τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 398
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    190
    είμαι πολύ σοβαρή....
    μην το κρίνεις έτσι,αν βρεθείς ποτέ στην θέση μου....(μακριά και μακάρι να μη βρεθείς ποτέ...)θα με καταλάβεις....
    και εγώ έλεγα ηλίθια για να μη πώ μαλ...... τα κοριτσάκια που άκουγα οτι έκαναν κάτι τέτοιο και να που τώρα όχι απλά τα καταλαβαίνω αλλά αισθάνομαι το ίδιο....
    nature μου είναι άσχημο αυτό το τρυπάκι,ας μου επιτραπεί η έκφραση....!!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    190
    είμαι χοντρή ρε αγάπη μου,αναμφισβήτητα....
    και ειλικρινά το βλέπω έτσι...!!!!!
    τί εννοείς διαφορά φάσης..???

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Και για τη πρώτη ερώτηση ήταν γιατί τα άτομα με διατροφικές διαταραχές είναι γνωστό ότι φοράνε \"παραμορφωτικά γυαλιά\".
    Δηλαδή άλλα βλέπει όλος ο κόσμος και άλλα τα δικά τους ματάκια.
    Μπορεί όλοι να βλέπουν μια αδύνατη κοπέλλα, και η ίδια να βλέπει τον εαυτό της χοντρό.
    Το έχεις διαβάσει/ακούσει ποτέ αυτό????
    Το έχεις δει ποτέ στην τηλεόραση?
    Οτι στις έσχατες περιπτώσεις η κοπέλλα (γιατί συνήθως χτυπάει κορίτσια) μπορεί να πάει και 30 κιλά κια πάλι να κάνει δίαιτα γιατί \"βλέπει \"τον εαυτό της χοντρό?
    Ανασκουμπώσου και εμπιστέψου το μόνο αδιάσειστο στοιχείο: τους αριθμούς και την επιστήμη: Είσαι φυσιολογική στο βάρος.
    Ανασκουμπώσου όσο είναι καιρός πριν εγκατασταθούν στα μάτια σου για τα καλά οι \"παραμορφωτικοί φακοί\".
    Το αν κάποιος είναι υπέρβαρος, φυσιλογικός ή παχύσαρκος μετριέται από το ΒΜΙ διεθνώς (Body mass IndeX).
    Δες και μόνη σου. Το google έχει ένα κάρο πληροφορίες, ενδεικτικά σου στέλνω αυτές

    http://www.nhlbisupport.com/BMI/bmi-m.htm

    http://www.bmi-calculator.net/metric-bmi-calculator.php

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    190
    ΝΑΙ ΟΚ....αλλά εγώ δεν θέλω να έχω bmi 20 όταν ξεκινάει απο 18.....
    και δεύτερον δηλαδή εσύ τί πιστεύεις,οτι αν χάσω 8-9 κιλά που θέλω θα είμαι ανορεξική...?
    όχι να παω 48 που για μένα θα ήταν το οκ,γιατί έχω φτάσει μέχρι 49 και ήμουν ΤΕΛΕΙΑ...
    σου μιλάω για 50
    ....?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Lill πες μου με ποιο τροπο εφτασες τα 49 κιλα?με πια διαιτα?Προκαλουσες εμετο μετα το φαγητο?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Οταν το φυσιολογικό είναι μέχρι 18,5 και εσύ θέλεις να πάς 18 δηλαδή ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ τι θέλεις να πιστεύω???
    Πιστεύω ότι αν δεν ανασκουμπωθείς γρήγορα θα μπλέξεις για τα καλά......
    Εκανες καλά που το δημοσιοποίησες για να σε βοηθήσει τουλάχιστον η κουβέντα να δεις τα πράγματα από μια πιο αντικειμενική ματια και όχι από την απομόνωση και την αυτοτροφοδοτούμενη αίσθηση \"χοντρής\" που τα έβλεπες.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    190
    σόρρυ χθες με πέταξε έξω και μου έλεγε κάτι για υπερφώρτωση κλπ....
    είχα φτάσει με βουλιμία και πολλές φορές πλήρη αφαγία πέρα απο 1-2 καφέδες την ημέρα....θετικό βέβαια ήταν και το οτι ήταν σε περίοδο καλοκαιριού και δούλευα οπότε ήταν πιο εύκολα τα πράγματα....ναι μαρία μου,έτρωγα και προκαλούσα εμετό,πολλές φορές την ημέρα(να φανταστείς κάποιοες,μέχρι να δώ γαστρικά υγρά για να είμαι σίγουρη οτι άδειασε τελείως το στομάχι μου)
    τα διατήρησα για κάποιο διάστημα,αλλά μετά απο κάτι τόσο εξαντλητικό για τα δικά μου δεδομένα,δεν άντεξα πολύ....πήρα κάποια κιλά,έφτασα μέχρι 58(μέχρι πριν ένα μήνα,δεν τολμάω να ζυγιστώ)και το ξαναάρχησα μιας και έτσι δεν νιώθω καλά με το σώμα μου και δεν είναι αυτό που θέλω.....

    έτσι συνεχίζω να το βλέπω nature μου....ό,τι και να μου λένε δεν μου αλλάζουν την εικόνα που έχω για τον εαυτό μου,γιατί είναι μέσα απο τα ίδια μου τα μάτια....!!!!να μην εμπιστευτώ τον εαυτό μου?τότε ποίον....???όσο για τ bmi που είναι 20...έχω τα περιθώρια να το πάω 18.....αφού τα όρια είναι 18-24!!!!εγώ δεν δέχομαι να κατατάσομαι στο 20....!!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    190
    nature,για αυτό μίλησα έστω και εδώ μέσα για να δώ τί είναι αυτό που με πνίγει και πώς το βλέπουν και άλλοι....!!!!!!!

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lill
    ναι όντως δυστυχώς δεν τους επιλέγουμε και αυτό ίσως να είναι και το λάθος....
    δεν θέλω να τραβήξω την προσοχή τους,γιατί το λές....??απλά να με αγαπάνε θέλω και να με καταλαβαίνουν,τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο....!!!
    είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου γιατί έχω βάλει κάποιους στόχους και θέλω να τους πετύχω,θέλω να είμαι περίφανη για μένα όπως και οι υ΄πολοιποι,αυτοί που με αγαπούν.....
    τι να πιστεύω???δεν είναι κάτι κακό ούτε κατακριταίο......
    το πάν είναι όχι να μην έχεις προβλήματα αλλά τελικά να τα λύνεις με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο άλλωστε έχω γνωρίσει τέτοια άτομα,π.χ μια φίλη μου είχε κατάθλιψη,οπότε και το αποδέχομαι σαν φαινόμενο...!!!!!!
    με προβλημάτησες με αυτό που είπες...!!!

    εχεις πεσει σε χοντρο λουκι,
    αυτο της επιβεβαιωσης των γυρω σου για να μπορεσεις να σηκωθεις.
    Συντομα θα δεις οτι ανθρωποι που πιστευεις οτι σε αγαπουν ταυτοχρονα θα σε πληγωσουν.
    Συντοαμ επισης θα δεις οτι ανθρωποι που σου λενε οτι σε αγαπουν, (απο την μια) θα προσπαθουν επισης να σε τσακισουν.


    Προετοιμασου και οργανωσου τωρα που αρχιζεις να περπατας στη ζωη.
    Αλλιως θα καταφθανουν οι σφαλιαρες και το μονο που θα μπορεις να ψελλιζεις συνεχως θα ειναι ενα γιατι.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lill
    nature....
    οκ σου κάνει εντύπωση και λογικά,δεν σκέφτηκες όμως το ενδεχόμενο,οτι δεν θέλω να πληγωθώ...αν το επιβεβαιώσω και επιστημονικά οτι είμαι χοντρή παω για φούντο......εδώ δεν κοιτάω καν τον εαυτό μου στο καθρέφτη θα αντέξω να μάθω οτι ΌΝΤΩΣ είμαι αναμφισβήτητα χοντρή...?δεν νομίζω,άμυνα είναι....!!!!!
    είμαι 18 1,70 και 58 κιλά αν θές δες το εσύ και αν δεν είναι απογοητευτικό πές μου,αλλιώς σόρρυ αλλά δεν θέλω να μάθω....

    somebody must do the hard jobs.....
    :P:P:P


    με βαση τα οσα γραφεις παραπανω,
    εχεις BMI 20 - http://www.eufic.org/article/el/rid/eufic-bmi-calculator/

    που σημαινει οτι εισαι φυσιολογικη - με ταση προς αδυνατη θα ελεγα εγω.

    Τωρα αν τα δικα σου ματια - μυαλα - αυτια κλπ κλπ.,
    λενε οτι εισαι ελεφαντας εγω θα συμφωνησω.
    Αλλα αμα σε ενδιαφερει να μιλαμε επιστημονικα εισαικανονικη προς το αδυνατο.


    Πλακωσε τωρα ενα τοστακι να ερθεις στα ισα σου,
    μιας και εμαθες τα νεα....

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lill


    ό,τι και να μου λένε δεν μου αλλάζουν την εικόνα που έχω για τον εαυτό μου,γιατί είναι μέσα απο τα ίδια μου τα μάτια....!!!!να μην εμπιστευτώ τον εαυτό μου?τότε ποίον....???όσο για τ bmi που είναι 20...έχω τα περιθώρια να το πάω 18.....αφού τα όρια είναι 18-24!!!!εγώ δεν δέχομαι να κατατάσομαι στο 20....!!!!

    πρεπει να επισκεφτεις ειδικο σε θεματα νευρικης ανορεξιας,
    end of discussion.


    ΥΓ...... αν τελικα το αποφασισεις, γραφε για τις εξελιξεις.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by lill
    nature,για αυτό μίλησα έστω και εδώ μέσα για να δώ τί είναι αυτό που με πνίγει και πώς το βλέπουν και άλλοι....!!!!!!!

    Εκανες πολύ καλά για αρχή lill!!!!!
    Αυτό λοιπόν που ήδη βλέπεις ,είναι πως όσοι σου απάντησαν ακριβώς στην ερώτηση που σε απασχολεί δηλαδή, αν είσαι, ή όχι χοντρή (νομίζω καλιοπίτσα, κρίνο και εγώ, καθώς και ο πιο αδιάψευστος μάρτυρας που είναι οι πίνακες του BMI που σου βρήκαμε εγώ και ο κρίνο) λένε το ίδιο πράγμα:
    Είσαι φυσιολογική προς το αδύνατη. Κάτω από το 18, 5 χρειάζεται κανείς θεραπεία!!
    Το είδες αυτό???

    Συμφωνώ με κρίνο, πρέπει να επισκεφτείς ειδικό άμεσα.
    Ξέρω ότι αυτό μπορεί τεχνικά να είναι για σένα αυτή τη στιγμή ίσως πιο δύσκολο από οτιδήποτε άλλο.

    Μπορούμε να συζητήσουμε εδώ και το τεχνικό αυτό κομμάτι. Πώς θα ενημερώσεις τους γονείς σου, αν υπάρχουν συγγενείς που θα μπορούσαν να ενημερώσουν- μεσολαβήσουν, ......

    -Ποια είναι η μόρφωση των γονιών σου?
    -Εχει τύχει να ακούσεις ποτέ τη γνώμη τους για τις διατροφικές διαταραχές, με αφορμή ίσως κάτι που είδατε στην τηλεόραση ή που διαβάσατε στην εφημερίδα?
    -Γνωρίζουν τη σοβαρότητα τέτοιων διαταραχών???


    Επίσης, αν θέλεις, μπορείς να μου βρείς το ΒΜΙ, 5 κοντινών σου γυναικών? μητέρας, θείας, ξαδέλφης, κολλητής, λοιπών φιλενάδων?
    Δεν μπορεί, θα ξέρεις το ύψος και το βάρος 5 γυναικών από το περιβάλλον σου.
    Από αυτές που σου φαίνονται Οκ, όχι από καμιά ...φάλαινα, ούτε από καμιά ....ρέγγα. Αυτές που δεν έχεις μπει ποτέ στο κόπο να ασχοληθείς με το αν είναι χοντρές ή αδύνατες, γιατί απλά σου φαίνονται μέσος όρος.


    Τέλος, αγαπητή lill, έχε υπόψη ότι εκτός από την όποια βοήθεια παίρνεις εσύ, το θέμα σου βοηθά και άλλους.

    Βοήθησε και εμένα προσωπικά να σκεφτώ τη συμπεριφορά μου απέναντι στα παιδιά μου. Με σόκαραν κάποια πράγματα που είπες ότι δηλ νοιώθεις πως οι γονείς σε αγαπουν αν εκπληρώνεις το μοντελάκι τους.

    Στη θεωρία όλοι είμαστε καλοί, ίσως και εγώ και οι γονείς σου και όλοι μας. Αλλά στη πράξη, τα ξεχνάμε και έχουμε πάντα μια καλή και απαλλακτική δικαιολογία για τον εαυτούλη μας.

    Χτες λοιπόν που δεν κοιμόντουσαν τα παιδιά μου (πάνε δημοτικό) τους είπα για κάποια άλλα γνωστά μας παιδάκια που κοιμούνται πιο νωρίς και την άλλη μέρα είναι πιο ξεκούραστα....
    Τόσο ...απλά λόγια είπα, για το καλό τους, για να κοιμηθούν, μη νομίζοντας ότι είναι τα μόνα παιδιά στη πόλη που έχουν πέσει για ύπνο.
    Η μικρή μου τότε, άρχισε να κλαίει και να μου λέει ότι συγκρίνω με άλλους και ότι όλο οι άλλοι είναι καλύτεροι....

    Τότε θυμήθηκα εσένα και σκέφτηκα πώς μπορεί κάτι που ο γονιός το λέει για καλό ή για κίνητρο στο παιδί του, αυτό να παρερμηνευτεί ως μη αγάπη και αποδοχή.

    Και χάρη σε σένα, lill, και στα λίγα που μας είπες, ζήτησα συγνώμη από το παιδάκι μου, ασχολήθηκα πολύ ώρα να της βγάλω από το μυαλό την ιδέα που εσφαλμένα μεν, αλλά χάρη στα άστοχα λόγια μου της είχε καρφωθεί.

    Με βοήθησες να γίνω λίγο καλύτερη μητέρα.....
    Ελπίζω και τα δικά μου λόγια κάπου να σε βοηθούν.....
    Εύχομαι να βγεις γρήγορα από αυτό το πρόβλημα.

  13. #43
    αγαπητη μου lill,

    ισως οταν μιλησεις ειλικρινα στους γονεις σου, να μην ακουσεις τα λογια που χρειαζεσαι να ακουσεις, αλλα στη συγκεκριμενη φαση της ζωης σου μονο αυτοι μπορουν να σε βοηθησουν (οικονομικα και ηθικα) γιατι μπορει και να χρειαστεις βοηθεια απο ειδικους, οποτε και χρηματα.

    Μην μενεις μονη σου στο προβλημα σου, επιμενω πως πρεπει να ζητησεις τη βοηθεια τους. Μιλα τους ειλικρινα και πες τους οτι σε προβληματιζει, οπως τα εγραψες κι εδω.

    Φυσικα σ\' αγαπουν οι γονεις σου, απλα ο τροπος που σου το δειχνουν ειναι λαθος... (ειδες τι σου ειπε και η nature παραπανω, επειδη αγαπα πολυ τα παιδια της προσπαθει να βρει ενα τροπο να τα πεισει να κοιμηθουν νωρις... αν δεν τα αγαπουσε θα ηταν αδιαφορη, δεν θα προσπαθουσε καν). Για παραδειγμα η μητερα σου δεν σου μιλαγε επειδη εμαθε οτι καπνιζεις. Λάθος της μεγαλο, αλλα λαθος που οφείλεται στην αγαπη της για σενα, αν δεν την ενδιεφερες θα αδιαφορουσε (ισως καλο θα ηταν να της προτεινες να πατε μαζι σε ειδικο).

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν είναι σίγουρο πάντα πως όλα προέρχονται από την αγάπη μας για τα παιδιά.Και δεν ήταν η αγάπη της για την κόρη της που τη θύμωσε τη μάνα,αλλά ήταν δικά της κολλήματα,το χάσιμο του ελέγχου με τον οποίο έμαθε να κερδίζει την υπακοή.Την τιμώρησε λοιπόν,όπως-πιθανότατα-έκανε πολλές φορές στο παρελθόν.Δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα πρέπει να πιπιλάμε ηλίθιες καραμελίτσες για αγάπες,γιατί πάντα πρέπει να καλύπτουμε τις σαχλαμάρες άλλων που μας αρρωσταίνουν.Λέγοντας την αλήθεια σε μας τους ίδιους,έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να φτάσουμε κάπου,όχι με φτιαξίδια και δικαιολογίες των αδικαιολόγητων.Από τη μεγάλη της αγάπη,σαχλομπούχλες.Από τον μεγάλο της εγωισμό.Αυτό.Χάνει το παιδί της την υγειά του γιατί το τιμωρούσε που δεν ήταν τέλειο και μεις πρέπει αυτό τώρα να το μετονομάσουμε σε κάτι καλό και ηθικό ε;Να το ξαναβαφτίσουμε αγάπη και να το χειροκροτήσουμε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Rain,
    αν σ\'αυτή τη φάση, γκρεμίσεις την έννοια γονείς, ποιός νομίζεις ότι θα μπορούσε να βοηθήσει τη lill???
    Σκέψου επίσης ότι αυτό το γκρέμισμα -ενδεχόμενα- να είναι άδικο. Θα μπορούσε ίσως τα ίδια παράπονα να έχει η κόρη μου ή η κόρη σου, παρόλο που εμείς ψαχνόμαστε να βελτιωθούμε και να κάνουμε ότι είναι καλύτερο.
    Πιστεύω ότι η προσέγγισή σου είναι για μεγαλύτερες ηλικίες και πιο αυτόνομες καταστάσεις.

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •