Το να πεις σ΄αγαπώ είναι τόσο δύσκολο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 156
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307

    Το να πεις σ΄αγαπώ είναι τόσο δύσκολο;

    Αλήθεια γιατί πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να πουν την λέξη αυτή;γιατί αντί να εκφράσουν την αγάπη τους προτιμούν να σε πληγώνουν;Είτε πρόκειται για ερωτικές σχέσεις είτε για σχέσεις παιδιού -γονέα ή σχέσεις φιλικές.Η αγάπη είναι τόσο δύσκολο πράγμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Γιατι πολυ δυσκολευονται να εκφρασουν τα συναισθηματα τους. Και το σε αγαπω δηλωνει οτι ο αλλος γινεται ευαλωτος, και οτι μπορει να τον εκμεταλλευτεις συναισθηματικα.

    Νομιζω οι γυναικες το λεμε πιο ευκολα, οι ανδρες πρεπει να σιγουρευτουν αρκετα πριν το πουν.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3
    Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Όλοι μας μπορούμε να το πούμε μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής μας (εντάξει, ακόμη και αν δεν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει, μπορούμε να μιμηθούμε τους μεγάλους!). Ακόμη και τα ζώα μπορούν να το πουν: http://www.youtube.com/watch?v=qXo3NFqkaRM

    Εντάξει, πέρα από την πλάκα, δεν διαλέγουμε να το πούμε (και τα αγοράκια και τα κοριτσάκια). Και μερικές φορές ο πιο προφανής λόγος μπορεί να είναι ότι δεν το νιώθουμε. Επίσης μερικοί εκφράζουν την αγάπη τους με πολλούς, τρόπους πέρα του λεκτικού.

    Οπότε αν αυτό που ρωτάς είναι, γιατί συμβαίνει κάποιος/α να σε αγαπάει (δεν θα εμμείνω στον ορισμό), άλλα να μην το παραδέχεται ή να κρατιέται μακριά σου .. ειλικρινά δεν ξέρω.

    Από τη στιγμή που δεν μπορείς να αλλάξεις τον άλλο, μπορείς απλά να προσπαθήσεις ή να προχωρήσεις. Δεν αξίζει να αφιερώνεις τη ζωή σου στον κάθε ένα, για να τον μάθεις να αγαπάει.

    Όσο για τα παιδιά, αυτά είναι άλλη ιστορία!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μετα απο τρια χρονια σχεση,
    καθημερινα ξυπναω και κοιμαμαι με αυτη την λεξη.
    Εμενα τουλαχιστον δεν μου φανηκε καθολου δυσκολο.......


    :cool:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ισως να ταιράξατε πολύ και να εκπέμπετε στο ίδιο μήκος κύματος.
    Μια χαρά ακούγεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Γιατι κανουμε αυτη την λεξη να μοιαζει τοσο εξωπραγματικη;....Το νιωθεις και το λες.Ειναι καποιες φορες πολυ απλα.
    Ακομη κι αν δυσκολευεσαι να την πεις που δεν βρισκω τον λογο,μπορεις να την δειξεις.
    Αλλα γιατι να μην μπορεις να την πεις;..Το βρισκω πολυ εγωιστικο.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    προτιμώ τις πράξεις. οι λέξεις από μόνες τους δεν λένε και τίποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Συνήθως υπάρχουν πολλοί τρόποι να το δείξεις. Αλλά είναι ωραίο να το λες και να το ακούς nevertheless.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by giwta2
    Αλήθεια γιατί πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να πουν την λέξη αυτή;γιατί αντί να εκφράσουν την αγάπη τους προτιμούν να σε πληγώνουν;......... είτε για σχέσεις παιδιού -γονέα
    Αυτό ακριβώς παθαίνω με τον πατέρα μου.Δεν του έχω πει ποτέ τη λέξη \'σ\'αγαπώ\' και ίσως το έχω πει(δε θυμάμαι)1-2 φοορές στη μητέρα μου κάπου-κάποτε.Ισχύει όμως η αγάπη μου γι\'αυτούς.
    Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς,υποθέτω ο μεγάλος θυμός,η απόσταση ασφαλείας που θέλω να κρατήσω..κ.λ.π.Κ μάλιστα έχω την τάση να θέλω να τους πληγώνω...(δυστυχώς)

    Γενικότερα όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη λέξη,μάλιστα επειδή είμαι κ λίγο των έντονων συναισθημάτων τη λέω και εύκολα.Ειδικά σε σχέση δε νοείται να μην τη λέω ή την ακούω σχεδόν καθημερινά,τουλάχιστον μέχρι τις τωρινές μου εμπειρίες.Απλά συμβαίνει δε βάζω φραγμούς αλλά ούτε και πίεση για να πω ή να μην πω ή και να ακούσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ναι και \'γω ίσως γιατί έχω μεγαλώσει σε πολύ... αγαπησιάρικη φαμίλια δεν με ξενίζει καθόλου να το λέω και να το ακούω. Περισσότερο με ξενίζει να μην γίνεται αυτό...
    Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί και κάποιος/α θα ήταν σε σχέση αν δεν αγαπούσε. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι αλλά μου είναι ξένοι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by claire
    προτιμώ τις πράξεις. οι λέξεις από μόνες τους δεν λένε και τίποτα.
    Πιστεύω ότι αν κάποιος έχει ανάγκη να το ακούσει και δεν του το λέει ο άλλος, για φ, χ, ψ λόγους, τότε του φαίνεται βουνό. Το θέλει απεγνωσμένα. Μπορεί να καταντήσει και εμμονή.
    Κάποιος που το ακούει, μπορεί να το απομυθοποιήσει ανάλογα και να πει ότι είναι απλά μια λέξη και σημασία έχουν οι πράξεις.
    Εξαρτάται από ποια πλευρά το βλέπει ο καθένας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Για σχέση γονέα - παιδιού, εντάξει είναι (συνήθως) δεδομένο. Αλλά υπάρχουν και φάσεις που αισθάνεσαι ότι σε αποδυναμώνει οπότε δεν το λες. Επειδή διάβασα και ένα άλλο post που έβαλες giwta2 νομίζω ότι ο γιός σου βρίσκεται σ\' αυτή τη φάση. Δεν είναι τίποτα :)

  13. #13
    Originally posted by giwta2
    Αλήθεια γιατί πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να πουν την λέξη αυτή;γιατί αντί να εκφράσουν την αγάπη τους προτιμούν να σε πληγώνουν;Είτε πρόκειται για ερωτικές σχέσεις είτε για σχέσεις παιδιού -γονέα ή σχέσεις φιλικές.Η αγάπη είναι τόσο δύσκολο πράγμα;
    Όντως, δεν είναι καθόλου εύκολο να εκφράσει κανείς την αγάπη του γενικά στις ανθρώπινες σχέσεις.

    Εγώ αν και ένιωθα την αγάπη απο τον μπαμπά μου και την μαμά μου, δεν άκουσα ποτέ να μου λένε το σ\' αγαπώ, ούτε απο τον έναν ούτε απο τον άλλον. Με αποτέλεσμα να μην μπόρεσα και εγώ να τους την εκφράσω.

    Ούτε απο την αδερφούλα μου την άκουσα ποτέ ούτε και εγώ μπόρεσα να της την πω ενώ ήμασταν και είμαστε πολύ δεμένες!

    Εγώ με τα χρόνια άρχισα να γράφω τα συναισθήματά μου σε στιχάκια και έτσι τους είπα μέσω του γραπτού λόγου ότι τους λατρεύω!! (δυσηχώς όμως ποτέ στον μπαμπά μου επειδή ένιωθα πολύ θυμό για εκείνων! Πέθανε και δεν την άκουσε ποτέ απο εμένα)

    Σε φιλικές μου σχέσεις δε μου είναι δύσκολο να την εκφράσω. Δένομαι και έντονα συναισθηματικά με τους ανθρώπους!

    Στις ερωτικές μου σχέσεις, όσο έντονη αγάπη και να νιώσω, αν δεν την ακούσω εγώ πρώτα απο τον σύντροφό μου, δεν υπάρχει περίπτωση να την εκφράσω εγώ πρώτη!

    Αν γενικά πάλι νιώσω πληγωμένη ή θυμό για κάποιον, ναι μπορώ να πληγώσω τον άλλων από άμυνα, αντί να εκφράσω την αγάπη μου για εκείνων.

    Πρόκειται για μια μόνο λέξη ΑΓΑΠΗ ή 2, ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ, μα είναι τόσο όμορφο να την λέμε και να την άκουμε (εμένα προσωπικά μου δείνει πολύ δύναμη και ευχάριστη συγκίνηση) αλλά δυσηχώς όχι πάντα εύκολο να την εκφράσουμε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν μου ειναι ευκολο να το πω, ακομα κι αν το νιωθω...Οταν νιωθω να με κατακλυζει η αγαπη μου για καποιον ανθρωπο, τοτε νομιζω οτι μπορω και να το πω. Βρισκω οτι η φραση αυτη εχει πολυ δυναμη, πολυ βαρος κ δεν θελω να την σπαταλαω.
    Να το δειχνω μου ειναι πολυ πιο ευκολο. Αλλωστε με τα λογια δεν τα παω καλα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Το να ακούς πως σε αγαπούν είναι τόσο γλυκό απ΄όπου κι αν προέρχεται.Το να σου το λέει ο/η σύντροφος σε κάνει να αισθάνεσαι αποδεκτός,όμορφος πιο καλός άνθρωπος, πιο δυνατός.Το να το ακούς απο το παιδί σου δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ τα λόγια να το περιγράψω.Βέβαια μιλώ βάσει προσωπικών μου εμπειριών και ίσως δεν είμαι αντικειμενική.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •