εμμονες ιδεες !!!Ελεος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    εμμονες ιδεες !!!Ελεος

    Και ξεκιναω παλι απο την αρχη.Νοσηλευτηκα με εισαγγελεα για ενα μηνα τον Αυγουστο κουτσα στραβα συνηλθα.Για 4 μηνες δεν ειχα καθολου εμμονες και καταναγκασμους μονο που ημουν σα φυτο.Τωρα που πηγα να παρω τις δυναμεις μου και να ξεκινησω τη καινουργια ζωη μου ΤΣΑΦ!!ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ.Εκοψα το tavor που τρομαζα στην ιδεα μου εδωσα συγχαρητηρια αλλα παρολο το αγχος και το τρεμουλο χεριων και ολα τα επακολουθα απο το αγχος δε φανταζομουν θα ερχοταν παλι η κολαση.Δεν αντεχω αλλο.Ειμαι μια ψηλη καστανη κοπελα ομορφη ,εξυπνη,ευγενικ,πονοψυχη,κα λοσυνατη εκτος αν εχω νευρα δυστυχως αλλα η Παναγια μου στερησε δυστυχως το μυαλο!!!!!!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΖΩ ΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΤΟΜΟ?ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΞΕΧΩΡΙΖΩ?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΛΙΩΝΩ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ?ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ.ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΕΟΦΑΝΙΑ!ΑΧ!!:(:(ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕ ΜΑΦΗΝΟΥΝ.ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΠΡΗ ΣΑ ΒΑΜΒΑΚΙ Η ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΧΗΜΗ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Ψυχολογο εχω αλλα ειναι απειρος .Δε μπορω συνεχεια να κοιταζομαι στο καθρεπτη .Μαλλον πρεπει να παω σε ανωτερο του με πειρα γιατι το προβλημα μου δεν ειναι απλο.Θα το ψαξω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Afrula, μάλλον εμφανίστηκαν επειδή μείωσες τα φάρμακα. Αντικαταθλιπτικό παίρνεις?

    Κοίτα αν παίρνεις βοήθεια από αυτά που παίρνεις τώρα συνέχισε τα μέχρι να βρεις ψυχοθεραπεία.


    Ψάξε για πολύ έμπειρο ψυχολόγο που να γνωρίζει καλλη γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία και να γνωρίζει πως να την εφαρμόσει στην δυσμορφική διαταραχή. Μια λύση υπάρχει. Να κόψεις τους καταναγκασμούς. Προσπάθησε να μην κοιτιέσαι στον καθρέφτη όσο ποιο πολύ μπορείς, ανεξάρτητα πόσο άγχος σου δημιουργεί ακόμα και αν νοιώθεις ότι αυτή η τάση σε πηγαίνει στα άκρα. Αν δεν το κάνεις συνέχεια τότε θα αποδυναμωθεί και ο ψυχαναγκασμός που υπάρχει από κάτω. Όσο ποιο πολύ κοιτέσαι και ασχολείσαι τόσο αυτό θα χειροτερεύει.Στην ΓΣΘ ο θεραπευτής κανονικά θα πρέπει να σε πηγαίνει κοντά σε καθρέφτη και με την υποστήριξη του και με κάποιες αντι-στρες τεχνικές δεν θα πρέπει να κάνεις \"την τελετή\". Σιγά σιγά θα αποδυναμωθεί εντελώς. Φυσικά θα δουλέψεις και στο γνωστικό-συναισθηματικό κομμάτι που είναι πάρα πολύ σημαντικό. Με συχνή ΓΣΘ από πολύ έμπειρο ίσως να δεις την κατάλληλη μείωση των συμπτωμάτων μέσα σε 5-6 μήνες. Αν χρειαστεί βάλε 2 φορές την εβδομάδα.Αυτό που νομίζεις ότι σε κοιτάνε όλοι είναι ψευδαίσθηση το ξέρεις νομίζω αυτό. Είναι σημαντικό που καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι λάθος. Άλλοι που δεν το ξέρουν μπλέκουν με ατέλειωτες εγχειρήσεις. Π.χ. μάλλον ο michael jackson. Αν γνωρίζεις Αγγλικά υπάρχει πολύ καλό άρθρο στο wiki αλλά και γενικά στο νετ θα βρεις και άλλα.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Body_dysmorphic_disorder


    Με την κατάλληλη θεραπεία το άρθρο λέει ότι υπάρχει βελτίωση στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων. Παράλληλα θα μπορούσες να βρεις μια ασχολία? Η δεν μπορείς λόγω της κατάστασης? Αν κάνεις τα σωστά βήματα θα βελτιωθείς πολύ εως εντελώς σίγουρα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    12
    ti farmaka pernete gia ocd kai sas exoun voithisi?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by thess
    ti farmaka pernete gia ocd kai sas exoun voithisi?


    Δεν ξέρω, δεν έχω OCD, αλλά συνήθως βοηθάνε τα άτυπα αντικαταθλιπτικά SSRI σε μάλλον μεγάλες ποσότητες για την συγκεκριμένη διαταραχή. Φάρμακα όπως η παροξετίνη, η βλουφοξαμίνη, η σερτραλίνη αλλά και ποιο καινούργια όπως η εσκιταλοπράμη (δες στο νετ για τα εμπορικά τους ονόματα, π.χ. το πρώτο είναι το seroxat). Κάποιοι πειραματίζονται και με άλλα πράγματα που φαίνεται να πιάνουν όπως κάποια αντι-επιληπτικά τα οποία έχουν δείξει αποτελεσματικότητα στο ψυχαναγκαστική κατηγορία διαταραχών (OCD-spectrum)

    Βέβαια κάποιοι αλλάζουν μέχρι και 4 αντικαταθλιπτικά SSRI μέχρι να βρουν αυτό που τους κάνει.


    Πάντως η ψυχοθεραπεία που παραθέτω παραπάνω πρέπει να δοκιμαστεί απαραίτητα αν θέλει να δει κάποιος μακρο-πρόθεσμα αποτελέσματα είναι πολύ ποιο πιθανό να το πετύχει μέσω αυτής (φάρμακα πρέπει τις ποιο πολλές φορές για μια ζωή).

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    12
    eyxaristo gia tin apadisi

  7. #7
    Originally posted by afrula
    ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΕΟΦΑΝΙΑ!ΑΧ!!:(

    φανταζομαι πως δεν εννοεις εμένα, έτσι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εσενα εννοω γιατι εισαι πανεξυπνη.Το βρηκες αμεσως δεν ειναι το ασπρο μονο που με βασανιζει αλλα ολα.Διαγνωση το εννουσα συγγνωμη αν παρεξηγηθηκες.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    12
    afrula ise kalitera tora ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Δυστυχως μου μειωσε ο γιατρος τα φαρμακα και επανηλθαν ολες μαζι οι ιδεες και δεν αντεχω αλλο με τους καταγκασμους.Να κοιταω π.χ.ποια ειναι πιο ανοιχτοχρωμη απο μενα,αν με βλεπουν κατασπρη σα βαμβακι,γιατι χαμογελανε ,γιατι με κοιτανε η δε με κοιτανε και αν γινει κατι το παιρνω δυστυχως πολυ μεσα μου.Προσπαθω με τη λογικη και με τη προσευχη και με ωριμοτητα αλλα μεχουν ριξει.ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΤΣΙ?ΤΟ ΧΑ ΣΚΟΠΟ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΓΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς ΙΔΕΕΣ Η ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ?τι πραγματα ειναι αυτα?Πρεπει να παω σε ψυχολογο ειδικο τερμα ο φοιτητης, ας τα παρει τα λεφτα εγω λιωνω μερα με τη μερα, με κατατρωνε η ψυχη μου εχει μια στεναχωρια και ενα βαρος ασηκωτο.Θα παθω τιποτα στο τελος να λυτρωθω καλυτερα να παω στον παραδεισο αν αξιζω για εκει.Απο την αλλη σκεφτομαι θα παιρνω τα χαπια μια ζωη??τοσα χημικα που εχουν δε θα παθω κανενα καρκινο?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    12
    den ise moni sou .poloi ta pername distixos.kouragio

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by afrula
    Δυστυχως μου μειωσε ο γιατρος τα φαρμακα και επανηλθαν ολες μαζι οι ιδεες και δεν αντεχω αλλο με τους καταγκασμους.Να κοιταω π.χ.ποια ειναι πιο ανοιχτοχρωμη απο μενα,αν με βλεπουν κατασπρη σα βαμβακι,γιατι χαμογελανε ,γιατι με κοιτανε η δε με κοιτανε και αν γινει κατι το παιρνω δυστυχως πολυ μεσα μου.Προσπαθω με τη λογικη και με τη προσευχη και με ωριμοτητα αλλα μεχουν ριξει.ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΤΣΙ?ΤΟ ΧΑ ΣΚΟΠΟ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΓΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς ΙΔΕΕΣ Η ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ?τι πραγματα ειναι αυτα?Πρεπει να παω σε ψυχολογο ειδικο τερμα ο φοιτητης, ας τα παρει τα λεφτα εγω λιωνω μερα με τη μερα, με κατατρωνε η ψυχη μου εχει μια στεναχωρια και ενα βαρος ασηκωτο.Θα παθω τιποτα στο τελος να λυτρωθω καλυτερα να παω στον παραδεισο αν αξιζω για εκει.Απο την αλλη σκεφτομαι θα παιρνω τα χαπια μια ζωη??τοσα χημικα που εχουν δε θα παθω κανενα καρκινο?


    Όχι βρε δεν θα πάθεις καρκίνο, δεν προκαλούν τέτοια αυτά. Μόνο η εξάρτηση είναι το θέμα με τις βενζοδιαζεπίνες (π.χ. ταβορ ζαναξ κλπ.) αλλά νομίζω ότι αν θες μπορείς να τα κόψεις. Αν είναι να αισθάνεσαι καλύτερα παρτα τώρα μέχρι να μπεις σε ψυχοθεραπεία με κάποιο έμπειρο.

    Παίρνεις κάποιο αντικαταθλιπτικό π.χ. cipralex? Για μίλα με τον ψυχίατρο σου γι\'αυτά τα ποιο καινούργια αντικαταθλιπτικά μπορεί να είναι καλύτερα για σένα. Από δευτέρα πήγαινε και ψάξε έμπειρο θεραπευτή ΓΣΘ που να γνωρίζει αυτή την κατάσταση


    Βέβαια η δουλειά μπορεί και να σε βοηθήσει ποιος ξέρει? Αν κάνεις μια δουλειά που απορροφά την προσοχή σου εντελώς μπορεί και να είναι καλύτερα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.Πάντως βρες κάτι να απασχολείσαι. Προσπάθησε να μην κάνεις \"τις τελετές\", μην κοιτάς τον άτιμο τον καθρέφτη, προσπάθησε να τις αντέξεις, αν το διατηρήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα θα περάσουν. Κάντε λίγο κούράγιο βρε παιδιά μια μπούρδα στο μυαλό σας είναι θα την πολεμήσετε και θα εξαφανιστεί. Απλά θέλει λίγο αγώνα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιρνω entact,effexor kai tranxene.to tavor εχω 10 μερες που το χω κοψει οπως και μειωση του tranxene .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by afrula
    παιρνω entact,effexor kai tranxene.to tavor εχω 10 μερες που το χω κοψει οπως και μειωση του tranxene .


    Πόσο καιρό τα παίρνεις αυτά?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    thess απο τι υποφερεις εσυ αν επιτρεπεται?Τι φαρμακα παιρνεις και τι ψυχοθεραπεια κανεις?Μπορεις να δουλεψεις???:(

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •