Οταν η Λεξη Γινετε Εικονα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5

    Οταν η Λεξη Γινετε Εικονα

    Οταν η λεξη γινετε εικονα,μια αναμνηση κακη,μια σκηνη που θελεις να ξεχασεις για παντα.Προσπαθεις να ξεχασεις πραγματα και καταστασεις,λαθη που εχεις κανει στον εαυτο σου και μονο.Αυτα τα λαθη τα εκμυστηρευτηκες σε λαθος ανθρωπους και τωρα αυτοι το εκμεταλλευονται. Χρησιμοποιουν λεξεις πολλες που σου θυμιζουν κακες δικες σου αναμνησεις που θελεις να ξεχασεις για παντα.Οταν αυτοι χρησιμοποιουν αυτες τις λεξεις σε δικες τους προτασεις και σου ροκανηζουν το μυαλο.Καθε τους κουβεντα με αυτες τις λεξεις ανηγει μια ολοκληρη εικονα μπροστα σου. Τους ανθρωπους αυτους μπορεις να τους αποφυγεις ,ομως οι λεξεις μενουν. Ειναι πολλες ,Ειναι συνηθησμενες Ειναι καθημερινες,τις λεει ο κοσμος ολος οπου πας. Υπαρχει καποιος τροπος να ξεπεραστει αυτο; Τι θα μπορουσε να κανει καποιος εκτος απο το να κλειστει στο σπιτι ,να μην ακουει κανενα; Υπαρχουν μηχανησμοι αμυνας στην ψυχολογια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    μου φαινεται οτι αυτο που σε πληγωσε ειναι ακομα πολυ πολυ φρεσκο...Γιατι δεν δινεις χρονο στον εαυτο σου;;; Να ηρεμησεις, να κλαψεις, να φωναξεις, να ζησεις ολη την θλιψη και τον πονο και να επεξεργαστεις ολα σου τα συναισθηματα...μονο ετσι θα σταματησουν οι λεξεις να πληγωνουν...Ξερω ειναι δυσκολο αλλα χρειαζεσαι χρονο, χρονο για σενα...ισως ποτε να μην το ξεπερασεις τελειως, γιατι συμπεριφορες ανθρωπων που εμπιστευτηκες και αγαπησες σε πληγωσαν, αλλα τουλαχιστον σιγουρα μπορεις να μην σκεφτεσαι τοσο τι σου προκαλεσαν με τα λογια τους (καποια στιγμη, καποια στιγμη θα ξεθωριασει καπως, τωρα ειναι ακομα νωρις)...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί να τα ξεχάσεις τα λάθη σου;Ξεχνώντας ποτέ δεν μαθαίνουμε απ\'αυτά,όχι φυσικά πως αυτό σημαίνει πως θα μας μαστιγώνουμε αιώνια.Τα άτομα αυτά που στο θυμίζουν,τι σου είναι,ποιος ο ρόλος τους στη ζωή σου;Eίναι γνωστοί,φίλοι,συγγενείς,τι; To θέμα δεν είναι να μας τα θυμίζουν οι άλλοι,το θέμα είναι να εκμεταλλευόμαστε τα συμπεράσματα από τα λάθη μας,ώστε στο μέλλον να τροποποιήσουμε συμπεριφορές μας,διασφαλίζοντας πως δεν εμμένουμε στα ίδια,μη μαθαίνοντας τίποτε από τις εμπειρίες που μας σημαδεύουν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Originally posted by RainAndWind
    Γιατί να τα ξεχάσεις τα λάθη σου;Ξεχνώντας ποτέ δεν μαθαίνουμε απ\'αυτά,όχι φυσικά πως αυτό σημαίνει πως θα μας μαστιγώνουμε αιώνια.Τα άτομα αυτά που στο θυμίζουν,τι σου είναι,ποιος ο ρόλος τους στη ζωή σου;Eίναι γνωστοί,φίλοι,συγγενείς,τι; To θέμα δεν είναι να μας τα θυμίζουν οι άλλοι,το θέμα είναι να εκμεταλλευόμαστε τα συμπεράσματα από τα λάθη μας,ώστε στο μέλλον να τροποποιήσουμε συμπεριφορές μας,διασφαλίζοντας πως δεν εμμένουμε στα ίδια,μη μαθαίνοντας τίποτε από τις εμπειρίες που μας σημαδεύουν.
    Συμφωνω οτι μαθαινουμε απο τα λαθη μας, μα νομιζω οτι ο φιλος μας πληγωθηκε απο κατι που εκανε...χωρις ουσιαστικα να εφταιγε, να ηταν λαθος...δεν ξερω να μας πει ο ιδιος...

    Αντε χαμογελα λιγακι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Αν η λεξη εγινε εικονα (έξοχα!!) τοτε το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να φανταστεις οτι αυτη η εικονα ειναι εκτυπωμενη πάνω σε ένα πορσελάνινο πιάτο.

    .

    Ύστερα παίρνεις το πιάτο και το κάνεις φρίσμπι με δύναμη πάνω σε έναν τοίχο.

    Απολαμβάνεις το ΚΡΑΑΣΣΣ και βλέπεις το πιάτο και την εικόνα μαζί να γίνονται 1000 κομμάτια.

    Πάει η εικόνα.

    Αυτό για το αν η εικόνα είναι στατική.

    .
    .
    .

    Αν η εικόνα σου είναι βίντεο τότε την \"γράφεις\" σε μια βιντεοκασέτα.Ύστερα πας σε μια ψηλή γέφυρα που από κάτω έχει αυτοκινητόδρομο και πετάς την βιντεοκασέτα κάτω λίγο πριν την δεις να γίνεται 1000 κομμάτια από τα αυτοκίνητα και φορτηγά που τρέχουν σαν μανιακοί και την κάνουν πίτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όλοι έχουμε εικόνες που μας στοιχειώνουν.Σαν κακοποιημένο παιδί,έχω να αναφέρω καμιά εκατοντάδα.Όμως,μπορεί και να πάψουν να μας επηρεάζουν με τρόπο που να μας παραλύει,όταν αναλύσουμε τα αίτια.Όσο αναλύουμε,κατανοούμε και περνάμε σε δράση,τόσο λιγότερους μηχανισμούς άμυνας χρειαζόμαστε.Στην αντίθετη περίπτωση,το φρίσμπι του Boltseed είναι μία πραγματικά καλή επιλογή.ΚΡΑΑΣ λοιπόν.Είμαστε και σε κραχ,λολ,ταιριάζει μια χαρά.:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    μου αρεσε...πολυ καλο το φρισμπι...!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Λεξη =Εικονα ,τρισδιαστατη,πραγματικη δικη σου και μονο αποκληστικα. Ειτε ειναι λαθος η οχι αν θες να το θυμηθεις εσυ το κανεις ,αν οχι το αφηνεις. αν εμαθες απο αυτα τα λαθη ,προχωρας μπροστα αλλα καποιοι δεν σε αφηνουν. Ειναι γνωστοι ,φιλοι ,συναδελφοι ... Φρισπι ,πολυ καλο θα το εφαρμοσω και στην πραξη οχι μονο στο μυαλο... Αν εσυ τα εχεις καλα με τον εαυτο σου αλλα καποιοι θελουν να σου τα χαλασουν εκμεταλλευομενοι την ολη κατασταση,πραγματικα σε μαστιγωνουν συνεχεια. Σιγουρα δεν μπορεις να τα διαγραψεις εντελως,εχεις μαθει απο αυτα.
    Αυτο που γινετε ειναι επαναφορα μνημης σε λαθει ,πραξεις ,γεγονοτα ,καταστασεις εντελως δικα σου που δεν ενοχλησες και δεν πειραξες κανεναν.
    Ειναι ενα ειδος τιμωριας για κατι αλλο ομως που δεν εχεις κανει ποτε! Επεσες σε παγιδες που σου εχουν στησει καποιοι αλλοι ,σε υποδικνειουν οτι το εκανες εσυ αλλα ποτε δεν σε κατηγορουν ευθεως γιατι πολυ απλα δεν το εκανες εσυ ((ειναι μεγαλη ιστορια)).

    Εχω κλαψει ,εχω νευριασει ,εσπασα πραγματα ,πεταξα πραγματα ,εχω αλλαξει σπιτι ,γειτονια ,αν και δεν ειναι του χαρακτηρα μου τετοια συμπεριφορα .

    Αν εχεις αδικηθει ομως τοσο πολυ που δεν ησυχαζεις ,σου κοπανανε οπως ειπα αυτες τις λεξεις με καθε ευκαιρια.Σε τρωει το αδικο και ισως δεν θα βρεις ποτε το δικιο σου.Θελει να προχωρησεις μπροστα και δεν σε αφηνουν.

    Λεξεις = Εικονες τρισδιαστατες,πραγματικες ,αναμνησεις ασχημες.
    Πως τις συνηθηζει κανεις ;Απλες καθημερινες που ισως και καποιοι που τις αναφερουν να μην ξερει τιποτα για σενα.
    Σου τις εχουν αναφερει τοσο πολυ αυτοι που θελουν να σε τιμωρισουν (περιπου ενα χρονο) για κατι που δεν εχεις κανει ποτε,οσο και αν εσυ δικαιολογηθηκες αλλα κανεις δεν σε πιστεψε.
    Πως αμυνετε κανεις σα αυτο;

    Μια εικονα =Χιλιες λεξεις
    Μια Λεξη =Ενα τρυπημα στην ψυχη
    Μια Λεξη =Μια κατηγορια πλαγιος
    ΜιαΛεξη =Ενα σημαδι στην ψυχη ανεξητηλο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Πως αμυνετε κανεις σα αυτο;

    Μια εικονα =Χιλιες λεξεις
    Μια Λεξη =Ενα τρυπημα στην ψυχη
    Μια Λεξη =Μια κατηγορια πλαγιος
    ΜιαΛεξη =Ενα σημαδι στην ψυχη ανεξητηλο
    Ε σορυ κιολας φιλε μου, αλλα ο κανονικος \"υπευθυνος\" δεν ειναι οι λεξεις εδω, αλλα εσυ ο οποιος τις εδωσες δυναμεις λες και ειναι οβιδες απο κανονι.


    Πότε σκέφτεσαι να αλλάξεις λίγο την κοσμοθεωρία σου για τις \"λεξεις\" , ώστε πχ να τις αποδυναμώσεις ενώ θα δυναμώσεις την ψυχή σου?
    Μπορεις να το φανταστείς οπτικά αυτό?

    Πχ αν οι λέξεις που σου πετάνε οι άλλοι είναι πέτρες τότε εσύ να φοράς την πανοπλία του Iron Man εκείνη την ώρα. Δε νομίζω να νοιώθεις και πολλά. Αν οι λέξεις είναι σαν σφαίρες τότε φαντάσου ότι είσαι μέσα σε ένα τεθωρακισμένο και δεν νοιώθεις. Κτλ κτλ. Βάλε την φαντασία σου να δουλέψει και επέλεξε κάτι διασκεδαστικό κατά προτίμηση.

    Αλλά μπορείς να κάνεις και το άλλο.

    Τις λέξεις που σου πετάνε οι άλλοι να τις \"αποροφάς\" και να τις μετατρέπεις σε θετική δύναμη και ενέργεια, σε καύσιμο , πως το λένε. Κάνε αυτό που είχε πει ένας δάσκαλος πολεμικών τεχνών , οτιδήποτε έρχεται κατά πάνω σου να είναι απλά ακόμα ένας στόχος να καταρίψεις.

    /
    .


    Α , και ψιτ, δε νομίζω ότι οι άλλοι σε κάνουν να σκέφτεσαι αρνητικά και όχι θετικά. Μήπως ελέγχουν και άλλα στοιχεία της προσωπικότητας σου?Τι είσαι, κούκλα βουντού?
    Αν δεν πας μπροστά επειδή επηρεάζεσαι από άλλους τότε αυτό είναι δικό σου θέμα , όχι δικό τους απαραίτητα. Στο κάτω κάτω κανένας δε μπορεί να σου περάσει αλυσίδες άμα δεν του δώσεις εσύ τα μέτρα σου πρώτα.

    /

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Άλλαξε τις λέξεις..
    Εκείνη τη στιγμή που σου τις σερβίρουν κανε μια ωραιότατη ανάλυση,πες τις λέξεις σε ολους αυτούς τους δειλούς, με το πραγματικό τους νόημα.Πρώτα βέβαια πρεπει να το εχεις κάνει με τον εαυτό σου.
    Ξεφορτώσου τες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    μηπως θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενη/ος και να μας μιλησεις για τις εμπειριες σου αυτες που σε εκαναν να νοιωθεις ετσι?
    τι σου εχει συμβει?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Δεν ειπα οτι δεν εχω ευθυνη σε ολο αυτο και οτι μου φταινε οι λεξεις που μπορει να ειναι και ομορφες αλλα εμενα μου θυμηζουν κατι αρνητικο.

    Απλα οταν αρχισαν να μου πετουν ολες αυτες τις΄\'\'μπηχτες\'\' δεν εδινα και τοση σημασια . Ηταν μικρες πετρες και δεν τους εκοψα την φορα . Ομως δεν ηξερα οτι δεν θα βαριοντουσαν ποτε και τωρα αυτες οι \'\'πετρες\'\' εχουν γινει σαν οβιδες για μενα !!


    Πανοπλια λοιπον Boltseed ,, καλο!! thanks
    βουντου ; Ποιος τα πιστευει ολα αυτα;Δεν εχω φτασει σε ετσι σημειο.


    Δεν αμυνθηκα οταν επρεπε γιατι ολοι αυτοι ειναι φιλοι ,γνωστοι ,.Εδειξα εμπιστοσυνη περισσοτερη απο οτι θα επρεπε (λαθος)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •