Την γνώμη σας για τον εθελοντισμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817

    Την γνώμη σας για τον εθελοντισμό

    Με αφορμή το θέμα γιατί κάνουνε παιδιά, και γιατί δεν πάμε να βοηθήσουμε παιδιά άρρωστα στα νοσοκομεία κ.λ.π θέλω να πω το εξής.Υπάρχουν άνθρωποι που όντως το κάνουν και τους αξίζουν πολλά μπράβο.εχω μια αδυναμία στα μωράκια και θα ήθελα αν μπορούσα να αφιερώνω ελέυθερο χρόνο μια που μπορώ, να ασχολούμαι μαζί τους.Εκείνο που πολλές φορές με σταμάτησε είναι ότι λόγω κακής ψυχολογίας, δεν θα μπορούσα να βλέπω ενα παιδάκι να υποφέρει.Ειλικρινά θα ερχόμουν σπίτι ενα ράκος και θα έκλαιγα.Απο την άλλη το θεωρώ εγωϊστικό να παριστάνω την εθελόντρια και να έχω επιλέξει να κρατώ παιδάκια που χαίρουν υγείας.Τι σοϊ εθελοντισμός είναι.Πάντως όσοι ασχολούνται και υπάρχουν είναι αξιοθαύμαστοι.Υπάρχει συγκεκριμένη γυναίκα πάμπλουτη Ελληνίδα στην Αγγλία,που προσφέρει μεγάλη βοήθεια σε Ελληνες καρκινοπαθείς και όχι μόνο.Ετυχε να βοηθήσει φιλικό μας πρόσωπο, τρέχει όλη μέρα στους γιατρούς, φιλοξενεί στο σπίτι της οικογένειες και πραγματικά προσφέρει έργο.Αυτό θεωρώ χρειάζεται μεγάλη δύναμη και γεναιοδωρία ψυχής.

  2. #2
    γιωτα εχεις γιου του δες
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Πιστευω πολυ στον εθελοντισμο.Ειναι η ελεημοσυνη με λιγα λογια.Τα Χριστουγεννα συμμετειχα στον ερανο αγαπης για τους φτωχους.Ειδα και τη καταντια του Ελληνα να κουδουνιζουν οι τσεπες του και να μη δινει ουτε 50 λεπτα για το καλο τουλαχιστον.Που να ξεραν??Ντροπη και αισχος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γιώτα,

    το ότι κάποιος βοηθάει κάποιον που υποφέρει δε σημαίνει ότι βιώνει και αυτός όλα τα άσχημα συναισθήματα αυτού που υποφέρει. άλλο βοηθάω και στηρίζω κάποιον, και άλλο με διαφορους μηχανισμούς ψυχολογικούς μπαίνω στα παπούτσια του, αναπτύσσω συμπόνια χωρίς όρια και καταλήγω να συμπάσχω και εγώ εξίσου με αυτόν που υποφέρει. Τώρα μιλάω φυσικά για τον ψυχικό πόνο.
    Για αρρώστιες και σωματικούς πόνους προφανώς εξαρτάται την ασθένεια. συνήθως δεν μεταβιβάζεται ο πόνος και η ασθένεια, εκτός κι αν είναι κάποια λοιμώδης ασθένεια και κολλήσεις και εσύ. πχ γρίπη, aids κλπ.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Δεν εννοώ πως φοβάμαι μην κολλήσω ενα μεταδοτικό νόσημα.Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ( ίσως γιατί έχω βιώσει πολλά προβλήματα σχετικά με την υγεία),να βλέπω να υποφέρουν και ειδικά παιδιά.Πριν χρόνια χειρουργήθηκε η καλύτερη φίλη μου και βλέποντάς την να τρέμει απο την νάρκωση αισθάνθηκα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου.Μιλάμε για ψυχικό πόνο φυσικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν υπάρχει εθελοντισμός :P

    Αλλά θα εξηγήσω λιγάκι αργότερα :)

    Εκτός αν λέμε ότι κάνεις κάτι χωρίς λεφτά.
    Αυτό ναι υπάρχει.

  7. #7
    ακουσα καπως πως μπορεις να <<υιθετησεις>> ενα παιδακι απο τον τριτο κοσμο και απο αλλες χωρες τριτοκοσμικες δινοντας περιπου 400 ε ετησιως δηλαδη 1 ε καθε μερα.ξερει κανεις σχετικα?σε ολους περισσευει νομιζω ενα ε τη μερα.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Φυσικά χωρίς χρήματα λέμε, στον εθελοντισμό δεν χωρούν οι οικονομικές συναλλαγές

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by γιώτα2
    Με αφορμή το θέμα γιατί κάνουνε παιδιά, και γιατί δεν πάμε να βοηθήσουμε παιδιά άρρωστα στα νοσοκομεία κ.λ.π θέλω να πω το εξής...........

    H γνώμη μου είναι ότι στο γειτονικό θέμα γιατί κάνουμε παιδιά, η \"πεσιμιστική σχολή \" σε έπεισε ότι είσαι εγκληματίας που έφερες παιδιά στον μαύρο κι άραχνο τούτο κόσμο και θέλεις ......να εξιλεωθείς.
    Μη μασάς.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ειμαι κατα του οργανωμένου εθελοντισμου, και υπερ του ατομικου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Οχι δεν αισθάνομαι εγκληματίας γιατί έκανα παιδιά και ζουν τις δυσκολίες τις ζωής με τον τρόπο που εννοείς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Πάλι τα λεει ορθά ο Λούσιφερ. Αν δε μπορείς να χειριστείς το συναίσθημά σου, δε μπορείς να κάνεις εύκολα αυτό το πράγμα. Άλλο να πας σε παιδικό χωριό και άλλο να βρεθείς στην Αϊτή αμέσως μετά το σεισμό. Έχω κάνει εθελοντισμό σε παιδί με καρκίνο για μεγάλο διάστημα. Το θέμα Γιώτα, είναι καταρχάς να το δεις ως κάτι ευνόητο. Ουδέποτε αντιμετώπισα αυτό το παιδί ως άρρωστο, κι άλλωστε το ίδιο αντιμετώπιζε με πολύ σεβασμό τον εαυτό του. Αυτό που περιγράφεις ως ανασταλτικό παράγοντα σε σένα - το ότι δε μπορείς να το σηκώσεις επειδή πέρασες και η ίδια από θέματα υγείας - θα μπορούσες να το αντιστρέψεις ίσως. Είναι πλεονέκτημα συνήθως για εθελοντισμό που σχετίζεται με την υγεία. Ανταπεξέρχεται πολύ καλύτερα ένας άνθρωπος που έχει βιώσει ανάλογα, παρά κάποιος που στην περίπτωση ασθενειών ας πούμε, δεν έχει πάει ποτέ σε ένα νοσοκομείο ούτε καν για επισκεπτήριο.

    :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    @krino:

    εσύ όλο σαν την πυθία μιλάς, γραφεις μισή πρόταση και πρέπει μετά να κάνουμε τα medium για να αποκωδικοποιήσουμε τι εννοείς. :P

    @γιώτα:
    μήπως φοβάσαι κατά βάθος μην πάθεις κι εσύ τα ίδια?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by nature
    Originally posted by γιώτα2
    Με αφορμή το θέμα γιατί κάνουνε παιδιά, και γιατί δεν πάμε να βοηθήσουμε παιδιά άρρωστα στα νοσοκομεία κ.λ.π θέλω να πω το εξής...........

    H γνώμη μου είναι ότι στο γειτονικό θέμα γιατί κάνουμε παιδιά, η \"πεσιμιστική σχολή \" σε έπεισε ότι είσαι εγκληματίας που έφερες παιδιά στον μαύρο κι άραχνο τούτο κόσμο και θέλεις ......να εξιλεωθείς.
    Μη μασάς.
    ... αν θέλεις να σχολιάσεις κάτι, ας το κάνεις ευθέως και μη χρησιμοποιείς τη χρήστρια. Ευθέως, γιου νόου;... να όπως κάνω εγώ τώρα και όπως δε κάνεις εσύ δηλαδή απ\' ό,τι έχω διαπιστώσει στους 6 μήνες μου εδώ χάμω. Η Γιώτα εκπέμπει τη γλυκύτητά της και την ευαισθησία της, και την αντιλαμβάνομαι έντονα για να την χαρακτηρίσω... εγκληματία. Αν δε σου γουστάρουνε οι αλήθειες των άλλων πάντως, μπορείς απλά να σχολιάζεις πάνω σε αυτά που γράφουνε εκεί που τα γράφουνε. Ά, και πού \'σαι;... προσπάθειες πειθούς με έμμεσους τρόπους και εντέχνως φτιαγμένους, μάλλον σε παραπέμπουν στο δικό σου στυλ. Γιατί κατά τη δική μου γνώμη, το δικό μου συναίσθημα ξεδίπλωσα με αυτά που έγραψα. Τόσο απλά. Και να προσέχεις και τους χαρακτηρισμούς σου, αυτούς που πας εσύ να πείσεις ότι απέδωσα σε άλλον. Γιατί όσο κι αν δε σου γουστάρει, και οι απόψεις μου είναι από πρώτο χέρι - το δικό μου - αλλά και υπήρξα κι εγώ μια από τους \'εγκληματίες\' αυτού του κόσμου κάποτε. Ας επανέλθουμε στον εθελοντισμό τώρα. Ευχαριστώ ε;...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    @γιώτα:
    μήπως φοβάσαι κατά βάθος μην πάθεις κι εσύ τα ίδια?

    οχι φυσικά

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •