ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259

    ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες

    οτνα ανχονομαι με πιανει ταχυκαρδια και εχω και εκτακτες συστολες πολλες φορες ενω εχω ταχυκαρδια ειναι αυτο επικινδυνο?εχω κανει εξετασεις και δεν εχω τπτ σαν ενα εντονω παλμο οταν κανω ασκησεις δεν εχω τπτ ουτε αρρυθμια ουτε τπτ,πεζει ρολο το να κρατας την αναπνοη σου?
    το κανω για να ελεξω τουσ παλμους μου
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2
    καλησπερα παιδια...το προβλημα μου ειναι το εξης εχω φοβιες πως θα παθω ανακοπη η εμφραγμα...ολα ξεκινησαν τον νοεμβρη οπου και πεθανε η γιαγια μου μπροστα στα ματια μου και η καρδια μου πηγε να σπασει......υπαρχει και ιστορικο οπου ο πατερας μου επαθε εμφραγμα πριν 4 χρονια αλλα ειναι μια χαρα τωρα........με τον παππου και την γιαγια λοιπον ζουμε μαζι πεθαινει η γιαγια και \"νταντευω\" τον παππου ενα απογευμα λοιπον οπως καθομαι στον υπολογιστη με πιανει μια ζαλαδα κρυος ιδρωτας και πονος στο στηθος.......φευγω σφαιρα για νοσοκομειο....καρδιογραφημα τα αιματος ακτινογραφιες και ζαχαρο ολα καλα...απο εκεινη την στιγμη νομιζω πως θα παθω εμφραγμα.........πιανω την καρδια κοιταω και μετραω σφιγμους.......πηγα σε ειδικο καρδιολογο εκανε υπεριχο κοπωσεως και αιματος.......το μονο ανυσηχητικο ειναι το ιστορικο και η χαμηλη καλη χοληστερινη στο 28%αντι του ελαχιστου φυσιολογιου 35%και αυτο λογο καπνισματος....πριν λοιπον απο 15 ημερες πεθαινει και ο παππους μου πηγαινω στο σπιτι τους και με πιανει ενα ψυχοπλακωμα και ενα αισθημα φοβου.......νομιζω πως θα παθω εμφραγμα....εννοειται πως εκοψα το τσιγαρο αλλα η αισθηση αυτην του φοβου με επηρεαζει καθημερινα.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    σε καταλαβενω φιλε εχω ακριβος το ιδιο!!
    μονο που εγω παθενω και κρισης πανικου..
    ασε που περνω σeινεχεια ηρεμιστικα(xanax)
    γιατη απο τον φοβο μου μηπος πεθανω
    με πιανει ενα εντονο ανχος και ταχικαρδια!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    ειναι ασχημο συναισθημα οι ταχυκαρδια και οι εκτακτες συστολες,αλλες φορες με πιανουν αν ανχοθω μαζεμενες αλλες φορες οχι αναλογα μου χουν πει οι γιατροι οτι δεν εχω προβλημα αλλα ειναι ασχημο συναισθημα
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Εδώ και ενα χρόνο είχα ηρεμήσει απο τις συστολές και τις ταχυπαλμίες.Δυστυχώς απο χθες επανήλθαν μαζί με ενα κόμπο στο λαιμό,αλλά συνέβη κάτι που με στενοχώρησε πολύ και αυτό δείχνει ότι είναι καθαρά ψυχολογικό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2
    γεια σας και παλι παιδια....σιγα σιγα αρχιζω να το ξεπερναω το κωλλυμα πως θα παθω εμφραγμα.......περπαταω 1 ωρα την μερα 3 φορες την βδομαδα παιζω μπαλα ερασιτεχνικα καθε βδομαδα και κανω και 3 προπονησεις...και προσεχω την διατροφη μου.....φυσικα για τσιγαρο ουτε λογος....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Για πηγαινε να τσεκαρεις τον θυρεοειδη σου. Καμμια φορα υπαρχει εκει προβλημα, και θα πρεπει να παρεις χαπακι για τον ρυθμισεις. Διοτι ενα απο τα προβληματα που παρουσιαζονται, ειναι ΚΑΙ οι εκτακτες συστολες. Εγω ειχα κανει τεστ κοπωσεως, το οποιο ηταν αρνητικο. Τελικα βρεθηκε προβλημα στον θηρεωειδη μου, και με το χαπακι, ολα καλα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Καλησπέρα παιδιά,

    Είμαι σχεδόν 31 και πριν από περίπου δύο μήνες είχα και εγώ την πρώτη μου κρίση....το προηγούμενο βράδυ ειχα μία δυσφορία από ένα πονοκέφαλο και το επόμενο απόγευμα άρχισα να χαζεύω στο google περί ταχυκαρδίες, εμφράγματα και τέτοια. Την ώρα λοιπόν που τα διάβαζα όλα αυτά ένιωσα ένα απίστευτο σφύξιμο στο στήθος και μία ανησυχία που θα πεθάνω. Έφυγα κατευθείαν για νοσοκομείο και φυσικά το καρδιογράφημα, η ακτινογραφία θώρακος και οι εξετάσεις αίματος ήταν καθαρές. Απο τότε μπορώ να πω πως ηρέμησα (αν και συχνά πυκνά τσέκαρα με το χέρι μου αν η καρδιά μου χτυπάει ok)....

    δυστυχώς όμως τις τελευταίες ημέρες άρχισα άλλο τροπάριο. Νομίζω πως θα πάθω εγκεφαλικό. Με πιάνουν πονοκεφάλοι πάνω από τα μάτια και η ψυχολογία μου πέφτει κατακόρυφα.

    Έκανα αξονική τομογραφία (καθαρή) και σήμερα περιμένω τις εξετάσεις από μαγνητική (έχω ιστορικό ανευρύσματος στην οικογένεια και όμως καταλαβαίνεται η ιδέα και μόνο πως έχω κάτι τέτοιο ήταν ικανή να με τρελάνει) ενώ ήδη έχω κάνει και γενικές εξετάσεις αίματος στις οποίες όλα ήταν φυσιολογικά πλην τσιμπημένης χοληστερίνης (240).

    Οι πιθανότητες να έχω κάτι είναι πολύ μικρές σύμφωνα και με τον νευρολόγο που συμβουλεύτηκα και αρχίζω να πιστεύω πως μάλλον θα πρέπει να αναζητήσω την συμβουλή ενός ψυχολόγου/ψυχιάτρου. Αύριο έχω ραντεβού και με καρδιολόγο γιατί παράλληλα νομίζω πως έχω και πίεση......μου δείχνει συνέχεια 13-14/8,5-10 αλλά υποψιάζομαι πως και αυτή δεν είναι ενδεικτική αφού είμαι συνέχεια αγχωμένος μην έχω κάτι.

    Χθες το βράδυ εκεί που οδηγούσα έπαθα την 2η μου κρίση πανικού. Απερίγραπτο το συναίσθημα. Κατάφερα να κρατήσω τον έλεγχο, πήγα στην άκρη, ξάπλωσα λίγο και ηρέμησα. Το βράδυ μπορώ να πω πως κοιμήθηκα σχετικά ήρεμα μετά από 5-6 μέρες. Το πρωί που σηκώθηκα, έκανα λίγο ποδήλατο, ένα μπανάκι και για την ώρα είμαι χαλαρός. Αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω την ζωή μου.....

    Λίγο άτακτες οι σκέψεις μου αλλά ήθελα να τα πω σε κάποιους που σίγουρα θα με καταλάβουν ))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Βασικά όντως έχεις τέτοια πίεση αλλα είναι νευροπίεση.Δεν μπορεί να σε βλάψει γιατι δεν έχει να κάνει με προβλήματα υγείας απλα απο το άγχος.Να μην σε αγχώνει καθόλου.Απλα για να ξέρεις για να το ξεπεράσεις πρέπει να κάθεσαι εκει που αγχώνεσαι.Να το υπομένεις.Και θα το ξεπεράσεις..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    geia sas.me lene mihali.eimai 38 k exw taxukardies k ektaktes sustoles edw k 4 xronia.o kardiologos pou phga perisi pou eipe einai apo to agxos k mou edwse XANAX ta opoia de phra,enohte.se psoxologo de paw giati fovamai ta xapia,an k kserw oti einai sigoura psuxologiko...
    uparxei kamia allh lusi ektos xapiwn????
    sorry pou garfw greeklish alla to pc den exei ellinika.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σου mikemike.Μπορω απο ΜΕΓΑΛΗ εμπειρια(δυστυχως!!)να σου πω οτι αυτη η κατασταση ειναι βασανιστικη αλλα μπορεις να βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου με πολυ προσπαθεια δικη σου & με βοηθεια ψυχολογου,που βεβαια δεν θα σου δωσει φαρμακα οπως λες,αυτο το κανει ο ψυχιατρος.Αν βρεις & τον καταληλο ανθρωπο(γιατι πολλα εχουμε ακουσει για ακαταλληλους ψυχολογους οπως σε ολα τα επαγγελματα)θα βοηθηθεις πολυ,θελει ομως πολυ προσπαθεια γιατι αυτα τα σωματικα δημιουργουν φοβο & αυτο ειναι το "παλουκι" της υποθεσης!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    dhdadi den uparxei therapeia?????
    tha me vasanizoun mia zwh????
    mono me xapia inetai douleia????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εμενα ολοι οι καρδιολογοι που πηγα μου ειπαν οτι μπορει να κρατησουν & για παντα!Αν τις ψαξεις ιατρικα & σου πουν οτι δεν παθαινεις τιποτα απ αυτες,πρεπει να προσπαθησεις ΠΟΛΥ απο μονος σου,να τις συνηθισεις & να τις πολεμισεις,και βεβαια οπως ξαναεγραψα,ακομα καλυτερα με την βοηθεια ψυχολογου!Οσο για τα φαρμακα,αυτο που λες δεν ειναι απολυτο,εγω εχω σχεδον 3 χρονια αρρυθμια & δεν εχω παρει ποτε ηρεμιστικα,μονο χαπια για τις εκτατες που τα σταματησα γιατι δεν βοηθουσαν!Ειναι δυσκολο,το ξερω,αν δεν το ζησει καποιος δεν μπορει να καταλαβει!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    telika exw mono ektaktes sustoles k oxi arithmies.
    pantws shmera pou phga ston DR,mou eipe oti eimai se teleia katastash k oti einai apo to agxos to stres k to kapnisma.
    na arxisw na athloume,leei giati den exw kanena apolutos provlima...
    isws einai k apo ton thiroidh mou eipe....
    dekserw ti na pw...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εκτατες συστολες με αρρυθμιες ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα!Εχω παει σε 4 καρδιολογους & μια αρρυθμιολογο & ολοι το ιδιο μου ειπαν!Τελος παντων,για τη γυμναστικη,μη φοβασαι,κι εγω φοβομουν αλλα πηρα την αποφαση να παω & δεν επαθα τιποτα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •