Ξέχασα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Ξέχασα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    Ξέχασα

    Σας έχει τύχει να μην μπορείτε να θυμηθείτε ή να πείτε πάλι ξέχασα σημαντικά γεγονότα του παρελθόντος ή τρέχοντα;
    Να νιώθετε πως έχετε χάσει τη μνήμη σας, να είστε σε σύγχυση σχετικά με το τι ώρα είναι και τι ημερομηνία έχουμε, να δυσκολεύστε να εκφραστείτε, να μην μπορείτε να τα βγάλετε περα με τις καθημερινές δραστηριότητες (π.χ. πληρωμή λογαριασμών, ξεχασα πάλι να περάσω τη καθορισμένη ημερομηνία κτεο, ξέχασα να φάω κλπ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    το παθαινω με ανθρωπους

    δε θυμαμαι προσωπα

    δε θυμαμαι ονοματα

    απο μικρη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    researcher το λιγότερο που μπορεί να σκεφτώ ειναι οτι ξεχναώ πρόσωπα κ ονόματα, είναι ζωντανοί οργανισμοί κ θα σου το θυμίσουν.
    παλιότερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, η μνήμη μου ήταν φωτογραφική, το τελευταίο διάστημα, τι τελευταιο κανα 2 χρόνια εντοπίζω κενά για τα τρέχοντα, με το παρελθόν πάντα λειτουργούσε κάτι σαν επιλεκτική μνήμη κ δεν θυμόμουν, αλλά όχι με τα τρέχοντα κ δεν ειμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου κ φυσικά αυτό είναι πρόβλημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Απειρες φορες. Αλλα no big deal , τι , διαγωνισμο καλης μνημης θα κανουμε? Μπορει να μην θυμαμαι τι εφαγα χθες, αλλα μπορει να θυμηθω κατι που συνεβη πριν 14 χρονια πχ ετσι στο ακυρο.

    Το θεμα δεν ειναι κατα ποσο καλη ή κακή είναι η μνημη σου αλλα κατα ποσο πολύ ή λιγο σου διευκολυνει/δυσκολευει την ζωή σου.

    .

    Σχετικα με τον χρονο παντως,
    ειμαι αραγε ο μονος που αμα τυχει και κοιμηθω μεσσημερι μετα θα ξυπνησω καπου μερα/χρονια εχουμε και σε ποιον πλανητη ειμαι? :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by Boltseed
    Απειρες φορες. Αλλα no big deal , τι , διαγωνισμο καλης μνημης θα κανουμε? Μπορει να μην θυμαμαι τι εφαγα χθες, αλλα μπορει να θυμηθω κατι που συνεβη πριν 14 χρονια πχ ετσι στο ακυρο.

    Το θεμα δεν ειναι κατα ποσο καλη ή κακή είναι η μνημη σου αλλα κατα ποσο πολύ ή λιγο σου διευκολυνει/δυσκολευει την ζωή σου.

    .

    Σχετικα με τον χρονο παντως,
    ειμαι αραγε ο μονος που αμα τυχει και κοιμηθω μεσσημερι μετα θα ξυπνησω καπου μερα/χρονια εχουμε και σε ποιον πλανητη ειμαι? :P
    δεν κανω διαγωνισμό μνήμης, αυτό που είπες, μου δυσκολεύει τη ζωή, σε σημείο που έχω αρχίσει κ ανησυχώ, δεν ήμουν έτσι από πάντα κ δεν ξέρω πως τα κατάφερα να γίνω ξεχασιάρα.
    καλά τι τι έφαγα χθες στανταρ δεν θυμάμαι :P κ αυτό με τον ύπνο είναι κάτι που συμβαίνει νομίζω.. ξυπνησα απόγευμα κ έτρεχα γιατί ειχα αργήσει για τη δουλειά.. :P:P
    άσχετο ή σχετικό, ξεχνάω μέχρι να πλύνω τα δόντια μου, μια καθημέρινη δραστηριότητα κ τόσο σημαντική.
    πάντως τι θα μπορούσε να βοηθήσει στο να θυμάσαι; να προγραμματίζεις την ώρα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    οταν εχω αγχος κραταω μονο τις απολυτως απαραιτητες πληροφοριες :P
    και τις πιο ευχαριστες. τις αλλες delete delete delete lol

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχω πολυ κακη μνημη, αλλα δεν με απασχολει.
    Για αυτο υπαρχουν κινητα, ατζεντες, σημειωματάρια και διαφορα αλλα τσουμπλεκια για να κανεις την δουλεια σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by krino
    εχω πολυ κακη μνημη, αλλα δεν με απασχολει.
    Για αυτο υπαρχουν κινητα, ατζεντες, σημειωματάρια και διαφορα αλλα τσουμπλεκια για να κανεις την δουλεια σου.
    a mprabo...Maraki..apla simione ayto poy thelis na thimithis... ego etsi kano!!filakia
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εμμ βεβαια οργανωση θελει, οχι απαραιτητα μνημη.

    Εγω πχ για την επομενη εβδομαδα εχω να κανω συγκεκριμενη ωρα ψωνια σε ενα μαγαζι.
    Βαζω το calendar του κινητου ενα note (νομιζω δεν υπαρχει κινητο που να μην εχει τετοιο) και μια ωρα πριν χτυπαει.

    Πλεον για να μην κανεις κατι, δεν παιζει να το ξεχασεις εκτος αν δεν θες να το κανεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Αν ξεχνάμε λέει;το θέμα είναι ότι δεν ξεχνώ πράγματα που έχουν συμβεί στο παρελθόν(μακάρι να μπορούσα) και ξεχνώ πράγματα που δυσκολεύουν την καθημερινότητα πολλές φορές.Εχω την εντύπωση ότι έχουν συσσωρευτεί τόσα πολλά συν τα χρόνια φυσικά αλλοίμονο,που απο μόνος του ο εγκέφαλος προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να ξεκουραστεί.Μεγάλο πρόβλημα να μην μπορώ να βρώ πολλά πράγματα μέσα στο σπίτι.Τακτοποιώ και το μυαλό τρέχει βασικά τα κάνω όλα μηχανικά.Σίγουρα πρέπει να σημειώνω πολλά.Αλλά μου κάνει εντύπωση πως θυμάμαι τα πάντα, ακόμη και συζητήσεις λεπτομέρειες απο παλιά ακόμη και ξεχνώ πολύ συζητήσεις ,πρόσωπα και πράγματα που συμβαίνουν τώρα.Οι γέροι το παθαίνουν αν δεν κάνω λάθος........................................ ....Μην ακούω κακίες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εγω παλι, εχω το ακριβως αντιθετο προβλημα.
    δεν ξεχνω ακομα κι αν το θελω.

    αυτο, σε αλλα ζητηματα προκαλει δυσφορια, καθως δεν μπορω να ξεφορτωθω ευκολα επωδυνες αναμνησεις η καταστασεις και σε αλλα,οπως τα επαγγελματικα, προκαλει αγχος, καθως γυριζουν στο μυαλο μου,υποχρεωσεις και εκκρεμοτητες λογιων-λογιων,ολες τις ωρες της ημερας.
    αυτο διευθετειται ομως σε εναν βαθμο,με τον τροπο που αναφερθηκε παραπανω. το γραφεις καπου και μετα μπορεις να ησυχασεις οτι δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι συνεχως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Χμμ τι να σου πω, εγω παντως οταν ειναι να θυμηθω κατι σημαντικο και να μην πρεπει να το ξεχασω, κατι απλο που κανω ειναι να διημιουργω στην επιφανεια εργασιας του υπολογιστη εναν φακελο αδειο και να του βαζω τιτλο πχ \"4.30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ\" , σε σημειο που να φαινεται και να μην το αγνοησω. Αλλα εγω το κανω αυτο επειδη το pc το ανοιγω πολυ συχνα λογω της δουλειας μου και ετσι θελω δεν θελω βλεπω το προγραμμα μου.

    Μετα αποθηκευω σε μηνυματα στο κινητο/αφυπνιση οτι ειναι να κανω.

    Γενικα ετσι, πατεντες πατεντες :d

    .

    Και οταν ειναι για σουπερ σημαντικα πραγματα οπως να μην ξεχασω διαβατηριο μου πριν παω για αεροδρομιο πχ, τοτε το βαζω σε μια τετοια θεση απο την προηγουμενη μερα ωστε να πεσω πανω του. Μπορει να το σφινωσω πανω στην πορτα μου ξερω γω ωστε να το δω και να μην το ξεχασω.

    Αλλα μερικα απο αυτα ειναι υπερβολες.

    Μερικες φορες μπορει να ανησυχουμε για τον φοβο του να μην ξεχασουμε κατι (συντριβανι αγχους) , παρα το να ξεχασουμε κατι στα αληθεια. Το δευτερο ειναι αγχος , το πρωτο ομως ειναι ενισχυμενο αγχος.
    .

    Φτιαξε τις δικες σου πατεντες που να σε βολευουν για να θυμασαι πραγματα που εχεις να κανεις.



    .


    ps:
    Μετα ειναι και το all time classic που θυμομαστε τι εχουμε ξεχασει σπιτι μονο την στιγμη μηδεν που θα κατσουμε στο καθισμα του αεροπλανου,πλοιου,λεωφορει ου :d

    Εχετε παει ταξιδι χωρις φορτιστη κινητου?
    Χωρις κλειδια σπιτιου?

    Αν ναι τοτε με νοιωθετε.
    ^^

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μνημη ποτε δεν ειναι...αρκετη.
    Θελουμε και αλλο και ολο γκρινιαζουμε, αλλα σε μερικες περιπτωσεις ειναι προβληματικη οντως η κατασταση.
    Κανω μια εργασια και γεμιζω εικονιδια την επιφανεια του υπολογιστη μου πχ ή κανω download προγραμματα και μετα απο λιγο καιρο δεν θυμαμε τι εχω κανει λολ.
    ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΝΗΜΗ.

    Σαφως και υπαρχουν τεχνικες Μαρια,ειχα κατεβασει κατι εγχειριδια παλια αλλα δεν καθισα να τα διαβασω τελικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    .......μεγαλυτερο προβλημα εχουν αυτοι που προσπαθουν να ξεχασουν πραγματα η προσωπα η καταστασεις που τους πληγωσαν ,,,,,,,,,και επανερχονται ξανα και ξανα στη ζωη τους . ,,,,,,,,,,και στην προκειμενη περιπτωση δεν μπορεις δυστυχως να γραψεις σ ενα σημειωμα ,,,να θυμηθω ..να ξεχασω ...........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πολλες φορες ξεχναω,αλλα να φαω ποτε ;)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •