικούς ιδεαλισμούς, και να κανεις επιλογές που κανένας άλλος από τα άτομα που οι γύρω σου γνωρίζουν να έχουν κάνει πριν από εσένα, αδιαφορώντας για το \"δακτυλοδεικτούμενη\" η \"το μαύρο πρόβατο\" η παρόμοιους χαρακτηρισμούς που μπορεί να σου προσαφθούν;

    Σημαίνει να διαλέγεις το άγνωστο έναντι του προκαθορισμένου, να ρισκάρεις το πρόγραμμα για μια ευκαιρία στην ξενοιασιά, να κατευθυνθείς στο δύσβατο προσωπικό σου μονοπάτι έναντι της χιλιοδιαβημενης οδού, με όλα του τα εμπόδια και τις δυσκολίες, το ρίσκο και την επιπλέον προσπάθεια, συνειδητά επιλέγοντας να υποβάλεις τον εαυτό σου σε κακουχίες και να θυσιάσεις ασφάλεια και ανέσεις ως αντάλλαγμα για την πιστη και την ελπίδα να επιτυχεις μια ζωή όσο το δυνατόν όπως την ονειρεύτηκες, και να μην κατανοείς την κοινωνική ντροπή η κατακραυγή που αυτή σου η επιλογή επιφέρει;

    Σημαίνει να μην εγκαταλείπεις τα θέλω και τα πιστεύω σου εφόσον δεν επηρεάζεις τις επιλογές των ανθρώπων γύρω σου και δεν τους πιέζεις να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου, μοναχα επειδή δεν τα προέβλεψαν, δεν τα συμμερίζονται και δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν, αρνούμενη την ταμπελίτσα και το καλούπι που σου έχουν ετοιμάσει και κρεμάσει ώστε να αισθάνονται οι ίδιοι καλύτερα για την \"θέση\" που σε έχουν τοποθετήσει, προσάπτοντας σου ιδιότητες που αυτή προϋποθέτει ανεξάρτητα αν έχουν εφαρμογή σε εσένα, δυσανασχετώντας κάθε φορα που συνειδητοποιούν ότι οι αξιες και η συμπεριφορά σου δεν συμβαδίζουν με αυτό που θα έπρεπε να δείχνεις;

    Τι είναι τελικά το τρελό... το παράδοξο, το ανορθόδοξο, το διαφορετικό, το αδιανόητο, το δυσκολότερο, το ιδιαίτερο, το μη άνετο, το ασύμφορο, το επισφαλές, το μοναδικό, το ξεχωριστό, το αλλόκοτο, το εκκεντρικό, το άγνωστο, το ιδιάζον, το αποκλειστικό, το εκλεκτικό, το εξαιρούμενο, το σπάνιο, το ακραίο, το ιδιότυπο, το έντονο, το απαράμιλλο, το ασύγκριτο, το μη ομαλό, το ασυνήθιστο, το πρωτόγνωρο, το αμίμητο, το καινοφανές, το αφάνταστο, το ασύλληπτο, το πρωτογενές, το ιδιόμορφο, το πρωτάκουστο..;

    Αν ισχύει οτιδήποτε από όλα αυτά, είμαι τρελή. Έχουν δίκιο. Xειρότερα, είμαι τρελή συνειδήσεως. Επιλογή και όχι γονίδιο. Ακόμα μεγαλύτερο σφάλμα.
    Αλλα είναι δικό μου. Και δεν το αλλάζω με τίποτα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  12. #12
    Ντι...έζησες πολλά χρόνια στο παραμύθι των άλλων.....Πάρε φόρα και ζήσε το δικό σου........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Όλοι όσοι αναδύθηκαν από τη μάζα και ξεχώρισαν είχαν πολλά στοιχεία από την τρέλα που περιγράφεις. Όλοι οι \"ξεχωριστοί\". Οι άλλοι είναι αφανής. Ξεχώρισε με τις ευχές μας.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by DissolvedGirl
    \"Αυτά που σκέφτεσαι είναι τρελες και να τα βγάλεις από το μυαλό σου\"
    \"Δεν ξέρω κανέναν να παράτησε το σπίτι του και τις σπουδές του για να κάνει του κεφαλιού του και να μην ήταν τρελός\"
    \"Δεν είναι μονο τρελό, είναι ηλίθιο\"
    \"Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο σε αυτή την τρελα είναι ότι το θεωρείς λογικό, το σκέφτηκες, το αποφάσισες, το προγραμματίζεις, σαν να είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό\"
    \"Καταλαβαίνω πως οι εξελίξεις των τελευταίων μηνών θα μπορούσαν να τρελάνουν τον καθένα...\"

    Τι σημαίνει άραγε το να είσαι τρελός;
    Πως ξέρουν όλοι οι γύρω μου τα σημάδια της τρέλας και εμενα μου διαφεύγει αυτή η ίδια η ερμηνεία της;

    Σημαίνει να έχεις μια προσωπικότητα με χαρακτηριστικά που δεν συναντούνται στην πλειοψηφία του περιβάλλοντος σου, μοναδικά στο πως διαφαίνονται πάνω σου και στο πως εκφράζονται στους γύρω σου, που μπορεί να μην τα \"κατανοοουν\" και να τα απορρίπτουν ως σπαστικές αντιδράσεις, εφηβικούς ρομαντισμούς και νεανικούς ιδεαλισμούς, και να κανεις επιλογές που κανένας άλλος από τα άτομα που οι γύρω σου γνωρίζουν να έχουν κάνει πριν από εσένα, αδιαφορώντας για το \"δακτυλοδεικτούμενη\" η \"το μαύρο πρόβατο\" η παρόμοιους χαρακτηρισμούς που μπορεί να σου προσαφθούν;

    Σημαίνει να διαλέγεις το άγνωστο έναντι του προκαθορισμένου, να ρισκάρεις το πρόγραμμα για μια ευκαιρία στην ξενοιασιά, να κατευθυνθείς στο δύσβατο προσωπικό σου μονοπάτι έναντι της χιλιοδιαβημενης οδού, με όλα του τα εμπόδια και τις δυσκολίες, το ρίσκο και την επιπλέον προσπάθεια, συνειδητά επιλέγοντας να υποβάλεις τον εαυτό σου σε κακουχίες και να θυσιάσεις ασφάλεια και ανέσεις ως αντάλλαγμα για την πιστη και την ελπίδα να επιτυχεις μια ζωή όσο το δυνατόν όπως την ονειρεύτηκες, και να μην κατανοείς την κοινωνική ντροπή η κατακραυγή που αυτή σου η επιλογή επιφέρει;

    Σημαίνει να μην εγκαταλείπεις τα θέλω και τα πιστεύω σου εφόσον δεν επηρεάζεις τις επιλογές των ανθρώπων γύρω σου και δεν τους πιέζεις να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου, μοναχα επειδή δεν τα προέβλεψαν, δεν τα συμμερίζονται και δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν, αρνούμενη την ταμπελίτσα και το καλούπι που σου έχουν ετοιμάσει και κρεμάσει ώστε να αισθάνονται οι ίδιοι καλύτερα για την \"θέση\" που σε έχουν τοποθετήσει, προσάπτοντας σου ιδιότητες που αυτή προϋποθέτει ανεξάρτητα αν έχουν εφαρμογή σε εσένα, δυσανασχετώντας κάθε φορα που συνειδητοποιούν ότι οι αξιες και η συμπεριφορά σου δεν συμβαδίζουν με αυτό που θα έπρεπε να δείχνεις;

    Τι είναι τελικά το τρελό... το παράδοξο, το ανορθόδοξο, το διαφορετικό, το αδιανόητο, το δυσκολότερο, το ιδιαίτερο, το μη άνετο, το ασύμφορο, το επισφαλές, το μοναδικό, το ξεχωριστό, το αλλόκοτο, το εκκεντρικό, το άγνωστο, το ιδιάζον, το αποκλειστικό, το εκλεκτικό, το εξαιρούμενο, το σπάνιο, το ακραίο, το ιδιότυπο, το έντονο, το απαράμιλλο, το ασύγκριτο, το μη ομαλό, το ασυνήθιστο, το πρωτόγνωρο, το αμίμητο, το καινοφανές, το αφάνταστο, το ασύλληπτο, το πρωτογενές, το ιδιόμορφο, το πρωτάκουστο..;

    Αν ισχύει οτιδήποτε από όλα αυτά, είμαι τρελή. Έχουν δίκιο. Xειρότερα, είμαι τρελή συνειδήσεως. Επιλογή και όχι γονίδιο. Ακόμα μεγαλύτερο σφάλμα.
    Αλλα είναι δικό μου. Και δεν το αλλάζω με τίποτα.

    Ντι,
    αν ζητήσεις την άδεια ή την γνώμη τους, φυσικά και τρελή και παλαβή θα σε πουν.

    Εννοώντας πιο πολύ, οτι δεν συμβαδίζεις με την κοινή λογική του μέσου Ελληνα.
    Εννοώντας σε ένα δεύτερο στάδιο, οτι δεν τους εξυπηρετούν τα σχέδιά σου, αλλά μάλλον τους δυσαρεστούν.

    Εννοώντας ίσως, ότι όσο τους πέφτει λόγος λόγω του οικονομικού, θα χρειάζεσαι την έγκρισή τους και οι αποφάσεις σου θα πρέπει να κινούνται μέσα στα όρια της δικής τους λογικής...

    Μην αποθαρρύνεσαι,
    αλίμονο αν οι γονείς συμφωνούσαν πάντοτε με τις επιλογές του παιδιού.
    Οι πιο πολλοί, δεν έχουν το θάρρος που απαιτείται, καθώς τους βολεύει να θεωρούν τα παιδιά αδύναμα χωρίς αυτούς, ιδιοκτησία τους...

    Προχώρα με χάρη και με μέθοδο :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Get Cape. Wear Cape. Fly - Find the Time

    We make the lists we make the plans
    To write books to form bands
    Or to move to Kroigsberg and escape into the night
    So pack your bags lets take control
    You and me, lets go
    The next time that you\'re lonely or the next time that you\'re free

    So why, so why, so why
    If we can make the plans can we just not find the time

    Don\'t get me wrong I know it\'s hard
    And the good things never last
    And yet there\'s no point waiting for a miracle to save your life
    You took the time to find what\'s real amongst the baggage that you feel
    Is holding you back the demons cast aside

    So why, so why, so why
    If we can make the plans can we just not find the time

    And the safe way is not (and the safe way is not)
    The way to live your life, your light
    Is beautiful don\'t let the daydreams die, don\'t let the daydreams die

    So why (if you make the plans then go find the time)
    So why (if you make the plans then go find the time)
    So why, if we can make the plans can we just not find the time
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •