Σκέψεις για το forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149

    Σκέψεις για το forum

    Τα forums είναι απλά κατάθεση,ροή και ανταλλαγή απόψεων όπως αυτές που γίνονται στη καθημερινότητά μας.
    ʼρα λοιπόν είναι φυσικό ο καθένας που θέλει να συμμετέχει για τους δικούς του λόγους στη παρέα μας, να εκφράζεται όπως γνωρίζει ,όπως νοιώθει και να κριθεί πάλι όπως κρίνεται και έξω από το forum.
    Πρέπει να δεκτούμε ότι σε αυτό το forum υπάρχει μια ιδιαιτερότητα και για να υπάρχει ισορροπία και ενδιαφέρον χρειάζεται εμείς οι συμμετέχοντες να διαθέτουμε τουλάχιστον κάποιες βασικές αξίες και αρχές στη συμπεριφορά μας...και κυρίως σεβασμό προς τους υπόλοιπους ανεξάρτητα από την ιδιαιτερότητα του καθενός.
    Είναι σαν να συμμετέχουμε σε μια εκδήλωση που έχει ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα και απαιτείται να αποδεχτούμαι το χαρακτήρα της . Πχ μπαίνουμε σε ένα σινεμά,σε ένα θέατρο,σε μια συναυλία,σε μια χοροεσπερίδα,σε μια γιορτή κτλ κτλ...ανεξάρτητα από το χαρακτήρα μας δεν έχουμε κάθε φορά και μια συμπεριφορά που να αρμόζει στη περίσταση ?
    Γιατί όχι κι εδώ ?
    Αυτό που πιάνω το τελευταίο καιρό εδώ μέσα είναι ότι έχει πέσει η διάθεση και το ενδιαφέρον γενικότερα και έχει αυξηθεί η κριτική και η λογοκρισία κάποιες φορές δίκαια κάποιες άδικα με αποτέλεσμα να μειωθεί και το ενδιαφέρον γενικότερα για συμμετοχή και να αποχωρήσουν και κάποιοι.
    Δεν αναφέρομαι τόσο στο webmaster όσο σ εμάς τους ίδιους.
    Είναι λογικό βέβαια και φυσιολογικό κάποιοι να μπαίνουμε και κάποιοι να φεύγουμε , αλλά γιατί να φεύγουμε απογοητευμένοι.....? εγώ πιάνω κάποιους κραδασμούς περίεργους εδώ...και θα έλεγα να συζητήσουμε όλοι τι μας αρέσει και τι όχι και να κάνουμε τις προτάσεις μας ώστε να βελτιώσουμε τη ποιότητα του forum.
    Αν το δούμε σαν ένα δικό μας κομμάτι μια και εμείς το αποτελούμε και εστιαστούμε σ αυτό είμαι σίγουρος ότι αύριο θα είναι πολύ καλύτερα για μας και γι αυτούς που θα έρθουν.

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Εν τω μεταξύ θα πρότεινα και στο Site να μπαίνουν νέα επιστημονικά θέματα συνεχώς στη πρώτη σελίδα και να μη μπαίνει κανείς εδώ μόνο για το forum...έστω και copy paste με την άδεια φυσικά που απαιτείται, από βιβλία,συγγράματα,άλλα sites σχετικά κτλ
    Επίσης διάφορα test και παιχνίδια πχ νοημοσύνης,αντανακλαστικώ� � κτλ κτλ
    Έχω να κάνω κι άλλες προτάσεις για τη πρώτη σελίδα αλλά προτιμώ να ακουστούν και οι γνώμες των μελλών του forum για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Γιάννη μου όλοι νιώθουν κάπως κουρασμένοι το τελευταίο διάστημα με την όποια μορφή έντασης ή αντιπαράθεσης προκλήθηκε. Σίγουρα δεν είναι ότι πιο ωραίο να αποχωρούν άτομα εξαιτίας δυσαρέσκειας από το forum αυτό, αλλά κανείς δεν μπρορεί να υποχρεώσει κανέναν να παραμείνει σε ένα μέρος όπου για τους Χ λόγους δεν τον εκφράζει πια. Το ότι είμαστε όμως αρκετοί εδώ και συντηρούμε τον διάλογο με φρέσκιες προτάσεις και κατά καιρούς δημιουργική ανεκτικότητα των όποιων επιθετικά παρεβρισκόμενων σημαίνει ότι σίγουρα σκεπτόμαστε θετικά, αισιόδοξα και παραγωγικά για το μέλλον και το δικό μας και του forum και όσων το επισκέπτονται. Αλλιώς δεν θα είμασταν σήμερα εδώ! Φιλιά και μην ανησυχείς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Όλγα δε πρέπει να αφήνουμε τα μικρά προβλήματα να γίνονται μεγάλα....αυτό είναι όλο και πιστεύω ότι συμφωνούμε όλοι.
    Στη σχέση μας τι θα λέγαμε , δε νοιώθουμε καλά για μεγάλο διάστημα αλλά ...άστο μωρέ μα θα φτιάξει μόνο του και συμβαίνουν αυτά ? Συμφωνώ ότι συμβαίνουν αυτά αλλά καλό είναι να προβληματιζόμαστε κιόλας ένας ένας για τον εαυτό του μήπως χαλάμε τη συνταγή ....και αν το κάνουμε ας μη βγούμε να το φωνάξουμε αλλά να επανεξετάσουμε τη στάση μας και το σκοπό για τον οποίο μπαίνουμε εδώ.
    Δηλαδή θέλουμε ένα χώρο που να μη νοιώθουμε καλά και να βαριόμαστε ή ένα χώρο που να νοιώθουμε ότι κάτι πήραμε κάτι δώσαμε και δε το μετανοιώσαμε που δε μπήκαμε κάπου αλλού ή δεν αξιοποιήσαμε το χρόνο μας πιο παραγωγικά...
    Εγώ όταν έχω μια σχέση που δε με τραβάει συνεχώς και δε με κάνει να θέλω να είμαι μαζί της ...τη σταματάω .
    Μη το πάρεις προσωπικά γιατί ξέρω ότι συμφωνείς απλά το λέω για προβληματισμό και μόνο .

    Βεβαίως θα εκτιμούσαμε πολύ να πάρει θέση και ο webmaster και να κάνει τα σχόλια και τη κριτική του και κυρίως τις προτάσεις του και όχι μόνο διακριτικά και επιλεκτικά εκτός κι αν αυτό το site υπάρχει από χόμπι και μόνο.

    Με εκτίμηση

    Γιάννης

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ervtokrite,
    την είδα την πρόσκληση σου για συμμετοχή μου στη συζήτηση, δεν την αγνοώ, βρίσκομαι όμως σε εντατικό 5ημερο μιας θεραπευτικής ομάδας οπότε αναλυτικά, θα μπορώ να καταθέσω τις σκέψεις μου από Δευτέρα που θα έχω περισσότερο χρονο στη διάθεση μου./
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •