απιστια... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 276
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αlexandre,ας το πάμε ανάλογα.Αυτοί με την εξιδανικευμένη σχέση,κάτι δεν πάει καλά.Πόσα ζευγάρια χωρίζουν γιατί ο ένας απάτησε τον άλλον και η \"προδοσία\"που στηρίζουν οι θεσμοί και τα μέσα τους έκανε τη δουλειά της.Εγώ σε όλα αυτά τα μυθεύματα της άδολης πίστης,της απόλυτης εμπιστοσύνης και της άκρατης ηθικής \"από ιδιοσυγκρασία\"σικ,βλέπω μία άφατη υποκρισία,που την καλύπτουμε με στολίδια ηθικά,για να καναλοποιήσουμε τους θεσμούς και να τους ταιριάξουμε μέσα μας χωρίς συγκρούσεις.

    Έχουμε λοιπόν τις κουράδες και τα λέλουδα.Για να δούμε ποιος στο τέλος θα χωρίσει από προδοσίες και ποιος όχι.Δική μου άποψη,όσο πιο ευέλικτο μοντέλο έχεις υιοθετήσει και όσο πιο λιγότερο άκαμπτα σχήματα ηθικής υιοθετεί κανείς,τόσο μεγαλύτερες δυνατότητες έχει,όταν του συμβεί το \"κακό\"-σαρκαστικά-να το χειριστεί ανάλογα της σοβαρότητάς του,όχι δηλαδή με τραγικότητες και δράματα και να το αποσβέσει.Στην αντίθετη περίπτωση,το cosmopolitan,ο νταλγκάς και τα ανεξίτηλα σημάδια,θα θριαμβέψουν,λολ.

    Είμαι πάλι λίγο κυνική ε;Δεν μπορώ τους διαχωρισμούς σε αγνούς και ανήθικους ανθρώπους,βασισμένους πάνω σε προπαγάνδες.\'Ασε πια αυτό το τέχνασμα του απόλυτου μοιράσματος σε μία σχέση,της απόλυτης ειλικρίνειας,των απόλυτων εκμυστηρεύσεων,ω απόλυτο κατασκεύασμα των ψυχών και των σωμάτων ημών.Βάζουμε τα χέρια μας στη φωτιά ότι ξέρουμε \"τα πάντα\"για τον σύντροφό μας,αλλιώς δε μοιραζόμαστε την θεική σχέση.Η αλήθεια είναι πως όταν η καβλογκόμενα που δεις στο μπαράκι σε ανάψει,θα γυρίσεις στο σπίτι να κάνεις έντονο σεξ με τη δικιά σου,γιατί θα έχεις ορεχτεί ένα άλλο θηλυκό,όχι γιατί η δικιά σου απόλυτα εξιδανικευμένη σχέση δεν πέφτει σε τέτοιες ανηθικότητες.Κρύβετε όσα θέλετε από τους εαυτούς σας.Εργάζομαι σε χώρο που καθημερινά έρχομαι σε επαφή με δεκάδες αρσενικά.Ο ένας βρίσκει την ευκαιρία να κερατώσει ερχόμενος σε άλλη πόλη για δουλειά,ο άλλος συζητάει για το ντιβιντί της Τζούλιας,ο άλλος πειράζει το κάθε θηλυκό που υπάρχει σε περίμετρο δύο χιλιομέτρων,ο άλλος σου βάζει στο καθρεφτάκι του αυτοκινήτου σου το τηλέφωνό του,ο άλλος σε κοιτάει με πάθος,και όλοι αυτοί είναι καλοί,αγνοί,τιμητές των μονογαμικών σχέσεων.

    Πφφφ,είναι τόσο πολλοί οι τρόποι που απατάμε καθημερινά,δεν μπαίνω καν σε διαδικασία να τους απαριθμήσω.Μπούρδες.Λέμε χιλιάδες ψέματα για να καλύψουμε τα φανερά.Επίσης μπορείς να πας σε ένα μπαράκι την \"ημέρα της γυναίκας\".Μία φορά το έκανα υποχωρώντας από βαρεμάρα και απομυθοποίησα κάθε υποκριτική καθωσπρεπική αγνότητα.Να δεις εκεί κατά τ\'άλλα ηθικές και δεν φλερτάρω παρά αθώα,να ξεσαλώνουν με τους στρίπερς.Γιατί;Γιατί βρήκαν την ευκαιρία να μπορούν να βγουν από την υποκρισία της μονογαμικότητας και καναλοποίησαν την ανάγκη τους ντύνοντάς την επιτρεπτικά\"λόγω της μέρας.:P

    Γενικά,παρατηρώ τους ανθρώπους γύρω μου.Κάποιες φορές οι αντιθέσεις ανάμεσα σε όσα υποστηρίζουν και σε όσα από αυτά παραβιάζουν,είναι ενδεικτικές του πόσα ψέματα λέμε για να στηρίξουμε την αυτοεικόνα μας για να ταιριάξει με τα θεσμικά πλαίσια και να τη βγάλουμε καθαρή.Την επόμενη φορά λοιπόν που κάποιος ή κάποια σας βλέπει μια ταινία με ένα θηλυκό ή αρσενικό που τον φτιάξει,ντύστε το κατάλληλα για να σας ταιριάξει με το\"άλλο αυτό μωρέ\".Ή όταν θα περάσει δίπλα από το αμάξι σας μία γυναίκα με τακούνια και μίνι μην σαλιάσετε.Ή όταν οι γυναίκες μιλάτε μεταξύ σας για τον Μπραντ Πιτ,καλύψτε τον πόθο σας κατάλληλα,γιατί είστε αγνές και θέλετε μόνο τον σύντροφό σας.Για μένα αυτά είναι πασιφανή ψέματα just to save face my friends.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marina38
    Σωστά, δεν το είπες. Με αυτά που γράφεις εσύ συμφωνώ.

    Απλά ήθελα να τονίσω ότι το να πεις \'μου αρέσει\' κάποιος (κάποιος άλλος έξω από τη σχέση μου) μπορεί να μείνει στο \'μου αρέσει\' χωρίς να συνοδεύεται από άλλο συναίσθημα, άλλη επιθυμία, ή κάποια κατάληξη. Για πολλούς λόγους (εξαιρώντας τις κοινωνικές συμβάσεις).


    αν υπολογισουμε οτι ειμαστε σε μια πολη 5 εκατομμυριων κατοικων και τα 2 εκατομμυρια ειναι αντρες, απο αυτους το 10% υπολογιζω οτι
    θα σου αρεσαν, δηλαδη 200.000 αντρες.

    Δεν ξερω ποσες ζωες θα χρειαζοσουν για να ικανοποιησεις την επιθυμια σου λοιπον.
    Η σκεψη μου ειναι αρκετα θεωρητικη και δεν ειχε συγκεκριμενο προσανατολισμο η καταληξη.



    Στο μεταξύ, καταλαβαίνω αυτό που λέει και η Φωτεινή, ότι αν απιστήσει θα είναι επειδή νιώθει ότι η σχέση της δεν της δίνει όσα ζητάει. Αλλά αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και ο καθένας το χειρίζεται με τον τρόπο του, εξαρτάται κιόλας από το ποια είναι αυτά που δεν μου δίνει η σχέση μου.



    η φωτεινη (και εκατομμυρια αλλοι οπως η φωτεινη) κινειται σε ενα πλαισιο κοινωνικης συμβασης οπου εχει πειστει (και εχει πεισει φυσικα) οτι εφοσον αγαπα καποιον δεν εχει ματια για αλλο κοσμο.
    Αφηνει μια χαραμαδα επαφης, ενα φλερταρισμα δηλαδη αθωο οπως λεει. Απαγορευει ομως στον εαυτο της να νιωσει κατι παραπανω, αυτα ειναι προνομια τα οποια τα εχει παραχωρησει (σε μια τιμια συναλλαγη) στον συντροφο της.



  3. #48
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    Μαρίνα,
    εχεις ερωτευτει σίγουρα και ισως για το λογο αυτό μπορεις να καταλάβεις πως είναι να μη θέλεις να πας με άλλον.
    Ακόμα και με καλύτερο απο τα γούστα σου...


    δεν νομιζω τα οσα εχει γραψει η μαρινα φανερωνουν αυτο που λες.
    Και ισως χειροτερο απο τα γουστα της....





    Κρίνο,
    Αρα ειτε ανήκεις σε αυτούς που λειτουργούν βάση ενστίκτου ,
    ειτε σε εκείνους που πανε βάση κοινωνικών διαταγών.


    δεν ισχυει η εξισωση που γραφεις.
    Δεν υπαρχουν ανθρωποι α λα καρτ,
    οσο και να προσπαθεις να δειξεις κατι τετοιο.
    Εχω ενστικτο οπως εχεις και εσυ, οπως και εχει και ο συντροφος σου.


    Εκεινο που μπορεις να πεις,
    ειναι οτι δεν λειτουργω κατοπιν κοινωνικων διαταγων.
    Αυτο ναι, ειναι μεσα στις επιλογες του καθενος μας, ειτε να λειτουργει ειτε οχι.





    Εγω δε,που κατα την τεκμηριωμένη άποψή σου δεν εχω ένστικτο


    πουθενα δεν αναφερα κατι τετοιο, μην λες πραγματα που δεν εχω πει.
    Δεν ειναι στο χερι σου να εχεις η να μην εχεις.




    ή μάλλον το έχω θαμμένο και καταπιεσμένο,με το να είμαι ερωτευμένη είμαι και ψυχαναγκαστική..


    εισαι ψυχαναγκαστικη γιατι εχεις προσπαθησει (και το εχεις καταφερει σε αρκετο βαθμο) να απορριψεις τα ενστικτα σου.




    Εχω μάλιστα τετοια κοινωνική παιδεία που μου υπαγορεύει \"μη\" και \"οχι\" και εγω εχω υποταχθεί.


    ακριβως....
    Ομως δεν νομιζω οτι κανεις κατι παραξενο.
    Οπως εσυ ετσι λειτουργει η πλειοψηφια των ελληνιδων.
    Βλεπεις η ιδεα της οικογενοιας ειναι ετσι στημενη στην ελλαδα και εχει επιβληθει η μονογαμικοτητα, και η λογικη οπως την εχεις εσυ σαν την σωστη και ηθικα ενδεδειγμενη.

    Τωρα απο αυτο, μεχρι να του δωσουμε και επιστημονικη βαση,
    απεχουμε παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.




    Ειμαι ανοιχτή σε διαφορετικές στασεις θέλω να μπαίνουν στη ζωή μου νέες οπτικές,αλλα αυτη ειναι μια περίπτωση που θα πω \"whatever\"..


    σε πιστευω,
    ετσι εμαθες, ετσι εκπαιδευτικες,
    δεν νομιζω οτι εχεις αλλα περιθωρια να ελιχθεις.

    Δεν υποστηριζω οτι πρεπει σωνει και καλα να αλλαξεις κατι,
    απλα κανουμε μια συζητηση και κριτικη στο πως βλεπουμε καποια πραγματα.





    Δεν μπορώ να σε πείσω, δεν μπορείς να με πείσεις.Ολα καλά.



    καλα δεν τρωγωμε να σε πεισω κιολας.
    Ουτε πιστευω κατι τετοιο.




    Ωστοσο ενα ερωτημα το εχω.
    Η μονογαμικη συμφωνια αποκλειστικης σου διαθεσης εχει γινει με τον συντροφο σου.
    Πιο πισω εγραψα οτι αυτα που γραφεις ισχυουν εφοσον η μερια η δικη σου συμπιπτει με την μερια του συντροφου σου.


    Οποτε εσυ λες οτι εγω τελος,
    η ο αντρας μου η τιποτα....
    Στο υποθετικο σεναριο, που ο αντρας σου πχ πεθανει (σεναριο ειπαμε ε? ευχες να γερασετε μαζι...)
    εσυ θα παραμεινεις με την μνημη του ζωντανη μπροστα σου η θα προδωσεις τους ορκους σου, και θα.... απιστησεις με ενα χμμμ αλλο αντρα?

    Για παραδειγμα μπορω να σου πω για την μανα μου,
    που γνωριζω οτι δεν παιζει τετοιο σεναριο.
    Εσυ ομως που εισαι 30 χρονων και οι ορμονες λειτουργουν,
    τι θα νικησει μεσα σου?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σε οτι αφορά στη Μαρίνα,αφησε να απαντήσει η ιδια.

    Κάνεις αυτο ακριβώς.Φτιάχνεις ανθρωπους αλα καρτ.
    Εχω την αισθηση οτι προσπαθεις να με καλουπώσεις( Προσπάθησαν κι αλλοι ,αλλα δεν τα κατάφεραν )και ενω την μια πιάνεις τα άκρα,την αλλη προσπαθείς να κρατήσεις ισορροπία.
    Δεν απορρίπτω το ενστικτό μου,(της αναπαραγωγής )το ακολούθησα με τον άντρα μου.Πως χειρίζομαι το ενστικτό μου?
    Μαλιστα πιστεύω οτι αυτοι που καταπιέζουν τα ενστικτά τους ειναι εκείνοι που έχουν τον φόβο της απόρριψης ή γιατι η δική τους κοινωνική εκπαιδευση τους εχει κάνει ανήμπορους να ρισκάρουν στην χαρά/ευτυχία.
    Στην υποθέτική σου ερωτηση δεν μπορώ να απαντήσω.Τα δεδομένα αλλαζουν ετσι κι αλλιως.Τι?θα σκεφτώ τον Θάνατο?
    Η μερια του άντρα μου ειναι ανάλογη..ετσι εντελώς ενημερωτικά.Μάλιστα εχθές το βραδυ παρέα με τις σαγκρίες μας το συζητήσαμε.
    Η συζήτηση πήγε στο τι εχει ανάγκη ο καθένας μας για να ειναι ευχαριστημένος μέσα στη σχέση αυτή.Κατα ποσο ισχύουν οι λόγοι που εμεις οι δύο παντρευτηκαμε.
    \"Εμενα το ενστικτό μου με οδηγεί στη φωλιά μου\",μου είπε.


    Υπαρχει και απο τις δυο πλευρές ,κι αυτές τροφοδοτούνται και με την συναισθηματική καλυψη.

  5. #50
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    Σε οτι αφορά στη Μαρίνα,αφησε να απαντήσει η ιδια.


    σε οτι αφορα τον οποιοδηποτε,
    scripta manent
    μπορω πολυ ευκολα να βρω το τι εχει πει ο καθενας απο εναρξεως του φορουμ.
    Ο γραπτος λογος εχει χιλια κακα αλλα αναμφισβητητα εχει ενα αδιαφιλονίκητο καλο: οτι ειπες - το ειπες, δεν εχει ειπα - ξειπα, δεν θυμαμαι κλπ κλπ....




    Κάνεις αυτο ακριβώς.Φτιάχνεις ανθρωπους αλα καρτ.


    σιγα μην ειμαι και ο θεος... :P

    αμφισβητεις λοιπον οτι ο ανθρωπος εχει και ενστικτο και οτι ολα οσα γραφω ειναι απλως μια παραπλανηση που στοχο εχω να φτιαξω ανθρωπους α λα καρτ....

    και ολα αυτα επειδη εισαι στριμωγμενη μεσα απο τις ανατροπες της ιδιας σου της θεωριας που μπαζει απο χιλιες τρυπες.

    Οποτε αμα σου αποδειξω οτι εχεις λαθος,
    μετα ποια ακριβως θεωρια σου θα βγαλεις απο το μπαουλο?




    Εχω την αισθηση οτι προσπαθεις να με καλουπώσεις


    δεν νομιζω οτι κινδυνεύεις απο ενα ανηθικο και διεφθαρμενο βρωμοκρινο....

    Δυστυχως βλεπεις τα αδιεξοδα των αποψεων σου.
    Δεν λεω οτι πρεπει να τα λυσεις η να κανεις κατι για αυτα.
    Δεν λεω οτι πρεπει να αλλαξεις κατι απο την ζωη σου.

    Λεω ομως να μην κανουμε και παγκοσμια θεωρια την εξυπναδα μας.
    Ας την κρατησουμε στα ορια της σκεψης μας οτι ειναι σωστη και μεχρι εκει.





    ( Προσπάθησαν κι αλλοι ,αλλα δεν τα κατάφεραν )


    βρωμοκρινα και αυτα?





    και ενω την μια πιάνεις τα άκρα,την αλλη προσπαθείς να κρατήσεις ισορροπία.


    μαλλον ειμαι ανισορροπος λες ε?
    μου το εχουν ξαναπει πολλες φορες αυτο....





    Δεν απορρίπτω το ενστικτό μου,(της αναπαραγωγής )το ακολούθησα με τον άντρα μου.Πως χειρίζομαι το ενστικτό μου?


    φτασαμε στο μαγικο κουμπι λοιπον....
    οποτε τελικα το ενστικτο σου δεν το απορριπτεις.
    Μηπως ομως κανεις αυτο που μου κατηγορεις?
    Μηπως δεν απορριπτεις το ενστικτο σου αλλα μονο α λα καρτ?
    Το ενστικτο σου υπαρχει αποκλειστικα και μονο για τον αντρα σου?

    Ελπιζω να φτανει μεχρι εδω για να καταλαβεις οτι αυτα που λες δεν αντεχουν σε παραπανω κριτικη.

    Οσο και να θελεις να χειραγωγησεις τα ενστικτα σου (οπως σε βολευουν) αυτα υπαρχουν ανεξέλεγκτα χωρις μαλιστα να σε ρωτουν καθολου.





    Μαλιστα πιστεύω οτι αυτοι που καταπιέζουν τα ενστικτά τους ειναι εκείνοι που έχουν τον φόβο της απόρριψης ή γιατι η δική τους κοινωνική εκπαιδευση τους εχει κάνει ανήμπορους να ρισκάρουν στην χαρά/ευτυχία.



    σωστη η θεση σε αυτο το σημειο,
    αν και δεν καταλαβα γιατι το εγραψες.
    Δεν θιξαμε τετοιο ζητημα στη συζητηση μας.




    Στην υποθέτική σου ερωτηση δεν μπορώ να απαντήσω.Τα δεδομένα αλλαζουν ετσι κι αλλιως.Τι?θα σκεφτώ τον Θάνατο?


    επππππππππππ αρχισες λοιπον να μην εισαι τοσο σταθερη σε αυτο που λες εδω και καμποσες σελιδες.....
    Αρχισε το συναισθημα να λειτουργει α λα καρτ?

    Μαααα.... δεν θα επρεπε να εισαι συνεπης στην αποψη σου οτι μονο με τον αντρα σου μπορεις να λειτουργησεις?
    Πως τωρα που αλλαζουν τα δεδομενα υπαρχει το κενο?
    Πως μετα απο ολα αυτα, αν συμβει κατι τετοιο, εσυ στην συνεχεια θα πας με αλλον αντρα?

    Που ειναι τελικα αυτη η μονογαμικοτητα την οποια διακυρρησεις?





    Η μερια του άντρα μου ειναι ανάλογη..ετσι εντελώς ενημερωτικά.


    δεν μπορω να σχολιασω κατι για τον αντρα σου.
    Εσυ γραφεις εδω, για αυτα που λες εσυ γραφω.
    Παρολα αυτα, επισημενω αυτο που ειχα γραψει οτι εχω καταλαβει οτι κρατατε τις ισορροπιες οσο καλα μπορειτε.
    Ειναι μια πετυχημενη συνταγη για μια σωστη και υγιής σχεση.




    Μάλιστα εχθές το βραδυ παρέα με τις σαγκρίες μας το συζητήσαμε.
    Η συζήτηση πήγε στο τι εχει ανάγκη ο καθένας μας για να ειναι ευχαριστημένος μέσα στη σχέση αυτή.Κατα ποσο ισχύουν οι λόγοι που εμεις οι δύο παντρευτηκαμε.
    \"Εμενα το ενστικτό μου με οδηγεί στη φωλιά μου\",μου είπε.



    αυτο μου θυμιζει την φωλια του κουκου...





    Υπαρχει και απο τις δυο πλευρές ,κι αυτές τροφοδοτούνται και με την συναισθηματική καλυψη.




    παρολα αυτα ισχυει αυτα που συζηταμε περι ενστικτου.
    Και για να γινω πιο συγκκεριμενος,
    φαντασου αυτα που γραφει η ρειν,
    ο αντρας σου βρισκεται μπροστα σε μια στριπερ,
    και την παρακολουθει....
    πιστευεις οτι το ιδιο του κανει ειτε βλεπει την στριπερ ειτε μια αγκιναρα?
    πιστευεις οτι δεν του περνανε εικονες πως θα ηταν ενα πηδημα?






  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    αχαχουχα..
    Εχουμε θεματάκι..
    Δεν μπορούμε να συννενοηθουμε..
    Βγάζεις συμπεράσματα,επιπόλαια.
    Δεν διαβάζεις σωστα.
    Πιάνεσαι απο τις λέξεις και προχωρας προχωρας...
    Κάτι σου τη δίνει και ξεχνάς οτι δεν εισαι αυθεντία.
    Σέβομαι πραγματικά την επιμονή σου,αλλα νομίζω απο ενα σημειο και μετά κολλας σε κατι και το ανακυκλώνεις.
    Σορυ, αυτη ειναι η γνώμη μου.

    Η θεωρία μου μπάζει δεν μπάζει(εγω θα το αντιμετωπίσω),βασίζεται σε ΠΡΑΞΗ και οχι σε λόγια..

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Εγω παντως δεν εχω απιστησει ποτε σε σχεση μου. Το θεωρω ανεντιμο και κοροιδευω και τον εαυτο μου και τον συντροφο μου.

    Προτιμω να παω απο τον δυσκολο δρομο και να χωρισω απο την σχεση μου και να προχωρησω σε κατι αλλο.

    Αντιθετα με εχουν απατησει, το εχω συγχωρεσει γιατι τον λατρευα τον συγκεκριμενο, αλλα παντα στο πισω μερος του μυαλου σκεφτομουν τι καλυτερο ειχε η αλλη, και να θελω να της μοιασω.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κατ\'αρχάς δεν έχετε ορίσει την μονογαμία-πολυγαμία γι αυτό σκοτώνεστε. πολυγαμία θεωρείτε πχ το να έχεις και πάνω από έναν συντρόφους στη ζωή σου, ακόμα κι αν κατά τη διάρκεια της σχέσης με τον καθένα είχες αποκλειστικότητα.

    κατά τα άλλα διαφωνώ και με τις δύο πλευρές. είστε απόλυτοι και οι μεν και οι δε!

    για να απαντήσω και στο αρχικό ποστ, αν δεν μπορείς να το ξεπεράσεις άστο να πάει στο καλό! η σχέση θα γίνει κόλαση διαφορετικά!

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    Η θεωρία μου μπάζει δεν μπάζει(εγω θα το αντιμετωπίσω),βασίζεται σε ΠΡΑΞΗ και οχι σε λόγια..

    δεν εχουμε κανενα θεματακι,
    τουλαχιστον απο μεριας μου.

    Οταν καταλαβεις οτι δεν κανω προσωπικη απευθυνση σε μια συγκεκριμενη σχεση, αλλα μιλαω πολυ πιο θεωρητικα και καθολο προσωποιημενα, θα συνεννοηθουμε καλυτερα και ισως να μην νιωθεις την αναγκη να περνας στην αμυνα για να μου απαντας κατα αυτον τον τροπο.

    Εκτος αν εχεις λογους για αυτο και προσπαθεις να υπερασπισεις καποιο δικο σου οχυρο.
    Πιστεψε με ομως οι αναγκες σου για αμυνα, βγαινουν απο εσενα και καταληγουν σε εσενα και οχι απο αυτα που γραφω εγω.

    Τελος με ενδιαφερει να ακουσω αποψεις που διαφωνουν με εμενα με την εννοια οτι θελω να μαθω κατι καινουριο και οχι αντιπαραθεσεις για αυτες και μονο.
    Επισης αν νομιζεις οτι συζηταω για να πεισω καποιον (μαλιστα με το στανιο) κανεις λαθος.
    Μπορεις να παραμεινεις στις αποψεις σου (και αυτο ειναι το φυσιολογικο) αλλα η δικη μας συζητηση διαβαζεται απο δεκαδες ατομα.
    Θελω να πω οτι δεν μενω σε οτι μιλαμε και εληξε.
    Διαβαζουν δεκαδες ατομα, και αν δεν συμφωνεις εσυ, θα διαβασουν καποιοι τριτοι που μπορουν να προβληματιστουν με την συζητηση μας, ειτε γιατι συμφωνουν με οτι γραφω ειτε γιατι διαφωνουν πληρως.
    Με ενδιαφερουν εξισου λοιπον και αυτοι οι τριτοι,
    και αν σε ενδιαφερουν και εσενα κρινω σκοπιμο να προσφερεις κατι παραπανω στη συζητηση, αν μπορεις φυσικα.
    Αν απο την αλλη στερεψες μεινε στο quote που εχω αφησει παραπανω.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by claire
    κατ\'αρχάς δεν έχετε ορίσει την μονογαμία-πολυγαμία γι αυτό σκοτώνεστε. πολυγαμία θεωρείτε πχ το να έχεις και πάνω από έναν συντρόφους στη ζωή σου, ακόμα κι αν κατά τη διάρκεια της σχέσης με τον καθένα είχες αποκλειστικότητα.
    Μονογαμια υπαρχει οταν δυο ατομα εχουν αποκλειστικα μεταξυ τους σεξουαλικες σχεσεις, ενω πολυγαμια οταν εχουν ταυτοχρονα και με αλλους ανθρωπους.

    Αλλα ολα αυτα ειναι ενα θεωρητικο σχημα, στην πραξη αλλου βρισκεται το προβλημα.
    Στο κατα ποσο ειναι ειλικρινείς οι συντροφοι μεταξυ στο τι θελουν και για πιο λογο.

    Οι γυναικες ειναι περισσοτερο μονογαμικες και αυτο γιατι υπαρχει η υποθεση \"τεκνοποιηση\" στην ολη συζητηση.
    Αντιθετα οι αντρες ειναι περισσοτερο πολυγαμικοι μιας και παιζουν το ρολο του επιβητορα.

    Σε ολα αυτα,
    εαν βρεθει καποιος αντρας που πει οτι εγω ειμαι απολυτα αφοσιωμενος στη γυναικα μου και αν δω μια αλλη γυναικα σε μια ερωτικη φαση και πει οτι δεν εχω ορμες, πολυ απλα ψευδεται.
    Ειτε την αγαπαει ειτε την γνωρισε χθες, οι ορμες του υπαρχουν και αυξανονται αναλογα το κατα ποσο η γυναικα του εκκινεί τις 5 αισθησεις του.

    Η γυναικα ειναι σε μια αναλογη φαση, ομως θεωρητικα φαινεται οτι ειναι αρκετα πιο αδικημενη.
    Ενω χμμμμ αυξανονται οι ενδορφινες της, συνδεει την μητροτητα με την σεξουαλικοτητα και το ενα γινεται αναποσπαστο κομματι του αλλου.
    Αυτο πιστευω οτι ειναι κοινωνικο φαινομενο και οχι στην φυση του ανθρωπου.
    Η γυναικα λοιπον, ποινικοποιει το σεξ και δεν αφηνει τον εαυτο της να δεχθει οτι την ενδιαφερει το σεξ για κατι που να μην συνδεεται με την μητροτητα.
    Ο αντρας του παιδιου της εχει κατακτησει το δικαιωμα να κανει μαζι της σεξ, αλλα οχι καποιος τριτος που ακομα και αν της αρεσει προηγουνται αλλες διαπραγματευσεις και το αν της αρεσει η οχι, μπαινει στην ουρα του μυαλου της.
    Η γυναικα ενδιαφερεται για το σεξ, οταν αυτο της παρεχει την ασφαλεια που αποζητα για την υπερασπιση της μητροτητα της και εν γενει του (μελλοντικου η υπαρχον) παιδιου της.


    Πιστευω οτι ολα αυτα βαινουν σε βαρος της γυναικας,
    που εχει σχηματοποιησει ολο αυτο το χαος μεσα στο μυαλο της,
    και επενδυει κατα το δοκουν τους τροπους και τις επιλογες για την σεξουαλικοτητα της.
    Η ευχαριστηση της μπαινει σε δευτερη μοιρα (μην πως και χιλιοστη) και το μυαλο της δουλευει εγκλωβισμενο σε λεπτομεριες που δεν εχουν σχεση με το οτι κανω σεξ γιατι θελω να τελειωσω και μονο αυτο.


    Εχωντας μια πιο συνολικη ματια σε ολα αυτα,
    δεκαετια με δεκαετια υπαρχουν αλλαγες αλλοτε πιο ελευθεριακες αλλοτε πιο σφιχτες. Και αυτο εχει να κανει φυσικα με κοινωνικους και αλλους λογους που ολοι καταλαβαινουμε (θεματα κρισεων, ανασφαλεια για το μελλον μας κλπ)
    Οι γυναικες απο μια οπτικη απελευθερωθηκαν σε σχεση με το παρελθον και πλεον σεξ δεν σημαινει γαμος αρα και παιδια (καπως ετσι γεννηθηκε το one night stand) υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη που τις συντηρητικοποιει χειροτερα απο οτι παλιοτερα.
    Ετσι μια γυναικα (σε μια αλλη εκδοχη) προτιμα να μην εχει σεξουαλικες επαφες για μηνες αν η σχεση αυτη δεν δινει τις προοπτικες που εγραψα πιο πανω.





    Σαφως ειμαι υπερ μιας υγιης σχεσης πληρης καλυψης.
    Που εχει σεξουαλικη και συναισθηματικη πληροτητα.
    Αυτο ομως ειναι το μαξιμουμ επιθυμητο σε ενα ανθρωπο.
    Πιστευω ομως οτι μεχρι να βρει κατι τετοιο καποιος,
    ειναι ψυχαναγκασμος να περιοριστει ετσι στην ζωη του.
    Το σεξ ειναι μια ικανοποιηση κυριως ψυχολογικης εννοιας και δεν χρειαζεται συναισθηματικη περιπτυξη για να ολοκληρωσει ενας ανθρωπος ειτε αντρας ειτε γυναικα.
    Ολοι οι ανθρωποι μπορουν να τελειωσουν με ολους, αρκει να πληρουνται τα βασικα κριτηρια ελξης που εχει ο καθενας.
    Το ζητουμενο οτι πρεπει να τον/την \"αγαπω\" ειναι ενα παραμυθι οχι καλυτερο απο την σταχτο(μ)πουτα

    Θα προτεινα κλείνοντας, να μην εχετε κλισε στο μυαλο σας.
    Εφοσον εισαστε ειλικρινεις με τον/την συντροφο σας και συναινει και ο/η ιδιος μπορειτε χωρις τυψεις να πειραματιστειτε σε οτιδηποτε εχει να κανει με το σεξ.
    Η ειλικρινεια ειναι αυτο που λειπει στις σχεσεις σημερα και οχι οι φαντασιωσεις μας.

    Στην σχεση μου εχω πληρωσει αρκετα την ειλικρινεια μου,
    αλλα δεν θα μπορουσα να ειμαι οτιδηποτε αλλο παρα ειλικρινεις.
    Δεν μπορω να παω με αλλη γυναικα και να μην το πω στη συντροφο μου, εστω και αν αυτη με χωρισει στην συνεχεια.
    Εξισου το θεωρω παρα πολυ φαιδρο να με απατησει η συντροφος μου οταν γνωριζει οτι μπορει να \"ορεγεται\" (εχει πολυ πλακα αυτη η φραση, συγχωρεστε με αλλα το καυλωνω μου αρεσει περισσοτερο μιας και προτιμω να ειμαι ανηθικος και να μην κανω εκπτωσεις σε αυτο που σκεπτομαι χαρην μιας ηθικης, ασε που δεν ειμαι ηθικος....) ενα αντρα χωρις να εχει ποινικες κυρωσεις για αυτο.
    Εννοειται οτι αγαπω την συντροφο μου και θα συνεχισω να την αγαπω και στο μελλον.
    Γνωριζω ομως οτι εχω διπλα μου ενα ανθρωπο και δεν εχει μπαλα στο ποδι.
    Και φυσικα θα δει αλλους αντρες και θα τους γουσταρει, και φυσικα θα σκεφτεται πως θα ειναι αν πηδιοταν μαζι τους.
    Και φυσικα θελω να νιωθει ετσι χωρις ενοχες.
    Γιατι φυσικα θελω η συντροφος μου να ειναι υγιης ανθρωπος απαλαγμενη απο κομπλεξ και ενοχες για αυτα που αισθανεται.
    Θελω να μην καταπιεζει τιποτα μεσα της, και αυτο που θελει να το κανει χωρις τις αηδιες που εχουν επιβληθει απο την ηθικοπλαστικη κοινωνια μας.


    Και αμα θελετε να το χοντρυνουμε λιγο ακομα,
    επιβεβαιωνομαι ακομα πιο πολυ σαν αντρας οταν πηδιεται η συντροφος μου, με ενα αλλο αντρα, με συγκρινει και με βρισκει καλυτερο παρολο που πιθανολογουσε οτι μπορει να υπαρξει ανατροπη.
    Και επειδη νιωθω σιγουρος για τον εαυτό μου και απο την αλλη μου αρεσει να ρισκαρω μεχρι στιγμης εχω βγει νικητης...... μεχρι βεβαια να βγω και χαμενος, ποτε δεν ξερεις.
    Αν και επιτρεψτε μου να αποκλεισω τετοια πιθανοτητα,
    αν γνωριζεις ποιος εισαι, δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.
    Ετσι η συντροφος μου δεν υποθετει οτι ειναι με τον καλυτερο, αλλα το ξερει μεχρι το μεδουλι.....






    Σκατα,
    βρηκα ορεξη για φλυαρια και δεν σταματαω......
    Βρε καποιος να μου παρει το πληκτρολογιο υπαρχει?
    Ειναι να μην αρχισω να γραφω, αμα εχω ορεξη δεν μπορω να σταματησω.


    Αει γεια σας....
    και ευχομαι καλο σεξ σε απαντες.

    :cool::cool::cool::cool:

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγώ αναρωτιέμαι, ποιοι τα γεμίζουν τελικά όλα αυτά τα xxx ξενοδοχεία που υπάρχουν? και για ποιο λόγο υπάρχουν τα xxx? άτομα που έχουν ιδέες σαν του κρίνου και της rain? η μήπως τα μαθητούδια που δεν έχουν σπίτι να στεγάσουν τον έρωτα τους? έχω την αίσθηση ότι ένα καθόλου αμελητέο ποσοστό των φανατικώς μονογαμικών το παίζουν σε διπλό ταμπλό. άλλοι το πρωί, άλλοι το βραδυ. άσε και τα τρομερά ποσοστά κεράτων που σημειώνονται σε έρευνες. ο Γιωσαφατ στην εκπομπή της β. φλέσσα μίλησε για: 90% τον παντρεμένων ανδρών, εξωσυζυγικές σχέσεις (έστω μια φορά), και 30% τον π.α. εξωσυζυγική σχέση μακράς διαρκειας και στις γυναίκες 70% τον π.γ. εξωσυζυγική σχέση.

    http://video.google.com/videoplay?docid=-4002209223443352861#
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    Αν βρει κανεις τον ανθρωπο του δεν χρειαζεται να ψαχνεται αλλου. Εκεί πιστευω πως βρίσκεται η ευτυχια.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Νιωθω οτι κατα καποιο τροπο εγω ανοιξα αυτο το θεμα,με το ερωτημα μου,αλλα ισως επρεπε να το θεσω διαφορετικα.Ισως καποια αλλη φορα σε δικο μου θεμα rain γι αυτο και δεν καταλαβα την απαντηση.

    Λουσιφερ αν το ερωτημα και οι απορια σου ειναι πιοι γεμιζουν τα ξενοδοχεια χχχ??? Για να μην χαθεις μεσα στις στατιστικες,βαλε και μενα μεσα σε αυτα.Και αυτο ειναι αποψη σταση και εμπειρια της δικης μου ζωης,και οχι ιδεες........ Ειναι λιγο αργα για να συπληρωσω και μερικα ακομα με τους υπολοιπους,σε γενικες γραμμες ομως συμφωνω.Τους προστατες της ηθικολογιας.τους εχω γραψει προ πολλου,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχω τους δικους μου. Μα ,οφειλω να ομολογησω οτι το ανδρο της πτρειαρχειας και της εκκλησιας για μενα καλα κρατουν ακομα,απο την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που παιρνουν οτι τους πλασαρουν,χωρις να μπαινουν σε καμια διαδικασια σκεψεις.....Και δεν θα μπω σε αντπαραθεση μαζι σου με εχουν καλυψει γενικα τα παραπανω παρε απαντησεις απο κι γιατι ειμαι και ανθρωπος που δεν μιλαει ,ετσι σε κουβεντα να βρισκομαστε. καληνυχτα χωρις τιποτα προσωπικο μαζι σου.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by stella6
    Αν βρει κανεις τον ανθρωπο του δεν χρειαζεται να ψαχνεται αλλου. Εκεί πιστευω πως βρίσκεται η ευτυχια.
    Μα έχω βρει τον άνθρωπό μου,είμαι ευτυχισμένη και δεν ψάχνομαι αλλού.Ο σύντροφός μου,δεν απειλείται καθόλου από το άλλο σώμα,θα απειλούνταν εάν εγώ το άλλο σώμα δεν το έβλεπα όπως το βλέπω,ως μία πρόσκαιρη ευχαρίστηση.Και έτσι φροντίζω να βλέπει και ο άλλος το δικό μου σώμα,δεν αφήνω περιθώρια εισχώρησης στη ζωή μου,γιατί η ζωή μου είναι γεμάτη.

    Η διαφορά είναι πως δεν καταλαβαίνουν κάποιοι πως δεν συνδέω την ευτυχία με την πίστη,γιατί δεν τα θεωρώ παρά ανόμοιες έννοιες και ασύνδετες.Ποτέ μετά από ένα οne night stand δεν ένιωσα την ανάγκη να ανατρέψω τη σχέση μου,γιατί γνωρίζω τη διαφορά ανάμεσα στην ικανοποίηση του ενστίκτου μου και στην κάλυψη των συναισθηματικών αναγκών μου.Υπάρχει όλη αυτή η φιλολογική ταύτιση της πίστης,της μονογαμικής σωματικής συμβολαιοπραξίας που δε με αφορά,αυτό είναι όλο.
    Δε νιώθω ούτε ακάλυπτη,ούτε δυστυχής.Νιώθω συνειδητοποιημένη και λιγότερο απειλημένη από την εξωτερική πραγματικότητα,που οι περισσότεροι μονογαμικοί νιώθουν απειλητική και γι αυτό θέτουν τόσους κανόνες ηθικούς για να μην \"ενδώσουν\".
    Αυτό,αργά ή γρήγορα,θα τους φέρει σε θέση κατάρρευσης του εξιδανικευμένου σκηνικού(οικοδομήματος νοητικού όπως εξήγησε κι ο Κρίνος)και πολύ απλά,από κει προέρχονται τόσες τραγωδίες προσωπικές,που αν το άτομο μπορούσε να τις αναλύσει,θα έφτανε και στο συμπέρασμα πως ήταν υπεύθυνο για την παραγκώνιση των αναγκών του και για την υποταγή των ενστίκτων του σε ομπρέλες θεσμικές,που εξαρχής το καταπίεζαν και το έβαζαν να φτιάχνει τέτοια οικοδομήματα εκτός πραγματικότητας.
    Και άντε τα πένθη για το τέλος της παλιάς σχέσης,της υπόδουλης στο οικοδόμημα το τεχνητό,άντε τα κλάμματα και οι θρηνωδίες,άντε στους ψυχολόγους και στους οικογενειακούς συμβούλους να βρεις τι έτρεξε και στην έκανε ο πρώην πιστός/ή,άντε να γυρίσει η σχέση τα μέσω όξω να την αναλύσεις,άντε οι ενοχές και οι αυτοτιμωρίες,άντε εγώ κι εσύ άκαρδε,άχρηστε,άπιστε,που σού\'δωσα τη ζωή μου,εσύ άπιστη σκύλα που πρόδωσες την εμπιστοσύνη μου,τόσες ατάκες για γέλια λέμε.Ο μεγάλος θυμός,οι σκηνές και οι φωνές,τα μουτρώματα και οι αποστάσεις.Στη χειρότερη ο πόλεμος των Ρόουζ,όπου δικηγόροι θα αναλάβουν να γδύσουν και τους δύο,για να εκδικηθείτε αμφότεροι ο ένας τον άλλον.Ο Ξανθόπουλος και η Βούρτση σε σύγχρονη έκδοση.

    :P:P:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •