εξτραπυραμιδικα συμπτωματα απο αντιψυχωτικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    εξτραπυραμιδικα συμπτωματα απο αντιψυχωτικο

    σας εχουν τυχει. ημι-σπασμωδεις , μη επιθυμητες κινησεις του προσωπου και του σωματος οπως:

    κινηση του στοματος
    αυξημενη κινηση ανοιγοκλειματος ματιων
    ποδια και χερια να κουνιονται διαρκως
    παιξιμο με μαλια η με αντικειμενα
    νευρικο κουνημα σωματος, προσωπου , ακρων κτλ.

    τι κανουμε σε τουτη την περιπτωση. εκτος της ληψης επιπλεον φαρμακου υπαρχει αλλος τροπος να ξεφυγουμε απο μια ακομα χειροτερη κατασταση; εσας σας εχει τυχει κατι τετοιο; υποθετω πως σε πολλους θα εχει τυχει και θα ηθελα να ακουσω προτασεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το παιξιμο με μαλλια η με αντικειμενα, εγω το εχω μονιμο απο τη φυση μου (δεν παιρνω καποιο φαρμακο). Μαλιστα οταν προσπαθησα να προβληματιστω πως θα μπορουσα να το κοψω, απεχτησα πολλους ψυχαναγκασμους τυπου, \"τωρα γιατι παιζεις με το μαλλι σου, γιατι δαγκωνεις το στυλο\" κλπ. οποτε ειπα καλη ειμαι και με τα τικ. οταν διαβαζω posts εδω στο forum, ολο κουναω νευρικα το ποντικι και υπογραμμιζω με το ποντικι τα γραμμενα κειμενα. απλα το αποδεχομαι.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    το ιδιο αναρωτιεμαι και γω. μηπως ειναι κατι που απλα το εχω μεσα μου και σε καποιες φασεις εκδηλωνεται εντονοτερα. ευχαριστω για την απαντηση!

    αλλα βεβαια μου κανει εντυπωση οτι αναφερεται και σαν παρενεργια φαρμακων.. νευρικες κινησεις. τα τικ παντως πρεπει να εχουν καποια σχεση με τα γονιδια θαρρω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σαν περενεργειες φαρμακων αναφερονται 1002 και μαλιστα και στα πιο συνιθισμενα φαρμακα, πχ ασπιρινη. Μπορει να θελουν να ειναι καλυμμενοι σε νομικες περιπτωσεις, μην τους βγει κανεις με καμια μηνυση, οτι δεν ενημερωσανε τον κοσμο. (Σε χωρες οπως η αμερικη, με πολυ αναπτυγμενα νομικα πλαισια, μπορεις να βρεθεις με μηνηση για ψυλλου πηδημα, θυμαμαι ειχα διαβασει καποιος μηνησε τα mc donald γιατι εκαψε τη γλωσσα του με καυτο καφε και το πλαστικο ποτηρακι δεν εγραφε \"προσοχη, καυτο περιεχομενο\"). Σιγουρα ο καθε ανθρωπος ειναι και διαφορετικος και μπορει σε καποιους να αυξανεται καποιο τικ με ενα φαρμακο. Απο τη δικη μου εμπειρια, με ειχε πιασει μια μανια να τα κοψω, μαλλον σαν ενδειξη τελειομανιας το θεωρω. Καπως την ειδα οτι τα τικ μαλλον θα μου χαλαγανε τη συγκεντρωση, οποτε επρεπε να τα κοψω. Τελικα η συνειδητοποιηση των τικ και η αυτοπαρατηρηση μου καταστρεψανε τελειως τη συγκεντρωση, λολ λολ!!! Επισης προσεξα οτι και πολλοι αλλοι ειχανε καποιο τικ και δεν τους ειδα να προβληματιζονται (δεν τους ρωτησα κιολας, οσο εβλεπα απο την εξωτερικη συμπεριφορα). Εγω εχω μεγαλη συλλογη (φρυδι, μαλλι, κουνημα γυαλιων κλπ) και αν προσπαθησω να τα κοψω με βλεπω κατεφθειαν για ΙΔΨ διαταραχη!!!! λολ Κατα βαθος πιστευω οτι τα τικ μας χαλαρωνουνε λιγο, αυτη νομιζω οτι ειναι η λειτουργια τους. Θυμηθηκα τωρα το κομπολοι (τι ρολο παιζει αραγε?) και το αντιστρες μπαλακι (ενα πλαστικο μπαλακι με εξογκοματα). Μην αγχωνεσαι για μικροπραγματα, προσπαθησε να συγκεντρωνεσαι σε αυτο που θελεις να κανεις και ασε και το τικ στον δικο του παραλληλο βιο!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    oχι lucifer, οι συγκεκριμενες παρενεργειες υπαρχουν :) και γενικα τα ψυχοφαρμακα εχουν αρκετες παρενεργειες.

    Γενικα τα θεματα ψυχικη υγειας εχουν τη δικη τους λογικη, που μπορει να μη συμπιπτει με τη δικη μας. Τα ηδη υπαρχοντα γνωσιακα μας πλαισια δηλαδη.

    Επι του θεματος εμενα το zyprexa που επαιρνα για την καταθλιψη σε μικρη δοση μου προκαλουσε προβληματα στην ισορροπια - στα καλα του καθουμενου πηγαινα να πεσω και μονο η ξαφνικη ακινητοποιηση λογω \"παγωμαρας\" με εσωζε. Δεν ξερω αν εκεινη την περιοδο αθλουμουν τι συνεπειες μπορει να ειχε... Και φυσικα δεν μπορω να ξεχασω τη νευρικοτητα, τις ρυθμικες κινησεις και τις αυπνιες. Ολα χωρις προηγουμενο για εμενα μεχρι τοτε (και εκτοτε αφοτου μου τα σταματησε ο γιατρος.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μπορει, δεν αντιλεγω.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω εχω ανησυχια,θελω να βρισκομαι σε κινηση.Νομιζω οτι ειναι απο το zyprexa και οχι απο την αρρωστεια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ευχαριστω για τις απαντησεις. μιχαλη εσυ για ποιο λογο παιρνεις φαρμακα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Γιατι πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    19
    παρε akineton να σου φυγουνε τα εξωπυραμιδικα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τωρα μολις ημουν ετοιμος να γραψω για το akineton κι εγω. Το επαιρνα μαζι με το zyprexa, και ηταν αυτο που μου προκαλουσε τους στιγμιαιους ιλιγγους. :))) Γενικα με εκανε πολυ χειροτερα απο οτι το zyprexa μονο του... Δεχομαι φυσικα πως τα αποτελεσματα ποικιλλουν απο ατομο σε ατομο.

    Αλλα ενταξει, τι πιο φυσικο απο το να παιρνει κανεις ενα αντι-παρκινσονικο για εξισορροπισει τα εξωπυραμιδικα του αντιψυχωσικου που επισης παιρνει. ;))
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εσυ oboro εβαλες κιλα με το zyprexa?Εγω εχω βαλει 20 κιλα και δεν μπορω να τα χασω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ευτυχως ουτε με τα zyprexa ουτε τα risperdal... Βασικα επηρεαστηκε μεν ο μεταβολισμος μου αλλα οχι προς αυτη την κατευθυνση. Και στο zyprexa ηταν μικρη η δοση. Το risperdal δεν το επαιρνα πανω απο 6 μηνες (μεγαλη ιστορια)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    K εγω τραβαγα τα μαλλια μ απο παλια οποτε δν ξερω.αλλα σιγουρα εχουν περιεργες παρενεργειες στον οργανισμο.εμενα μ κοβοταν η περιοδος απο το φαρμακο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Έριξα (ξανά) μια ματιά στο αγγλικό βικιπαίδεια για τους παράγοντες που προκαλούν ψύχωση (άρα και τα όσα απαραιτήτως πρέπει να αποφεύγουν όσοι πάσχουν απο ψυχώσεις):

    ουσίες όπως αλκοοόλ σε μεγάλες ποσότητες , , κακός ύπνος, στρες και τραυματικές εμπειρίες

    Αυτά ίσως να είναι τα πιό ήπια και τα όσα μπορούν ως ένα βαθμό να αποφευχθούν.

    απο κει και πέρα

    Functional causes of psychosis include the following:

    * brain tumors
    * drug abuse amphetamines, cocaine, alcohol[8] among others
    * brain damage
    * schizophrenia, schizophreniform disorder, schizoaffective disorder, brief psychotic disorder
    * bipolar disorder (manic depression)
    * severe clinical depression
    * severe psychosocial stress
    * sleep deprivation
    * some focal epileptic disorders especially if the temporal lobe is affected
    * exposure to some traumatic event (violent death, etc.)
    * abrupt or over-rapid withdrawal from certain recreational or prescribed drugs

    Έτσι λοιπόν, για να δούμε και το πόσο βιολογική είναι η αιτιολογία της ψύχωσης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •