Μείωση βάρους σε pdf
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21

    Μείωση βάρους σε pdf

    Εχω ένα μεγάλο pdf (4 τμ)και θέλω να το κάνω crop για να απομονώσω μια λωρίδα του για να κάνω μια δοκιμαστική εκτύπωση για να δω το χρώμα του.
    Το προβλημα είναι πως και μετά τo crop κρατά το ίδιο βάρος. Υπάρχει τρόπος να του κάνω μια δίαιτα ώστε να μπορέσω να κάνω το ρημαδιασμένο τεστ?
    (Αν κάνω reduce file size,δεν θα πάρω, λογικά, χειρότερη εκτύπωση από εκείνη που περιμένω?)

    (Επισημάνω οτι προκειτε για offset εκτυπωση και οχι digital)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν καταλαβα τιποτα...οταν λες pdf εννοεις pdf file?
    Εννοεις οτι σκαναρεις κατι και το κανεις pdf?
    Και τι σε νοιαζει το μεγεθος του pdf σε mb?
    Βασικα ειμαι ασχετος αλλα για εξηγησε λιγο να καταλαβουμε...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ν έχεις acropad pro θα δημιουργήσεις ενα νεo προφίλ.
    Υποθέτω το pdf θα έιναι optimized για εκτυπωση , ισως και με προφιλ pdfx-1.
    Θα πρέπει να επιλέξεις συμπίεση στις φωτογραφίες κατα jpeg (92dpi, jpeg medium π.χ) και επειδη θα ειναι κατα πάσα πιθανότητα με color profile cmyk να κανεις και μια μετατροπή σε rgb.
    Θα μειωθεί δραματικά το μεγεθος.

    A το 4 τμ ειναι 4 tb?

    Για δοκιμασε τις οδηγιες αυτες...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καταρχην πριν τυπωσεις μπορεις να δεις τα χρωματα απο παλέτα της Pantone.

    Επισης κατι πολυ συνηθες (και ασφαλες) ειναι να κανεις ενα ψηφιακο δοκιμιο εκει που θες (νομιζω κανει 10++ ευρω)
    πας το pdf και λες θελω να τυπωσω ΨΔ απο εκει εως εκει.
    Εχεις προσεγγιση του πραγματικου εως και 98%.

    Τωρα αν τυπωσεις εσυ σε ενα κλασικο εκτυπωτη πιθανον να μην βγαλεις ακρη.


    Τελος,
    η adobe οταν κανει crop στα pdf στην ουσια χμμμ δεν κανει.... :P
    Απλα καλυπτει αυτα που εσυ κανεις crop και δεν τα βλεπεις, ετσι το αρχειο παραμενει το ιδιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι καλυτερα ακου τον κρινο...δεν εχω ασχοληθει με τυπογραφια...αυτα που λεω ειναι για να δημιουργησεις ενα μικρο pdf...για διαβασμα ισως...δεν ξερω καν τι γινεται αν μετατρεψεις τα χρωματα απο CMYK σε RGB...δεν εχω ασχοληθει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Μια λυση που σκεφτηκα,
    (αλλα δεν μπορω να την τεσταρω εδω που ειμαι)
    ειναι να ανοιξεις το pdf με illustrator διωξεις απο εκει οτι δεν χρειαζεσαι.

    Τελος κανεις save as PDF και τυπωνεις.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking
    Ναι καλυτερα ακου τον κρινο...δεν εχω ασχοληθει με τυπογραφια...αυτα που λεω ειναι για να δημιουργησεις ενα μικρο pdf...για διαβασμα ισως...δεν ξερω καν τι γινεται αν μετατρεψεις τα χρωματα απο CMYK σε RGB...δεν εχω ασχοληθει.

    αυτα που ειπες ειναι για να κανει reduce size οχι crop.
    Χμμμ ναι, παλια ασχολιομουν αρκετα με τυπογραφια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.lyhnia.gr/pdf/InDesignCS3.pdf
    http://www.lyhnia.gr/pdf/Color%20management.pdf

    Απλως σημαδευω δεν ξερω...αν εχω πετυχει τιποτα λολ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21
    αμ, το pdf είναι από το Indesign. Αυτό που το κάνει βαρύ είναι μια εικόνα tiff 1.7 gb που έχει μέσα! Το πιθανότερο είναι αυτό που λέει ο σπύρος. Προς το παρόν έστειλα το αρχείο ολόκληρο για να τυπωθεί σε σμίκρυνση.

    Ασχετα με το συγκκριμένο πρόβλημα, θα \'ήθελα να ρωτήσω και κάτι xtra.
    Οταν θέλω να στείλω ένα pdf σε ένα πελάτη μου μέσω mail το κάνω Smallest File Size.
    Αυτή η ρύθμιση του πετάει τα μάτια έξω, αλλά τουλάχιστον είναι ευέλικτο και ο πελάτης μου έχει μια ικανοποιητική «εικόνα» της μακέτας. Υπάρχουν όμως στιγμές που θα ήθελα ο πελάτης μου να λαμβάνει κάτι καλύτερο από το Smallest File Size χωρίς όμως να έχει το βάρος ενός press ή high print quality. Σε αυτή την περιπτωση πάω και παραμετροποιώ το Compression?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21
    Originally posted by keep_walking
    ν έχεις acropad pro θα δημιουργήσεις ενα νεo προφίλ.
    Υποθέτω το pdf θα έιναι optimized για εκτυπωση , ισως και με προφιλ pdfx-1.
    Θα πρέπει να επιλέξεις συμπίεση στις φωτογραφίες κατα jpeg (92dpi, jpeg medium π.χ) και επειδη θα ειναι κατα πάσα πιθανότητα με color profile cmyk να κανεις και μια μετατροπή σε rgb.
    Θα μειωθεί δραματικά το μεγεθος.

    A το 4 τμ ειναι 4 tb?

    Για δοκιμασε τις οδηγιες αυτες...
    4 τετραγωνικα μετρα ενοω με το τμ.

    αλλα ακόμα κι αν το κάνεις crop, η υπόλοιπη μακέτα δεν χάνεται! Δε ξέρω με ποια λογική συμβαίνει αυτό... Το reduce file size θα στο ξεσκίσει το αρχείο! Καλύτερα κάνε save as και επέλεξε pdf optimised. Μπαίνεις μέσα στις ρυθμίσεις και επιλέγεις τι θέλεις να πετάξεις, ή αν θέλεις να κατεβάσεις ανάλυση στις εικόνες κ.λ.π. ώστε να μειωθεί το μέγεθος του αρχείου σου! Ψάξτο λίγο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω απο τυπογραφια και δεν νομιζω να ασχοληθω...αλλα εαν θες να μεταφερεις ενα μεγαλο αρχειο και εχει οριο το email πχ 10 mb υπαρχουν πολλες εναλλακτικες λυσεις.
    Μπορεις να το κοψεις σε κομματια ειτε με το winrar και να το στειλεις σε πολλαπλα email ή με καποιο αρχειο που κανει split το file και ενα batch αρχειο που να το ενωνει μετα και παλι πολλαπλα email ή να χρησιμοποιησεις υπηρεσιες μεταφορας αρχειων οπως το rapidshare και να το κανει download ο πελατης αλλα ισως και καλυτερες, υπαρχουν οντως πολλοι τροποι.
    Αυτο σε περιπτωση που δεν θες να μειωσεις υπερβολικα το μεγεθος του αρχειου και εχει την υπομονη και την συνδεση ο πελατης να το κατεβασει...απο κει και περα αν θες και μικρο μεγεθος και ποιοτητα μαλλον πρεπει να παιξεις με επιλογες που δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21
    Σ\'ευχαριστώ Σπύρο και krino!!! Θα τα βολέψω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ποιος ειναι ο Σπυρος?!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by keep_walking
    Ποιος ειναι ο Σπυρος?!!
    Ο Σπύρος είναι...






    Eσύ (βρε κουτό!)!!!

    Ναι...αυτή είναι η αλήθεια...σε λένε Σπύρο!Κάποια στιγμή έπρεπε να το μάθεις. Ίσως να σου ήρθε λίγο απότομο αλλά..πόσο ακόμα να περιμέναμε να σου το πούμε??







    Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις εν καιρώ..!:Ρ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φτου να παρει...καλα το ειχα ψυλιαστει...παλι κοιμομουν στα βαφτισια?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •