μοναξιά-τί θα πεί ο κόσμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    9
    Ευρισκόμενος στην ίδια ακριβώς κατάσταση, έχοντας χάσει τις παρέες που είχα, μετά το τέλος μιας μακρόχρονης σχέσης, μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα.

    Μπορώ να πω λοιπόν με σιγουριά ότι σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση, όπου η ψυχολογική πίεση είναι σημαντική είναι καλό να μην φορτίζεις περισσότερο τον εαυτό σου. Με το να κρύβεις το πρόβλημα σίγουρα δεν το λύνεις. Μην φοβάσαι να πας στο video club και μην φοβάσαι να πεις ότι έμεινες μέσα το Σαββατόβραδο, για το πολύ απλό λόγο ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ.

    Δυστυχώς, διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι γύρω μας που βρίσκονται σ\'αυτή την κατάσταση. Αυτό δεν με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, απλά βοηθάει στο να μην ρίχνεις όλο το βάρος και όλο το φταίξιμο στον εαυτό σου.

    Δεν είμαι ειδικός, δεν είμαι ψυχολόγος. Παλεύω και\'γω με το τέρας της μοναξιάς και το μόνο που μου δίνει ελπίδα είναι ότι βλέπω πως ακόμη αντιδρώ.

    Όσο λοιπόν αντιδρούμε, όσο ακόμη αρνούμαστε να συμβιβαστούμε με την κατάσταση μας υπάρχει ελπίδα. Σημαίνει, ότι το μυαλό δουλεύει και ότι το αίμα ακόμη κυλάει γοργά στις φλέβες. ;)

    Προσπάθησε όσο μπορείς να χαμογελάς. Έστω και μηχανικά, έστω και με πίεση. Χαμογέλα, γιατί πραγματικά βοηθάει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλό μου φρούτο….όπως είπε και ο jader ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ….
    …κι εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα…. Και σου χαμογελάω από εδώ για να νιώσεις καλύτερα…
    …είχα παρέες… οι άνθρωποι αυτοί χάθηκαν ο καθένας για τους λόγους τους (χρόνος ..κλπ)..άλλοι άλλαξαν σαν άτομα και απομακρύνθηκα κι εγώ …κι έμεινα σαν την καλαμιά στον κάμπο :)…
    Παρ όλο που δεν δυσκολεύομαι καθόλου να κάνω γνωριμίες…συναντάω αυτή τη πλειοψηφία στην οποία αναφέρεσαι η οποία είναι όντως πραγματικότητα… γνωρίζοντας λοιπόν άτομα ρηχά…δήθεν»… με την σειρά μου κι εγώ σαν εσένα τραβιέμαι από αυτά ..μια και δεν με εκφράζουν … δεν καταφέρνω να είμαι απλά «παρέα» του καφέ…. Ψάχνω κάτι πιο αληθινό… η αληθινή φιλία όπως και η αληθινή αγάπη σημαίνει «άνευ όρων» αποδοχή ,σημαίνει να νοιάζεσαι πραγματικά, να θέλεις να στηρίξεις. .να καταλάβεις ..να μην φοβάσαι τον άλλον…. Δέχεσαι τον άλλον με την διαφορετικότητα του ,και τον βιάζεσαι πραγματικά…
    …. ..όλοι έχουμε ανάγκη από παρέα…γιατί 2 άτομα τα καταφέρνουν πάντα καλύτερα από 1 μόνο του…
    …κι εκεί αρχίζει η μοναξιά μας…
    ..προς θεού μην ντρέπεσαι για το τι θα πουν οι άλλοι και ιδικά οι ξένοι…. Εκείνοι ούτε που θα το σκεφτούν καν η αλήθεια είναι…. …μένω μόνη από τα 19μου εδώ και 3 χρόνια…καταλαβαίνω πολύ καλά τον πανικό σου για τα «βράδια»και τα σαββατόβραδα… «που μένεις μόνη….
    ..η αλήθεια είναι πως και μόνο που μπορεί κάνες να ξέρει πως υπάρχει και κάποιος άλλος στο σπίτι. .κάπου.. σε ανακουφίζει… όταν όμως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.. ναι όσο χαζό και αν είναι… το DVD βοηθάει….
    ..κλάμα που έχω ρίξει έτσι μόνη μου.. δεν φαντάζεσαι…. Αλλά όλα θα πάνε καλά μην ανησυχείς… να κανείς πράγματα που σε ευχαριστούν και να μην ανησυχείς τι θα πουν οι άλλοι… να θεωρείς μαγκιά το ότι τα καταφέρνεις και μόνη σου… γιατί είναι μαγκιά.. μικρή μου…
    …το ωραίο είναι ότι εκεί που δεν το περιμένεις ίσως γνωρίσεις κάποιον που απλά να σου κάνει… να είναι όλα πιο αληθινά πιο δυνατά…όχι πια επιφανειακά….
    Και Ξερεις και κάτι άλλο?…ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι…
    …αλλά είναι θαρραλέο το να ψάχνεις κάτι περισσότερο…
    …και πολύ συχνά 1 άνθρωπος να είναι χιλιάδες φορές καλύτερη παρέα από άλλα 20..ατομα πιο επιφανειακά…. ..γι αυτό μη στεναχωριέσαι….
    ….
    Με τους άντρες…
    . επειδή πιστεύω πως οι σωστές βάσεις μιας πραγματικής σχέσης είναι η φίλια…έκανα κάθε φορά τους άντρες με τους οποίους ήμουν…και φιλαράκι μου…και όταν για τον έναν η τον άλλον λόγο τελειώναμε την σχέση…έχανα κάθε φορά και τον καλύτερο μου φίλο… μη μπορώντας εκείνοι να καταλάβουν πως και έτσι γίνεται…πως όταν βάζει κανείς κάποιον στην ζωή του και μοιράζεται τα πάντα και το κορμί του… τα πάντα…σημαίνει πως δεν είναι απλά «αγόρι μου»..αλλά και κάτι παραπάνω είναι άτομο το οποίο θέλω κοντά μου.. ότι κι αν μου είναι……

    όσο για το ότι μόνο τον εαυτό σου δεν μπόρεσες να συμβουλέψεις…είναι λογικό ..είναι δύσκολο να εφαρμόσουμε τις συμβουλές μας εμείς οι ίδιοι…
    Το θέμα είναι πως ο στόχος μας Φρούτο μου είναι η ευτυχία… και αν αυτό είναι να μην αρέσει σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο ..τότε το πρόβλημα είναι του κόσμου και όχι δικό μας ..δικό σου…
    Κοίτα πόσο δυνατή είσαι…πόσα μπορείς.. πόσα έχεις καταφέρει….πόσα όνειρα όμορφα έχεις… κοίτα το επίπεδο σου που είναι ανώτερο από αυτό το «μέσο» που έχει η πλειοψηφία… …πόσο ευαίσθητη.. ποσά πολλά αξίζεις… όλα αυτά σου δίνουν το δικαίωμα να είσαι διαφορετική…. Και γι αυτό να έχεις και απαιτήσεις να βρίσκεσαι σε ένα πιο ψαγμένο περιβάλλον…κι ας μην αρέσει και δεν το καταλαβαίνει ο πολύς ο κόσμος…όλοι οι διαφορετικοί άνθρωποι.. όλοι οι ιδεολόγοι οι οραματιστές ..οι καλλιτέχνες…. Οι ευαίσθητοι αυτού του κόσμου λόγο του ότι ακριβός είναι μειοψηφία κατά κάποιο τρόπο είναι καταδικασμένοι σε ένα είδος «μοναξιάς»… αλλά όχι εντελώς…κοίτα,… όλοι εμείς…εδώ…ένας προς ένα …υποφέρουμε από μοναξιά….
    ….ερχόμαστε εδώ και επειδή νιώθουμε παρέα που όχι μόνο στηρίζει αλλά και καταλαβαίνει…..
    ..δεν ξέρω αν θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα… προειδοποιώ πως θα ακουστεί χαζό… αλλά αν θέλεις… …θέλω να γίνω φίλη σου…. Φίλη με ουσία…
    ….κι ας σου είμαι ξένη…. :):) όλα είναι θέμα χρόνου… σε φιλώ και φρούτο μου …όλα θα πάνε καλά θα δεις…
    και Ξερεις γιατί?…γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση….

    ..υ.γ Μένεις μόνη?
    Υ.γ 2 Δουλεύεις ?
    Adzik.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Frouto απορείς που κανείς δε σου ανοίχτηκε. Όταν λες ότι είσαι περήφανο άτομο και δε δείχνεις τι έχεις λογικό είναι να μη σε πλησιάζουν οι άλλοι. Ξέρεις το λόγω. Ο λόγος είναι σε εσένα κατά τη γνώμη μου. Όσο για τους άντρες δεν το πάνε όλοι στο πονηρό. Τώρα αν σε εσένα πέσανε όλοι όσοι είχαν το μυαλό τους στο πονηρό….τι να πω. Στους ανθρώπους φυσικά και δεν είναι καλό να βάζουμε ταμπέλες. Το κάνουμε όμως;
    berg

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Adzik δε μένω μόνη, ούτε δουλεύω. Δε νομίζω ότι είμαι άτομο με κουλτούρα ή διαφορετικό ή κάτι τέτοιο. Απλώς έτυχε. Είμαι ένα άτομο σαν όλα τα άλλα. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το \"δήθεν\" και οι θεατρινισμοί. Που βλέπω πως δυστυχώς δίνουν και παίρνουν. Δεν μπορώ να έχω φίλους άτομα που από μπροστά είναι όλο κολακείες και από πίσω κουτσομπολέυουν, όχι εμένα αλλά άτομα που υποτίθεται κάνουν παρέα.


    berg δεν απορώ που κανείς δεν μου ανοίχτηκε. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ούτε έβαλα καμιά ταμπέλα στους άντρες. Λάθος κατάλαβες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Μου κάνει εντύπωση πόσο πολύ μπορεί να ανοίξει κανείς τον εαυτό του σε ένα περιβάλον που του παρέχει ασφάλεια,όπως αυτό το forum και να νοιώθει καλά...
    Αν κάναμε το ίδιο και στη ζωή μας με τους γνωστούς ,άγνωστους γύρω μας (φυσικά φιλτράροντας περισσότερο τις κινήσεις μας) δε θα γράφαμε σ αυτό το θέμα γιατί απλά δε θα νοιώθαμε μοναξιά.

    Θα ξαναπώ κάτι που έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα.

    Το πρόβλημα φαίνεται ίδιο... Όμως το πρόβλημα είναι το αποτέλεσμα από κάποια άλλα αίτια και δεδομένα που πρέπει να αναζητήσουμε...
    Είναι σαν το πονοκέφαλο που απλά τον νοιώθουμε αλλά δε ξέρουμε γιατί και σε κάθε ένα από μας έχει και άλλους λόγους...
    Το ντεπόν είναι μια λύση που συνήθως πιάνει ...όμως δε λύνει και το πρόβλημα.

    Παρότι όλες οι απόψεις είναι λογικές,με περιεχόμενο και από καρδιάς αποτελούν την αλήθεια του καθενός μας και όχι την αλήθεια του άλλου.
    Ο άλλος τα γνωρίζει όλα αυτά ...αλλά...δε μπορεί να τα εφαρμόσει για τους δικούς του λόγους που εμείς μπορούμε απλά να φανταστούμε μόνο...
    Φρούτο πες ΄΄οτι τώρα βρίσκεις την ιδανική παρέα,το ιδανικό άτομο που σου δίνει χαρά και σε καλύπτει σε όλα τα επίπεδα και αύριο,το χάνεις από τη ζωή σου για οποιοδήποτε λόγο μπορείς να φανταστείς...Ξέρεις τι θα συμβεί μετά ?
    Θα καταρεύσεις και θα είσαι χειρότερα από πρίν.

    Όλες οι απαντήσεις που πήρες ισχύουν, αλλά παρόλα αυτά εσύ ίσως δε θα τα κάνεις γιατί απλά στη παρούσα φάση παρότι φαίνεσαι αξιόλογο άτομο δε μπορείς...και υπάρχουν κάποιοι λόγοι που δε μπορείς...

    Δεν είμαι ο ξερόλας που τα ξέρω όλα αλλά είμαι 37 ετών και μέχρι τα 33 μου είχα πολλά και διάφορα προβλήματα όπως όλος ο κόσμος που ενώ γνώριζα τις λύσεις δε μπορούσα να τα κάνω πράξεις γιατί απλά από πίσω υπήρχαν κάποια άλλα πράγματα (κυρίως από το παρελθόν και από τα παιδικά μου χρόνια) που μου δημιουργούσαν μπλοκαρίσματα και με εμπόδιζαν να λειτουργήσω διαφορετικά...
    Για τον κόσμο είμαι ένας πολύ επιτυχημένος και ψαγμένος σε όλα τα επίπεδα και πολλοί ονειρεύονται τη ζωή μου...εκείνη τη ζωή που μόνο εγώ ξέρω ότι δε με κάλυπτε ποτέ και έπρεπε να κάνω κάτι για να αυτοβελτιώσω.
    Μόνο μέσα από τη ψυχοθεραπεία και μέσα από βιωματικά σεμινάρια αυτογνωσίας κατάφερα όχι απλώς να δω τη πραγματική βάση των προβλημάτων μου αλλά και να τη βιώσω και να τη νοιώσω στο πετσίμου και μόνο έτσι αποφάσισα να δώσω λύσεις σε θέματα που για άλλους φαντάζουν απλά και που όμως για μένα ήταν άλυτα...
    Εδώ και μερικά χρόνια ψάχνομαι μέσα από διάφορες διαδικασίες για να γνωρίσω όσο γίνεται καλύτερα τον εαυτό μου, τις ανάγκες του, τις αδυναμίες του αλλά και τη πραγματική του δύναμη ώστε να μπορέσω να του δώσω ότι χρειάζεται για να είναι καλά ώστε να είναι καλά και αυτοί που είναι γύρω μου...

    Αν δε πατάμε γερά στα πόδια μας δε μπορούμε να υλοποιήσουμε τους στόχους μας και να πάρουμε αυτά που χρειαζόμαστε από αυτή τη ζωή αλλά όσα μας δώσει αυτή η ζωή και όσα μας επιτρέψουν ή μας αφήσουν οι άλλοι...

    Ελπίζω να μη φανώ σκληρός...είμαι πολύ ευαίσθητος και καταλαβαίνω όμως ..άκου τη δίψα σου που λέει καιη διαφήμιση...
    Όταν το σώμα σου ζητάει νερό πρέπει να του δώσεις νερό για να ξεδιψάσει. Δε πρόκειται να ξεδιψάσει ούτε με κοκα κόλα ούτε με αλκοόλ παρά μόνο για λίγο..
    Όπως λοιπόν νοιώθεις σαν ανάγκη να πιείς νερό και το κάνεις έτσι πρέπει να καταφέρεις να ακούσεις και τις υπόλοιπές σου ανάγκες γιατί αλλιώς θα πάθεις αφυδάτωση...
    Ήδη αυτό που κάνεις εδώ είναι ένα μεγάλο βήμα και μπράβο σου...Μη μείνεις σ αυτό
    Έχω κάποιο υλικό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει για το επόμενη βήμα αλλά θα πρέπει να έχω ένα mail σου για να σου το στείλω.

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φρούτο με παρεξήγησες

    Δε το παίζω ειδικός. Αν διαβάσεις όλες μου τις απαντήσεις αποφεύγω να προτείνω λύσεις και να κάνω ότι τα γνωρίζω όλα ,παρότι αντιλαμβάνομαι πιο βαθειά τα πράγματα απ ότι δείχνουν, γιατί δεν είμαι ο ειδικός και γιατί δε θα βοηθήσει σε τίποτα να πω κάτι που ίσως το γνωρίζει ο καθένας μόνος του.Το να θέλουμε να ακούμε και από τους άλλους αυτό που γνωρίζουμε είναι \"η καραμέλα\" μας που εφησυχάζει επιβεβαιώνοντας τη γνώση μας στην απραξία.
    Ίσα Ίσα που παροτρύνω όλους να μην κάνουμε τους ειδικούς γιατί πιστεύω ότι ο καθένας μας είναι διαφορετικός άνθρωπος με διαφορετικά βιώματα και καταστάσεις και αιτίες.
    Επίσης δε λέω πουθενά ότι η κατάστασή σου είναι σοβαρή απλά λέω ότι μια και μπήκες στη διαδικασία της αναζήτησης για να μπορέσεις να βρεις την αλήθεια σου μπορείς να τη βρεις μόνο αν ψαχτείς σε βάθος γιατί τις περισσότερες φορές για να μη πω όλες άλλα νομίζουμε ότι φταίνε κι άλλα φταίνε τελικά. Και δε μπορούμε μόνοι μας να ψάξουμε τον εαυτό μας σε βάθος γιατί δε τολμάμε,φοβόμαστε και επιστρέφουμε πάλι στα ίδια...γι αυτό προτέινω για όποιον θέλει να ψαχτεί σε βάθος και να γνωρίσει τον εαυτό του να ζητήσει βοήθεια .

    Θα τα ξαναπούμε γιατί δεν έχω χρόνο.

    Ξαναδιάβασε το πρώτο μου μήνυμα σε βάθος και θα βρεις πολλές αλήθειες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φρούτο για να ολοκληρώσω αυτό που ξεκίνησα προηγουμένως΄θέλω να σου πω ότι όταν μας αφήνει το αυτοκίνητό μας ενώ κινείται ή έχοντας πάντα προβλήματα, βλέπουμε μόνο την ένδειξη αλλά μάλλον δε γνωρίζουμε τίποτα παραπάνω και το πιο πιθανόν ότι δε μπορούμε να κάνουμε και τίποτα οπότε πηγαίνουμε στο συνεργείο ή φωνάζουμε το μάστορα εκεί που μείναμε ακίνητοι...
    Μπορεί να είναι κάτι απλό και να μπορούμε να το φτιάξουμε όλοι , μπορεί να είναι κάτι πιο σύνθετο και να μπορούμε ορισμένοι με κάποιες πιο προχωρημένες γνώσεις,μπορεί να γνωρίζουμε αλλά να μη μπορούμε γιατί δεν έχουμε τα εργαλεία...
    Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο και δεν έχει και νόημα ενω βρισκόμαστε σε ακινησία να προσπαθούμε να γίνουμε μηχανικοί ή να μας εξηγήσει ο μηχανικός όλο το μηχανικό σύστημα του αυτοκινήτου για να μπορέσουμε να ξεμπλοκάρουμε από την ακινησία...
    Μπορεί να μας λένε όλοι οι περαστικοί που σταματάνε για βοήθεια\" μάλλον έχει αυτό ή το άλλο \" το αποτέλεσμα είναι ότι εμείς είμαστε καθηλωμένοι στο ίδιο σημείο...ακόμα κι αν κάνουν σωστή διάγνωση.

    Με συγχωρείς που σου το λέω έτσι . Μην αισθάνεσαι προσβεβλημένη δεν έχω τέτοια πρόθεση,αλλά θέλω να καταθέσω τη δική μου άποψη.
    Εμένα έρχονται τόσοι άνθρωποι στο γραφείο μου για δουλειά (\'ασχετη με ψυχολογία) και επειδή γνωρίζω πολλά από τα προσωπικά τους μου ζητάνε τη γνώμη μου επειδή με εμπιστεύονται σαν φίλο και σαν άνθρωπο και όμως εγώ αποφεύγω να κάνω το γιατρό γιατί δεν είμαι.
    Μάλλιστα έβαλα τον εαυτό μου στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας και της αυτογνωσίας εδώ και 4 χρόνια γιατί διαπίστωσα ότι δε μπορούσα να προχωρήσω από ένα μέρος και κάτω μόνο με το διαλογισμό, χωρίς οδηγό...
    Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνει ο καθένας ...όποιος αισθάνεται την ανάγκη να προχωρήσει παραμέσα και να κάνει μια μαγνητική ψυχογραφία.

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Έχεις απόλυτο δίκιο Frouto για τις παρατηρήσεις σου σχετικά με τους γονείς αλλά και τον ψυχολόγο σου...

    Μην εκνευρίζεσαι όμως γιατί εγώ είμαι μαζί σου .

    Έχω γράψει κι εγώ σε άλλο post ότι η επιλογή του ψυχοθεραπευτή είναι το βασικότερο από όλα όπως και η επιλογή του μηχανικού για το αυτοκίνητό μας...

    Εγώ παρότι ζω σε επαρχιακή πόλη έχω αλλάξει 10 ψυχοθεραπευτές εδώ και στην Αθήνα όταν ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια. Ξέρεις γιατί ? γιατί δε με άγγιζαν μέχρι που βρήκα αυτό που έψαχνα και άρχισα να δουλεύω σωστά....μέχρι τότε τζίρφος...

    Τώρα αν νομίζεις ότι μπορείς να νοιώσεις καλύτερα με το διαλογισμό και μόνο κάνε το και πάλι βλέπεις και αν δεις ότι χρειάζεσαι και κάποια βοήθεια τη ζητάς πάλι...δε τρέχει τίποτα ούτε δε μας αφορά εμάς πως θα χειριστείς τον εαυτό σου...

    Προβληματίσου όμως από το γεγονός ότι δυσκολεύεσαι να κάνεις ακόμα και διάλογο με αγνώστους που δε μας ενδιαφέρει η προαίρεσή μας αλλά εσύ και επίσης ότι για πολλά χρόνια αντιμετωπίζεις μια επαναλαμβανόμενη κατάσταση που ακόμα δεν έχει λυθεί και σε κάνει να νοιώθεις άσχημα...
    Μόνο αυτό είναι το ζητούμενο κατά τη γνώμη μου...το πως αισθάνεσαι εσύ και όχι το τι λέμε εμείς οι άσχετοι...
    Μείνε σ αυτό και ξαναδές το .
    Εγώ δε βλέπω τίποτα ούτε και δε σου κάνω κριτική και υποδείξεις γιατί δεν είμαι σε θέση και σταματάω εδώ.

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Frouto πιστευω και εγω οτι στο συγκεκριμενο ποστ οι απαντησεις σου δειχνουν καποιον εκνευρισμο,ισως ειναι κατι που γινεται αθελα σου,ομως ετσι φαινεται.Απο κει και περα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να δινεται τοση εκταση στο θεμα μιας που κανεις δε σε κατηγορησε ουτε οτι εισαι επιθετικη,ουτε για τιποτα αλλο,αλλα εγινε λογος απλα για καποιες απαντησεις.Αφου εσυ δε συμφωνεις με την αποψη του Αλεξ γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ να του αποδειξεις οτι εκανε λαθος και οτι δεν ισχυει κατι τετοιο?Ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει τη δικη του αποψη και να την υποστηριζει.Τελος πιστευω οτι δε χρειαζεται να γενικευεις ετσι τα πραγματα μιλώντας για προηγουμενα γεγονοτα..
    Νικη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Συμφωνώ απολύτως!
    Δεν χρειάζεται να υπάρχουν παρεξήγεις! Cool!
    Εδώ είμαστε για να δημιουργήσουμε μια ωραία ατμόσφαιρα και όχι για να αρπαζόμαστε.
    Φιλάκια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Δεν ήθελα να επανέλθω αλλά πιάστηκα από μια φράση της Έλενας
    ....ίσως αν τα λέγαμε απο κοντά..τα πράγματα να ήταν αλλιώς..και να μήν δημιουργούνταν παρεξηγήσεις ..


    Γιατί όχι να μη τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή !

    Καλό Πάσχα σε όλους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Ερωτόκριτε, νομίζω πριν κάνα μήνα, τα παιδιά εδώ λέγανε να συναντηθούνε, εγώ τότε μόλις είχα μπει στο φόρουμ. Τελικά παιδιά, βρεθήκατε? Για μένα δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να τα λέγαμε και απο κοντά!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Κρίμα που δεν ήμουν εκεί, θα ήθελα και γω να σας γνωρίσω παιδιά!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ....ki egooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Agia Paraskeyi
    Posts
    12
    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του Forum.Θα ήθελα να σας πώ ότι είμαι καινούργιος στο forum και αντιμετωπίζω και εγώ παρόμιες καταστάσεις μοναξιάς με τις δικές σας.Θα ήθελα να μιλήσω σε κάποιον αλλα επειδή δεν έχω κανέναν καταφεύγω σε αυτό το τρόπο ομιλίας.
    Λοιπόν ξεκινόντας θα ήθελα να σας πώ ότι δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα στη ζωή μου εκτός του ότι δεν έχω φίλους...
    Δουλεύω σε μια πολύ καλή θέση σε μια εταιρία,οικονομικά ανεξάρτητος,είμαι υγιέστατος,είμαι πολύ όμορφος και γενικότερα όλα βαίνουν καλώς......
    ....όλα?πια όλα?
    Είχα 2 φίλους κολλητούς οι οποίοι κάναν σχέσεις και απο τότε με ξέγραψαν.Μου βρίσκουν σα δικαιολογία ότι δουλευόυν πολύ,πράγμα που δεν γινόταν πρίν.
    Δοκίμασα να βρώ φίλους μέσω internet αλλά οι άντρες με περάσαν για gay και έτσι επικοινώνισα μόνο με γυναίκες....Με μερικές βγήκα αλλα κατάλαβα ότι με θέλαν για το σεξ και καμία δεν μπορούσε να μου σταθεί σαν φίλη.
    ΥΓ. μέσω δουλειάς δεν μπορώ να κάνω φιλίες διότι είμαι σε διοικητική θέση.
    Καμία βοήθεια?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •