στερητικό σύνδρομο;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696

    στερητικό σύνδρομο;;

    καλό μήνα σε όλους .
    θα είμαι πολύ σύντομη.
    διανύω τον τρίτο μήνα χωρίς αγωγή με την επίβλεψη ψυχιάτρου.
    είμαι καλύτερα και από τότε που έπαιρνα τα φάρμακα.ένας δραστήριος άνθρωπος που λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς την βοήθεια των φαρμάκων.
    το θέμα είναι πως τις τελευταίες 4-5 ημέρες μου ήρθε στο μυαλό η σκέψη πως κάνω κακό στους ανθρώπους που αγαπάω .δεν έδωσα σημασία στην αρχή και έφυγε.
    γύρισε πάλι όμως και αυτή την φορά με σωματικά προβλήματα.
    μουδιάσματα στα πόδια κάτι λες και οι μύες είναι τόσο τεντωμένοι που θα σπάσουν.ενόχληση στο στομάχι και ρεψίματα.και φυσικά κρυάδες..κρυάδες πολλές έτσι που σκέφτομαι πως μπαίνω μες στο τζάκι ολόκληρη για να ζεσταθώ και ας πιάσω φωτιά δεν με πειράζει.
    αυτό κρατάει για 3-4 ώρες το απόγευμα και άλλες 2-3 ώρες κατά την διάρκεια την νύχτας.
    τις επόμενες ώρες της ημέρας λειτουργώ κανονικά με το μυαλό μου να σκέφτεται τις υποχρεώσεις μου , πώς θα περάσω το απόγευμα και διάφορα άλλα που απασχολούν το μυαλό κάθε ανθρώπου.
    μέσα σε αυτές τις 6 ημέρες έχω έρθει σε επαφή με τον ψυχίατρο 3 φορές.
    και τις τρεις φορές μου είπε πως είναι στερητικό σύνδρομο από τα φάρμακα να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή για 5-6 ημέρες ακόμα.
    μα του λέω γιατρέ μου νομίζω πως τρελαίνομαι πως θα χάσω τον έλεγχο και θα πνίξω π.χ το γείτονά μου.
    διάβασα για την ιψδ και του είπα μήπως έχω κάτι τέτοιο και μου είπε να σοβαρευτώ και να ηρεμήσω.
    και ρωτάω...
    εσείς τί πιστεύετε;;;
    στην ιψδ οι εμμονές είναι συνεχόμενες ή διαρκούν για λίγο;;;
    είχε κανείς σας εμπειρία από διακοπή φαρμάκων και πώς αντέδρασε ο οργανισμός του;;;
    αυτά
    κάθε συμβουλή θα είναι και μια βοήθεια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by λίτσα
    καλό μήνα σε όλους .
    θα είμαι πολύ σύντομη.
    διανύω τον τρίτο μήνα χωρίς αγωγή με την επίβλεψη ψυχιάτρου.
    είμαι καλύτερα και από τότε που έπαιρνα τα φάρμακα.ένας δραστήριος άνθρωπος που λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς την βοήθεια των φαρμάκων.
    το θέμα είναι πως τις τελευταίες 4-5 ημέρες μου ήρθε στο μυαλό η σκέψη πως κάνω κακό στους ανθρώπους που αγαπάω .δεν έδωσα σημασία στην αρχή και έφυγε.
    γύρισε πάλι όμως και αυτή την φορά με σωματικά προβλήματα.
    μουδιάσματα στα πόδια κάτι λες και οι μύες είναι τόσο τεντωμένοι που θα σπάσουν.ενόχληση στο στομάχι και ρεψίματα.και φυσικά κρυάδες..κρυάδες πολλές έτσι που σκέφτομαι πως μπαίνω μες στο τζάκι ολόκληρη για να ζεσταθώ και ας πιάσω φωτιά δεν με πειράζει.
    αυτό κρατάει για 3-4 ώρες το απόγευμα και άλλες 2-3 ώρες κατά την διάρκεια την νύχτας.
    τις επόμενες ώρες της ημέρας λειτουργώ κανονικά με το μυαλό μου να σκέφτεται τις υποχρεώσεις μου , πώς θα περάσω το απόγευμα και διάφορα άλλα που απασχολούν το μυαλό κάθε ανθρώπου.
    μέσα σε αυτές τις 6 ημέρες έχω έρθει σε επαφή με τον ψυχίατρο 3 φορές.
    και τις τρεις φορές μου είπε πως είναι στερητικό σύνδρομο από τα φάρμακα να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή για 5-6 ημέρες ακόμα.
    μα του λέω γιατρέ μου νομίζω πως τρελαίνομαι πως θα χάσω τον έλεγχο και θα πνίξω π.χ το γείτονά μου.
    διάβασα για την ιψδ και του είπα μήπως έχω κάτι τέτοιο και μου είπε να σοβαρευτώ και να ηρεμήσω.
    και ρωτάω...
    εσείς τί πιστεύετε;;;
    στην ιψδ οι εμμονές είναι συνεχόμενες ή διαρκούν για λίγο;;;
    είχε κανείς σας εμπειρία από διακοπή φαρμάκων και πώς αντέδρασε ο οργανισμός του;;;
    αυτά
    κάθε συμβουλή θα είναι και μια βοήθεια..
    Λίτσα, ειδικός δεν είμαι οπότε αυτό που θα σου γράψω μπορεί να μην ισχύει καθόλου για τη δική σου περιπτωση. Όταν κάποτε είχα παρόμοιες σκέψεις, για μένα αυτό που αντιπροσώπευαν ήταν θυμός ή καταπίεση που δεν αναγνώριζα, που αρνούμουν.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Λίτσα,νομίζω πως είχες γράψει πως είχες προβλήματα με τον θυρεοειδή σου και όχι τελικά κάποια άλλα θέματα που νόμιζες ως τότε,ψυχολογικής ή ψυχιατρικής φύσεως.Καλά θυμάμαι;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •