επιλογη ψυχολογου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ioli γεια σου,
    πέρασα κι εγώ μια φάση αμφισβήτησης της πρώην ειδικού μου,το συζήτησα με άλλους ειδικούς,το έψαξα και τελικά κατέληξα στο ότι η θεραπεία αναιρείται όταν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.

    Είναι προφανές πως δεν εμπιστεύεσαι την πρώτη αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις.Άλλωστε υπάρχουν πολλές ομαδικές θεραπείες γιατί να μην το κάνεις με \'οδηγό\' κάποιον θεραπευτή που θα εμπιστεύεσαι και θα υπάρχει καλό κλίμα?

    Και η δεύτερη τι ρόλο παίζει?

    Απ\'ότι φαίνεται καμιά απ\'τις δύο δεν εμπιστεύεσαι γι\'αυτό και \'μοιράζεις\' τη θεραπεία.Κάνω λάθος?

    Νομίζω πως για να λειτουργήσει η θεραπεία χρειάζεται ένα καλό κλίμα μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου,με εμπιστοσύνη,ασφάλεια κ.λ.π.

    Δες μια ματιά στο http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=5634&page=8
    τι γράφει ο NikosD,εμένα μου έκανε πολύ εντύπωση όταν διάβασα σχετικά με το ποσοστό που λειτουργεί η ίδια η προσέγγιση από μόνη της και κατά πόσο ρόλο παίζει η σχέση των εμπλεκομένων.

    Γράφεις πως έχεις σκεφτεί πως θα προχωρήσεις.Τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by ioli
    Αrsi καλησπερα,

    και σε ευχαριστω πολυ που απαντησες.

    Σκεφτομαι πολυ συχνα πως ξεκινησα με την ψυχολογο αυτη, πως ηταν η συμπεριφορα μου απεναντι στην σχεση μας, η συμπεριφορα της απεναντι μου ωστε να βρω τι εχει γινει και ποιο ειναι το σημειο που με κανει να ενοχλουμαι περισσοτερο.

    Το γεγονος οτι μπηκα με επιφυλακτικοτητα εξ αρχης και οτι μου χρειαζεται χρονος να εμπιστευθω, φοβαμαι πως ειναι ο λογος που νιωθουμε (η νιωθω?) ετσι.
    Αλλα οταν κουβαλας μαζι σου διαφορα θεματα,δεν μπορεις να τα εμπιστευθεις ευκολα.
    Εξ\'αλλου αυτος ηταν και ο λογος που πηγα.

    Ιόλη μου,μην ψάχνεις να βρεις που κι αν έφταιξες.Ξέρεις κάποιες φορές δεν κολάμε με κάποιους ανθρώπους ή και συγκεκριμένα θεραπευτές,δε νιώθουμε άνετα,καλά.Πάρε για παράδειγμα τη δεύτερη νιώθεις όπως με την πρώτη?Τα ίδια θέματα κουβαλάς αλλά νιώθεις διαφορετικά.Άλλωστε δεν είσαι μόνη σ\'αυτό.Γίνεται αλληλεπίδραση.
    Και επίσης εδώ μιλάς για ειρωνεία,επικριτικότητα και άμεση κατεύθυνση αυτά είναι αρνητικά ούτως ή άλλως κ δεν έχουν να κάνουν με τα θέματά σου.Άλλωστε γι\'αυτό πάμε σε ψυχολόγο επειδή έχουμε θέματα και για να αισθανθούμε ασφάλεια,ζεστό κλίμα ,εμπιστοσύνη κ ότι έχουμε έναν συνοδοιπόρο-βοηθό για να μπορέσουμε να απελευθερωθούμε ώστε να ρθούμε πιο κοντά με τον εαυτό μας.
    Α και κάτι άλλο.Λες πως μπήκες στη διαδικασία με επιφυλακτικότητα,ωραία μετά από τόσο καιρό έφυγε η επιφυλακτικότητα ή μεγάλωσε?


    Ισως το γεγονος οτι μου λεει να δω τα πραγματα θετικα (το λεει σε καποιον που εχει καταθλιψη συμφωνα με τεστ) και συνεχως αναρωτιεται γιατι δεν μπορω, θεωρωντας οτι εχω διακοπτη?

    Αυτό μπορεί να στο λέει αδιάκοπα ο οποιοσδήποτε,δε θα χρειαζόταν να πας σε ψυχολόγο...γνωστότατο πως δεν έχουμε κουμπί κ εν τέλει αν κάποιος μας το λέει πρώτος είναι ο εαυτός μας,το θέμα είναι πως?όχι να σε πιέζει ή να νιώθεις ακόμα μια φορά αδύναμη που δεν είσαι έτοιμη να νιώσεις έτσι!

    Τωρα με βαζεις σε σκεψεις και το γιατι μενω εκει.

    Πολυ σωστα το χαρακτηρισες-μοιρασμα και το link ηταν αρκετα διαφωτιστικο.

    Μετα απο την απαντηση σου, θα ξανασκεφτω την δικια μου, και την γεματη σιγουρια πορεια, του τι θα κανω.

    Θα χαρω για οτιδηποτε αλλο πεις.
    Πάντως σκέψου το.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μάμησε τη ρε συ. Βρες άλλη, καλή.

    Δεν θυμάμαι ποτε (ΠΟΤΕ) ο ειδικός να μου έχει αποδώσει χαρακτηρισμούς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ιόλη,μοιάζει τόσο πολύ με την πρώην ειδικό μου...!
    Αλλά προσωπικά δεν άντεξα πάνω από 2,5 μήνες .....

    Ειδικούς να τις κάνει ο λόγος...έχει δίκιο ο Αλέξανδρος ....βρες άλλη,καλή γιατί δεν επιτρέπονται χαρακτηρισμοί κ.λ.π. και πίστεψέ με δεν είναι μέθοδος,το\'χω ψάξει το θέμα.

    Μα είναι δυνατόν να σου λέει ότι σου αποδίδει χαρακτηρισμούς κ μιλάει έτσι επειδή είναι αυθόρμητη??????κ συ να αναρρωτιέσαι αν της πεις \'άη στο διάολο\' αν θα έρθετε πιο κοντά?μ\'αυτόν τον τρόπο θα επικοινωνείται?

    Τι να σου πω Ιόλη μου,ότι είχα να πω το είπα πιο πάνω,για μένα σταμάτησέ την.
    Με τη δεύτερη τι γίνεται?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Τι είναι αυτό που σε δένει τόσο,ώστε παρόλα αυτά να μη σταματάς?Πόσο καιρό είσαι στη θεραπεία?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by ioli
    Απαντωντας στην ερωτηση σου Αrsi, η επιφυλακτικοτητα σιγα σιγα αποχωρουσε.

    Μπορει να μην ενιωθα ετοιμη εντελλει να κανω κατι τετοιο και οι αντιστασεις ηταν μεγαλύτερες? Δεν ξέρω.Η αληθεια ειναι ομως οτι ακουσα ενα δυνατο \'καμπανακι\' που δεν μπορουσα να το αγνοησω.

    Καποιες στιγμες σκεφτομαι οτι το κανει για να με πιεσει και να ανοιχτω περισσοτερο.
    Μετα παω στο αλλο ακρο, οτι πολυ πιθανον και να κουραστηκε και να θελει να εγκαταλειψει αυτο που κανουμε, αν νιωθει οτι δεν μπορω να δωσω η να μου προσφερει κατι παραπανω. Την εχω ρωτησει, δεν μου εχει απαντησει καταφατικα.

    Το γεγονος οτι μου βαζει ταμπελες...αγενης,εγωιστρια .... και μεσα απο αυτες χαρακτηριζει τι μπορει να ειμαι κατα εκεινη και τι οχι, με θυμωνει.

    Με θυμωνει οχι γιατι το εγω μου πληγωνεται, αλλα γιατι νιωθω τοσο χαλια που δεν μπορω να υπερασπιστω τον εαυτο μου και μεσα απο αυτο την νιωθω να με πληγωνει.
    Αν ειναι ψυχολογικος τροπος να κανεις καλα καποιον,οκ, δεν λεω τιποτα αλλο.Απλα κανω λαθος.

    Αλλα οταν της λεω οτι δεν μπορω να μου μιλαει ετσι και να χρησιμοποιει τετοιες φρασεις (ποσο κουραγιο χρειαστηκε να παρω και να της το πω δεν φανταζεσαι, γιατι καταλαβαινα τι θα απαντουσε), μου καλυπτεται πισω απο την λεξη αυθορμητισμος.Ειναι αυθορμητη και μπορει να λεει οτι θελει,ετσι μου ειπε.

    Ε,ωραια.Και εγω ειμαι αυθορμητη αλλα αν πω ενα.....αει στο δ.....ο για την συμπεριφορα της θα την πειραξει νομιζω!!!!!!!!!!!
    Η μηπως αν το πω θα ερθουμε πιο κοντα?

    Μετα απο αυτο το ξεσπασμα κλεινω με την πιο παραλογη/abnormal σκεψη που εχω κανει μεχρι τωρα με την βοηθεια σου Αrsi-
    οτι ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και πρεπει να αντιμετωπιζεται και να προσεγγιζεται με διαφορετικο τροπο για να υπαρχει αποτελεσμα.!Πως σου φαινεται?

    Κοριτσάκι φύγε γρήγορα...
    Με συγχωρείς και σίγουρα δεν εχω εμπειρία ,αλλα νομίζω πως μια τέτοια στάση επικριτική,μπορεί μονο να σε κανει να νιώθεις ασχημα,και δεν θα επρεπε τη στιγμή που ζητάς υποστήριξη.
    Εγω θα της ελεγα να δοκιμάσει αλλιώς,δηλαδη θα εξαντλούσα ολες τις προσπάθειες σε μια τελευταία συνάντηση ,ωστε φευγοντας να μην μου εχει μεινει καμια αμφιβολία..Πάρε τις απαντήσεις και φύγε..

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    ioli, χωρίς αμφιβολία, να αλλάξεις ψυχολόγο.
    Δεν είναι ψυχοθεραπεία αυτό που κάνεις κορίτσι μου! Κουβεντούλα περί του προβλήματος είναι με κάποιον προφανώς ανίδεο ειδικό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Ιoli, πάμε σε ψυχολόγο για να θεραπεύσει την ψυχούλα μας και όχι τελειωτικά να την καταστρέψει!

    Μη το σκέφτεσαι άλλο και μην ξαναπάς ούτε μια φορά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by ioli
    Τωρα που τα γραφω βεβαια, καταλαβαινω πως την εχω κανει δεκανικι αν σκεφτομαι ετσι, σωστα????

    Οι συναντησεις μας εχουν ξεκινησει κανενα χρονο.
    Δεκανίκι....δεν ξέρω Ιόλη μου,λογικό είναι να αναζητάς τη βοήθεια και τη στήριξη απ\'την ειδικό σου:)
    Δε θα το\'λεγα δεκανίκι.

    Τώρα από κει και πέρα,ναι ίσως σε βοήθησε λίγο σε κάποια θέματα αλλά η βοήθεια που ζητάς είναι πολύ μεγαλύτερη και πιο ουσιαστική.

    Φοβάσαι ότι μπορεί να χάσεις κι αυτό το στήριγμα και χειροτερέψει η κατάσταση.Δεν είναι έτσι όμως ότι κατάφερες το κατάφερες μόνη σου με τα ερεθίσματα της ψυχολόγου κι αυτό ήταν επίσης δουλειά της να στο δείξει.Ότι εσύ είσαι πίσω απ\'όλα αυτά κι όχι αυτή.Εσύ απλά αντιλήφθηκες,αποφάσισες κάποια πράγματα με τα ερεθίσματά της.Κ η υποστήριξη σ\'αυτή τη φάση είναι χρυσός,κάτι που δεν είχες σε μεγάλο ποσοστό.Εν ολίγοις ότι κατάφερες αυτόν τον καιρό είναι δικό σου και δε μπορεί να στο πάρει κανείς πίσω δια της απουσίας του.

    Όσο για το αν μπορέσεις να πιάσεις ξανά τα θέματα....αμφιβάλλεις?Εδώ τα έπιασες με κάποια που δεν εμπιστευόσουν τη στιγμή που ο εαυτός σου χτυπούσε καμπάνες ότι κάτι δεν πάει καλά και δε θα μπορέσεις με άλλη-ον?Απλά αυτή τη φορά να το ψάξεις όσο καλύτερα μπορείς για τον ειδικό που θα απευθυνθείς.

    Για τη δεύτερη τώρα...νέος άνθρωπος,όρεξη για δουλειά....δε φτάνει....είναι καλή επαγγελματίας?εσύ πως νιώθεις μαζί της?κ αν νιώθεις καλά γιατί δεν μένεις μόνο μαζί της?

    Μη μασάς με την ταμπέλα του ειδικού.Όχι δεν έχει πάντα δίκιο.Όχι,δεν ξέρει το καλύτερο για μας,μόνο εμείς το ξέρουμε.Δεν ξέρεις που θα πετύχεις,δεν είναι όλοι καλοί.
    Εμένα μου είπε τελευταία συνάντηση πως δεν πρέπει να διακόψω γιατί θα χειροτερέψω.Αν είναι δυνατόν!!!!Μάντεψε...καλυτέρ� �υσα και φυσικά βρήκα κάποια άλλη που εμπιστεύομαι χωρίς ενδοιασμούς και πλέον τώρα λέω...γιατί έκατσα κ αυτούς τους 2,5 μήνες?
    Μη φοβάσαι μόνο καλύτερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ok,εύχομαι το καλύτερο:),
    αν θες γράψε μας νέα σου....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    18
    Και εγω το ευχομαι.
    Βεβαια και θα γραψω νεα μου.

    Ευχαριστω πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Iόλη μου,εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεις μια διεξοδική θεραπεία ακόμα κ με την παλιά σου θεραπεύτρια.
    Κ μόνο που ένιωσες καλύτερα,λίγο φως είναι σημαντικό.

    Καλή συνέχεια,κ να γράφεις κιόλας όχι μόνο να διαβάζεις....
    φιλιά:)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    18
    ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •