ΠΟΝΑΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ΠΟΝΑΩ

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    ΠΟΝΑΩ

    καποτε ελεγα κοιτα να δεις ειμαι αρρωστος στον νου
    τωρα λεω μαλλον στα συναισθηματα


    πως η καρδια μπορει να εξασθενησει
    σαν την πληγωσουν


    δεν ειναι μυστικο
    νους υγιης εν σωματι υγιη


    ΠΟΝΑΩ

    εδω και καιρο

    η καρδια μου εχει αρρυθμιες
    με πιανουν πονοι σε διαφορα σημεια του σωματος μου
    ο νους μου ξεφυγε τις γιορτες
    ηταν επειδη αρχισα να ποναω

    η μαλλον κατι εγινε και αρχισα να ποναω

    κατι συνεβη λιγο πριν κατι μηνες
    δεν ξερω τι αλλα ενιωσα σαν αδειο κουφαρι
    και ξεσπασα

    εδω στο ιντερνετ και στους ανθρωπους που με εχουν απο κοντα

    ειμαι ενα μελος που γραφει σε αυτο το φορουμ απο το 2007

    το ξερω πως την πλεοψηφια δεν την ενδιαφερει

    γιατι αλλοι που θα πονουσαν
    θα ειχαν ηδη γνωριζει την απαντηση
    τι θα επρεπε να κανουν

    τι κανω στην ζωη μου
    τι κανω λοιπον

    εδω και δεκαπεντε χρονια

    καπνιζω και πινω καφεδες

    εδω και δεκα χρονια
    πινω αλκοολ

    εδω και πεντε/ εξι χρονια
    παιρνω αντιψυχωσικο φαρμακο

    εδω και δυο περιπου χρονια
    οι αποδοσεις μου στο σεξ ειναι μειωμενες

    εδω και λιγους μηνες
    ποναω. εχω διαφορους πονους στο σωμα μου.

    σημερα μαλιστα με επιασε και ενα μουδιασμα πισω αριστερα κοντα στη μεση


    επιλογες/ λυσεις

    1. κοβω τα τσιγαρα, τους καφεδες και το αλκοολ και συνεχιζω με το φαρμακο μου.

    ειναι τοσο δυσκολο να ξεπερασω τις εξαρτησεις μου.

    ειναι ελαχιστοι (στανταρ) οσοι καπνιζουν τοσο πολυ οσο εγω.

    οτι τσιγαρο και ναναι δεν υπαρχει καλο τσιγαρο, ουτε ελαφρυ. υπαρχει απλα το τσιγαρο.

    ειναι ελαχιστοι οσοι πινουν τοσο πολυ και βαρυ καφε (φραπε) οσο εγω. εχω την υποψια πως ο καφες που εχει στην ελλαδα για τους μσεους καταναλωτες ειναι οτι περισευει απο τον καφε που εισαγεται σε πλουσιοτερες χωρες.

    αλκοολ δεν πινω και τοσο πολυ αλλα εστω και αυτο το λιγο δεν ειναι καλο εφοσον την ελλαδα δεν πινουμε αλκοολ αλλα μπομπες.

    σεξ.
    στην ελλαδα το σεξ ειναι προνομιο οσων εχουν κατι απο τα παρακατω
    ομορφο και κυριως "πλουσιο" γονιμοτατο πεος η πλουσια κοινωνικα προσοντα (αυτα οσον αφορα τους αντρες και απο οσο φτανει το δικο μου ματι για οσους ξερω). βεβαιως υπαρχει και πολυ σαλτσα σε ολα αυτα ετσι ποτε δεν μασαει οποιος εχει και λιγο φιλοτιμο βρισκει σχεση αλλα αυτο ειναι το προβλημα. ποσοι το ξερουιν!!!

    για τις γυναικες δεν ξερω. ας μιλησουν εκεινες.

    πονοι.
    δεν γνωριζω. πιθανως αν εφαρμοσω την πρωτη λυση να σταματησουν οι πονοι. τι λετε εσεις; θα ηθελα να ξερω.

    οπως και να χει δεν θα μου φαινοταν περιεργο στην ελλαδα να εχουμε μια μορφη μαζικης ψυχασθενειας και απλα να φοτνοονται το βαρος τη ψυχασθενειας λιγοι κακομοιροι ανθρωποι.

    ως εδω. σημερα ξυπνησα ενα ομορφο πρωινοι και ειπα να γραψω ενα απλο μηνυμα. χωρις ορολογιες και παιχνιδακια. ενα σοβαρο καθαρο μηνυμα.

    τους ξεφυγε ενας τρελος παιδια (και ειπε να τους βαλει τα γυαλια λολ!) η φτασαμε στο σημειο να αδιαφορουμε για οτι δεν μας συμφερει?

    εκει που ειπα να δοκιμασω να ανακαλυψω τον κοσμο αρχισα να ανακαλυπτω τον εαυτο μου.

    περιεργο. δεν ποναω παντα αλλα οταν περασα το προ μηνων μαρτυριο ειπα να προσπαθησω να ξυπνησω και εγω λιγο να δω τι γινεται ρε γμτο. υπαρχει ακομα ζωη στον γαρη?

    ας παραμεινω ομως στο θεμα μου.

    πως κοβουμε το τσιγαρο, καφεδες/ αλκοολ χωρις τεχνασματα και κολπακια. αν απλα ετσι κοπουν αυτα ολα επανερχονται στο φυσιολογικο; τροπος του λεγειν γιατι δεν γερασαμε ακομα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Πάτρα
    Posts
    36
    Ποσό καπνίζεις δηλαδή?

    Εγώ είμαι μανιώδης καπνιστής και πίνω πολλούς καφέδες.

    Έχουμε πολλά κοινά εμείς οι δύο, έχεις msn?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ρωτας πως να κοψεις τις εξαρτησεις που εχεις.Ζητας σιγουρες αποδειξεις οτι κοβοντας τις θα επανελθεις στο φυσιολογικο.Γιατι?Για να μην κανεις τον κοπο αδικα η για να κανουμε κουβεντα?Ειναι ανωφελο να σου απαντησω σε αυτη την ερωτηση,σε θεωρω πανεξυπνο ανθρωπο οποτε ξερεις τις απαντησεις.
    Θα σου κανω εγω μια ερωτηση κ αν θελεις απαντησε μου.Θελεις να ζησεις?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    papg,

    καπνιζω δυο πακετα την ημερα και πινω δυο φραπεδες την ημερα. μσν το αποφευγω στην ηλικια που ειμαι. το μελημα μου εδω και καιρο εχει γινει να προσπαθω να περναω καλα και σε δευτερη μοιρα να μπορω να βγαζω και ενα μεροκαματο.

    mariafound,

    εννοειται πως θελω να ζησω. γνωριζω πως καπνιζοντας δυο πακετα τσιγαρα την ημερα και πινοντας δυο φραπεδες προκαλω τα εξης στον οργανισμο μου.

    κανω κακο στα νευρα μου
    κανω μεγαλο κακο στην καρδια μου, στα αγγεια μου και στους πνευμονες μου.

    για το αλκοολ δεν θα ελεγα το ιδιο μιας και η καταναλωση με μετρο δεν επιδρα τοσο αρνητικα στον οργανισμο. αρκει βεβαια να μην καταναλωθει μαζι με ψυχοφαρμακα.

    με ρωτας αν θελω να ζησω και σου απαντησα. θα ηθελα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου γιατι εφοσον θελω να ζησω συνατησα τοσο μεγαλη δυσκολια σε αυτο που τολμησα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλοσωρισες στο...1/4-1/5 του ενηλικου ελληνικου πλυθησμου των δυο πακετων και των καφεδων.


    Καπως ετσι ειναι τα πραγματα και οχι στο 1/50 των ψυχωσεων...για το συγκεκριμενο ζητημα.
    Αν και αυτοι με ψυχωση εχουν περαιτερω δυσκολιες σαφως πανω στο θεμα τσιγαρο, για αυτο αλλωστε εχουμε τοσο μεγαλη θνησιμοτητα....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Για την ηλικια που ειπες σχετικα με το MSN.Εισαι μεγαλος η μικρος?Δεν καταλαβα.Να αρχισω να ανησυχω για μενα?
    Ειπες επισης οτι θελεις να περνας καλα.Μπορεις να γινεις πιο σαφης?
    Δεν ειναι ευκολο να κοπουν οι εξαρτησεις VInce,θελει καθημερινο αγωνα.Δεν το θεωρω ομως ακατορθωτο αρκει να ξερεις τι θελεις να κανεις ,τι θα κερδισεις κ τι χανεις συνεχιζοντας τις.
    Οι εξαρτησεις σχεδον παντα καλυπτουν καποια κενα στην ζωη μας,καποιο φοβο ισως για λυση κ αντιμετωπιση προβληματων.Ειναι πιο ευκολο να πουμε οτι εγω ειμαι ετσι η εγω δεν μπορω γιατι εζησα κατι ασχημο κ αυτα φταινε για οτι περναω.
    Σκεψου ομως,τι δεν θελεις να αλλαξεις για καποιους λογους[για τους δικους σου λογους}?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Vince,

    προσωπικα μου πηρε πολλα χρονια να δω κ να καταλαβω πώς συνδεεται η κακη μου ψυχικη κατασταση με το σωμα μου. Κ αντιστοιχα η καλη μου ψυχικη κατασταση μ αυτο.

    Για μενα οι εξαρτησεις, εχουν να κανουν κ με την αναγκη μας για ελευθερια. Την ψαχνουμε, την εχουμε αναγκη, αλλα την αναζηταμε καπου \"ευκολα\", κανωντας κακο στον εαυτο μας. Κανοντας καταχρησεις, που αντι να μας προσφερουν την ανεξαρτησια που ψαχνουμε, μας δημιουργουν ακριβως το αντιθετο. Μια ακομα φυλακη.

    Συμφωνω επισης κ με οσα γραφει η mariafound.

    Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κοψε τα τσιγαρα και αρχισε τα τσαγια. Εχουν ωραια γευση και κανουν καλο και στην υγεια..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by keep_walking
    Καλοσωρισες στο...1/4-1/5 του ενηλικου ελληνικου πλυθησμου των δυο πακετων και των καφεδων.


    Καπως ετσι ειναι τα πραγματα και οχι στο 1/50 των ψυχωσεων...για το συγκεκριμενο ζητημα.
    Αν και αυτοι με ψυχωση εχουν περαιτερω δυσκολιες σαφως πανω στο θεμα τσιγαρο, για αυτο αλλωστε εχουμε τοσο μεγαλη θνησιμοτητα....
    αν ανοιξω το στομα μου κιπ ουαλκινγκ μερικοι θα χασουν τον υπνο τους. οχι επειδη εχω καποια μορφη εξουσιας αλλα επειδη εχω αρχισει να βλεπω τα πραγματα πιο σοβαρα απο πριν.

    απλα το θεωρω απαραδεκτο το μαθημα της ψυχολογιας να εχει λαβει στοιχεια και απο τα μαθηματα της δικαιοπραγιας. βλεπεις εδω μεσα ειναι ολοι τους πολυ καλα διαβασμενοι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που γραφουν διαρκως η μερικων ανθρωπων που στελνουν ενα δυο μηνυματα και φευγουν.

    εχεις αναρωτηθει τι κανεις εσυ εδω μεσα; δεν θα πειραζες ουτε τον χειροτερο σου εχθρο και θεωρεισαι σχιζοφρενης εσυ οι αλλοι καλοκαρδοι ανθρωποι που ζουν λιγοτερο ανετα και με λιγοτερη καθαρη συνειδηση απο οσους θωρουνται πως ασκουν και λειτουργηματα μεταβεβλημενης και καλομελετημενης παρακολκουθησης (ευνοητο ετσι). αν σε ελεγα Νικο θα αλλαζε κατι περαν του οτι χρησιμοποιησα μονο το οριο αυτων που εχεις δηλωσει εσυ για τον εαυτο σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    vince, γεια.
    αυτές τις ερωτήσεις για τον καφέ και το τσιγάρο τις έχεις ξανακάνει αν θυμάμαι καλά.
    και τα δύο είναι είναι μια κακή συνήθεια που μόνο κακό σου κάνουν.
    τα κόβεις και τα κόβεις μαχαίρι.

    τον καφέ μπορείς να τον αντικαταστήσεις με κακάο που προσφέρει και κάτι στον οργανισμό ( δεν θυμάμαι τέτοια ώρα).
    όσο για το τσιγάρο, ε, άρχισε το περπάτημα και μετά το τρεξιμο θα καταλάβεις πως έπρεπες να το κόψεις.
    τέλος οι μη καπνιστές έχουν καλύτερες επιδόσεις σο σεξ!
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αντε να βρεθει το φαρμακο που θα θεραπευει οριστικα την ψυχωσικη συνδρομη και θα μας περασουν οι \"μαυρες\" μέρες μας..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •