Επιπτωσεις αγχους.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Καλησπερα Μαιρη..Ολα αυτα που ανεφερες οντως τα εχω περασει και εγω..απλα τωρα που τα ειδα γραμμενα απο σενα συνειδητοποιησα τι συνεβαινε..Το ειχα παρει αψηφιστα..δεν εδωσα τη σημασια που επρεπε.
    Εχω λιποθυμησει 3-4 φορες στη ζωη μου,εχω ταχυκαρδιες και εγω συχνα και ζαλαδες,οπως και ημικρανιες καποτε.
    Οσο πιο πολλες εμπειριες διαβαζω εδω..τοσο βρισκω κομματια του εαυτου μου εδω μεσα.
    Μονο που εγω δεν ειμαι πλεον υπερ των ψυχοφαρμακων..νιωθω πως αν παιρνω απο τωρα ψυχοφαρμακα μετα στα 40 η στα 50 μου τι θα κανω?
    Υπερ υπερ της ψυχαναλυσης κυριως αν αυτη μπορει να υποκαταστησει τα φαρμακα..
    Φυσικα οταν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος,εκει φυσικα και δεχομαι τη θεραπεια με αντικαταθλιπτικα κτλ.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Αγαπητέ Orion
    Πρέπει να σου πω ότι όλα τα άτομα με ίδια ή με παρόμοια προβλήματα σαν τα δικά μας, αισθάνονται μια τρομερή έλλειψη αυτοπεποίθησης και αυτό όπως είναι φυσικό επιβαρύνει το υπάρχον πρόβλημα... Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν έχεις νοητική υστέρηση (όπως αναφέρεις) και το λέω αυτό γιατί μετά από πολλές επισκέψεις στον ψυχίατρο (που σημειωτέον είναι πάρα πολύ καλός στη δουλειά του), μου είπε ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων που έχουν ψυχοσωματικές διαταραχές άγχους (συμπεριλαμβανομένων και όλων των άλλων συμπτωμάτων) το παθαίνουν γιατί εκτός του ότι είναι πολύ έξυπνοι αλλά ευαίσθητοι, σκέφτονται και πολύ, με αποτέλεσμα να αναλύουν το κάθε τι που τους συμβαίνει, προσπαθούν με κάθε τρόπο να δώσουν λύσεις, έχουν συνέχεια στο μυαλό τους τα προβλήμάτά τους, καθώς πολλές φορές και προβλήματα άλλων ανθρώπων από το οικείο περιβάλλον τους, και αυτό έχει σαν συνέπεια να επιβαρύνουν το μυαλό τους με υπερβολικές σκέψεις για να μην σου πω και άχρηστες τις περισσότερες φορές.
    Σχεδόν όλα τα συμπτώματα που ανέφερες στο μήνυμά σου τα έχω και εγώ (γι\'αυτό μην αισθάνεσαι μόνος) όπως την κούραση στα μάτια, τη φωτοφοβία, την μόνιμη ζαλάδα στο κεφάλι μου, (μόνο ο ύπνος δεν μου λείπει γιατί τις περισσότερες φορές κοιμάμαι μόνο και μόνο για να ξεφύγω απ\'αυτά τα προβλήματα). Και εγώ έχω καταφύγει σε αμέτρητους γιατρούς (γιατί κάθε φορά που συνέβαινε κάτι στο σώμα μου νόμιζα ότι είχα κάτι σοβαρό και θα πεθάνω!!!) αλλά όπως ήταν φυσικό δεν μου έβρισκαν τίποτα!
    Αυτό που θέλω να πω σε σένα και σε όλους όσοι βρίσκονται εδώ και διαβάζουν το μήνυμά μου, είναι ότι πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να καθόμαστε και να σκεφτόμαστε όλα τα αρνητικά που μας συμβαίνουν.. Εκτός του ότι η ζωή είναι πολύ μικρή, είναι ταυτόχρονα και πολύ ωραία και πρέπει να \"ρουφάμε\" το κάθε λεπτό που περνάει κάνοντας πράγματα που μας ευχαριστούν και αποβάλλοντας με κάθε τρόπο τις άσχημες σκέψεις που \"κολλάνε\" μέσα στο κεφάλι μας! Τώρα πως θα το καταφέρουμε αυτό;;; Έλα ντε!!! Είναι όμως στο χέρι μας... Μόνοι μας θα βοηθήσουμε τον εαυτό μας να ξεφύγει απ\'αυτό το τέλμα που έχουμε μπει, αρκεί να αισθανόμαστε που και που αισιόδοξοι και να έχουμε το πείσμα να πούμε κάθε φορά που μας συμβαίνει κάτι κακό: \"Πού θα πάει; Θα περάσει!!!\". Και αυτό που λένε ότι ο χρόνος είναι το καλύτερο γιατρικό είναι πάρα πολύ σωστό και αυτό που λέω εγώ συνέχεια στον εαυτό μου είναι: \"Κάποια στιγμή που θα έχουν περάσει όλα αυτά, θα τα θυμάμαι και θα γελάω\"!!
    Θέλω, τέλος, να ευχαριστήσω πάρα πολύ την Ifigeneia24 και την Kokkinoskoufitsa2 για την άμεση ανταπόκριση στο μήνυμά μου.
    Και να μην ξεχνάει κανείς: \"Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ\"!!!

    Φιλικά
    Μαίρη

  3. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Orion νομίζω ότι αν είχες νοητική υστέρηση δεν θα μπορούσες καν να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή. Και το να είναι κάποιος \"ακοινώνητος\" όπως λες δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με νοητική στέρηση. Έχω γνωρήσει άτομα με νοητική στέρηση που δεν ήταν ακοινώνητα, όπως και άτομα αρκετά έξυπνα που όμως είχαν δυσκολία στην κοινωνικοποίησή τους.

    Θα σου πω κάτι: όταν κάποιος παίζει ένα παιχνίδι που δεν έχει ξαναπαίξει στο παρελθόν αρχικά είναι φυσικό να χάνει. Σταδιακά όμως εξοικειώνεται, και γίνεται \"εξυπνότερος\". Αυτό συμβαίνει και σε σένα. Δεν έχεις εξοικειωθεί με κάποιες καταστάσεις. Σιγά σιγά θα μάθεις να κοινωνικοποιείσαι. Όλα μαθαίνονται.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    \"ειναι μειωμενης αντιληψης κατα κοινη ομολογια\" Τι θα πει αυτό? Δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει διάγνωση από γιατρό? Γιατί ο κόσμος πολλές φορές είναι κακός και το τόσο το κάνει τόοσο. Φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει νοητική υστέρηση.

    Πάντως ανεξάρτητα με αυτά, Orion εφόσον σε αυτά που γράφεις φαίνεται ότι σκέφτεσαι φυσιολογικότατα και καταλαβαίνεις αυτά που σου λένε δεν έχεις πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι όπως λες στα προφορικά, το οποίο δικαιολογείται προφανώς από το άγχος σου.

    Είτε το πιστεύεις είτε όχι κι εγώ σε κάποια φάση σκεφτόμουν τα ίδια με σένα επειδή αντιμετώπιζα πρόβλημα να εκφραστώ προφορικά και αντιμετωπίζω ακόμα σε κάποιες φάσεις.

    Τόσα χρόνια δεν μπορεσες να μάθεις τους κανόνες επειδή ήσουν σε ένα περιβάλλον που δεν σου έδινε τα κατάλληλα ερεθίσματα. Τώρα αρχίζεις να κάνεις συστηματική προσπάθεια να μάθεις τους κανόνες.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟ .... κι εγω θα ηθελα να μου πεις για τον καλο σου γιατρο.. αν γινεται..¨)

    ΜΑΙΡΟΥΛΑ... συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.... και για ολα αυτα που λες και τον τροπο με τον οποίο χαρακτηρίζεις οοολους εμασ....
    ..περα απ ολα αυτα θα ηθελα να συμπληρώσω πως πιστευω οτι....τα προβληματα μασ .. ειναι 2
    ..1 ... σκεφτομαστε περισσοτερο απ οσο πρεπει..τα αναλύουμε ολα... αυτο μας κανει διαφορετικους... μας κανει πιο γεματους.. πιο ζωντανούς .. πιο ανθρώπινους πιο ενδιαφέροντες.. απο τον μεσο ορο.. αλλα περα απο την ευχη που ειναι αυτο για μασ.. ειναι ταυτοχρονα και καταρα.. γιατι αυτη η συνειδητοποίηση απο την οποια πάσχουμε ολοι εμεισ... μασ χαριζει απλόχερα και την αισθηση της μοναξιασ... κι ετσι καταλήγω στο
    2ρο... οτι δηλαδη... το μεγαλύτερο προβλημα μασ... το προβλημα όλων... και ειδικα όλων εμασ που ειμαστε ευαίσθητοι,εύθραυστοι... ειναι η μοναξιά... αυτη τα φταιει ολα...
    ... ολα μας τα προβληματα ειναι αποτελεσμα της ατελείωτης μοναξιας μας...


    οταν ημουν πιο μικρουλα ειχα μια θεωρια... θεωρουσα πως αν παρεις οποιονδήποτε ανθρωπο , με οποιαδήποτε ψυχολογικά ,κοινωνικά, εγκληματικά...αρρωστημένα... .(οποιαδήποτε)προβλήματα... κι αν ειχε....
    ..αν τον αγκαλιαζεσ και τον περιέθαλπες με αγαπη..... με στοργή , τρυφερότητα..... ζεστασια... και πανω απ ολα.. τον εκανες να νιωσει ασφαλεια... θα γινοταν καλα με τον καιρο.... και ξερετε τι?.... παρ ολο που οι άνθρωποι και η ζωη.. με εχουν απογοητεύσει πολυ..
    (ειδικά κατα καιρους).. κατα βάθος ξερω... πραγματικα πιστεύω πως αυτη η θεωρία ειναι πραγματικότητα και ισως πανάκεια... ..αν και ελαφρός ουτοπική ιδεα...
    (προσωπικά αγαπαω τις ουτοπικές ιδεεσ..τελοσ παντον)...

    ...Παιδακια μου καλα.. φιλοι μου.... μπορει προσωπικά να μην γνωριζόμαστε... αλλα ειμαι πολυ περήφανη για σασ και για ολουσ εδω που.. ειστε.. που είμαστε τοσο γενναίοι και θαρραλέοι... ώστε να παλεύουμε με τουσ φοβουσ.. τισ ευαισθησίες... την υπερβολική ζωη που κρύβουμε μεσα μασ.... και δεν παύουμε να προσπαθουμε.... καμαρώνω πολυ για ολουσ μασ.... ειμαστε ολοι εδω γεννημένοι νικητές κι ασ μην το ξερουμε.... γιατι μερικες φωρες βλεπουμε τα κορμια μας.. σωματικά η ψυχοσωματικά να μασ προδίδουν μεχρι να ξανα δυναμώσουν...
    ειμαστε νικητές γιατι ημαστε ζωντανοί... δεν παύουμε να ελπιζουμε .. να προσπαθούμε... και πανω απ ολα δεν παύουμε να αγαπαμε.....


    Καλε μου ΟΡΙΟΝ... δεν εχεις νοητική υστεριση.. απλα εισαι διαφορετικός.... ματια μου... ισωσ το πολυ πολυ να εισαι διαφορετικά δυσλεκτικός... η λιγάκι αυτιστικός... αρα και διαφορετικά πιο έξυπνος ..απο τον μεσο ορο... διαφορετικά ..περισσότερο δημιουργικός ..ίσως... μέχρι να βρεις τον πιο κατάλληλο για σενα τροπο έκφρασης... ισωσ απλα ο λογοσ να μην ειναι το δυνατο σου σημείο επειδή εισαι ιδιοφυΐα καπου αλλου... ίσως ζωγραφίζεις... ίσως...γράφεις μουσική η έχεις μουσική μέσα σου... η δεν ξερω εγω τι αλλο....
    ολα θα πανε καλα να ξερεισ... το οτι δεν εισαι.. δεν είμαστε σαν ολουσ τουσ αλλουσ δεν μασ κανει \"νοητικά υστερημένους\"... αλλά διαφορετικούς... μοναδικούς....
    ..εισαι μοναδικός και πρεπει απλώς να συγκεντρωθείς σε αυτα που ΕΙΣΑΙ καλοσ...και ΜΠΟΡΕΙΣ ... καλύτερα....

    ασε.. που περα απ ολα αυτα νομίζω ποσ αυτο που πραγματικα σου λυπει.... ειναι η αγαπη... πως εισαι στερημένος απο ασφαλεια..... και με πολυυυ πολυ αγαπη και ακομη περισσοτερεσ αγκαλιεσ... οχι μονο θα ενιωθεσ αλλα θα ησουν πολυ καλητερα....

    ολα θα ερθουν...θα δεισ... φιλε μου
    με Αγαπη και πολυ φιλιά Adzik

    υγ.
    εγω παλι εχω απο παντα αλλο πρόβλημα... ως κλασική αριστερόχειρας...και πρόωρα γεννημένο ατομο.. χρησιμοποιώ στην εκφραση μου περισσότερες λεξεις απ οσες χρειάζεται...κι αυτο επειδή θελω να μεταδώσω στον αλλον με τις λεπτομέρειες οχι μονο το γεγονος που περιγράφω ..αλλα και καθε συναίσθημα .. ..... ξερω πως καποιες φωρες ειναι ισως κουραστικο κατι τέτοιο... αλλα αυτο δεν με κανει «υστερημένη νοητικα»...απλα διαφορετικη..... καλε μου ΟΡΙΟΝ... σας φιλω γλυκά ολους...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Φίλε Orion
    Για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, επειδή το ξέρεις και εσύ πολύ καλά, ότι η διάθεσή μας αλλάζει απ\'τη μια στιγμή στην άλλη, (π.χ. ενώ υπάρχουν στιγμές που αισθάνομαι πάρα πολύ καλά, είμαι μέσα στην τρελή χαρά, ξαφνικά όλα αλλάζουν και παθαίνω μια κατάπτωση, μια κούραση, λες και έσκαβα όλη τη μέρα!), προσπαθώ να βρω διεξόδους όπως π.χ. να μην κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια περιμένοντας να μου περάσει, βάζω μουσική και χορεύω σαν το κατσίκι!!! ή κάνω δουλειές στο σπίτι, ασχολούμαι με κάτι τέλος πάντων για να μπορέσω να παλέψω με αυτόν τον εφιάλτη... Πάντως και οι ασκήσεις χαλάρωσης με κάποιες αναπνοές με έχουν βοηθήσει πολύ, ειδικά τα βράδια πριν κοιμηθώ, αφού πολλές φορές και χωρίς λόγο με πιάνει όχι ταχυκαρδία αλλά ένα αίσθημα λες και η καρδιά μου θέλει να βγει απ\'το σώμα μου!!! Χτυπάει δηλαδή τόσο έντονα (επαναλαμβάνω όχι γρήγορα) και σε άτακτα χρονικά διαστήματα που μου προκαλεί μούδιασμα στα άκρα και τρέμουλο... Φυσικά και πήγα στον καρδιολόγο, ο οποίος μου είπε ότι η καρδιά μου λειτουργεί σαν μικρού παιδιού, δεν έχω δηλαδή κάτι το παθολογικό και ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του άγχους, λίγο το κάπνισμα, λίγο ο καφές... καταλαβαίνεις...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Χμ.. νομίζω ότι έχεις πάθει μια κρίση χαμηλής αυτοπεποίθησης. Δεν νομίζω ότι πιστεύεις όλα όσα λες ούτε ότι πιστεύεις ότι δεν αξίζεις. Σκέψου έναν άλλον άνθρωπο με τα ίδια χαρακτηριστικά με εσένα. Θα θεωρούσες ότι δεν αξίζει να έχει όλα αυτά?

    Τι θα πει αξίζω? Όταν εμείς είμασταν μωρά τι ακριβώς κάναμε και αξίζαμε την αγάπη των γονιών μας? Τίποτα. Γιατί κάθε μωρό και κάθε παιδί την αξίζει ό,τι κι αν είναι. Και όταν είναι άρρωστο και παλεύει ακόμα περισσότερο.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Όσον αφορά τώρα στο κοινωνικό κομμάτι, να σου πω ότι εγώ απ\'τη φύση μου ποτέ δεν ήμουν και τόσο κοινωνική, με την έννοια ότι δεν θα έκανα εγώ ποτέ το πρώτο βήμα να μιλήσω σε κάποιους όταν βρισκόμασταν κάπου μαζί και δεν τους ήξερα... Πάντα περίμενα απ\'τους άλλους να μου μιλήσουν... Ίσως αυτό έχει να κάνει με το ότι πάντα μου άρεσε να μένω μόνη μου, να κλείνομαι στην μοναξιά μου και να σκέφτομαι...διάφορα... Ο πολύς κόσμος ποτέ δεν μου άρεσε και για να σου πω ένα παράδειγμα, πάντα όταν έβγαινα για καφέ, διάλεγα πάντα ένα γωνιακό τραπέζι και ποτέ στη μέση της καφετέριας!!! Φυσικά το πρόβλημα επιδεινώθηκε μετά τις διαταραχές πανικού που έπαθα, όπου εκεί δεν ήθελα να βλέπω άνθρωπο πόσο μάλλον να βγω έξω για καφέ!!! Έχω βέβαια κατηγορηθεί απ\'τους άλλους πολλές φορές γι\'αυτή την απομόνωσή μου, για το λόγο ότι πολλοί από αυτούς, ενώ ξέρουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, δεν μπορούν να το καταλάβουν και τους δικαιολογώ απόλυτα... Γι\'αυτό λοιπόν πιστεύω ότι το να είσαι ακοινώνητος δεν σημαίνει ότι πάσχεις από κάποιου είδους νοητικό πρόβλημα...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Και στις διαταραχές λόγου που λες ότι έχεις, φίλε Orion, να σου αναφέρω ότι και εγώ πολλές φορές θέλω να πω κάτι και μπερδεύομαι, χάνω τα λόγια μου, και είναι λογικό! Όταν δεν αισθάνεσαι καλά, πως είναι δυνατόν να έχεις πάντα τον έλεγχο σ\'αυτά που λες και να έχεις και άνεση λόγου; Πάντα όμως προσπαθώ να το ξεπεράσω, \"το πιάνω\" πάλι απ\'την αρχή, σφίγγω τα δόντια μου και πάντα πετυχαίνει!!!
    Και κάτι άλλο: Έχεις καταλάβει ότι σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουν περάσει απ\'αυτή τη φάση που περνάς και εσύ. Και αυτό σημαίνει ένα πράγμα: Ότι δεν είσαι μόνος σου!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..αχ Μαιρουλα..κι εγω παντα ετσι ημουν.. σαν κι εσενα.... γωνιακο τραπεζακι.... (παρεα με μια ζεστη σοκολατα κι ενα καλο γλυκακι για να βουταω μεσα...ενα βιβλιο..περιοδικο..) μονη μου στο δωματιο με την μουσικη μου.... .. τα λογια.. τα βιβλια.. τισ ατελειωτες σκεψεις μου.... και την μοναξια μου... ..την ηρεμια μου... τον κοσμο μου...
    ... θεωρουσα παντα πως η ενοια της ισσοροποιασ και της αρμονιας ταυτιζεται με την ενοια της ευτυχιας... (βεβαια και αλλες ενοιες..αλλα πανω απ ολα με την ενοια της αρμονιας..)...
    ..μακια σασ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •