παιχνιδακια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    παιχνιδακια

    σας αρεσαν να παιζεται με παιχνιδια μικροι. εμενα μου αρεσαν πολυ παιχνιδια που κατασκευαζοντουσαν. lego. technik. τι εποχες κι αυτες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σε ποιο παιδί δεν αρέσει το παιχνίδι;Δυστυχώς,δεν είχα την ευκαιρία να το χορτάσω σαν παιδί,λόγω οικογενειακών προβλημάτων έπρεπε να \"μεγαλώσω\"πρόωρα για να επιβιώσω.Αλλά θεωρώ πως όταν το θες,μπορείς να παίζεις πάντα,όσο κι αν μεγαλώνεις.Το συγκινητικότερο δώρο που μου έκανε ο άνθρωπος που με αγάπησε,ήταν όταν με ανέβασε σε καρουζέλ,ολόκληρη γαιδούρα,λολ,μόνο και μόνο γιατί του είπα πως δεν είχα ποτέ μου ανέβει.Το καραδιασκέδασα,εγώ η ενήλικη και γύρω μου 20 πιτσιρίκια από ενός έως πέντε.χαχαχα,δε μπορείς να πεις,ένα ρεζίλι τό\'χαμεν,καθόλου δε μας ένοιαξε και τότε κατάλαβα πως αυτός ο άνθρωπος αξίζει το σεβασμό μου,γιατί μοιάζαμε στον τρόπο που γευόμαστε τα πράγματα.:)

    Μόνο παιχνίδια που απαιτούσαν κάποιες τεχνικές να το πω ικανότητες,ή σου άρεσαν και άλλα,ομαδικά πχ;

    Γενικά,το παιχνίδι δε θα έπρεπε να θεωρείται παιδικό προνόμιο,θα έπρεπε να μπορούμε να παίζουμε μια ζωή,άσχετα από ηλικίες.Άλλες βλακείες που μας βάζει η κοινωνία στο κεφάλι,να πάψουμε να διασκεδάζουμε γιατί μεγαλώσαμε λέει.Αμ από κει ξεκινάει το θέμα.Γι αυτό βλέπεις τα καλοκαίρια στις διακοπές πατεράδες και μανάδες να ξαναγίνονται παιδιά όταν παίζουν με τα παιδιά τους,να γελάνε και να ιδρώνουν,να κυνηγάνε μπάλες ή ο ένας τον άλλον,το έχουν τόσο ανάγκη!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σπουδαια τα lego! Μου κρατησαν πολυ καλη παρεα για 4-5 χρονια. Θυμαμαι που βουταγα τα χερια μου στη γαβαθα με τα πολυχρωμα κομματια, πως ξεχνιομουν ψαχνοντας για εκεινα ακριβως που ηθελα. Τα Technik δε μου αρεσαν τοσο, τα εβρισκα πολυ μηχανιστικα (χαιρω πολυ θα μου πεις), προτιμουσα το εικαστικο κομματι αν και αδιαφορουσα για τα χρωματα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ναι και με μπαλες μου αρεσαν και μου αρεσουν ακομα. το βρισκω λογικο ο ανθρωπος σαν μεγαλωνει να αντικαθιστα κατα καποιο τροπο τα παιδικα του παιχνιδια με τον αθλητισμο αρκει βεβαια να ειναι καλα απο ολες τις αποψεις για να μπορει να ωφεληθει απο τον αθλητισμο.
    εχω την εντυπωση πως οι γυναικες μεγαλωνετε , ωριμαζετε πιο γρηγορα. το παρατηρουσα και παλαιοτερα στο σχολειο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    τα lego εχουν περισσοτερα χρωματα αλλα τα technik, αν θυμαμαι σωστα, αποαιτουσαν περισσοτερο χρονο. ειχαν πιο πολυπλοκες κατασκευες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι ήταν τα technik;Τα lego τα γνωρίζω,τα technik όχι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κι εμένα μου άρεσαν τα lego παλιά. Όμως συνειδητοποίησα πως όσα παιχνίδια παίζω τώρα στον υπολογιστή δεν έχουν σχέση με τις \'κατασκευές\' της παιδικής ηλικίας, αλλά μάλλον με...γκρέμισμα και καταστροφή, είναι ανησυχητικό? χεχε....

    Επίσης σαν παιδί μου άρεσαν πολύ τα τρενάκια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Και τα lego δεν ειναι γκρεμισμα και καταστροφη? :)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Άχ τί μου θύμισες Ονειροπλασμένε!... έχω ακόμη τα \'playmobile\' μου από τότε!... με κούκλες δεν έπαιξα ποτέ. Θυμάμαι μόνο μια περίοδο που είχα ξελαρυγγιαστεί να κλαίω και να κοπανιέμαι επειδή δεν υπήρχαν λεφτά για να μου πάρουν τη \'Σίντυ\'. Αυτή η κούκλα τότε έκανε πάταγο. Ήταν απλή σε στάση σπαγκάτο μέσα σ\' ένα ροζ κουτί με στολή μπαλαρίνας... ο συχωρεμένος ο φάδερ μου προτιμούσε τον... \'Θανάση\' κι έτσι δε μου την πήρανε ποτέ. Μεγάλη αδυναμία είχα στα συλλογικά παιχνίδια. Στο κρυφτό ήμουνα καλή γιατί χωνόμουνα στα πιο απίθανα σημεία λόγω διαστάσεων. Αλλά ο μεγάλος μου έρωτας ήταν τα μήλα και το λάστιχο. Στο μεν πρώτο είχα καλό άνοιγμα στα πόδια - έκανα ρυθμική τότε - ενώ στο άλλο, ενώ βάζανε το λάστιχο όλο και πιο ψηλά το πήδαγα πάντα γιατί είχα και καλό επιτόπιο άλμα. Άχ έρμα νιάτα μου!

    :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by RainAndWind
    Τι ήταν τα technik;Τα lego τα γνωρίζω,τα technik όχι.
    Ειχαν επιπλεον κομματια τροποποιημενα και με αυτα εφτιαχνες αξονες, ροτωρες, κυκλοφοριες αερα κλπ. Σε συνδυασμο με μοναδες που επαιρναν μπαταριες ολα αυτα εμπαιναν σε κινηση...

    Τωρα που το σκεφτομαι, ηθελα να ασχοληθω με τα techniks αλλα ειχα μαλλον φοβικη σχεση με τις κινουμενες μηχανες τοτε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Lol... Playmobile εναντιον Lego. Τωρα μου θυμισες τους ομηρικους καυγαδες της εποχης εκεινης, Αlobar, σχετικα με το ποιο απ\' τα δυο συστηματα θα κυριαρχουσε τελικα στον πλανητη γη :P
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    τι εποχες. ναι σαν τα technik δεν ειχαν βγαλει αλλα τοσο εξειδικευμενα. πιθανως τωρα να βγαζουν πιο εξελιγμενα μοντελα. εδω οι ιαπωνες ασχολουνται με την ρομποτικη, μεχρι και πολεμους με ρομποτ εδειχνε ενα ξενο καναλι δεν θυμαμαι πιο αλλα ειχε ενδιαφερον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by Alobar
    Άχ τί μου θύμισες Ονειροπλασμένε!... έχω ακόμη τα \'playmobile\' μου από τότε!... με κούκλες δεν έπαιξα ποτέ. Θυμάμαι μόνο μια περίοδο που είχα ξελαρυγγιαστεί να κλαίω και να κοπανιέμαι επειδή δεν υπήρχαν λεφτά για να μου πάρουν τη \'Σίντυ\'. Αυτή η κούκλα τότε έκανε πάταγο. Ήταν απλή σε στάση σπαγκάτο μέσα σ\' ένα ροζ κουτί με στολή μπαλαρίνας... ο συχωρεμένος ο φάδερ μου προτιμούσε τον... \'Θανάση\' κι έτσι δε μου την πήρανε ποτέ. Μεγάλη αδυναμία είχα στα συλλογικά παιχνίδια. Στο κρυφτό ήμουνα καλή γιατί χωνόμουνα στα πιο απίθανα σημεία λόγω διαστάσεων. Αλλά ο μεγάλος μου έρωτας ήταν τα μήλα και το λάστιχο. Στο μεν πρώτο είχα καλό άνοιγμα στα πόδια - έκανα ρυθμική τότε - ενώ στο άλλο, ενώ βάζανε το λάστιχο όλο και πιο ψηλά το πήδαγα πάντα γιατί είχα και καλό επιτόπιο άλμα. Άχ έρμα νιάτα μου!

    :P
    αχαχαχαα,Alobar,θεά!:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εγω δεν τα πηγαινα καλά με τις κατασκευές χιχιχι,ακομα και σημερα μου ζηταει ο γιος μου να φτιάξω ενα δεινοσαυρο και εγω κανω οτι να ναι.Αυτο που μου αρεσε ηταν το ποδήλατο ,λατρεία το ποδήλατο.Στην ενήλικη ζωη μου παιζω \"ρισκ\".

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    δεν επαιζες με παιχνιδια; προτωτυπο nick παρεπιπτοντος.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •