Πληροφορίες για Zyprexa;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Πληροφορίες για Zyprexa;

    Παίρνω ladose για αγοραφοβία και πανικούς.Σήμερα μου γραψαν και zyprexa. Εχω ακούσει οτι παίρνεις κιλά και είσαι γενικός zombie. Ειλικρινά προτιμώ να το παλέψω μόνος, παρά να ζώ με τέτοιες παρενέργειες. Αν κάποιος τα έχει πάρει, πείτε μου γνώμες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ναι παρατήρησα οτι και τα δύο φάρμακα που μου πρότεινε η ψυχίατρος είναι απο την lilly.Από την άλλη αν της πώ κάτι, βγαίνω αρνητικός και αντιδραστικός γενικά. Σε μικρές δόσεις γράφονται και για άγχος απο ότι ξέρω.Αλλά απο ότι είδα μάλλον δέν είναι καλή ιδέα να τα αρχίσω.Δέν ξέρω έχω μπερδευτεί πολύ.

  4. #4
    γεια σου shifter!!παιρνω zymprexa εδω και 6 μηνες για εντονο αγχος και κρισεις πανικου..ιδιαιτερες παρενεργειες σε εμενα δεν ειχε!!μια πολυ μικρη υπνηλια..η αληθεια ειναι οτι εβαλα 4-5 κιλα,αλλα αν προσεξεις ολα διορθωνονται!η γνωμη μου ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου για τους προβληματισμους σου αυτους..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    και πώς είσαι με αυτά; Έγινες καλά;

  6. #6
    εμενα προσωπικα με βοηθησαν αρκετα..

  7. #7
    ποσα mg σου ειπε ο γιατρος να παρεις;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... και τί ακριβώς από αυτό που έγραψα... παραβίασε τους όρους χρήσης;...... παρέπεμψα σε δοσολογία και δε το θυμάμαι;... μπα, απλά έγραψα κάτι που ισχύει... άντε καληνύχτα σας και μακάρι την ευθυκρισία και την αντικειμενικότητα να την είχαμε για όπου πραγματικά χρειάζεται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    5mg maraki4. Και εντάξει μαλακίζεστε εντόνως για το μήνυμα που σβήστηκε. Χωρίς τα παιδία απο το φόρουμ πώς θα παίρνετε λεφτά απο τις διαφημίσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Σίφτερ, άστο να πάει... δε παραβίασα κανέναν όρο - έχουν γραφτεί πολύ πιο "άτοπα" πράγματα για κάποιο φάρμακο σε σχέση με αυτό το... ανώδυνο που έγραψα εγώ - αλλά δε βαριέσαι αδερφέ...... επειδή το παίρνουν δυο πολύ καλοί μου φίλοι - για αντίστοιχα προβλήματα όμως - θα έλεγα να κινηθείς αλλού. Έχω φρικάρει με όσα μου είπαν και - φαντάσου - ενδείκνυται για τις περιπτώσεις τους... εύχομαι να βρεις τη λύση...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δέν έχω άλη επιλογή. Από την στιγμή που δέν έχω το κουράγιο να αντιμετωπίσω μόνος την αγοραφοβία μου, είναι κάπως μονοδρομος. Τα ladose η τα zoloft που έπερνα εγώ, σε άλλους ήταν μαρτύριο. Εμένα δέν με πείραξαν καθόλου. Απο ότι είδα και το zyprexa έχει και αυτο διαφορετικές γνώμες. Μερικοί βοηθήθηκαν πάρα πολύ, ενώ άλλοι γίναν χάλια. Νομίζω μόνο αν το δοκιμάσω θα ξέρω δυστυχώς. Και όταν στο προτείνει ένας γιατρός γιατί πας και του λές οτι δέν μπορείς άλλο να ζείς έτσι, πώς γίνετε να μη το πάρεις;

  12. #12
    η γνωμη μου ειναι να το ξεκινησεις εφοσον στο ειπε ο γιατρος σου κι απο εκει και περα αν σου φερει παρενεργειες,τον ενημερωνεις...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Η δική μου γνώμη: Δεν γίνεσαι ζόμπι με τα zyprexa, τις πρώτες μέρες έχει λίγες παρενέργειες και μετά περνάνε γιατί ο οργανισμός τα συνηθίζει. Ο φίλος μου στην αρχή είχε πάρει λίγα κιλά αλλά μετά σταμάτησε να τρώει τόσο πολύ και ας του άνοιγαν την όρεξη και αδυνάτισε. Και γενικά με τα zyprexa είδε βελτίωση.

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά από αυτά που διαβάζω έχω καταλάβει πως τα φάρμακα επιδρούν στον καθένα διαφορετικά. Ισχύει?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    shifter tha se sumbouleua na deis kapio allo giatro amesa.. kai emena mou grapsane antipsixosika alla den ta pira.. mia fora mono eixa dokimasei to zyprexa 5mg kai eixa es8ima me8hs.. einai polu varh... twra gia ta ladose den kserw.. den eimai giatros na sou po.. alla kserw oti einai ena sovaro antikata8liptiko! h nea genia tou prozac

    h gnwmh mou einai na sinexishs to ladose.. twra gia to zyprexa tha po makria... apo prosopikh empiria... genika kanena antipsuxosiko den einai kalo...

    kai opos eipa vres ena kalo psuxiatro pou tha sou dosei pio asfales farmaka.. mporouse na dosei paradeigma kapio anxolutiko.. pou sxedon den exei kamia parenergia

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Gadgetakias τα αγχολυτικά τύπου xanax και άλλες βενζοδιαζεπίνες είναι πάρα πολύ πιο επικίνδυνα από τα άτυπα αντιψυχωτικά. Μακροπρόθεσμη χρήση μπορεί να κάνει τρελή εξάρτηση σε φάση αλκοολισμού και μετά η απεξάρτηση είναι πολύ δύσκολη. Έχουν καταστραφεί ζωές από μεγάλες δόσεις βενζοδιαζεπίνων.


    Τώρα για τα άτυπα αντιψυχωτικά. Τα αντιψυχωτικά επειδή λέγονται "αντιψυχωτικά" δεν πάει να πει ότι είναι μόνο για ψύχωση. Επειδή καταστέλλουν το ντοπαμινεργικό σύστημα κάποιες φορές τα συνταγογραφούνε-σε μικρές δόσεις όμως (σε σύγκριση με αυτές για την ψύχωση)- και σε καταστάσεις υπερβολικού άγχους, εξαρτήσεων η πολύωρων εμμονών και ιδεοληψιών. Στην οξέα φάση μιας πολύ δύσκολης νεύρωσης ενδείκνυνται πλέον σε σύγκριση με τις βενζοδιαζεπίνες για τους λόγους εξάρτησης που προαναφέρθηκαν. Τώρα, κάθε φαρμακευτική αντιμετώπιση καλή είναι να ακολουθείται από κάποια γνωσιακή-συμπεριφορικά παρέμβαση για πιο ουσιαστική θεραπεία. Αλλά γεγονός είναι ότι μια τέτοια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση συνήθως λειτουργεί καλύτερα αφού αρχίζει να ηρεμεί κάπως η οξέα φάση του άγχους. Αλλά έχει κριθεί ως η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης των διαταραχών άγχους και της κατάθλιψης οπότε καλό είναι πάντα να ακολουθείται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. S-O-S... ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
    By Ναταλία-Ναταλία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 28-12-2010, 07:49
  2. zyprexa
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-07-2009, 00:03
  3. ZYPREXA ;
    By Georgz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2008, 23:42
  4. zyprexa
    By orfeas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2008, 00:50
  5. πληροφοριες για...
    By Σοφια in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2006, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •