Αποφεύγοντας το "κακό"...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3

    Αποφεύγοντας το \"κακό\"...

    Καλησπέρα σε όλους! Αναζητώντας ψες πληροφορίες στο διαδίκτυο για το τη βουλιμία, πέτυχα το forum αυτό και πραγματικά τα posts που διάβασα μού έδωσαν ελπιδες... Γνώριζα από πολύ παλιά για την ύπαρξη του προβλήματος αυτού και τις συνέπειές του αλλά δυστυχώς η γνώση δεν εμπόδισε από το να πέσω πρόσφατα στην παγίδα. Αν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα κιλών (25 χρονών, 63kg με ύψος 1,72 και αρκετά γυμνασμένη), το τελευταίο δίμηνο έχω παρουσιάσει αρκετά επεισόδια υπερφαγίας-πρόκλησης εμετού ή/και υπερβολικής άσκησης για "αναίρεση". Ίσως φταίνε τα 4kg που (ξανα)πήρα μετά το καλοκαίρι και τα οποία είχα χάσει πέρσι μετά από -σωστή- προσπάθεια (είχα γίνει 59kg), ίσως το άγχος της ρουτίνας..ακόμη το ψάχνω "ψυχαναλύοντας" τον εαυτό μου καθημερινά. Η ιδέα, όμως, του να εθιστώ στη συμπεριφορά αυτή με πανικοβάλλει. Γνωρίζω πως δεν είναι σωστό, γνωρίζω τους κινδύνους που ελλοχεύουν κι έχω πανικοβληθεί με τον εαυτό μου. Δεν ξέρω, όμως, πώς να ελέγξω επιτυχώς αυτό το αίσθημα "λιγούρας" κάθε φορά που εμφανίζεται και που τελικά οδηγεί στα επεισόδια... Έχω διαβάσει και χθες κάποιες από τις συμβουλές που δώσατε σε παλιότερα posts - όπως το τσάι, η μουσική, η ενασχόληση με κάτι που σε ευχαριστεί - και προσπαθώ να τις εφαρμόσω αυτή τη στιγμή που παλεύω να κρατηθώ (ναι, είναι μια από εκείνες τις ώρες που νιώθεις πως "κάτι θες να τσιμπήσεις" και που έχει τα γνωστά αποτελέσματα..). Πραγματικά θα εκτιμούσα αφάνταστα οποιεσδήποτε εισηγήσεις, μπας και προλάβω να κόψω αυτό το κακό τώρα που είναι σχετικά νωρίς... Απολογούμαι για την έκταση του post και εαν σας αναγκάζω να επαναλάβετε πράγματα... Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στον αγώνα σας αυτό!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Καλησπέρα Daffodil...
    Δεν θέλω να σε τρομάξω,αλλά όλα ξεκινάνε όπως τα περιγράφεις...Είδες πόσο εύκολο φαίνεται στην αρχή?Ούτε γάτα ούτε ζημιά.Τρως,μετά τα βγάζεις ή τρέχεις στα γυμναστήρια.
    Η λύση είναι μία.Ψάξε την ευτυχία αλλού και όχι στα κιλά.Αν σε πιάσει λιγούρα,φάε κάτι,ένα μικρό γλυκάκι,αλλά ελεγχόμενη ποσότητα,δεν θα γίνει και κανένα κακό...Αν στερείσαι πράγματα,ανοίγεις την πόρτα στην βουλιμία και την ανεξέλεγκτη υπερφαγία.Μη σε πιάνει εμμονή οτι πρέπει να αδυνατήσεις,ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα!!!!Τί είναι 4 κιλάκια??1 κιλό το μήνα μέχρι το καλοκαίρι,τι πιό εύκολο να τα χάσεις με φυσικό τρόπο από τη στιγμή που γυμνάζεσαι...Προσπάθησε να τρως υγιεινά,μικρά και συχνά γεύματα για να αποφύγεις τις πολλές λιγούρες...

    Αν και είμαι η πλέον ακατάλληλη να δώσω συμβουλές,ελπίζω να σε βοήθησα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3
    Γεια σου, Alexandrita. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση, είναι πολύ βοηθητικά όλα όσα μου γράφεις! Να είσαι σίγουρη πως με έχεις ήδη βοηθήσει στο να ανέβει (τουλάχιστον για σήμερα) η ψυχολογία μου και να δω τα πράγματα θετικότερα :) Να 'σαι καλά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •