Να μοιραστώ και εγώ δυο τρεις σκέψεις πάνω σε ένα βίωμα που είχα πριν ένα χρόνο και κατι μήνες

Καταθλιψη και γενική αγχώδη διαταραχή , με μουδιασματα τσιμπιματα συνεχώς , κρισεις πανικου οπουδηποτε και πολλές σε μια μέρα και αυπνιες εφιαλτες κτλ

Ειχα και παλιότερα κρίσεις πανικού αλλά τέτοιο πράγμα πότε , ξεκίνησε αποτομα και δεν μπορουσα να αναγνωρίσω ούτε τον εαυτό μου ούτε κανέναν άλλον γύρω μου

ο κόσμος γύρισε τούμπα

Τα αίτια και τις καταστάσεις δεν θα ήθελα να τα αναφέρω , αλλα θα θέλω να αναφέρω αυτό που με βοήθησε

Στην αρχή ήταν τόσο οξυ το πρόβλημα που ήταν σαν να είχα κρίση πανικού όση ώρα ήμουν ξύπνιος

Για αυτο και νομιζα οτι τρελενόμουν , ανέβαζα θερμοκρασίες κτλ

Μια μέρα όταν και ο τελευταίος άνθρωπος που ζήτησα βοήθεια γ'υρισε την πλάτη του , μου βγήκε έντονη οργή , τόσο θύμος που δεν νοιαζόμουν πια αν τρελενόμουν ή οτιδήποτε κάκο και αν μου συνέβαινε.

Έιπα μόνος μου και ας πεθάνω

Περπάτησα πολλές ώρες , το κεφάλι μου ειχε αρπάξη φωτιά
αλλα για πρώτη φορά εκείνη τη μέρα τα συμπτώματα άρχισαν να υποχωρούν

συνέχισα το ίδιο , όποτε πήγαινε να με πιάσει , περπάταγα , ήταν σαν να είμαι περιτριγυρισμένος απο θηρία που προσπαθούσαν να με τρομάξουν , 2 πραγματα με σώναν
ένα άρχισα να μην πιστεύω στη δυναμή τους
και δευτερο έβαλα μια αγαπημένη εικόνα στο μυαλό μου , μια πολύ δυνατή , δεν ήταν προσωπο , ένα τοπίο που αγαπώ με ηρεμεί και εκει εβρισκα τον εαυτο μου

Στην αρχή δεν ήταν ευκολο αλλα σιγα σιγα τα κατάφερνα
Το δοκίμασα το ίδιο για να πάει καλήτερα και ο ύπνος μου

Κάτι πήγε να γίνει , στράφικα στα φάρμακα γιατι δεν με έπαιρνε ο καιρός και τα χρήματα

Ταυτόχρονα συνέχιζα τις βόλτες μου

Με τα φάρμακα καλήτερα αλλα και πάλι είχα δυσκολίες

σε κάποιο σημείο δεν ξέρω πώς μου ήρθε και ξεκίνησα γυμναστική είδικη για αυτό που ονομάζουν κάποιοι ηλιακό πλέγμα , βρίσκετε στην περιοχή της κοιλιάς και του στομαχιού

και τότε ο ύπνος μεσα σε 3 εβδομάδες επανήλθε στο φυσιολογικό

εγραφα βέβαια και συνεχώς ημερολόγια για να μπορώ να συγκροτήσω την σκέψη μου

η γυμναστική αυτή ειναι τύπου , yoga , pillates κτλ

ολα αυτά με βοήθησαν και αν κάποια στιγμή ζορίζομαι αυτα με βοηθούν

Θα πρεπε βέβαια να μην αφήνω την προσπάθεια με το που νιώσω καλα , αυτο ειναι μεχρι στιγμής το σφάλμα μου

Αυτό βασικά που θέλω να πώ είναι την προσπάθεια σας να την κάνετε με όλο σας το είναι σε κάθε τομέα

Σωμα νους ψυχή , όλα θέλουν τροφοδοσία και αγάπη απο μέρους μας ειδικά όταν είμαστε ασθενής

Ολα αυτά είναι συγκινονούντα δοχεία
και γιατι και τα πώς έρχονται
Αν κάνουμε τις σωστές ερωτήσεις στον εαυτό μας , κάποια στιγμη θα έρθουν και οι απαντήσεις