ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΚΟΣΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179

    ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΚΟΣΜΟ

    Αντί για μαγικό ραβδάκι...χρειαζόμαστε κάτι πιο "γήινο"...την ευγένεια....Δεν λέω να αποστηθίσουμε κάποιο εγχειρίδιο ΣΑΒΟΥΑΡ ΒΙΒΡ...(άν και έχει κι αυτό τη φάση του)....απλώς να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ευγενικοί γίνεται απέναντι σε κάθε περίσταση.....Δοκιμάστε το....ίσως και να μην πιστεύετε σε αυτό που θα αρχίσει να απλώνεται στα μάτια σας...Εγώ το εφαρμόζω πολύ συστηματικά τον τελευταίο χρόνο....και πραγματικά καθημερινά γίνομαι όλο και πιο φανατικός οπαδός αυτής της συμπεριφοράς.....:)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    :):):):):):):):):):):)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Helena
    λογόψυχε
    είμαι και εγώ αυτής της \'κοσμοθεωρίας\'
    το πρόβλημα είναι οτι μερικοί άνθρωποι(και ευτυχώς όχι όλοι),έχουν μπερδέψει την ευγένεια,και την ανεκτικότητα με την αδυναμία χαρακτήρα.με αποτέλεσμα,να σε υποτιμάνε,μήν πώ να σε περνάνε και για χαζό.....
    Ναί...η αλήθεια είναι οτι αυτό το έχω ακούσει κι εγώ να εκφράζεται σαν άποψη....αλλά στην πράξη δεν υπήρξε ούτε μια φορά να φερθώ σε κάποιον ευγενικά και να μου ανταποδώσει είτε λεκτικά είτε σε επίπεδο συμπεριφοράς με μια διάθεση να με μειώσει.Απεναντίας...αυτό που μου έρχεται ως απάντηση κειμένεται απο ανταπόδωση ευγένειας...εώς και να σκλαβωθεί ο άλλος.Όμως το βασικό κίνητρο της συμπεριφοράς μου....δεν είναι το πως ακριβώς θα αντιδράσει ο άλλος...αλλά ας πούμε οτι είμαι νοσταλγός ρομαντισμού..που θα ήθελα να βλέπω δείγματα της εποχής των ιπποτών και των ευγενών...σε επίπεδο τρόπων συμπεριφοράς.Όπως λέω και στον τίτλο...γοσυτάρω να μπαίνω στο πνεύμα των παραμυθιών....;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Εγω προσπαθώ να ζω με την αρχή \" Πρόσφερε στους άλλους αυτό που θα ήθελες να προσφέρουν οι άλλοι σε σένα\".

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Ποιός αλήθεια μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχει όνειρα ¨? και 1 απο αυτά ειναι πάντα ρομαντικό. Αλλα δυστυχώς στίς μέρες μας , επικρατεί το επιφανειακό και κανείς δεν εκτίμα το χαρακτήρα και τη ψυχή του άλλου. Κανω λάθος μήπως

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΦΟΡ ΕΒΕΡ!!!!!

    ΕΙΣΤΕ ΦΟΒΕΡΟΙ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ..
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Ναι Αφροδίτη θες ένα κόσμο παραμυθένιο αλλά τι κάνεις γι αυτό?Το περιμένεις να σου έρθει έτοιμος.Να ξυπνήσεις ένα πρωί και να σε βρει αυτός.Προφανώς αυτός ο κόσμος δεν σ αρέσει αλλά δεν κάνεις και τίποτα για να τον αλλάξεις.Και αν κάποιος κάνει ή έστω λέει κάτι για να τον αλλάξει εσύ γελάς όπως έκανες στο τόπικ με θέμα τη βία όπου έγραψα ότι στη βία της εξουσίας πρέπει να απαντάμε με βία.Προφανώς εσύ περιμένεις να αλλάξει με παραμύθια.Ρε που καταντήσαμε...να υπάρχουν άνθρωποι που να πιστεύουν στα παραμύθια και να περιμένουν έτσι να αλλάξει ο κόσμος!...Και να έρθει και ο πρίγκηπάς τους να τους πάρει!...Και να ναι και δυναμικός αυτός!...

    lol

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Τότε μάλλον όντως σε παρεξήγησα Αφροδίτη οπότε το παίρνω πίσω αυτό που είπα αλλά όταν συμφωνείς με μια άποψη δεν γελάς αλλά δείχνεις τη συμφωνία σου με κάποιο (άλλο) τρόπο.Όταν γελάει κάποιος με κάτι δείχνει ότι είτε του φάνηκε αστεία μια άποψη είτε ότι τουλάχιστον διαφωνεί.Γι αυτό ερμήνευσα έτσι την απάντησή σου.Αν ήταν να γελάω με κάποια άποψη άλλου που συμφωνώ τότε λογικό θα ήταν να με παρεξηγήσει.Τεσπα ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρανοήσεις το χουμε ξαναπεί αυτό.Το θέμα είναι να μείνουμε ενωμένοι και σε αυτή τη μάχη που δίνουμε γιατί χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλο αφού μόνο μεταξύ μας μπορεί να υπάρξει αλληλοκατανόηση.

    Helena δε χρειάζεται να παρεμβαίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις,άμα είναι να επεμβαίνω κι εγώ όποτε σου συμβαίνει κάτι ανάλογο με άλλους,όπως έγινε πριν λίγες μέρες,ξέρεις τι εννοώ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    logopsyxe ιδανικο αυτο που λες. Ετσι ειμαι και εγω, και ξερεις που καταντησα? Να ειμαι μονη μου, γιατι με θεωρουν αδυναμη. Δεν ειναι παντα ετσι, δεν απαντανε ολοι με ευγενια στα ευγενικα συναισθηματα.Εισαι τυχερος γι αυτο που ζεις, αλλα εγω την αγαπη, την αφοσιωση, την ευγενια...την πληρωνω με πονο.

    τα παραμυθια ειναι μεσα στο μυαλο μας, εξω ο κοσμος ειναι σκληρος!!

    να εισαι καλα, και ευχομαι να το ζεις με τον καλυτερο τροπο το δωρο που σου δωθηκε!!

    φιλικα
    mimosa

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by mimosa
    logopsyxe ιδανικο αυτο που λες. Ετσι ειμαι και εγω, και ξερεις που καταντησα? Να ειμαι μονη μου, γιατι με θεωρουν αδυναμη. Δεν ειναι παντα ετσι, δεν απαντανε ολοι με ευγενια στα ευγενικα συναισθηματα.Εισαι τυχερος γι αυτο που ζεις, αλλα εγω την αγαπη, την αφοσιωση, την ευγενια...την πληρωνω με πονο.


    φιλικα
    mimosa
    Φίλη μου ...δεν έχω λόγο να αμφισβητώ αυτό που λές.....αλλά δε νομίζω οτι η ευγένεια στον τόσο σκληρό κόσμο μας...είναι ένδειξη αδυναμίας...μάλλον θα έλεγα οτι προυποθέτει αρκετό τσαγανό ή αν το θέλεις είναι μια μορφή επανάστασης αφού αναγκάζεσαι να κοντραριστείς με την κατεστημένη γαιδουριά....Σίγουρα όλοι δεν ανταποκρίνονται εξίσου ευγενικά όσο ευγενικά μπορεί εμείς να στεκόμαστε ή να περιμένουμε να σταθούνε και οι άλλοι....ωστόσο να είσαι σίγουρη οτι κάτι μέσα τους αλλάζει....ίσως είναι πολύ λίγο ή πολύ μικρό...αλλά κάτι αλλάζει...Κι αν ακόμα κάποιοι σου απάντησαν με πόνο....είναι γιατί πολύ απλά φοβήθηκαν τη δύναμη που αντίκρυσαν στην στάση που τους έδειξες...Όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις φίλη μου....η καταναόηση...και η υπομονή είναι απ τα πιο βασικά θεμέλια της ευγένειας....όπως άλλοστε είναι τα πιο βασικά θεμέλια σε κάθε μορφή επανάστασης....ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Μα ουτε εγω πιστευω οτι ειναι αδυναμια, απλα αυτη ειναι η γνωμη των αλλων! Εγω εχω βαρεθει να το ακουω για τη δικη μου ευγενια! Ο αγωνας ειναι σκληρος και αδικος.


    να εισαι καλα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13
    Χαιρετώ την όμορφη παρέα κι ως νέο μέλος θα ήθελα να εκφράσω την ταπεινή μου άποψη στα τελευταία γραφόμενα του logopsyxou περι ευγένειας. Καταρχήν πιστεύω πως η ευγένεια είναι έμφυτη, κι εφόσον υπάρχει το γονιδιακό υπόστρωμα μόνο τότε είναι δυνατό οι επίκτητοι -εξωτερικοί παράγοντες να συντελέσουν στην εκδήλωσή της... Επίσης, δεν πιστεύω πως διδάσκεται με την στεγνή έννοια αυτής , παρά μόνο μέσω του παραδείγματος και της γενικότερης στάσης ζωής είναι εφικτό να συγκινήσει κάποιον και να τον προβληματίσει ενδεχομένως... Φυσικά, δηλώνω υπέρμαχη αυτής της αρετής όταν κι εφόσον δεν είναι επιτηδευμένη (πράγμα που φαίνεται όσο και να προσπαθήσεις για το αντίθετο) και μόνο όταν δεν δηλώνει αδυναμία αντίδρασης του ατόμου σε \"δύσκολες\" κατά αυτόν καταστάσεις. Πρεσβεύω πως θα πρέπει να είμαστε ευγενικοί στη ζωή μας κι όχι ευγενικοί -\"γλυκανάλατοι\".Να δίνουμε τις μάχες μας εκεί που απαιτείται και να ηρεμούμε την ψυχή μας επαναφέροντας την στην εσωτερική της νηνεμία και ισορροπία με τα αντίστοιχα κλειδιά που έχει ανακαλύψει ο καθένας για τον εαυτό του( ή βρίσκεται στην αναζήτησή τους...).Τέλος θα ήθελα ο καθένας μας να προσπαθήσει να λειτουργεί απαγκιστρωμένος από ¨το τρίτο μάτι¨και το τι θα πουν οι άλλοι για αυτό που σκέφτεται έως και αυτό που θα ήθελε να κάνει. Δύσκολο μεν τις περισσότερες φορές, όχι όμως κι ακατόρθωτο .Εδώ μπορούμε όλοι να συνεισφέρουμε με βάση τις εμπειρίες μας.

    Με εκτίμηση μια ευαισθητοποιημένη ψυχή!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Υπάρχει ο νόμος της δράσης - αντίδρασης και ισχύει παντού και στα πάντα..

    Χωρίς δράση δεν υπάρχει αντίδραση...

    Ο άνθρωπος είναι πλασμένος για να συμπεριφέρεται ανθρώπινα και μόνο μέσα από αυτή τη διαδικασία νοιώθει ΑΝΘΡΩΠΟς.
    Οτιδήποτε διαφορετικό από το ανθρώπινο δεν είναι ανθρώπινο και δε μας κάνει να νοιώθουμε ανθρώπινοι και άνθρωποι κατά συνέπεια..
    Περισσότερη ευτυχία παίρνουμε δίνοντας παρά παίρνοντας αρκεί να βγαίνει από μέσα μας και όχι με σκοπό τη προεξόφληση της...

    Κι εδώ ισχύει ο νόμος της σποράς και του θερισμού...

    Ότι σπέρνεις θερίζεις.

    αν σπέρνεις τριαντάφυλλα δε μπορεί να θερίσεις τσουκνίδες...Βέβαια όπως και στη παραβολή του καλού σπορέως δε φυτρώνουν παντού οι σπόροι μας, αλλού φυτρώνουν και ξερένονται ,αλλού τους πνίγουν τα άλλα ζιζάνια κτλ.
    Όμως για όλους μας θα έρθει και η εποχή του θερισμού, ανάλογα με το πόσο και πού σπείραμε

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Originally posted by LOGOPSYXOS
    Αντί για μαγικό ραβδάκι...χρειαζόμαστε κάτι πιο \"γήινο\"...την ευγένεια....:)
    Nαι είναι πολύ όμορφο να κρατάς τη πόρτα για να περάσει ο άλλος/η και όχι να μη σου λέει ευχαριστώ αλλά ούτε καν να σε κοιτάζει
    Είναι πολύ ωραίο να ανοίγει ο άλλος τη πόρτα του ασανσέρ και ενώ εσύ είσαι μέσα να στη κλείνει κατάμουτρα και να μη μπαίνει
    Είναι πολύ ωραίο να λες στο σούπερ μάρκετ \"παρακαλώ περάστε \" και να ακούς στο καπάκι άλλους δύο να λένε \"να περάσουμε και εμείς που έχουμε λίγα ? \"
    Γενικώς παιδιά .......... η ευγένεια είναι υπέροχο πράγμα αλλά ώρες ώρες .......... απορώ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Aporia

    Έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις αλλά εδώ το ζητούμενό μας δεν είναι οι άλλοι αλλά εμείς...

    Εμείς δε κάνουμε ότι κάνουμε επειδή περιμένουμε κάτι αλλά επειδή έτσι νοιώθουμε καλύτερα χωρίς να περιμένουμε κάτι οπότε νοιώθουμε καλά με αυτό που κάνουμε. Δε μας ενδιαφέρει ο άλλος .
    Σκέψου και το ανάποδο

    Περνάνε κάποιοι γνωστοί σου και σου λένε
    ο ένας καλημέρα
    ο άλλος α ι και γ.....σου..
    ο άλλος δε σου μιλάει ούτε σε κοιτάει καν ..σε αγνοεί
    ο άλλος αλλάζει πεζοδρόμιο

    πως νοιώθεις με τον καθένα ξεχωριστά ?

    Ας υποθέσουμε τώρα ότι βάζεις τον εαυτό σου στη διαδικασία να ανταποδώσεις το χαιρετισμό του καθενός..

    Στον πρώτο οκ θα του ανταποδώσεις νοιώθωντας πιθανόν ευχάριστα

    Στο δεύτερο τι θα κάνεις...θα μαλλώσεις μαζί του ? θα τον πλακώσεις στο ξύλο ? θα χαλάσεις τη μέρα σου και τη ψυχολογία σου για πάρτη του ? Σκέψου τι θα ήταν το καλύτερο...
    Δεν έχει σημασία πάντοτε τι μας λένε αλλά ποιός μας το λέει...

    Στο τρίτο θα του μιλήσεις αφού δε σου μιλάει ? Εγώ ναι αν βολεύει χωρίς να τον κυνηγάω..

    Στο τέταρτο επίσης όταν θα τον ξαναδείς θα του μιλήσεις χωρίς να το θέλεις και νοιώθωντας άσχημα που υποχρεώθηκες να κάνεις κάτι που δε γούσταρες ή δε θα του μιλήσεις ανταποδίδωντας αυτό που έκανε και νοιώθωντας έτσι καλύτερα ?

    Σε κάθε περίπτωση καλά είναι να κάνουμε αυτό που αισθανόμαστε καλύτερα και που δε θα μας χαλάσει τη διάθεση.
    Η μαγκιά βέβαια είναι να μη μας χαλάσει τη μέρα κανείς από τους τρείς τελευταίους

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •