Βοτανα και βιταμινες κατα του αγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17

    Βοτανα και βιταμινες κατα του αγχους

    Valerian root

    H βαλεριάνα έχει χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση του ύπνου για πάνω από 1.000 έτη. Η δυνατότητά της να βοηθάει στη χαλάρωση του κεντρικού νευρικού συστήματος, και η προώθηση των συναισθημάτων ηρεμίας, καθώς και η μείωση των επιπέδων ανησυχίας και αγχους, είναι γνωστή στα εκατομμύρια του κόσμου.
    Αντίθετα από τα φαρμακα ενίσχυσης του ύπνου, (Valium) η βαλεριάνα δεν προκαλεί ζαλαδες το πρωί, ουτε εθισμό. Οι σημαντικότερες θεραπευτικές ουσίες που βρίσκονται στο φυτό βαλέρια, είναι οι valepotrits, valeranic acid , valeranone, και valereal. Αυτά τα έλαια βρίσκονται μόνο στην βαλέρια. Αλλα έλαια στη ρίζα όπως το pineole, borneol, cineole, carophilene, και azulene συνήθως βρίσκονται και σε άλλα βότανα με αντιφλεγμονώδη, αντισπασμωδικά, και νεύρο-ηρεμιστικα αποτελέσματα στο σώμα. Επιπλέον, η ρίζα περιέχει αλακαλοειδή που είναι γνωστά οτι ανακουφίζουν τον πόνο και χαλαρώνουν το σώμα.

    Passion Flower
    Το Passion Flower έχει μια μακροχρόνια ιστορία χρήσης
    στην Αμερική, χρησιμοποιείται συνήθως κατα του άγχους, της αϋπνίας, της υστερίας, και της επιληψίας, και εκτιμείται επίσης για τις ιδιότητές του κατά του πόνου.
    Τα Flavonoids είναι τα αρχικά συστατικά αρμόδια για τα αποτελέσματά της χαλάρωσης απο το αγχος. Στην Ευρώπη το βότανο συστήνεται για την υποστήριξη κατα του αγχους και σε αυτό το πλαίσιο, συνδυάζεται συχνά και με με την Βαλέρια.

    Rhodiola Rosea

    Τα τελευταία χρόνια, δεκάδες ειναι οι χρήσεις της \"χρυσής ρίζας\" που έχουν προταθεί, συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης για την κατάθλιψη και την κούραση, το βοτανο αυτο ενισχύει τη μνήμη και τη διανοητική ικανότητα και την αντοχή. Πολλά από αυτά τα πιθανά οφέλη αφορούν τις adaptogenic ιδιότητες του βοτάνου. Η \"χρυσή ρίζα\" εμφανίζεται να λειτουργεί διαφορετικά μέσα στο σώμα από άλλα adaptogens (όπως το πολύ δημοφιλές σιβηρικό ginseng). Μερικά τρέχοντα συμπεράσματα σχετικα με το βοτανο είναι μέχρι τώρα προκαταρκτικά και αφορούν τις φυσιολογικές συνθηκες αλληλεπιδράσης στη χημεία του σώματος. Η Rhodiola εμφανίζεται να λειτουργεί με τον επηρεασμό των βασικών χημικών ουσιών του κεντρικού νευρικού συστήματος, όπως η ντοπαμίνη και η σεροτονίνη. Μερικές μελέτες έχουν παρουσιάσει στα οφέλη της Rhodiola την αυξανόμενη ικανότητα εκμάθησης και την αύξηση μνήμης της libidio και της ικανότητας για την εργασία και την αντοχή, και την προστασία από τις περιβαλλοντικές τοξίνες.

    Winter Cherry

    Χρησιμοποιηται και από τους άνδρες και από τις γυναίκες, και ενεργεί για να ηρεμήσει το μυαλό και να προωθήσει τον υγιή, αναπαυτικό ύπνο. Λειτουργεί ως adaptogen. Αποτρέπει ή ελαχιστοποιεί τις δυσαναλογίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην ασθένεια, είτε από τις φτωχές διαιτητικές συνήθειες, την έλλειψη ύπνου, τη διανοητική είτε φυσική πίεση, είτε τις περιβαλλοντικές χημικές τοξίνες. Είναι ευεργετικό σχετικά με το άγχος και με αναταραχές όπως η αρθρίτιδα, η υπέρταση, ο διαβήτης, κ.λπ.... Επίσης, έχει παρουσιάσει εντυπωσιακά αποτελέσματα όταν χρησιμοποιούνται ως τονωτικό για το ανοσοποιητικό σύστημα.

    Kava Kava

    Η Kava καταναλώνεται παραδοσιακά oπως και το τσάι. Μπορεί επίσης να μασηθεί. Στη δύση, η Kava λαμβάνεται συχνά με μορφή χαπιών. Τα αποτελέσματα της κατανάλωσης Kava περιλαμβάνουν μικρό κάψημο στην γλώσσα και στα χείλια οπως ακριβως συμβένει και με το πιπέρι, αισθημα πλήρους ευφορίας και αίσθηση της ευημερίας. Ο ύπνος μετά από την κατανάλωση είναι αναπαυτικός χωρίς συνέπειες την επόμενη ημέρα. Επίσης, η Kava χρησιμοποιείται συχνά για να παρέχει συγκέντρωση και εστίαση, και τον έλεγχο μυών πριν από τον αθλητισμό, καθως και για για να μειώσει τον αγχος που συνδέεται με μια δημόσια ομιλία.

    Βιταμινες Β

    Οι βιταμίνες B διαδραματίζουν έναν ζωτικής σημασίας ρόλο στις χημικές διαδικασίες σε όλο τον εγκέφαλο και το σώμα. Η έρευνες δείχνουν ότι τα χαμηλά επίπεδα βιταμινών Β, όπως B6, B9 και B12 μπορούν να συμβάλουν στη κακή διάθεση, καθώς και σε συναισθήματα σχετικά με άγχος και κατάθλιψη. Η συμπλήρωση της διατροφής σας με βιταμίνες Β έχει άμεση επίδραση σε σημαντικούς νευροδιαβιβαστές στον εγκέφαλο, όπως η σεροτονίνη, και η ντοπαμίνη. Επίσης, τα στοιχεία διχνουν ότι οι βιταμίνες Β βοηθούν να ισορροπήστουν και να μεταβολίστουν νευρο-τοξικές χημικές ουσίες που έχουν συνδεθεί με την ανησυχία και με την κατάθλιψη.

    Σχετικά με τα ανθοιάματα μπάχ δυστηχός δεν εχω ασχοληθεί...ίσως ψάξω και γράψω αργότερα εδώ η στο ηδη υπάρχον topic.Τα παραπάνω λογικά τα βρίσκουμε σε καταστήματα φυσικής διατροφής...γνωριζω ενα καταστημα για οποιον ενδιαφερεται. Βαλεριάνα βρισκουμε και στα φαρμακεια με το ονομα Valmane.Όποιος έχει δοκιμάσει κάποιο απο τα παραπάνω βότανα για οποιονδήποτε σκοπό, μπορεί να μας πεί εντυπώσεις!


    Συγνώμη για τα όποια συντακτικά λάθη, ορισμένες πηγές χρειάστηκαν μετάφραση από το Babel Fish! και η διόρθωση απο εμένα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Με την υπενθύμιση σε όλους μας ότι τα βότανα ,οι βιταμίνες και τα ανθοϊάματα Μπάχ μπορούν να μας βοηθησουν μόνο αν συνδιάζονται με μια ολοκληρωμένη (ολιστική) θεραπευτική αγωγή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Night έχεις χρησιμοποιήσει χρυσή ρίζα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...ολα αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν δευτερευοντως ομως!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    παιδια εσεις που ξερετε για τα βοτανα.εγω που εχω παντα νευρικη υπερδιεγερση δηλαδη κατι σαν εσωτερικο τρεμουλο τι να δοκιμασω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ζωή μου τί να σου πω.....εμένα πάντως παρόλο που πέρασα από όλα αυτά δεν με έπιασε τίποτα. Είπα πριν αναζητήσω κάτι πιο δραστικό και χημικό πριν 8 χρόνια που είμουν χάλια και σε υπερένταση να ξεκινήσω από φυτικές λύσεις....Δεν έδρασε τίποτε από όλα αυτά......

    Συνοδευτικά με κάποια αγχωλυτικά ή ολιστική θεραπεία ειλικρινά δεν ξέρω τί λειτουργία έχουν μιας και δεν τα συνέχισα στην αγωγή μου με seroxat!

    Ελπίζω άλλοι εδώ να έχουν διαφορετικές εμπειρίες από εμένα όσων αφορά τη χρήση τους......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ολγακι μου εμεις μου φαινεται εχουμε παθει ανοσια....!!!ασε.. ολιστικη θεραπεια τι ειναι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...με φειδω διοτι μπορει να προκυψουν ουκ ολιγα προβληματα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •