αποπειρα αυτοκτονιας απο συναδελφο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    αποπειρα αυτοκτονιας απο συναδελφο.

    παιδια ξερω οτι ειναι δυσκολο και λεπτο το θεμα και ισως να μην ασχοληθειτε πολυ αλλα θελω να μου πειτε.
    υπαρχει καποιος συναδελφος ο οποιος δεν ειναι ευχαριστημενος απο το περιβαλλον του εχει σοβαρα ψυχολογικα προβληματα εχει παραιτηθει απο την ζωη, δεν μπορει να το αλλαξει αυτο και δεν γινεται ας μην πω λεπτομερειες.και εχει κανει 5 αποπειρες αυτοκτονιας.
    χαπια κυριως στο μπανιο και χαραγμα χεριων.ειναι εξυπνος καλος ανθρωπος κατα τα αλλα .το θεμα ειναι οτι το κανει ανεπιτυχως ευτυχως αλλα σαν να μην θελει να πεθανει.δηλ μετα ζηταει βοηθεια η φοβαται
    του λεμε να κανει παρεα με μας παραπανω απο τη δουλεια αφου μας συμπαθει αλλα τιποτα αφου λεει ειναι μονος του και στην τελικη δεν κανει κατι για αυτο..πραγματικα δεν ξερουμε τι να κανουμε!
    θελει να φυγει μεταθεση αλλα τον καθυστερουν αυτο τον ριχνει πολυ βεβαια.
    λετε το κανει για να του δειξουμε ενδιαφερον?τι να πω?προχτες καθαρα δευτερα εκανε και αλλη αποπειρα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Γεια σου sunset. Ποσο καιρο γνωριζετε να κραταει αυτη η κατασταση? Σας εχει πει, μιλαει για αυτο γενικα? Θα μπορουσατε να του προτεινετε να αναζητησει βοηθεια απο εναν ειδικο, δεν ξερω βεβαια ποσο απλο θα ηταν κατι τετοιο, ποσο προσεγγισιμος ειναι δηλαδη για να δεχτει μια παρεμβαση δικη σας... Ξερετε αν τον εχει παρακολουθησει ψυχιατρος στο παρελθον η αν εχει ακολουθησει φαρμακευτικη αγωγη? Α, και μαλλον το πιο σημαντικο, κοντινους του ανθρωπους εχει να του σταθουν, και τι σταση κρατανε απεναντι στο προβλημα?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    γεια σου Oboro@
    ειναι πανεξυπνος και περηφανος
    δεν εχει κανεναν!
    εχει χασει γονεις δεν εχει γυναικα παιδια μονο πολυ καλους φιλους που τους κανει περα αρκετες φορες οχι παντα.
    σαν να θελει και να μην θελει γυναικα διπλα του!
    τεσπα μυστηριος!
    λεω εξυπνος γιατι χειριστηκε καλα μια κατασταση να μην τον πανε αθηνα εσπευσμενα σε αλλη δουλεια λογω αυτο του προβληματος.
    ξεγελασε και καλα και μερικους γιατρους που του παν οτι τα χει τετρακοσια..

    δεν ξερω!
    θελει επειγοντως βοηθεια αλλα επαιρνε χαπια και τα σταματαγε σταδιακα.
    με λιγα λογια δεν θελει να ζει και κανει τα παντα για αυτο.δεν θελει ψυχολογικη υποστηριξη.ξερω αμα δεν θελει αυτος τι να κανουμε και εμεις
    αλλα μας εχει στηριξει ειναι οκ ατομο σε ολα εχει αυτο και σκεφτηκα να βοηθησουμε.
    αυτα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αυτη η υπερηφανια... Μπορει να κανει πολλη ζημια. Κι εγω θαυμαζω οσους την εχουν ομως, κι ας τους κανει κακο. Εχει ενα μεγαλειο που συγκινει... Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι να περιοριζεστε σε ρολο παρατηρητη, να θελετε να βοηθησετε και να μη μπορειτε. Αν ομως o ανθρωπος δεν τα παραταει απλως, αλλα αποφευγει τοσο ενεργα τη βοηθεια, τι μπορεις μετα να κανεις... Εκτος απο το να εισαι διακριτικα παρων. Ειναι κριμα η δυναμη τετοιων ανθρωπων να συντασσεται τοσο εναντιον τους, απο τοσο μεσα τους.

    Μπραβο σας που νοιαζεστε και ελπιζω να βρεθει εγκαιρως καποιο ανοιγμα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    πολυ δυσκολο πραγματικα...αν ειχε εναν φιλο κοντινο θα προτεινα οσο και αν διαφωνει...να μεινει μαζι του καποιες μερεσ...στο σπιτι του..να μην ειναι μονοσ.κι ασ αρνηται να μιλησει...

    θυμαμαι οταν εκανα εγω την αποπειρα..ποσο πολυ απομακρινομουν απο ολουσ..αλλα και ποσο ουρλιαζα απο τον πονο στα πατωματα...που ημουν μονη...συγουρα θα ηθελα καποιοσ που πραγματικα αγαπουσα..(φιλισ)να ερχονταν να μεινει με το ζορι μαζι μου...για καποιες μερεσ..η εγω σε εκεινον...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και φυσικα μπραβο που του στεκεστε...ειναι σε ψυχιατρικη κλινικη τωρα?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι απο μενα κατι καποτε ελεγα πως οποιος θελει να αυτοκτονισει πραγματικα, δεν το λεει
    πιστεψε με εκανα λαθος..σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ισχυει καν το ιατρικο απορρητο
    σιγουρα για να θελει να το κανει εχει καποια διαταραχη
    σταθειτε του
    κ να παει οπωσδηποτε σε γιατρο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    δεν ειναι σε κλινικη ουτε θελει ουτε μερικα ατομα δικα του τον ζοριζουν αλλο.
    κατα τα αλλα αγαπαει πολυ την δουλεια του αλλα εχει αυτο το θεμα
    νιωθω οτι σαν να ζηταει αγαπη αλλα με λαθος τροπο σαν να ζηταει προσοχη δεν ξερω πως να το πω,
    σαν μικρο παιδι δνε ειμαι ψυχολογος δεν ξερω τι ειναι
    και εγω κανω μαυρες σκεψεις αλλα στιγμιαιες αυτο τι ειναι
    εννοω οχι να πεθανω προις θεου αλλα λογικο με τοση μαυριλα εξω μας!
    και του στεκομαστε εχει και εντασεις καμια φορα!
    εχει δεθει και με μερικα ατομα και το ξερω.
    εννα απο αυτα ειμαι και εγω.
    μακαρι να παει να φυγει και οπου και να παει να ναι καλα ο ανθρωπος.
    δεν το θελουμε αλλα μονο ετσι θα ναι λιιιγο καλυτυερα γιατι το προβλημα παραμενει.
    η αιτια ειναι αλλου ας μην κρυβομαστε..ευχαριστω που απαντησατε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    για να σας βοηθησω θυμαμαι που ελεγε ειναι και το νησι καπως ολα τα ξερουν αμα ειμαι αθηνα οτι και να εχω παιρνω το αμαξι και φευγω..
    τασεις φυγεις?
    ηρεμια
    ενναλακτικες λυσεις?
    οπως και το οτι ειναι πολυ ηρεμα και βαρετα μ κανε εντυπωση που του λεω αθηνα χαλια καμια φορα βαβουρα μια χαρα μ λεει!απιστευτος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by sunset
    για να σας βοηθησω θυμαμαι που ελεγε ειναι και το νησι καπως ολα τα ξερουν αμα ειμαι αθηνα οτι και να εχω παιρνω το αμαξι και φευγω..
    τασεις φυγεις?
    ηρεμια
    ενναλακτικες λυσεις?
    οπως και το οτι ειναι πολυ ηρεμα και βαρετα μ κανε εντυπωση που του λεω αθηνα χαλια καμια φορα βαβουρα μια χαρα μ λεει!απιστευτος!
    αυτο εμενα δεν μου φαινεται περιεργο, αν ο τυπος ειναι απο αθηνα. μαλλον σημαινει οτι ο ανθρωπος δεν εχει προσαρμοστει καλα στο νησι. κι εγω απο αθηνα ειμαι κι αν επρεπε να παω να ζησω σε νησι νομιζω θα ζοριζομουνα. μου φαινεται οτι δεν υπαρχουν πολλα πραγματα να κανει κανεις και επισης εχω ακουσει και για τρελλο κουτσομπολιο (επαρχια γενικα). εγω μενω στην ιδια πολυκατοικια 20 χρονια και μονο φατσικα με ξερουνε. περα απο μια τυπικη καλημερα δεν ανταλασσω κουβεντες και μου αρεσει αυτο. αθηνα εχεις την ανωνυμια σου. στην πλατεια συνταγματος να προχωρας, για να σε προσεξουν θα πρεπει να κανεις κατι πολυ extreme, πχ να αρχισεις να ουρλιαζεις, να κυκλοφορεις γυμνος η να πυροβολας με περιστροφο. διαφορετικα κανεις δεν σε προσεχει.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by sunset
    για να σας βοηθησω θυμαμαι που ελεγε ειναι και το νησι καπως ολα τα ξερουν αμα ειμαι αθηνα οτι και να εχω παιρνω το αμαξι και φευγω..
    τασεις φυγεις?
    ηρεμια
    ενναλακτικες λυσεις?
    οπως και το οτι ειναι πολυ ηρεμα και βαρετα μ κανε εντυπωση που του λεω αθηνα χαλια καμια φορα βαβουρα μια χαρα μ λεει!απιστευτος!
    παντως οταν υπαρχουν ψυχολογικα προβληματα ειναι παντα καλητερα να εισαι σε μια ηρεμη κοινωνια...και οχι σε μεγαλουπολη...δεν τον βλεπω να ευτυχει στην Αθηνα..ισα ισα..που η ιδια η Αθηνα σου προκαλει τασεισ αυτοκτονιασ..προσωπικα θα κανω το παν να φυγω απο δω..γιατι ..μου φουντωνει την καταθλιψη και γενικα τα προβληματα υγειασ...

    αχ...κριμα το παιδι..αλλα εχει αυταπατεσ για την Αθηνα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    λουσυ ειδεσ διαφωρα αποψεων ε?... ειμαστε τα δυο ακρα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Εδώ θα συνυγορίζω υπέρ της Αθήνας...
    Ειδικά αν κάποιος έχει μεγαλώσει σε μεγάλη πόλη, εκτός κι αν συνειδητοποιημένα αποφασίσει να μείνει επαρχία, θα τα δει όλα... :P
    Δεν τολμάς να κάνεις ένα βήμα σε επαρχία και το ξέρουν όλοι
    Α σε είδα που περναγες με το αυτοκινητο και πηγαινες εκει, που εκει ειναι το σπιτι της τετοιας ετσι δεν ειναι, ναι και μετα σε ειδα στη παραλια, μετα πηγες και χτυπηες κατι σουβλακια εκει σε ειδε και ο μπατσανακης του κουνιαδου του γαμρπου της νυφης της ξαδερφης της αδερφης μου που εκανες βολτα στο λιμανι.
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
    Βεβαια ειναι στον ανθρωπο.
    Στην επαρχια δεν μπορείς να κρυφτείς. Ακομα κι αν θελεις...
    Η Αθηνα εχει κακως κειμενα πολλα αλλα.... σου δινει πολυ περισσοτερες επιλογες νομιζω.
    Η επαρχια εχει αλλα καλα βεβαια. Δεν περνάς 2 ωρες στις μετακινήσεις, δεν χρειάζεσαι μακροχρονιο προγραμμα δρασης για τις εξοδους σου (αλλα δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες) δεν αισθάνεσαι σαν να εισαι σε κυψελη με χιλιους αλλους ανθρωπους πανω κατω αριστερα δεξια ο καθενας να κουβαλαει τη τρελα του....
    Γενικα απο αλλα πραγματα \"τρελαινεσαι\" στην αθηνα και απο αλλα στην επαρχια. (αν ειναι να \"τρελαθεις\" δηλαδη λολ )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με τον Αλέξανδρο.Με τίποτα δεν θα μπορούσα να ζήσω επαρχία,ενώ λατρεύω τη φύση.Με απωθεί η κουτσομπολίστικη νοοτροπία της επαρχιακής κωμόπολης και του χωριού,αυτό το βρίσκω ενδιαφέρον στην κατασκοπία,το κουτσομπολιό και την αδέκαστη,διαρκή κρίση των άλλων,που η ελληνική επαρχία το κατέχει στο έπακρο.Θέλω την ανωνυμία μου,την ελευθερία στις κινήσεις μου,άνευ αδιάκριτων ματιών και σαχλών πρέπει και αυτό μου το παρέχει η ζωή στην πόλη.
    Ούτε μπορώ την καθημερινότητα μίας κωμόπολης,τη στέρηση των δυνατοτήτων για διαφορετικότητα όσο και για εναλλαγή παραστάσεων επίσης.

    Δεν είναι τυχαίο πόσα νέα παιδιά δραπετεύουν από την επαρχία λόγω της νοοτροπίας των κατοίκων της,δεν το κάνουν μόνο για εύρεση δουλειάς,το κάνουν και για άλλους,προσωπικούς λόγους,για ελευθερία από την καταπίεση που υφίστανται από την μικροπρέπεια της κοινότητας που καταπιέζει.
    Ιδιαίτερα ομοφυλόφιλοι/ες,άτομα με σεξουαλικό προσανατολισμό που γίνεται στόχος τέτοιων κλειστόμυαλων,είναι πολύ κοινό να αναπνέουν στην μεγαλούπολη,παρόλο τον εξουθενωτικό ρυθμό ζωής και τον αγχωτικό τρόπο κίνησης των κατοίκων της.Απ\'τα δύο κακά,τα ευκόλως εννοούμενα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μπα εγω δεν εχω προβλημα με το κουτσομπολιο :P
    αντιθετα μερικες φορες εχει πλακα....
    το βασικο ειναι να μην σε απασχολει και να μην ασχολησε.
    Μαλιστα κατα περιπτωσεις ισως και να προκαλουσα τεχνητα κουτσομπολια, μονο και μονο για να τους κανω χαζι.

    Εαν εβρισκα δουλεια στην επαρχια με ιδιους ορους οπως δουλευω τωρα, θα εφευγα και μαλιστα χθες για επαρχια (ειμαι απο κρητη)
    Δυστυχως ολες οι δουλειες ειναι πιασμενες - αν και δεν εχω ψαξει εδω που τα λεμε - και δεν μπαινω στο τριπακι.
    Το να ζεις σημερα στην αθηνα, ειναι θεμα επιβιωσης και παρα πολυ προσεκτικης οργανωσης της καθημερινοτητας σου.
    Αλλιως σε εφαγε το μαυρο σκοταδι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •