ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407

    ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
    ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ.ΕΙΜΑΙ 27 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΟΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ (ΑΦΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ) ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ (80 ΧΡΟΝΩΝ , ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΡΟΣΤΑΕΙ 70.000 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.
    ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΝΩ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ (ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ).ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΩΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΥΝ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΚΑΘΟΣ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ (ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ).ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!

  2. #2
    Έρρικα...μήπως απλά δεν μπορεί να αντιμετωπίσει όλα αυτά τα προβλήματα που όπως μας λες είναι τόσο σοβαρά; Μήπως αρνείται την πραγματικότητα γιατί φοβάται να την αντιμετωπίσει?
    Μου φαίνεται τρελό να μπαινοβγαίνει η μαμά σου στα νοσοκομεία και ο πατέρας σου να λέει πως δεν συμβαίνει τίποτα.
    Μπορείς τουλάχιστον να τον πείσεις να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    αγαπητή Θεοφανία,
    Μακάρι να ήταν τόσο απλό.Ο πατέρας μου όλη του τηζωή αδιαφορούσε για όλη του την οικογένεια.Για μένα ήταν πάντα ένασ ξένος που όταν γυρνούσε σπίτι καθόταν στην τηλεόραση και δεν μιλούσε σε κανέναν.Η μητλερα μου είναι καρκινοπαθής 20 χρόνια.Δεν πήγε ποτέ στο νοσοκομείο να τη δεί όταν έκανε τις εγχειρήσεις.
    Με όλα αυτά έχω συμβιβαστεί.Αυτόπου δεν μπορώ να χειριστώ είναι το να θέλω να βοηθήσω και εκείνον και τη μητέρα μου και να μη με αφήνει (λέει οτι θέλει να κάνει μήνυση στο κράτος για τα χρέη και δεν ακούει ούτε το δικηγόρο του).Το να πάει να δεί ψυχίατρο δεν υπάρχει περίπτωση (εδω λέει οτι κακός οι γιατροι εγχείρησαν τη μητέρα μου).Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

  4. #4
    Δεν υπάρχει κάποιος άλλος, (πχ αδελφός/η), που να μπορούν να τον επηρεάσουν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ (ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ) ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ.

  6. #6
    Originally posted by ERIKA
    ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ (ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ) ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ.
    Γι αυτό σου λέω πως ενδεχομένως μπορεί να χρειάζεται να πάτε σε ένα γιατρό. Αν όλα αυτά που λες, (χωρίς να σε αμφισβητω φυσικά), είναι έτσι, τότε χρειάζεται κάποιος να τον πείσει να πάει σε έναν ειδικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Συμφωνω, ομως τι γινεται αν δεν μπορει να τον πεισει κανεις? (το εχω προσπαθήσει και αυτό)

  8. #8
    Originally posted by ERIKA
    Συμφωνω, ομως τι γινεται αν δεν μπορει να τον πεισει κανεις? (το εχω προσπαθήσει και αυτό)
    Δεν ξέρω. Καταλαβαίνω πως έχετε πελαγώσει αλλα πρέπει κάτι να κάνεις. Μου φαίνεται τελείως παράλογο όλο αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έρικα,όσα περιγράφεις σίγουρα είναι ζόρικα ζητήματα και κάνουν την καθημερινότητά σου αρκετά \"βαριά\".Όταν περιγράφεις τον πατέρα σου ως\"επικίνδυνο\",τι εννοείς(εκτός από τη φυγή από την πραγματικότητα δηλαδή).Γίνεται βίαιος,κάνει κακό στον εαυτό του ή στους άλλους,πέρα από το ότι δε βοηθάει συμπαραστεκόμενος στην οικογένειά του,στη μητέρα και στον αδερφό σου;Χρειάζεσαι στήριξη αυτόν τον καιρό,κάποια βοήθεια για να μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τον αντίχτυπο των σοβαρών ασθενειών των στενών σου ατόμων,για να μπορέσεις κι εσύ να είσαι υγιής.Αν ο πατέρας σου αυτό που κάνει μόνο είναι να αρνείται,λόγω ίσως κάποιων ψυχικών θεμάτων του,τότε επικεντρώσου στη μητέρα και τον αδερφό σου,που σε χρειάζονται πολύ καθώς φαντάζομαι.Και να πάρεις βοήθεια για σένα μέσω κάποιου ειδικού,γιατί ίσως αυτό το θέμα με τον πατέρα σου,δε σε αφήνει να διαχειριστείς τον πόνο από την ταλαιπωρία που κι εσύ περνάς,να ζεις την ασθένεια των δικών σου.Καλή δύναμη σου εύχομαι,καλό κουράγιο και όλα να πάνε καλύτερα από δω και μπρος για σένα και την οικογένειά σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Όντως είναι μια παράλογη κατάσταση.
    Το χειρότερο είναι οτι όσο πιο πολύ ψάχνω τη λύση τόσο περισσότερο απελπίζομαι αφού πέφτω μονίμος σε αδιέξοδα.
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Οχι, δεν είναι βίαιος (ποτέ δεν ήταν). Απλά είναι αδιάφορος σε βαθμό που δεν τον αγγίζει τίποτα. Απλά με τις πράξεισ του κινδυνεύει να μείνει και αυτός και η μητέρα μου χωρίς εισόδημα και χωρίς ασφάλεια (όπως είπα είναι 80 χρονών) και με αυτό τον τρόπο βλάπτει και τον εαυτό του και την υπόλοιπη οικογένεια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ERIKA


    (όπως είπα είναι 80 χρονών)

    νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεται,
    ειναι να το αφησετε να πεθανει με την ησυχια του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Αγαπητέ Krino,
    Είναι ο πατέρας μου και θέλω να τον εξασφαλίσω.Δεν θέλω να μην έχει να φάει στα γηρατειά του.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ERIKA

    στα γηρατειά του.

    δηλαδη τωρα ειναι μεσηλικας?
    απλα νομιζω οτι θελει την ησυχια του, με βαση αυτα που γραφεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Σας ευαριστώ όλους για τισ συμβουλές σας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •