Μανα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 359

Thread: Μανα

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by melene
    . γιατι δεν κανει να μιλαω ετσι για την μαμα
    . τοσο κοπο εκανε για να μεγαλωσει μονη της τα παιδια της
    . μα δεν εχω στερηθει τιποτα τοσα χρονια...
    . η μανα ειναι ο μονος ανθρωπος που μας αγαπαει πραγματικα
    . που θα θυσιαζοταν,ετσι δεν λενε?
    τα προηγούμενα είναι απλά προκαταλήψεις, και \"προπαγάνδα\".
    Και ξέρεις πόσος κόσμος πιστεύει στην προπαγάνδα;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    \"Μα είναι η μάνα μου...και για τη μάνα δε μιλάμε έτσι,σωστά;\"

    Ναι θύμα.Ναι κορόιδο.

    Αυτό δε θες ν\'ακούσεις;Έλα τώρα melene,κατά βάθος όλα τα παιδιά των ανώριμων γονέων,ξέρουμε.Κι εσύ το ξέρεις πως δεν αρκεί να σε μεγαλώνει κάποιος για να του χρωστάς ευγνωμοσύνη.Υιοθετώ αδέσποτα ζώα και ποτέ δεν πίστεψα πως μου χρωστάνε ευγνωμοσύνη για οτιδήποτε.

    Όχι,δεν φτάνει το ότι σε μεγάλωσε κάποιος για να συγχωρέσεις την αδιαφορία του.

    Όχι,δεν είναι δικαιολογία πως έχασε τον άντρα της για να αφήνει το παιδί της να προσπαθεί να της τραβήξει την προσοχή που αποζητούσε απελπισμένα αρρωσταίνοντας.

    Όχι,δεν είναι δικαιολογία το είναι μάνα και η μάνα είναι το πλάσμα που γελάει και κλαίει μαζί μας και θα θυσιαζόταν τάχαμου τάχαμου για μας.Εδώ δε θυσιάζει ένα μέρος του χρόνου της να σε αγκαλιάσει,να σου ζητήσει μία έντιμη συγγνώμη και αντί να κοκκινίσει από ντροπή που τρέχεις να βρεις τι σου φταίει,σου τονίζει πως της ξοδεύεις τα λεφτά.Να της πεις να τα βάλει εκεί που ξέρει,εγώ το έκανα στην δική μου.Αν τα χρήματα σημαίνουν περισσότερα από το να βρει το παιδί μου την υγεία του,τότε δεν αξίζω να λέγομαι μάνα.

    Πώς είπατε;Eίμαι κάθετη;Πολύ σωστά.Με τους μαλάκες είμαι κάθετη.Δικαίωμά μου να μην ποτίζομαι με ψέματα στυλ\"τίμα τον πατέρα σου και τη μητέρα σου\".Τίμα τους αν το αξίζουν,όπως θα έκανες με τον οποιονδήποτε γύρω σου.Πάψε να προσφέρεις δικαιολογίες για να συνεχίσεις να έχεις συγκρούσεις.Και τα είπες και αντίστροφα.Η λογική σου δεν είναι αυτή που λέει το τσιτάτο\"μα με μεγάλωσε\".Το συναίσθημά σου το λέει.Η λογική σου είναι αυτή που σου λέει αυτό που ξέρεις μια χαρούλα,πως η ταμπελίτσα γονιός δεν αρκεί για να αγαπάμε κάποιον.

    Προσωπικά δεν αγαπώ τη μητέρα μου.Είναι μία αμόρφωτη,στενόμυαλη,μικροπ ρεπής,κακεντρεχής γυναίκα.Όπως δε διαλέγω φίλους στενόμυαλους,κακεντρεχείς και ασυνείδητους,έτσι είδα κάποια στιγμή πως η μάνα μου δε μου ταιριάζει και πως πιθανότατα αν δε με είχε γεννήσει δε θα της έριχνα δεύτερη ματιά,θα προσπέρναγα δίχως καμία ενοχή.

    Εσύ όμως ενοχοποιείσαι ακόμη για τα κουσούρια της μάνας σου.Τι μπορείς να κάνεις γι αυτό;Nα την πετάξεις από το θρόνο της,που έφτιαξες μέσα στο μυαλό σου,για να ανταπεξέλθεις.Εσύ τα δημιούργησες όλα αυτά τα περί προσφοράς και μεγαλώματος,γιατί τα παιδιά των ανίδεων γονέων το χρειάζονται.ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ.Μετά μεγαλώνουν συναισθηματικά,κρίνουν και βγάζουν συμπεράσματα όχι αλλοιωμένα από τις ανάγκες τους,αλλά ειλικρινή και θαρραλέα προχωράνε να ορίζουν τα νέα τους όρια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ενταξει βρε RainAndWind,
    η μανα σου (μου - του - τους) ειναι κακια, απονη, ψυχρη και δολια.

    So what?
    ποσα χρονια θες να σερνεις αυτο το κομποσκοινι αναθεματος?



    Τους αφορισμους πασης κατευθυνσης δεν τους μπορω.
    Ολα μου φταινε, εκτος του εαυτου μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Για εξήγησέ μου πού ακριβώς φταίει το παιδί που ξέρει ότι θα φάει ξύλο γιατί έτσι,γιατί ο γονιός σηκώθηκε από τη λάθος πλευρά του κρεβατιού και θα σου εξηγήσω μετά τους αφορισμούς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    η μητερα σου σε αγαπαει απλα με τον τροπο της melene. ισως αυτα που της ετυχαν στη ζωη να την εκαναν πιο σκληρη. πολλοι ανθρωποι κρυβουν την ευαισθησια τους πισω απο την επιθετηκοτητα... το εχετε συζητησει ποτε ηρεμα οι δυο σας? καθεται να ακουσει αυτα που εχεις να της πεις?

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να σου εξηγησω,


    εστω οτι εχουμε ενα παιδι που μεχρι τα 18 του, δεχεται κακοποιηση λεκτικη η σωματικη.

    Το παιδι αυτο προχωραει την ζωη του,
    ολοκληρωνεται σαν ανθρωπος, κανει δικη του οικογενοια, γινεται ενας επιτυχημενος επαγγελματιας,
    ολα οκ εκτος απο κατι: εχει πισω του ολο αυτο το σκηνικο της κακοποιησης το οποιο το
    παει και το φερνει μεσα του.


    Η δαιμονοποιηση εκεινης της στιγμης ειναι ο προμαχωνας του για ολες τις δυσκολιες που εχει μεσα του.
    Ειναι ενα διπολο που δεν μπορεις ευκολα να δεις με ψυχρη λογικη ολες τις πλευρες εξισου αντικειμενικα.
    Γιατι ο ανθρωπος αυτος δεν ξεκαθαριζει τι ακριβως συμβαινει με αυτο που δυσκολευει την διαχειριση της ζωης του?
    Η μια πλευρα μπορει να θεωρηθει οτι φυσιολογικα εμποδιζεται απο τα συμπλεγματα κατωτεροτητας απεναντι στο γονιο του, μια αλλη ομως εμενα μου λεει οτι βολευεται απο το συγκεκριμενο καθεστως για να εχει μπροστα του ενα ακαταρριπτο οχυρο που μπορει να βαλει κατα το δοκουν οταν βρισκεται σε αδιεξοδο.
    Για τα προβληματα μου, φταιει η μανα μου που με εδερνε αρα εγω μπορω να ειμαι ενας κακομοιρης και να συνεχιζω ετσι. Οταν φτανω σε ενα επιπεδο που ο συναισθηματισμος μου ειναι στα κατω του, παιρνω το κομποσκοινι απο το μπαουλο και αρχιζω το αναθεμα.
    Μπορω να κανω οτι θες, εκτος απο το να ληξω ολη αυτη την υποθεση που με ταλανιζει.


    Τωρα,
    με βαση τα οσα διαβασα,
    εσυ αγαπητη rain,
    νομιζεις οτι εχεις ξεμπερδεψει με το θεμα γονεις?
    οχι βεβαια!
    Εχεις βεβαια καταληξει οτι δεν τους ωφειλω τιποτα (και σε αυτο παιζει να εχεις δικαιο)
    αλλα δεν εχεις καταληξει στο πως θα το διαχειριστεις ολο αυτο και πως θα απελευρωθεις,
    για να προχωρησεις μπροστα χωρις βαριδια του παρελθωντος.
    Βεβαια δεν μπορω να ξερω το γιατι συμβαινουν ολα αυτα,
    δεν μπορεις να το κανεις η σε βολευει να ειναι ετσι?
    αυτο εσυ το γνωριζεις και εσυ θα το ληξεις.

    Παντως ειναι σαφες, οτι οσο η καταγγελιολογια ειναι ισχυρη μεσα σου,
    το θυμικο σου θα σε επηρεαζει σε οτι σκεφτεσαι γιατι η οργη σου δεν θα εχει μετατραπει σε θετικη ενεργεια.


    Οποτε συμπερασματικα,
    φταιει το παιδι που εφαγε ξυλο,
    γιατι μεγαλωσε και πορευεται με τα ιδια υλικα οπως τοτε που ηταν παιδι.
    Και αν φταιει, αυτο εχει να κανει με το οτι αδικει τον εαυτο του και κανενα αλλο.
    Ο εαυτος μας οπως εχω ξαναπει, ειναι ο μεγαλυτερος τιμωρος...




    Τωρα, μπορεις να μου εξηγησεις οτι σου κανει κεφι,
    καλημερα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Βροχούλα μου,
    συμφωνω με τον Κρίνο,και σκέφτομαι εδώ και λιγες μέρες να στο πώ και εγώ.
    Οκ .Δεν διαφωνώ ουτε στο ελαχιστο ,οτι στη διαμόρφωση της αυτοιδέας μας επαιξε ρόλο σημαντικό η κακοποίηση που δεχτήκαμε.
    Εισαι ομως -στο λεω με τρυφερότητα- κλεισμένη μεσα σε αυτό και στην αναλυσή του.Το ζητούμενο ειναι να βρουμε τον τρόπο να το αλλαξουμε αυτό το σκεπτικο, να μη μας καθορίζει.
    Ρε συ Κρίνο,α να χαθείς,με συγκίνησε αυτη η κινησή σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    nama η μητερα μου ειναι απο τους ανθρωπους που θα θεσουν μια ερωτηση μονο και μονο για να το κανουν,δεν θα κατσει ποτε να με ακουσει,δεν το χει κανει δλδ μεχρι σημερα..
    καθε φορα που βγαινω απο τον ψυχολογο ειναι περιεργο μα καθε φορα την παιρνω τηλ. καθε φορα λοιπον που συμβαινει αυτο και παω να της πω ποσο πολυ χαρουμενη ειμαι εκεινη τη στιγμη θα μου πεταξει παντα κατα του στυλ \'\'ξερεις οτι αυριο εχει απεργια?\'\' η \'\'κατσε να σου πω τι εγινε στη δουλεια\'\'. δεν ειναι λιγες μαλιστα οι φορες που την εχω παρει ΕΓΩ τηλ για να της πω κατι και μου λεει πανω που ξεκιναω \'\'δεν ΣΕ ΠΗΡΑ για να σου πω αυτο,ακου...\'\'

    διαβαζω την αρσι και χαμιγελαω λεγοντας \'\'μωρε ναι,εχει δικιο\'\' μετα ομως διαβαζω και την ρειν και κλαιω λεγοντας στον εαυτο μου και παλι ποσο δικιο εχει..γενικα δεν ξερω τι να πιστεψω,τι να νιωσω,τι θα πρεπε να νιωθω.
    θελω απλα να προχωρησω,θελω για εμενα το καλυτερο και οχι κρινο,ποτε προσωπικα δεν χρησιμοποιησα τις καταστασεις που εχω περασει για να δικαιολογηθω στον εαυτο μου και να κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ωχχχχ τι λες?
    και εγω που νομιζα οτι θα ακουσω κανα μπινελικι....

    :D:D:D

    Θα σου πω οτι σε οτι οταν σκεφτομαι ενα προβλημα,
    αυτο που με απασχολει ειναι πως θα το λυσω,
    και οχι να το κανω πιο περιπλοκο.
    Νομιζω οτι αυτη πρεπει να ειναι η βασικη αρχη, σε οτι σκεφτομαστε.
    Αλλιως πελαγοδρομούμε, να χαμε - να λεγαμε.....

    Τελος κρατα κατι ακομα,
    η ζωη μας ρεει καθημερινα, και καθε μερα ειναι μια μερα συν στη ζωη μας και μειον στο υπολοιπο της.
    Εαν σκοπευει κανεις να περναει τις μερες της ζωη του και να φευγουν με αρνητικο προσημο ας το κανει.
    Στο απογειο της ζωης του ομως, θα αναλογιστει, ποσο λαθος εκανε που την σπαταλησε ετσι.
    Αν τα δευτερολεπτα της ζωης μου, δεν ειναι στιγμες εμπνευσης και εμπειριας, τοτε το μονο που κανω ειναι να καταναλωνω οξυγονο και να ειμαι αχθος αρουρης.


    Αλα οπως εχω ξαναπει,
    ο καθενας ειμαστε ο εαυτος μας και οι επιλογες του.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    μαλλον ακι η μαμα σου πρεπει να δει ψυχολογο, αλλα ποιος θα την πεισει για να το κανει.... δεν νομιζω οτι ειναι αδιαφορη, σαν να πολεμαει μεσα της και να το παιζει αδιαφορη μου φαινεται... κλεινει τα ματια στα προβληματα γιατι ετσι νομιζει οτι δεν υπαρχουν.... ετσι μου φαινεται..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μέχρι πόσο είπες Κρίνο πως κακοποιεί ο γονέας,μέχρι τα 18;


    .......


    Nαι.Βέβαια,δε γνωρίζεις πως η μητέρα μου με κακοποίησε πριν δύο χρόνια,όταν μπήκα στο νοσοκομείο μετά από απόπειρα δολοφονίας,που ευτυχώς δεν έλαβε τέλος με μένα να βλέπω τα ραδίκια ανάποδα.Ο γονέας που κακοποιεί δεν γνωρίζει τον κανόνα μέχρι τα 18.Κι εγώ έχω χρόνια που πέρασα τα 18.Η κακοποίηση συνεχίζεται όσο ο γονέας μπορεί να κακοποιεί,συνήθως μέχρι να μην μπορεί,από γεράματα.Για να σου δώσω μία εικόνα,με χτύπαγε στο κεφάλι με γυάλινο βάζο.Περιμένω εναγωνίως την επόμενη ανάλυσή σου.Ξεχνάς κάποιους βασικούς παράγοντες,που είναι πως ο θυμός δεν ξεπερνιέται γιατί μας το λένε οι άλλοι,ξεπερνιέται όταν η κακοποίηση σταματήσει,εντελώς,και διαχειριστείς τα τραύματά της.Εγώ δεν τα έχω διαχειριστεί,γιατί να είσαι σίγουρος πως ο κακοποιητικός γονέας για να καλύψει ανάγκες του σε αντικειμενοποιεί,για όσο καιρό γουστάρει αυτός και όσο βρίσκει τις ευκαιρίες.Τα σχωροχάρτια μας τέλειωσαν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by melene
    θελω απλα να προχωρησω,θελω για εμενα το καλυτερο και οχι κρινο,ποτε προσωπικα δεν χρησιμοποιησα τις καταστασεις που εχω περασει για να δικαιολογηθω στον εαυτο μου και να κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου.

    αν θες να προχωρησεις προχωρα.
    Ο δρομος ειναι μπροστα σου και ορθανοιχτος.
    Εσυ απλως δεν περπατας και εισαι στασιμη.
    Οσο στεκεσαι κατσε και σκεψου.
    Βρισε, κατηγορησε, συζητα κιολας αν πρεπει.
    Κοινοποιησε την σκεψη σου εκει που πρεπει,
    παρε τις απαντησεις που εχεις να λαβεις,
    και στο τελος προσδιορισε στο 100% τις σχεσεις που μπορεις να εχεις.

    Τα δικαστηρια ομως καποια στιγμη πρεπει να ληξουν με μια αποφαση, η οποια δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πρεπει να ειναι κοινη.
    Αλλο αυτο ομως, και αλλο τα κραταω στο μυαλο μου και τα κανω κομποσκοινι.
    ΟΧΙ!
    πες αυτα που νομιζεις οτι δικαιουται ο καθενας να ακουσει, ακου τις απαντησεις του και εκ νεου επαναδιαχειρισου τις σχεσεις σου σε νεα βαση.


    Υπαρχει μια αυταπατη,
    σε καποιο κοσμο (και εκμεταλευση φυσικα) που μπερδευει την αγαπη με την λογικη.
    Εγω σε αγαπω γιατι εισαι παιδι μου, αρα οτι παπαρια εχω κανει διαγραφεται.
    Εγω ειμαι κορη και επειδη εσυ εισαι μανα, θα κατσω να τρωω το σκατο σου.
    Δεν ειμαστε ανθρωποι, ειμαστε μανα - κορη.
    Αυτη η τεραστια παγιδα ψυχαναγκασμων την εφαρμοζει αρκετος κοσμος οπως και οταν τον βολευει.
    Κανε περα την μανα και την κορη, και μιλα σαν ανθρωπος προς ανθρωπο.
    Αφου τα βρειτε σε αυτο το επιπεδο, βρειτε τα και σε οποιο αλλο.
    Αν δεν τα βρειτε, ολα τα υπολοιπα περισευουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    rain μου, πως μπορεσε να σου κανει τετοιο πραγμα....... ειναι δυνατον? δηλαδη προσπαθησε να σε σκοτωσει...?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Η γυναίκα είναι καλά;μήπως νοσεί;δεν υπάρχουν στιγμές που να ηρεμεί και να σκέφτεται τι κάνει;

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Μέχρι πόσο είπες Κρίνο πως κακοποιεί ο γονέας,μέχρι τα 18;


    ναι μεχρι εκει, γιατι μεχρι εκει εχει την νομικη σου ευθυνη.




    .......


    Nαι.Βέβαια,δε γνωρίζεις πως η μητέρα μου με κακοποίησε πριν δύο χρόνια,όταν μπήκα στο νοσοκομείο μετά από απόπειρα δολοφονίας,που ευτυχώς δεν έλαβε τέλος με μένα να βλέπω τα ραδίκια ανάποδα.Ο γονέας που κακοποιεί δεν γνωρίζει τον κανόνα μέχρι τα 18.Κι εγώ έχω χρόνια που πέρασα τα 18.



    κατσε μισο λεπτο.
    Ειχες αποπειρα δολοφονιας οπως λες,
    και εσυ τι εκανες για αυτο?





    Η κακοποίηση συνεχίζεται όσο ο γονέας μπορεί να κακοποιεί,συνήθως μέχρι να μην μπορεί,από γεράματα.



    παλι λαθος κανεις.
    ο γονεας συνεχιζει να κακοποιει οσο τον αφηνεις εσυ.
    Συνεχιζεις να ριχνεις 100% τις ευθυνες στο κακο γονεα,
    ενω εσυ εισαι ανυπαρκτη, δειχνοντας μου οτι συνεχιζεις να εισαι μια ανυπερασπιστη παιδουλα, στα 10 της....
    Δειχνεις οτι καποιο μερος του μυαλο σου, αρνειται να μεγαλωσει.




    Για να σου δώσω μία εικόνα,με χτύπαγε στο κεφάλι με γυάλινο βάζο.Περιμένω εναγωνίως την επόμενη ανάλυσή σου.


    αναλυση?
    δεν ειμαι ψυχολογος καλη μου.....
    σου χτυπαγε λοιπον το κεφαλι με βαζο,
    οποτε να φανταστω οτι πριν σου χτυπησει το κεφαλι ειχες βγαλει τα λουλουδια για να μην χαλασουν και μετα της το εδωσες?





    Ξεχνάς κάποιους βασικούς παράγοντες,που είναι πως ο θυμός δεν ξεπερνιέται γιατί μας το λένε οι άλλοι,ξεπερνιέται όταν η κακοποίηση σταματήσει,εντελώς,και διαχειριστείς τα τραύματά της.


    και πως σκοπευεις να σταματησεις την κακοποιηση?
    αφου ηδη το κεφαλι σου το εχεις κανει ναααααααα απο τα καρουμπαλα?




    Εγώ δεν τα έχω διαχειριστεί,γιατί να είσαι σίγουρος πως ο κακοποιητικός γονέας για να καλύψει ανάγκες του σε αντικειμενοποιεί,για όσο καιρό γουστάρει αυτός και όσο βρίσκει τις ευκαιρίες.Τα σχωροχάρτια μας τέλειωσαν.



    παλι τα ιδιααααααααααααα!!!!
    ο γονεας ειναι κακος, και η ρειν ειναι η καλη.....
    οπως νομιζεις.....

    δεν θα κατσω να σου βαλω μυαλο εγω,
    αν δεν καταλαβαινεις το σκεπτικο μου, μεινε με το δικο σου και φωναζε ετσι μεχρι να πεθανει η μανα σου.
    Εσυ φθειρεις την ζωη σου, οχι εγω.




    πες μου και αν μενεις εδω κοντα,
    οποτε αμα εχω νευρα, να σου χωνω κανα βαζο....
    :P:P:P

Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •