οι γυρω μασ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153

    οι γυρω μασ

    Σήμερα διαπίστωσα οτι όταν με αχγωνουν και όταν μου την λένε και δεν μιλάω με πιάνουν τα νευρικά μου και οι ιδεοψυχαναγκασμοι μου!!!Γιατί να μην χώνω μπινελίκια θα ήμουν πιο ήρεμη και δεν θα έκανα κακό στον εαυτό μου!!!Αλλάζει ο χαρακτήρας η όσο και να προσπαθώ θα έιμαι έτσι πάντα ήρεμη και θα μου έρχεται εμένα μπουμεραν!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν υπάρχει ηρεμία μέσα στην καταπίεση.Άρα θα χρειαστεί αυτά που σε καταπιέζουν να βρεις κάποιους τρόπους να τα αντιμετωπίζεις ώστε να μη σου δημιουργούν σημαντικό πρόβλημα στην καθημερινότητά σου.Το θέμα βρίσκεται στα όρια που θέτει ο καθένας μας για τον εαυτό του,πόσο καθαρά τα βλέπει και τα περνάει στους άλλους.Όταν δεν έχεις μάθει να το κάνεις από μόνη σου κάποιος ειδικός θα σε βοηθήσει σ\'αυτό το κομμάτι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    ενας ψυχολόγος φαντάζομαι μπορεί να σε μάθει να βάζεις όρια!!
    Τα όρια και η ψυχολογική πίεση πιστεύεις ότι έχουν σχέση με τον ιδεοψυχαναγκασμό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Από μορφές ocd πάσχουν η μητέρα μου και άλλα μέλη της οικογένειας.Παίζουν τόσο βιολογικοί παράγοντες ρόλο όσο και επίκτητοι,άρα ναι,η καταπίεση και οι εσωτερικές συγκρούσεις επιτείνουν το πρόβλημα,έτσι πιστεύω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    θεωρείς ότι μπορεί να είναι και κληρονομικό?
    εγω πάω καθε εβδομάδα μια ώρα για την ακρίβεια σε ψυχολόγο.θεωρείς ότι υπάρχουν ψυχολόγοι συγκεκριμένοι για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Εμένα με επηρεάζουν τρομερά οι γύρω μου και ιδιαίτερα οι γονείς μου (πιστεύω ότι το έχετε καταλάβει!!)... Δε μπορώ να το αντιμετωπίσω, να κάνω δηλαδή focus σε μένα και να μην επηρεάζομαι.. Αυτό που κάνω λίγες μέρες τώρα είναι όταν σκέφτομαι την κριτική που μου ασκούν η οποία ορισμένες φρρές είναι άδικη, είναι να σκέφτομαι αντίστοιχες τους συμπεριφορές σε προβλήματα και βλέποντας ότι δεν είχαν και καλύτερο τρόπο αντίδρασης (δηλαδή σκεφτόμενη \"εσύ τί μιλάς??\") , ηρεμώ κάπως...Είναι λίγο childish, αλλά με βοηθάει προς το παρόν.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Eίναι τρομερό πως μερικές φορές οι γονείς μας που μας αγαπάνε τόσο χωρίς να το καταλαβαίνουν να μας δημιουργούναι άθελα τους κακό!!Και εμένα οι γονείς μου φταίνε για το γεγονός ότι με ανέκαθεν ήθελαν να είμαι το καλό κορίτσι και βγαίνοντας έξω κατάλαβα τί σημαίνει να έχεις να αντιμετωπίσεις τους άλλους αλλά κυρίως τον εαυτό σου!!!Οι γονείς μας είναι αυτοί που είναι δεν αλλάζουν το θέμα είναι αν μπορούμε να αλλάξουμε εμείς!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Πιστεύω πως δε μπορείς να αλλάξεις τελείως...ίσως βελτιώνεις κάποια πράγματα. Για τους ψυχοθεραπευτές έχω την άποψη ότι βάζουν το μυαλό σου σε ένα τριπάκι όταν αντιμετωπίζεις θέματα που σε ενοχλούν να αντιδράς πιο σωστά. Η αντίδραση δεν είναι αυθόρμητη όμως, συμβαίνει το γεγονός, σκέφτεσαι τί έχεις πει με τον ψυχοθεραπευτή και μετα αντιδρας. Οι υπόλοιποι, τί λέτε?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    εγώ νομίζω ότι με το καιρό αντιδράς καλύτερα γιατί όσο περνάει ο καιρός αντιμετωπίζεις τα πράγματα πιο ώριμα και έχεις αναπτυξει άλλη αντιμετώπιση!!!Γίνεσαι πιο δυνατός και καθως περνάνε τα χρόνια αντιλαμβάνεσαι ότι οι γονείς σου για παράδειγμα σου δίνουν αναγκαστικά πρωτοβουλίες και απο εκεί που ήσουν εσύ το παιδί τους γίνεσαι εσύ γονιός των γονέων σου!!Αυτό σε δυναμώνει πολύ!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •