αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα

    Γεια σας ειμαι νεος στη παρεα του φορουμ, δυστυχως οχι κ στα προβληματα που αφορουνε τη ψυχη...μπορω να θυμηθω ουκ ολιγα ψυχωσικα επισοδεια συνοδευομενα απο γεναιες δοσεις αγχους κ φοβου για επερχομενο κινδυνο της ζωης μου,οσον αφορα το τελευταιο εχει φτασει στο απροχωρητο, με το που απομακρυνομαι μερικα χιλιομετρα απο το σπιτι μου( που κατα ενα περιεργο τροπο ηρεμω καπως οταν ειμαι στην εστια μου) με πιανει ενα δυνατο αγχος. η μαλλον φοβος τρομος η οποια αλλη λεξη περιγραφει αυτο το πολυ δυσαρεστο συναισθημα...ολα φωναζουνε κινδυνο για το επερχομενο κακο κ γω καταληγω να κουμπωνομαι με xanax που εδω κ 3 χρονια εχω συνεχως πανω μου για τη περιπτωση που βρεθω σε αδιεξοδο δλδ δεν μπορω γυρισω γρηγορα σπιτι..προσφατος θανατος ενος φιλου με αγχωσε ακομα περισσοτερο..σκεφτομαι τη ψυχοθεραπεια κ επισκεφτηκα μια ψυχολογο η οποια αρνηθηκε να με αναλαβει γιατι λεει δεν θα ειχα κανενα οφελος με παρεπεμπσε στο παλιο μου ψυχιατρο ο οποιος δεν κανει κ τπτ αλλο απο το να μου γραφει τα φαρμακα κ να ζηταει τα 40αρια για το..κοπο του..ειμαι σε φαση να βρω καποιον αλλο γιατρο που να προσπαθει να με βοηθησει με τη ψυχοθεραπεια..πιστευετε πως μπορω να βοηθηθω απο αυτην? αν καποιος εχει κατι παρομοιο κ ειδε βελτιωση με τη ψυχοθεραπεια ας μου πει...ευχαριστω κ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Ισως χρειάζεται και μια σωστή αγωγή μαζί με την ψυχοθεραπεία.Δεν πάς να πάρεις και την γνώμη άλλου γιατρού;Με το να παίρνεις ζαναξ δεν λύνεται το πρόβλημα καθώς δρούν συμπτωματικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ναι ξερω το xanax μονο συπτωματικα δρα..απλα χωρις αυτο δεν μπορω να κανω βημα πλεον, πρεπει να το χω παντα μαζι μου επισης παιρνω κ to zyprexa, βοηθαει να ισορροπει καπως το κεφαλι αλλα στο θεμα αγχος δεν κανει κ πολλα πολλα..οι κρισεις πανικου η καλυτερα κρισεις φοβου/αγχους με πιανουνε μονο στη σκεψη οτι θα μαι καπου μονος μεσα σε ξενους χωρις xanax στη τσεπη...δλδ δε ξερω τι να κανω πια μερικες φορες σκεφτομαι πως αυτη η κατασταση θα ναι ισοβια...οσες φορες δοκιμασα να κοψω τα φαρμακα κ να προσπαθησω να το ξεπερασω μονος βρεθηκα σε χειροτερη απο την προτερη κατασταση..αλλα πως να ζησεις μια φυσιολογικη ζωη παιρνοντας ψυχοφαρμακα? οι κοπελες φρικαρουνε πριν καλα καλα καταλαβουνε τι ειπες...πιστευω πως πολλοι θα το χουνε βιωσει αυτο, το στιγμα του τρελλου να σε ακουλουθει με το που λες πως εχεις ενα ψυχολογικο προβλημα...αυτα... μην σας κουραζω με παραπανω...μενει να βρω ενα καλο γιατρο κ να βαλω τα πραματα σε μια σειρα..ελπιζω να με βοηθησει η ψυχοθεραπεια..αλλωστε δεν τη δοκιμασα κ ποτε ..δεν χανω τπτ με μια δοκιμη..ευχαριστω για τις καλες συμβουλες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    τα φαρμακα δεν πανε μονα τους,πανε μαζι με ψυχοθεραπεια.Και η ψυχοθεραπεια δεν παει μονη της αν οι κρισεις ειναι αρκετες και δυνατες.Ισοβια εχουν φαει οι φυλακισμενοι αλλα οι περισσοτεροι ειναι εξω.Και δεν νομιζω οτι οταν συναντας μια κοπελα αντι για ενα καφεδακι,της λες γεια ειμαι ο ταδε,και εχω κρισεις.Και γω θα φρικαρα αν δεν ηξερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ναι ετσι ακριβως συστηνομαι..ειμαι ο ταδε κ τρωω φρικες.....Φυσικα κ δεν το λεω απο την αρχη ρε φιλε ...μιλησα για τις περιπτωσεις που αρχιζεις να δενεσαι με τον αλλο κ θες να εισαι ειλικρινης ...οπως κ να χει το να λες οτι αν δεν παρω αυτο το χαπι τα πραγματα στο κεφαλι μου δεν πανε καλα ειναι κατι που χτυπαει ασχημα σε πολλους..εσενα δλδ δε σου ετυχε? αν παιρνεις κατι δλδ γιατι δεν σε γνωριζω κιολας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •