16 ΜΕΡΕΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56

Thread: 16 ΜΕΡΕΣ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Originally posted by anoiksi
    μου αρεσει πολυ η μουσικη που βαζεις...εχεις γουστο...:)
    ti γουστο βρε εδω εχω ξεσηκωσει την πολυκατικοια με τα οργανα μου και συ εισαι ......εχεις γουστο.παρτω λιγο απο την αλλη .δες της αλλιως

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    bell,καλησπερα και απο μένα..
    Να ξέρεις πως κι εγω θαυμάζω την προσπάθειά σου,είναι δυσκολο αυτό που κάνεις ,θυμήσου ποσο καλά τα εχεις καταφέρει τοσες μέρες.Μην αφήσεις τον αγώνα σου να παει χαμένος.Ξέρω κατι κι εγώ απο αποπειρες για επαφή με την οικογένεια,που καταλήγουν σε αποτυχίες.Ειναι ανθρώπινη η ανάγκη σου,δεν πειράζει που ξεσπασες και εσυ..δεν ξέρουν τι περνάς ,δεν μπορουν να καταλάβουν..Αυτο στο γράφω για να σου πω να μη το μεγαλοποιήσεις μεσα στη ψυχούλα σου..
    Κρατα τη δυναμή σου την χρειάζεσαι σου στελνω τις ευχές μου απο καρδιάς..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    ;)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    bell στο αφιερωνω
    http://www.youtube.com/watch?v=BwxJ46HWXbA





    ΚΑΜΠΑΝΑ

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by bell
    Lοιπον διαβαστε και επειδη δεν το εχω σημερα και πολυ το θεμα.Σημερα πηγα να τους δω,μετα απο 2,5 μηνες δε ξερω γιατι το εκανα,ουτε τι περιμενω πια.Οπως ειπα η συρραξη και η μαχη εκρητικη(θα την ζηλευε η ιστορια)το αποτελεσμα ,προσβολες ,καταρες αφορισμοι ,στο φορτε τους,και μια αποκληρωση ξανα μανα ,μεγαλοπρεπει.............που φυσικα τους ειπα να την βαλουν εκει που ξερουν....οι απειλες τετοιου ειδους ειναι το μπνο τους οπλο,οταν βλεπουν οτι το αστρο τους δυει.Και δεν περναει πια το δικο τους.Ειναι κατι που ξερω οτι δεν χρειαζομαι πια,και ομως πηγα,και δεν ξεχασα τη καθε λεξη φραση που ειπαν ,απο το βοθρο στομα τους.Αλλα ουτε τις δικες μου λεξεις που μετα με γεμισαν ενοχες ,και κατεβασα το κεφαλι απο ντροπη.γιατι (δεν πρεπει),και ασ με πνιγουνε και καινε την ψυχη μου χρονια τωρα.Δεν.............δεν............δε ν..........δεν...... το βαρεθηκα ...ρε ...το δεν...



    ρε, τί μου θυμίζει?τί μου θυμίζει?


    bell, κι εσύ κι εγώ δεν θυμόμαστε πως ο άνθρωπος δεν αλλάζει.
    εγώ ξέρω πια, πως μόνο όταν πεθάνουν θα με αφήσουν ήσυχη.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Ουτε το pc μου δεν αντεξε προχτες το παιξιμο μου στο μπουζουκι,και για να μην ακουει ,τα φαλτσα εκαψε τον σκληρο.Μεχρι να τον παρω πισω,δεν θα μπορω να γραφω.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω σταματησει να μετραω τις μερες και να τις σβηνω απο το ημερολογιο.Καλημερα σε ολους

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Originally posted by arktos
    Originally posted by bell
    Lοιπον διαβαστε και επειδη δεν το εχω σημερα και πολυ το θεμα.Σημερα πηγα να τους δω,μετα απο 2,5 μηνες δε ξερω γιατι το εκανα,ουτε τι περιμενω πια.Οπως ειπα η συρραξη και η μαχη εκρητικη(θα την ζηλευε η ιστορια)το αποτελεσμα ,προσβολες ,καταρες αφορισμοι ,στο φορτε τους,και μια αποκληρωση ξανα μανα ,μεγαλοπρεπει.............που φυσικα τους ειπα να την βαλουν εκει που ξερουν....οι απειλες τετοιου ειδους ειναι το μπνο τους οπλο,οταν βλεπουν οτι το αστρο τους δυει.Και δεν περναει πια το δικο τους.Ειναι κατι που ξερω οτι δεν χρειαζομαι πια,και ομως πηγα,και δεν ξεχασα τη καθε λεξη φραση που ειπαν ,απο το βοθρο στομα τους.Αλλα ουτε τις δικες μου λεξεις που μετα με γεμισαν ενοχες ,και κατεβασα το κεφαλι απο ντροπη.γιατι (δεν πρεπει),και ασ με πνιγουνε και καινε την ψυχη μου χρονια τωρα.Δεν.............δεν............δε ν..........δεν...... το βαρεθηκα ...ρε ...το δεν...



    ρε, τί μου θυμίζει?τί μου θυμίζει?


    bell, κι εσύ κι εγώ δεν θυμόμαστε πως ο άνθρωπος δεν αλλάζει.
    εγώ ξέρω πια, πως μόνο όταν πεθάνουν θα με αφήσουν ήσυχη.
    Για μενα θα μιλησω,κανενας θανατος δεν θα με κανει να ξεχασω,την πικρα μου,την στεναχωρια μου,τις συμπεριφορες,ουτε τα γιατι.Αν πεθανουν μονομιας θα φυγουν ολα αυτα που με βαραινουν απο πανω μου? θα τα ξεχασω?ξαφνηκα θα ηρεμησω?Η απαντηση ειναι ΟΧΙ.Αυτα θα υπαρχουν παντα μεσα μου,και θα με καινε.Αν δεν μαθω να τα διαχειριζομαι, να τα επεξεργαζομαι ,και να βλεπω τα θετικα ,θα ειναι παντα σαν ενας τοιχος που θα πεφτω ξανα και ξανα επανω του. Σημασια εχει οτι μπορουμε να αλλαξουμε εμεις,;););)καλημερα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    ΟΤαν ημουν μικρος πριν ακομα ξεκινησω την απεξαρτηση αλλα και ακομα πριν μπω στον κοσμο των ουσιων..
    Ειχα ακουσει κατι το οποιο το ευρισκα πολυ Σοφο.

    Ελεγε : Tον ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΩ ΕΓΩ..
    ΜΠΟΡΩ ΟΜΩς ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ..
    ΝΑ ΜΗΝ χαλασω εγω ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

    Αυτο αν ο καθενας το κανει πραξη θα ειναι το ιδανικο...!
    (ασχετα αν δε το ακολουθησα τοτε..)

    Ομως μετα
    Eνα σημαντικοτατο! που εμαθα μεσα απο τα παρα πολλα μεσα στην διαδικασια της απεξαρτησης ειναι πως...

    ... Οι γονεις μας η οι αλλοι δεν αλαζουν η ισως να μην αλλαξουν ..

    Ουτε \"πρεπει\" να ζηταμε - απαιτουμε απο τους αλλους να αλλαξουν .

    Εμεις αλλαζουμε . Τροπο Σκεψης και σταση Ζωης .

    Αυτο αυτοματα μας κανει να βλεπουμε και να αντιλαμβανομαστε τους \"γυρω μας\" απο μια εντελως αλλη ματια - θεση....

    Εμεις!
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο!

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    29 μερες ...... 29 δυσκολες μερες,..με εχω κλειδωσει μεσα στο σπιτι ολα αυτα τα βραδια.Υπαρχουν στιγμες που θελω αερα πνιγομαι ,θελω να ανοιξω την πορτα και να αρχισω να τρεχω,δεν ξερω για που ομως.Ωρα που βρηκε να χαλασει και ο υπολογιστης.Αυριο ο μηνας μου αλλα δεν ξερω αν θα εχω προσβαση σε κανεναν :( ......καλημερα σε ολους

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Αν και όλα σου πάνε ανάποδα εσύ προχωράς ίσια μπροστά. Μην άγχεσαι.
    Συγχαρητήρια, καλή συνέχεια.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by 8odwris
    ΟΤαν ημουν μικρος πριν ακομα ξεκινησω την απεξαρτηση αλλα και ακομα πριν μπω στον κοσμο των ουσιων..
    Ειχα ακουσει κατι το οποιο το ευρισκα πολυ Σοφο.

    Ελεγε : Tον ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΩ ΕΓΩ..
    ΜΠΟΡΩ ΟΜΩς ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ..
    ΝΑ ΜΗΝ χαλασω εγω ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

    Αυτο αν ο καθενας το κανει πραξη θα ειναι το ιδανικο...!
    (ασχετα αν δε το ακολουθησα τοτε..)

    Ομως μετα
    Eνα σημαντικοτατο! που εμαθα μεσα απο τα παρα πολλα μεσα στην διαδικασια της απεξαρτησης ειναι πως...

    ... Οι γονεις μας η οι αλλοι δεν αλαζουν η ισως να μην αλλαξουν ..

    Ουτε \"πρεπει\" να ζηταμε - απαιτουμε απο τους αλλους να αλλαξουν .

    Εμεις αλλαζουμε . Τροπο Σκεψης και σταση Ζωης .

    Αυτο αυτοματα μας κανει να βλεπουμε και να αντιλαμβανομαστε τους \"γυρω μας\" απο μια εντελως αλλη ματια - θεση....

    Εμεις!
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο!

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Και οι γυρω μας μας αντιλαμβανονται με αλλη ματια οταν αλλαζουμε θεσεις στασεις και αμυνες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    καλη συνεχεια και απο μενα,αλλα να ξερεις οτι χωρις καποια ψυχολογικη βοηθεια θα ειναι αρκετα δυσκολο

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Originally posted by soft
    Originally posted by 8odwris
    ΟΤαν ημουν μικρος πριν ακομα ξεκινησω την απεξαρτηση αλλα και ακομα πριν μπω στον κοσμο των ουσιων..
    Ειχα ακουσει κατι το οποιο το ευρισκα πολυ Σοφο.

    Ελεγε : Tον ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΩ ΕΓΩ..
    ΜΠΟΡΩ ΟΜΩς ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ..
    ΝΑ ΜΗΝ χαλασω εγω ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

    Αυτο αν ο καθενας το κανει πραξη θα ειναι το ιδανικο...!
    (ασχετα αν δε το ακολουθησα τοτε..)

    Ομως μετα
    Eνα σημαντικοτατο! που εμαθα μεσα απο τα παρα πολλα μεσα στην διαδικασια της απεξαρτησης ειναι πως...

    ... Οι γονεις μας η οι αλλοι δεν αλαζουν η ισως να μην αλλαξουν ..

    Ουτε \"πρεπει\" να ζηταμε - απαιτουμε απο τους αλλους να αλλαξουν .

    Εμεις αλλαζουμε . Τροπο Σκεψης και σταση Ζωης .

    Αυτο αυτοματα μας κανει να βλεπουμε και να αντιλαμβανομαστε τους \"γυρω μας\" απο μια εντελως αλλη ματια - θεση....

    Εμεις!
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο!

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Και οι γυρω μας μας αντιλαμβανονται με αλλη ματια οταν αλλαζουμε θεσεις στασεις και αμυνες
    (Προς τυχον παρερμηνια παρακατω δεν μιλω εγωιστηκα
    μιλω για αληθινα πραγματα με παραδειγματα )

    Αντιλαμβανοντε απλα οτι αλλαξαμε οταν ..κανουμε ΑΠεξαρτηση η εχουμε απεξαρτηθει.
    ΜΑς συμπαραστεκοντε ισως καποιοι αυτο δεν σημαινει ξανα λεω οτι επειδη εμεις τα βλεπουμε πλεον με μια οι πολλες αλλες οπτικες \"γωνιες¨\" οτι εχουνε αλλαξει και εκεινοι...
    Διοτι πολυ απλα εκεινοι δε μπηκαν σε τετοια διαδικασια για να αλλαξουν .
    εμεις μπηκαμε.
    Και καλως μπηκαμε οσοι μπηκαμε..

    ... Εκεινοι δεν καναν οπως εγω για παραδειγμα ψυχοθεραπεια κανοντας Απεξαρτηση Εκεινοι δεν εκαναν Δραματοθεραπεια και πολλα αλλα
    ..Εκεινοι δεν εψαξαν τον εαυτο τους δεν μπηκαν στην διαδικασια αυτη να αναγεννηθουν δεν ειδαν πλευρες και πραγματα καινουργια με αυτες της μεθοδους που ειναι μερη της διαδικασιας απεξαρτησης .


    Εκεινοι σαφως και μπορει να κουβαλουσαν τον ΣΤΑΥΡο \" χαρις εμε\" προς τον γολγοθα ..ομως ουτε κατεβηκαν στον Αδη και να ξαναβγηκαν απο αυτον ουτε \"σταυρωθηκαν\"
    και \"Αναστηθηκαν\"

    Εγω αισθανομαι πολυ \"τυχερος\" που γνωρισα ολες αυτες της μεθοδους ,διοτι χαρης αυτες καταφερα και αλλαξα τροπο σΚεψης και Σταση Ζωης...

    Αν δεν ημουν τοξικομανης εξαρτημενος ισως να μην της γνωριζα ποτε..αλλα ισως ακομα και να μην σκεφτομουν ΠΟΤΕ με αυτον τον τροπο που σκεφτομαι ΤΩΡΑ

    Εκεινοι οι Ανθρωποι που ηταν καποτε καταπιεστικοι εκεινοι που καταφεραν να μεταδωσουν φοβο μεσα στην ψυχουλα μας ,εκεινοι που ποτε δεν ειχαν και δεν καταφεραν να βρουν εναν ορθο τροπο επικοινωνιας μαζι μας εκεινοι (οχι εσκεμενα αλλα επειδη ετσι ηξεραν ετσι εμαθαν ..επειδη αυτο μπορουσαν και εμαθαν να δινουν)
    Εκεινοι δεν αλλαξαν επειδη \"εγω\" εκανα ολα αυτα μεσα στην Απεξαρτηση.
    Μπορει να αντιληφθηκαν οπως ειπαμε οτι εγω αλλαξα ναι ισως.. αλλα αυτο δε σημαινει οτι εγιναν και αυτοι ανθρωποι με αλλες συμπεριφορες και με αλλο τροπο σκεψης..

    Οταν ΠΛΕΟΝ εχουμε αλλαξει τροπο σκεψης και σταση ζωης και σαφως δεν γινετε ουτε σε 10 ουτε σε 40 μερες ουτε σε 3 μηνες ........
    γινετε με ...θεληση - επιμονη ,πισμα , Υπομονη , αποφασιστικοτητα - ψυχοθεραπεια αλλα και με αλλες θεραπευτικες διαδικασιες αποκτωντας ετσι αυτογνωσια , αυτοεκτιμηση ,αγαπη προς τον εαυτο μας , αυτοελενχο ,ορια, βασεις ,γερα θεμελεια και αμυνες ....
    καταφεραμε - κατακτησαμε -κερδισαμε- ολα αυτα μεσα στην ΑΠεξαρτηση και εχουμε ενταχθει ξανα στο κοινωνικο συνολο στην ζωη μας ..τοτε ειναι η στιγμη που θα μπορουμε μεταξυ αλλων να περναμε και τα ορια μας προς τους αλλους......

    Θα χουμε καταφερει να μη επηρεαζομαστε αν... οχι τελιος αλλα σε αρκετα μεγαλο βαθμο να μην επηρεαζομαστε απο εξωτερικους παραγοντες...

    Θα χουμε φτασει στο σημειο να μπορουμε νιωθουμε \"γαληνη\" μεσα μας ασχετος με το τι μπορει να συμβαινει \"εξω\" μας

    Με σεβασμο Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Καλημέρα και Καλό μήνα bell!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Οι 16 μέρες σχεδόν διπλασιάστηκαν...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... ένας μήνας!... άντε να μας βγάλεις για... σαλέπι και το βράδυ να κλείσουμε κανά μαγαζί και να πάμε να τσακίσουμε τίποτις Αμίτες να καεί το πελεκούδι!...

    ;)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •