Επικοινωνια με τους άλλους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    18
    Να ξερεις οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι λενε αρκετες χαζομαρες και με τον τροπο που τα λενε, τα κανουν να φαινονται σημαντικα.
    Ακομα και απο ανθρωπους με πτυχια εχω μαζεψει απειρα μαργαριταρια και βλακωδεις ιδεες για να βγαλω αρχειο...

    Η αυτοπεποιθεση μετραει πολυ.
    Να μην υποτιμας τον εαυτο σου και να μην τον κρινεις συνεχεια τι και πως θα το πει ωστε να μην τον μπλοκαρεις.

    Μετα απο λιγο καιρο και μεσα απο αυτα που θα πεις, θα δεις οτι θα κανεις αρκετα εξυπνα σχολια.
    Να εισαι πιο αυθορμητη και αν τους αρεσεις!!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γράφεις πως όταν σε ανταγωνίζονται δεν έχεις δυνάμεις να ανταπεξέλθεις.Όταν τους γύρω μας τους βλέπουμε ως ανταγωνιστές σε ένα παιχνίδι εντυπώσεων,μία μάχη ποιος θα επικρατήσει,τότε δημιουργούμε ανάμεσα σε μας και στους άλλους τείχη στην επικοινωνία.Γιατί αντίθετα απ\'ό,τι πιστεύεις,το ζήτημα δεν είναι ποτέ ποιος θα επικρατήσει.
    Η ίδια έχεις δώσει τέτοια έννοια στον όρο επικοινωνία,ίσως γιατί-προσωπική μου άποψη-δεν έχεις φτάσει ακόμη στο σημείο να καταλάβεις πως δεν είναι στο πόσα λέμε η ουσία,αλλά στο πόσα από αυτά που λέμε έχουν αξία.Ούτε η ποσότητα των λόγων μας παίζει ρόλο στη σούμα της αξίας.Μετράει η ποιότητα,όχι το ασταμάτητο μπλα μπλα.Ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου;Πόσο και τι διάβασες στη διάρκεια της ζωής σου ως τώρα;Ταξίδεψες καθόλου;Ποιους καλλιτέχνες θαυμάζεις,τι σου λέει το έργο τους;Tι στάνταρντς έχεις θέσει για τον εαυτό σου,μήπως είναι χαμηλά,γιατί εσύ σε θεωρείς\"χαμηλή\";Aν με χαμηλά ασχολούμαι,τότε πώς θα ανέβω ψηλά;Γιατί δε βάζεις ψηλότερα τα στάνταρντς σου,αρχικά από εσένα;Tροφοδότησε το μυαλό σου,για να είναι άξιο να σε οδηγήσει σε άλλα μονοπάτια,που δεν έμαθες να τα αναζητάς.Αρκείσαι στα λίγα,γιατί για τα λίγα σε έχεις άξια.Το ζήτημα είναι,θες να γίνεις πράγματι καλή στην επικοινωνία,ή απλά να επικρατήσεις κι εσύ,όπως επικρατούν κατά τη γνώμη σου άλλοι.Αν θες να επικρατήσεις,μπαίνεις σε κυνήγια υπεραναπλήρωσης,που δε σου ανοίγουν δρόμους επικοινωνίας,αλλά πεδία μαχών.Θες να νικάς,κι εκεί υπάρχει μεγάλος φόβος.Βλέπεις ως ναρκοπέδιο τους ανθρώπους και τις απόψεις τους που δεν σε περιέχουν,τους θεωρείς απειλή για το εγώ σου.Κανένας δε σε απειλεί,την απειλή αυτή τη δημιούργησες εσύ μέσα στη σκέψη σου.Ξέρεις εσύ κανέναν που να ψάχνει να βελτιώσει με πείσμα κάτι που στην πραγματικότητα δεν του φέρνει ευχαρίστηση,αλλά αγγαρεία;(συζητώ για να νικήσω),πόσο διασκεδαστικό μπορεί να είναι στ\'αλήθεια κάτι τέτοιο;
    Aν λοιπόν τροποποιήσεις αυτή τη σύνδεση των απόψεων των άλλων με μία απειλή,θα μπορείς να αντλήσεις ικανοποίηση από το απλό μοίρασμα σκέψεων και απόψεων,δίχως να το θεωρείς καταναγκαστικό έργο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    alimos
    Posts
    20
    χρυσα αυτα που εχεις γραψει θα μπορουσα να τα εχω γραψει κι εγω με τα ιδια ακριβως λογια. ακριβως! αισθανομαι κι εγω ετσι. αν ο αλλος δεν μιλησει εγω θα κοιταω σαν χαμενος. να σε ρωτησω κατι? οταν εισαι μονη σου πως εισαι? ξεχνιεσαι? αφιερωνεσαι σ αυτο που κανεις?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •