τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 27 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 398
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    ίσως να είμαι και εγώ πλέον αυστηρή με τον εαυτό μου και να θέλω να είμαι τέλεια όπως θέλουν να είμαι...και ίσως να νιώθω οτι πέφτω στα μάτια τους με το να ζητάω βοήθεια....
    το ζητάω βοήθεια είναι για μένα παραδοχή αδυναμίας μιας και δεν έισαι τόσο δυνατός,όσο χρειάζεται για να προστατέψεις τον εαυτό σου...αλλά ακόμα και αν δεν είναι και ακόμα και αν ζητάς τουλάχιστον πρέπει να είναι η σωστή...
    της μητέρας μου δν πιστύω οτι είναι....
    θα πληγωθεί ο εγωισμός της που δεν έχει καταφέρει αυτό που ήθελε το να γίνω δηλαδή τέλεια με τα δικά της στανταρτς και θα το ξεσπάσει πάνω μ....είναι καλή ιδέα...??ήδη ξεσπάει τα νεύρα της πάνω μου,ως εύκολη λύση να της δώσω και άλλα εναύσματα...??/

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    lill εν καταρχην δεν επιλεγουμε τους γονεις μας.Δειχνεις οτι ενω θελεις να ξεφυγεις απο τους γονεις σου συγχρονως προσπαθεις να κανεις τα παντα ωστα να τραβηξεις την προσοχη τους κ να κερδισεις την αποδοχη τους.Ετσι ομως θα περασει ολη η ζωη σου.
    Γιατι εισαι τοσο αυστηρη με τον εαυτο σου?Τι πιστευεις για οσους εχουν καποια μορφη αρρωστειας η διαταραχης?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    ναι όντως δυστυχώς δεν τους επιλέγουμε και αυτό ίσως να είναι και το λάθος....
    δεν θέλω να τραβήξω την προσοχή τους,γιατί το λές....??απλά να με αγαπάνε θέλω και να με καταλαβαίνουν,τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο....!!!
    είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου γιατί έχω βάλει κάποιους στόχους και θέλω να τους πετύχω,θέλω να είμαι περίφανη για μένα όπως και οι υ΄πολοιποι,αυτοί που με αγαπούν.....
    τι να πιστεύω???δεν είναι κάτι κακό ούτε κατακριταίο......
    το πάν είναι όχι να μην έχεις προβλήματα αλλά τελικά να τα λύνεις με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο άλλωστε έχω γνωρίσει τέτοια άτομα,π.χ μια φίλη μου είχε κατάθλιψη,οπότε και το αποδέχομαι σαν φαινόμενο...!!!!!!
    με προβλημάτησες με αυτό που είπες...!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    LIll Μολις ειπες οτι πετυχαινοντας τους στοχους σου θα ειναι περηφανοι οσοι σε αγαπουν.Μα αυτο δεν ειναι η γνωμη των γονιων σου?Δειχνουν να σε αγαπουν οσο πετυχαινεις κ ανταποκρινεσαι στις προσδοκιες τους?
    φυσικα κ δεν ειναι καθολου κατακριτεο να βαζεις στοχους κ να θελεις να πετυχεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    όχι σόρρυ εγώ δεν το διαχώρισα.....εννοούσα οτι δεν είναι κατακριτέο να έχεις κάποια διαταραχή....σου απάντησα στο άλλο σου ερώτημα...λοιπόν επειδή έχω φροντισ΄τηριο και δεν προλαβαίνω να απαντήσω αναλυτικά,θα απαντήσω κατα τις 9 που θα γυρίσω σπίτι...οκ/???
    τα λέμε μετά!!!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    γειά και πάλι και σόρρυ για τη διακοπή,αλλά πανελλήνιες,καταλαβαίνεις. ...

    λοιπόν αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι πάνω απο όλα θέλω να είμαι εγώ περίφανη για μένα και μετά όλοι οι άλλοι,(όπως νιώθω και εγώ περήφανη όταν κάποιος που αγαπάω φαίρνει εις πέρς το οτιδήποτε καλό για αυτόν,γιατί θέλω να είναι ευτυχισμένος...)βέβαια μέσα σ\'αυτούς τους άλλους ναι είναι και οι γονείς μου(αν θεωρήσουμε οτι όντως με αγαπάνε,όπως λές)αλλά αυτό δεν αποτελεί τον αυτοσκοπό μου.....ναι είναι περήφανοι για μένα μόνο και μόνο όταν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες τους....έχεις δίκιο και σίγουρα με επηρεάζει αλλά όπως είπα δεν αποτελεί τον αυτοσκοπό μου...θέλω να είμαι τέλεια κ αν όχι τέλεια,κοντά σε αυτό πρώτα πρώτα για μένα,γιατί αυτό έχω μάθει,να είμαι υπεύθηνη,να διαβάζω,να μαγειρεύω κλπ μόνη απο 7 χρονών μιας και είμαι μοναχοπαίδι και οι γονείς μου πάντα δούλευαν τουλάχιστον μέχρι τις 4-5 οπότε για μένα πρέπει πάντα να είμαι σωστή και υπεύθηνη,έτσι έχω συνηθίσει γιατί αν δεν το έκανα εγώ,εκ των πραγμάτψν ποιός θα το έκανε...?δεν ξέρω γιατί τελικά έχω χάσει τον έλεγχο και πολύ περισσότερο τον αυτοέλεγχό μου,δεν ήμουν έτσι,μη βλέπεις αυτή την εικόνα πια η \"lill\" έχει αλλοτριωθεί!!!!!

    αυτό που είπα οτι δεν είναι κατακριτέο σχετίζεται με την ερώτησή σου για το ποιά είναι η γνώμη μου ως προς κάποια μορφή αρρώστις ή κάποια διαταραχή...και λέω οτι το αποδέχομαι κ γενικά πιστεύω οτι οι άνθρωποι αυτοί δεν μειωνεκτούν κάπου,εξάλλου το να έχεις προβλήματα είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό...το ζήτημα είναι να μη μένεις εκεί και να προσπαθείς να τα λύσεις,αν όχι να το φέρεις εις πέρας....!!!!

    θα σου θέσω δύο ερωτήματα γιατί δεν κατάλαβα....
    1)γιατί μου είπες οτι προσπαθώ να τραβήξω τη προσοχή τους με τη βουλιμία,αφού τους το κρύβω με νύχια και με δόντια?(μου έκανε εντύπωση) κ
    2)γιατί με ρώτησες τί πιστεύω για όσους έχουν κάποια διαταραχή...??

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Γνωρίζεις τι αντίληψη έχει για τον εαυτό του, κάποιος με ανορεξία?
    Γνωρίζεις πως βρίσκεται το φυσιολογικό βαρος του ανθρώπου?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Πιστευω οτι ειχες πολλες ευθυνες απο μικρο κοριτσακι με πολλη προσπαθεια απο σενα για να εισαι τελεια. Συνηθως οι διατροφικες διατραχες εχουν σχεση με την αγαπη που εχουμε δεχθει κ αν πιστευουμε οτι την αξιζουμε.Μηπως δεχοσουν επιδοκιμασια μονο αν τα ειχες κανει ολα στην εντελεια?
    Τωρα σχετικα με τα ερωτηματα
    1.Θελεις περισσοτερη αγαπη κ προσοχη απο τους δικους σου ,χωρις ορους αγαπη.Με την βουλιμια προσπαθεις να δοκιμασεις τα ορια της αγαπης τους κ ταυτοχρονα τιμωρεις τον εαυτο σου νιωθοντας τυψεις γιατι δεν εισαι \"τελεια\"
    2.Ηθελα να μαθω την γνωμη σου κ κυριως να σε προβληματισω.Αν πιστευεις οτι η οποιαδηποτε αρρωστεια ειναι αδυναμια κ αν ταιριαζει μεσα σε ενα \"τελειο\"κοσμο
    οτι ειπα παραπανω ειναι δικες μου αποψεις ,διορθωσε με αν κανω λαθος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω σε κανένα απο τα δύο ερωτήματα.....!!!!!
    δεν είμαι ανοεξική για να ξέρω πώς νιώθουν και πώς το βλέπουν κ αφού δεν έχω γνωρίσει και κάποιον με αυτό το πρόβλημα,δεν μπορώ να απαντήσω....όσο για το δεύτερο δεν έχω ΙΔΕΑ.....!!!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Συγνώμη, αλλά αφού πιστεύεις ότι είσαι χοντρή και προφανώς οι φίλες σου θα σου λένε ότι είσαι οκ, γιατί δεν μπήκες στο κόπο να δεις από επίσημη πηγή (εννοώ πίνακες που κυκλοφορούν από το ΙΚΑ ως το ιντερνετ) ποιο είναι το ενδεδειγμένο βάρος για την ηλικία σου??
    Μου κάνει εντύπωση μιας και είσαι σύγχρονη κοπέλα και γνωρίζεις τη χρήση του νετ. Πως και δεν πατάς μια αναζήτηση για να δεις ποιο είναι το σωστό βάρος??

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    μαράκι...
    σχεδόν πάντα κάπως έτσι ήταν τα πράγματα...έπαιρνα δηλαδή έπαινο μόνο όταν κατάφερνα κάτι φοβερό....!!!!όσο για την αγάπη,ναι δεν πιστεύω παρόλο που είμαι μοναχοπαίδι οτι είχα όση αγάπη είχα ανάγκη για αυτό και την αποζητώ αλλού....!!!

    να δοκιμάσω τα όρια της αγάπης τους...???δηλαδή το να πάθω κάτι για να δώ τί θα κάνουν,αυτό εννοείς...??μπορεί να έχεις δίκιο υποσυνείδητα αλλά δεν το βλέπω έτσι....ακόμα αναζητάω τους λόγους...το μόνο που ξέρω είναι οτι με αυτό ξεσπάω και έρχομαι πιο κοντά στο στοχο μου,να αδυνατήσω!αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα....
    πάντως σε βρίσκω πολύ ψαγμένη,αλήθεια μόνο και μόνο οι ερωτήσεις σου με προβληματίζουν....!!!!!

    λοιπόν ναι όντως όσον αφορά στις διαταραχές και την ερώτηση σου γενικά με προβλημάτησες...σίγουρα προτιμώ το δικό μου \"τέλειο\" κόσμο,όπου δεν χωράνε τέτοια πράγματα αλλά παρόλα αυτά έχω επίγνωση οτι δεν είναι όλοι τέλειοι οπότε το αποδέχομαι ως ενδεχόμενο....και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω που θές να οδηγηθείς....!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    nature....
    οκ σου κάνει εντύπωση και λογικά,δεν σκέφτηκες όμως το ενδεχόμενο,οτι δεν θέλω να πληγωθώ...αν το επιβεβαιώσω και επιστημονικά οτι είμαι χοντρή παω για φούντο......εδώ δεν κοιτάω καν τον εαυτό μου στο καθρέφτη θα αντέξω να μάθω οτι ΌΝΤΩΣ είμαι αναμφισβήτητα χοντρή...?δεν νομίζω,άμυνα είναι....!!!!!
    είμαι 18 1,70 και 58 κιλά αν θές δες το εσύ και αν δεν είναι απογοητευτικό πές μου,αλλιώς σόρρυ αλλά δεν θέλω να μάθω....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    όσο για την πρώτη ερώτησή σου θα ήθελα να μάθω την απάντηση για να καταλάβω και πού τελικά αποσκοπούσε....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΗ?????
    ΓΚρρρρρρ

    Λοιπόν, το έψαξα εγώ για σένα. Επιστημονικά και όχι γιαλαντζή. Είσαι φυσιολογικότατη στα κάτω όρια. Αν χάσεις λίγα κιλά ακόμη θα είσαι underweight.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Το είσαι σοβαρή ήταν για το χοντρή που είπες........
    Διαφορά φάσης :)

Page 2 of 27 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •