ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ακοινώνητος
    Συγνώμη που δε γράφω...αλλά δε τη παλεύω. Ξεκίνησα από τον ενθουσιασμό μου να γράφω, αλλά είμαι μια από τα ίδια. Τα χάπια κοντά 2 μήνες, δε βλέπω να βοηθούν σε κάποιο τόμεα. Πιέζω λίγο τον εαυτό μου, αλλά απλά βλέπω ότι είμαι ανίκανος. Είμαι σαν τυφλός, μουγγός, κουλός και πονάω πολύ μέσα μου. Ένα χάδι θέλω γαμώτο μου και θα σας δώσω δέκα, αλήθεια...Πρέπει να σύρω τον εαυτό μου σε ένα από αυτά τα κέντρα, αλλά φοβάμαι.
    Απαντήστε στις ερωτήσεις του πρωτάρη παρακαλώ. Μήπως θα με πουν εσύ ο μικρός τι θες εδώ; Πέρα του ότι θα τσατιστώ, θα γίνω πολύ χάλια αν με διώξουν και από κεί. Έπειτα μήπως θα με κοιτάνε πολλοί και περίεργα, θα το αντέξω; Μετά θα μου κάνουν διάγνωση; Και τέλος δε μπορώ να καταλάβω πως θα με βοηθήσουν. Πώς θα με βοηθήσουν να μου αρέσει η ζωή και ο εαυτός μου; Θα μου πουν να κάνω πράματα, αλλά εγώ δεν έχω λεφτά για πολλά πολλά...αισθάνομαι καταδικασμένος.
    Ακοινώνητε μην το αφήσεις,δεν αξίζει να τυραννιέσαι,ζήτα βοήθεια.

    Μη φοβάσαι τα κέντρα.Κ εγώ από κει ξεκίνησα και δεν ξέρω αν θα\'μουν εδώ αν δεν έπαιρνα το θάρρος να πάω.
    Θα τηλεφωνήσεις και θα ζητήσεις τη βοήθεια ψυχολόγου ή ψυχιάτρου,ανάλογα σε τι ειδικό θες να απευθυνθείς.
    Εγώ είχα ξεκινήσει με ψυχολόγο.Δεν υπάρχει τίποτα το φοβιστικό στην υπόθεση.Θα συναντιέσται κάθε βδομάδα κι αυτό είναι όλο.


    Η διαδικασία σε μένα ήταν η εξής.Είχα 1 μήνα αναμονή κ στη συνέχεια συναντήθηκα με τη διευθύντρια για αξιολόγηση.Έγινα δεκτή(μου ανακοινώθηκε την επόμενη μέρα)και στη συνέχεια συνάντηση με ψυχολόγο κ επίσης 2η αξιολόγηση κ επίσης έγινα δεκτή.Από κει κ πέρα ξεκινάς κανονικά.Γιατί να σε κοιτάξουν περίεργα?Δεν είναι θέμα χρημάτων για να νιώσεις καλά..δε θα σου πουν να κάνεις πράγματα...σκοπός είναι να αισθανθείς καλύτερα με το να καταλάβεις τον εαυτό σου κ να αρχίσεις να τον αγαπάς κ να τον φροντίζεις κ να προσπαθείς για τη ζωή σου.


    α και εννοείται πως δεν είσαι μικρός για τη διαδικασία!

    μην το αμελείς,τηλεφώνησε αύριο κιόλας απλά υπάρχει αναμονή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by Ακοινώνητος
    Συγνώμη που δε γράφω...αλλά δε τη παλεύω. Ξεκίνησα από τον ενθουσιασμό μου να γράφω, αλλά είμαι μια από τα ίδια. Τα χάπια κοντά 2 μήνες, δε βλέπω να βοηθούν σε κάποιο τόμεα. Πιέζω λίγο τον εαυτό μου, αλλά απλά βλέπω ότι είμαι ανίκανος. Είμαι σαν τυφλός, μουγγός, κουλός και πονάω πολύ μέσα μου. Ένα χάδι θέλω γαμώτο μου και θα σας δώσω δέκα, αλήθεια...Πρέπει να σύρω τον εαυτό μου σε ένα από αυτά τα κέντρα, αλλά φοβάμαι.
    Απαντήστε στις ερωτήσεις του πρωτάρη παρακαλώ. Μήπως θα με πουν εσύ ο μικρός τι θες εδώ; Πέρα του ότι θα τσατιστώ, θα γίνω πολύ χάλια αν με διώξουν και από κεί. Έπειτα μήπως θα με κοιτάνε πολλοί και περίεργα, θα το αντέξω; Μετά θα μου κάνουν διάγνωση; Και τέλος δε μπορώ να καταλάβω πως θα με βοηθήσουν. Πώς θα με βοηθήσουν να μου αρέσει η ζωή και ο εαυτός μου; Θα μου πουν να κάνω πράματα, αλλά εγώ δεν έχω λεφτά για πολλά πολλά...αισθάνομαι καταδικασμένος.
    ενθουσιασμος σημαινει ελπιδα για μενα.Κανενας δεν ειναι ανικανος ,ολοι ικανοι αλλα πρεπει να το πιστεψουμε,γιατι αν δεν ......ολα ειναι
    περιττα

    ημουν με το αμαξι σε ενα γρεμο ετοιμη,δεν ξερω τι με σταματησε, και δεν ξερω πως βρεθηκα εξω απο ενα κεντρο Ψ .Υ δικες μου ανησυχιες και σκεψεις τοτε
    Κανενας δεν μου ειπε τι θες εδω ,κανενας δεν με κοιταξε περιεργα ισα ισα ,με εκαναν να αισθανθω οτι αξιζει να προσπαθησω
    δεν γινεται διαγνωση, δεν ειναι γ αυτο το λογο εκει να βγαλουν διαγνωσεις ειναι κατι σαν εκαβ ,πρωτες βοηθειες ,σε ψυχες που εχουν παθει εμφραγμα,και δινονται πρωτες βοηθειες
    δεν χρειαζονται χρηματα για σκεψη,ειχα πει αλλου και μην με παρεις για ρομαντικη μονο αυτο δεν ειμαι ,απλα πραγματα στη ζωη μας ,τα πιο αυτονοητα για αλλους ειναι τα πιο σημαντικα γεγονοτα για μας,απλα βηματα ,απλες βλεψεις απλη βολτα ,απλο μπανιο ,απλο φως ,απλη σκεψη.....
    δεν εισαι ο μονος μην αισθανεσαι μονος,ολα αυτα που ειπες στα πρωτα ποστ τα εχουν περασει και αλλοι,και γω πρωτη ,
    ειχα να ανοιξω παραθυρο κοντα 3 μηνες ,το σπιτι στα μαυρα χαλια ,και γω στην κολαση
    αν μπορω να σου πω κατι με αυτα :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by soft

    δεν γινεται διαγνωση, δεν ειναι γ αυτο το λογο εκει να βγαλουν διαγνωσεις


    δεν χρειαζονται χρηματα για σκεψη,ειχα πει αλλου και μην με παρεις για ρομαντικη μονο αυτο δεν ειμαι ,απλα πραγματα στη ζωη μας ,τα πιο αυτονοητα για αλλους ειναι τα πιο σημαντικα γεγονοτα για μας,απλα βηματα ,απλες βλεψεις απλη βολτα ,απλο μπανιο ,απλο φως ,απλη σκεψη.....
    δεν εισαι ο μονος μην αισθανεσαι μονος,ολα αυτα που ειπες στα πρωτα ποστ τα εχουν περασει και αλλοι
    Nαι,ούτε σε μένα έκαναν διάγνωση.

    πόσο δίκιο έχεις soft!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    δηλαδη δεν σου λενε τι εχεις?
    Αν χρειαζεσαι φαρμακα?Τοτε φανταζομαι πρεπει να στο αιτιολογήσουν..σωστα?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Αφωτεινή
    δηλαδη δεν σου λενε τι εχεις?
    Αν χρειαζεσαι φαρμακα?Τοτε φανταζομαι πρεπει να στο αιτιολογήσουν..σωστα?
    Φαντάζομαι ότι αν ο ψυχολόγος σε παραπέμψει στον ψυχίατρο του κέντρου ο ψυχίατρος θα κάνει διάγνωση.
    Προσωπικά διαγνώσεις έχω πάρει μόνο από ψυχιάτρους και όχι από ψυχολόγους.
    Κάπως έτσι υποθέτω ότι θα λειτουργούν,δεν ξέρω,το λέω σύμφωνα με ότι συνέβη σε μένα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by Αφωτεινή
    δηλαδη δεν σου λενε τι εχεις?
    Αν χρειαζεσαι φαρμακα?Τοτε φανταζομαι πρεπει να στο αιτιολογήσουν..σωστα?
    Aφωτεινη δεν ειναι τοσο απλα ,χρειαζεσαι δεν χρειαζεσαι
    οταν πας εκει ,δεν εχεις να κανεις με ψυχιατρους ,που θα σου δωσουν τα χαπακια σου,για να ξεφυγουν απο την ευθυνη μια πιθανης αποπειρας η πιθανα εχθρικα αισθηματα που μπορει να τρεφεις για καποιους
    αν δουνε ομως οτι για καποιους λογους δεν μπορει να υπαρξει συνεργασια{αν καταλαβαινεις τι λεω,γιατι γυρναει το ματι και η ψυχη μας καμια φορα}τοτε αν το θελεις και παντα με συζητηση θα στο αιτιολογησουν και θα σε προτρεψουν
    οι ψυχολογοι δεν γραφουν φαρμακα και δεν μπορουν,τα λεω απλα .αλλα αμα χρειαστει θα σου πουν να τα παρεις

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ειχα την εντυπωση οτι ολοι περνουν απο ψυχίατρο πρωτα και αναλογα με την αξιολογηση του σε στελνουν σε ψυχολογο αλλιώς σε παρακολουθεί ο ψυχιατρος τακτικά..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by Αφωτεινή
    ειχα την εντυπωση οτι ολοι περνουν απο ψυχίατρο πρωτα και αναλογα με την αξιολογηση του σε στελνουν σε ψυχολογο αλλιώς σε παρακολουθεί ο ψυχιατρος τακτικά..
    οταν μπαινεις στο ψυχιατρο .δεν φευγεις απο κει χωρις χαπια ,
    οι ψυχολογοι εχουν τον πολεμο των ψυχιατρων ,γιατι τους κοβουν τις προμηθειες και τον οβολο απο τις φαρμακευτικες κτλ

    κανενας ψυχιατρος εμενα και απο αλλα ατομα που ξερω δεν τον εστειλε ποτε σε ψυχολογο,αυτοι ειναι θεοι
    τεσπα
    αντιθετα εμενα ψυχολογος με εστειλε εκει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by soft
    Originally posted by Αφωτεινή
    ειχα την εντυπωση οτι ολοι περνουν απο ψυχίατρο πρωτα και αναλογα με την αξιολογηση του σε στελνουν σε ψυχολογο αλλιώς σε παρακολουθεί ο ψυχιατρος τακτικά..
    οταν μπαινεις στο ψυχιατρο .δεν φευγεις απο κει χωρις χαπια.
    Μμμμ..Εγω εχω φυγει τρεις φορες..χωρις χάπια.
    Ξέρεις Σοφτ,
    την κουβέντα αυτη την ειχαμε και στο Θεμα Τετραδια αντιψυχιατρικής του Κρίνου..ξερω ποσο μεγάλο κεφάλαιο ειναι..για να ακριβολογώ.. εμαθα,γιατι δεν ηξερα τι παιζει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by Ακοινώνητος
    Σας ευχαριστώ για τις γνώσεις σας και το θάρρος που μου δίνετε. Φωτεινή σ\' ευχαριστώ για την αγκαλίτσα, αλήθεια ενδιαφερόσουνα για μένα, μου κάνει εντύπωση. libpa είμαι γύρω στα 26. Μπορείτε να μου πείτε πώς σε θυμούνται; Κρατάνε αρχείο;
    Ενα τηλ πρωτη κινηση, δευτερη πας δεν σου ζηταει κανενας ταυτοτητα,δηλωσε οτι θελεις εσυ ,και οτι ονομα σου ερθει στο μυαλο σου,
    Αλλα πες αυτα αισθανεσαι, δεν θα τους ξαναδεις αμα δεν θες ,κανε την πρωτη κινηση εσυ και βλεπεις,μια αποφαση ειναι ολα στη ζωη,στο να γυρνας γυρω απο τον αξονα σου,και τις σκεψεις σου ,δεν βοηθαει σε τιποτα ,για μενα ενα carousel ,που σε ζαλιζει,αν δεν κατεβεις θα κανεις εμετο θα αρρωστησεις
    Γιατι για μενα που εχεις αυτες τις σκεψεις ,μου λες απλα οτι ζω ,και δεν θελω να ειμαι ετσι ,θελω το καλυτερο ,αντε λοιπον τι περιμενεις ,δεν θα τους παντρτευτεις κιολας
    Και αν δεν μπορεις να το κανεις μονος και μενεις Αθηνα ,θα ερθω μαζι σου αν αυτο βοηθα :)

  11. #26
    soft τα τελευταία σου λόγια με άγγιξαν πάρα πολύ, και η πρότασή σου να έρθεις μαζί μου ακόμη περισσότερο. Βέβαια δε θα χρειαστεί κάτι τέτοιο, αφού δυστυχώς, πέρα από άλλους λόγους δε θα πάω τουλάχιστον σύντομα. Εγώ επικοινώνισα, αλλά έγιναν πράγματα που κάνουν αυτή τη διέξοδο αδύνατη, έστω προσωρινά.
    Θα ήθελα να μάθω για τα κέντρα ημέρας όμως, ό,τι ξέρετε. Θέλω να βρω άτομα με παρόμοιες εμπειρίες από κοντά.

    Βρήκα αυτό

    http://www.yyka.gov.gr/communication/3a7rsima-tilefona-dieythynseis/kentrahmeras.doc/view

    έχει πάει κανείς σε κάνενα; Πώς σε δέχονται εκεί;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Κοινωνικέ,
    γιατι δεν στελνεις ενα μηνυμα στον Νικο?
    Θα μπορεί να σε κατατοπισει..
    Τι σου ειπαν απο ΚΨΥ?Οτι υπαρχει μεγαλη αναμονή?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •