πιστευετε οτι ειναι σωστο να λεει παντα καποιος την αληθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110

    πιστευετε οτι ειναι σωστο να λεει παντα καποιος την αληθεια


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πολύ ενδιαφέρον θέμα, άνοιξες hornet!

    εγώ, ναι είμαι υπέρ της αλήθειας, αλλά η πείρα μου μου έχει δείξει ότι οι συνομιλητές μου συχνά-πυκνά προτιμούν τα ψέματα. (έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ, μπορεί και να έχω παρεξηγήσει).

    με μεγάλο ενδιαφέρον θα διαβάσω τι έχουν να πουν και τα άλλα μέλη του forum.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα παρα πολυ θα λεγα...
    Ομως υπαρχει καποιος λογος που το ανοιξες εδω στο ψυχοδραστικες ουσιες και εξαρτησεις??
    Αν ναι και αφορα ολα αυτα που αφορουν αυτην εδω την ενοτητα τοτε οκ.αλλα γινε ποιο συγκεκριμενος
    Αν οχι τι σε εκανε να επιλεξεις αυτην την ενοτητα?
    Υπαρχει ενοτητα οπου αναφερετε σε ανθρωπινες σχεσεις...
    η και ενοτητα που αναφερετε σε Γενικα θεματα

    Σκεψου οπως και να χει...και πες μου σε παρακαλω..

    Καλοπροαιρετα Θοδωρης..
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Και εγώ πιστεύω στην αλήθεια αν πολλές φορές έχει αποβεί εις βάρος μου.Αλλά αυτό πιστεύω είναι κάτι που χαρακτηρίζει κάποιον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι,για μένα η ειλικρίνεια είναι ένα από τα σημαντικότερα προτερήματα σε ένα άτομο.Βολεύει δε βολεύει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    μονο και μονο το παντα σηκωνει πομυ κουβεντα γιατι ολοι λεμε δεκαδες κατα συμβαση ψεμματα σχεδον καθημερινα...του στυλ πως εισαι; καλα ενω μπορει να ειισαι σκατα γιατι αν πεις το δευτερο....θα πρεπει ο συνομιλητης να ρωτησει γιατι και εσυ να απαντησεις κλπ..κλπ
    και για αλλους λογους που ειναι προτιμοτερο να πεις ψεμματα και δεν μιλαω απο αποψγ εγωιτικων κριτηριων η συμφεροντος.
    προτιμω την ειλικρινια και ειμαι σχεδον παντα ειλικρινης αλλα δεν νομιζω να ακουσεις και πολλους να ισχυριζονται το αντιθετο λολ
    ασε που για να πεις ψεμματα επιτυχημενα ειναι ολοκληρη...τεχνη:p
    αυτα απο το pocket pc παιδευτηκα λιγο να γραψω το παραπανω μηνυμα:]
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τα λεγόμενα white lies Keep,δεν έχουν σημαντικό κόστος στις ανθρώπινες σχέσεις.Για παράδειγμα σκέψου βλέπεις κάπου έναν απλό γνωστό,τον ρωτάς ένα τυπικό τι κάνεις και λαμβάνεις μία αναφορά που περιλαμβάνει τι έφαγε τα προηγούμενα δύο χρόνια και εάν του προκάλεσαν αέρια λολ.Δε μιλάμε για τα συμβατικά ψέματα που αποτελούν μέρος μίας απλής κοινωνικής επαφής,που και πάλι κακό είναι και βλακώδες αλλά δεν έχει επιπτώσεις,μιλάμε φαντάζομαι για την αλήθεια και το ψέμα σε σχέσεις σημαντικές για μας και σε θέματα που έχουν πραγματικά μεγάλη επίδραση στον εαυτό μας και στη διαδραστική επικοινωνία μας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Αληθεια η ψεμματα, ενας μεγαλος μυθος.

    την στιγμη που η αληθεια δεν ειναι αντικειμενικα μια, δεν εχει σημασια ειτε την πεις ειτε οχι.
    Γιατι η αληθεια μου, στον αλλο φαινεται ψεμματα.
    Νομιζω οτι ειναι μια τεχνητη ερωτηση ανευ νοηματος.

    Περισσοτερο θα πιστευα αν ειναι σωστο να εκφραζεις αυτο που σκεφτεσαι ασχετως χαρακτηρισμων.
    Γιατι αυτο που σκεφτεσαι ειναι η αληθεια σου, η δικη σου μοναδικη αληθεια η οποια ισχυει την συγκεκριμενη στιγμη,
    υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

    Αλλα δυστυχως αυτο που κυριαρχει ειναι η ποινικοποιηση της σκεψης και η ταμπελοποιηση της καταστασης.
    Ετσι ο καθενας στοχοποιει τον απεναντι του με χαρακτηρισμους για να προσδωσει ενοχες στις σκεψεις του αλλου.
    Χμμ ναι, κλασικα εικονογραφημενα.... παλια μου τεχνη κοσκινο και ολα τα συναφη....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ναι αλλα σκεψου ρειν οτι τα ορια που θετει κανεις σε αυτα τα ψεμματα ειναι υποκειμενικα αναλλογως με ποιον εχεις να κανεις...ο καθενας κουβαλαει την δικη του ηθικη...ενας μπορει να εξαπατει αλλα να εχει σαν δικαιολογια οτι πρεπει να ταισει την οικογενεια,αλλος μπορει να κερατωσε να τον τρων οι τυψεις αλλα να λεει ψεμματα για να σωσει την σχεση και ουτοκαθεξης...λιγο χοντρα παραδειγματα αλλα εχουν την λογικη τους...οχι δεν ειναι ακριβως κατα συμαση ψεμματακια αλλα ψεμματαρες λολ.
    αλλος μπορει να λεει ψεμματα γιατι πλαθει μυθους κλπ κλπ.
    εναποκειται κανεις στην ηθικη τοσο αυτου που ψευδεται οσο και αυτου που δεχεται το ψεμμα η ολη αλληλεπιδραση.
    ενα ξερω μια επιτυχημενη συσκευη ανιχνευσης ψευδους θα μπορουσε να ειναι χειροτερο κκαι απο ατομικη βομβα λολ μεταξυ μισοαςστειου μισοσοβαρου.
    ναι δεν διαφωνουμε καπου;]
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    Originally posted by 8odwris
    Ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα παρα πολυ θα λεγα...
    Ομως υπαρχει καποιος λογος που το ανοιξες εδω στο ψυχοδραστικες ουσιες και εξαρτησεις??
    Αν ναι και αφορα ολα αυτα που αφορουν αυτην εδω την ενοτητα τοτε οκ.αλλα γινε ποιο συγκεκριμενος
    Αν οχι τι σε εκανε να επιλεξεις αυτην την ενοτητα?
    Υπαρχει ενοτητα οπου αναφερετε σε ανθρωπινες σχεσεις...
    η και ενοτητα που αναφερετε σε Γενικα θεματα

    Σκεψου οπως και να χει...και πες μου σε παρακαλω..

    Καλοπροαιρετα Θοδωρης..
    απλα εκανα λαθος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    εγω ειμαι απο τους ανθρωπους που λενε παντα την αληθεια και αυτο εκανε κακο στις σχεσεις μου με τους ανθρωπους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αλήθεια ψέματα.
    Άσπρο μαύρο.
    Δεν θέλω να λέω ψέματα,δεν μου ταιριάζει.Έλλειψη διπλωματίας μου είπαν λέγεται.Το δουλευω κι εγώ.Σε κάποιες περιπτώσεις ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πω την αλήθεια και κάνω τα γνωστά τρυκ.Αποφεύγω τη συζήτηση,αλλάζω θέμα,κάνω την κουφή κτλ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Εγω θα εκανα την ερωτηση τι εχεις να κερδισεις αν δεν λες την αληθεια....νομιζω μονο πονοκεφαλο γιατι θα πρεπει να θυμασαι ολα σου τα αυξανομενα με τον καιρο ψεματα...εγω ειμαι υπερ της αληθειας μπορεις να κερδισεις πιο πολλα και να χασεις λιγα...

    αληθεια στο τι σκεφτεσαι, τι νιωθεις, τι θελεις....

    και η συζητηση συνεχιζεται...!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εχω πει πολλα λευκα ψεματα για την καταθλιψη μου. Περα απο αυτο προτιμω παντα να μενω σιωπηλος απο το να λεω ψεματα. Δε με νοιαζει γενικα αν ο αλλος θα προσβληθει η δε θα του αρεσει αυτο που θα ακουσει. Εκτος κι αν δε θελω να πληγωσω τον αλλον οποτε μπορει και να απαντησω με ερωτηση...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by krino
    Περισσοτερο θα πιστευα αν ειναι σωστο να εκφραζεις αυτο που σκεφτεσαι ασχετως χαρακτηρισμων.
    Γιατι αυτο που σκεφτεσαι ειναι η αληθεια σου, η δικη σου μοναδικη αληθεια η οποια ισχυει την συγκεκριμενη στιγμη,
    υπο συγκεκριμενες συνθηκες.
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.
    Υπάρχει διαφορα μεταξύ ειλικρίνειας και αληθειας, αφού η ειλικρίνεια είναι τρόπος έκφρασης της αληθειας, η οποια είναι μάλλον περισσότερο απλά, απόλυτα γεγονότα, άσχετο από την οπτική που τα εξετάζει ο κάθε ένας και την ερμηνεία που τους δίνει. Αυτό που ονομάζουμε \"προσωπική αλήθεια\" είναι η επεξήγηση που ο κάθε ένας μας προσκολλά στα γεγονότα.

    Φαντάσου να βγείς με την κολλητή σου η οποια έρχεται μέσα στη βροχή και το χτένισμα της έχει χαλάσει. Ειλικρίνεια είναι να της πεις \"καλά, τα μαλλιά σου είναι τελείως χαλια, σαν σκιάχτρο είσαι\" διότι έτσι ακριβώς το σκέφτηκες. Η αλήθεια είναι απλά ότι το χτένισμα της χάλασε λόγω βροχής. Η προσωπική σου αλήθεια είναι ότι δεν της πάει.

    Όπως είπα σε έναν φίλο μου πρόσφατα, honesty is truth with a touch of brutality.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •