Abilify - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55

Thread: Abilify

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μωρό μου Helen!!!!!!;););)

    Φιλιά!!!!:):)

  2. #32
    georgedimgd
    Guest
    Εγώ παίρνω abilify 15mg για 3 μήνες περίπου λόγω αρνητικών συμπτωμάτων κυρίως, ελάχιστων θετικών και πολύ cognitive και δε μου έχει κάνει τίποτα απολύτως. Είναι λες και δεν το παίρνω. Θα μπορούσα να πω ότι ίσως νιώθω και πιο πεσμένος από πριν. Αφού το λέει και το όνομα, αντιψυχωτικά, μπλοκάρουν τους υποδοχείς ντοπαμίνης στον εγκέφαλο. Μου φαίνεται πρέπει να περιμένουμε για κάτι νεώτερο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καλησπέρα,

    Θέλεις να μας πείς περισσότερα για τις εμπειρίες σου? Ποιά είναι τα αρνητικά συμπτώματα που έχεις?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Στα σεξουαλικα δημιουργει προβλημα το Abilify ; Αυξανει την προλακτινη ή οχι ;
    Επισης ειναι εναλλακτικη για το Risperdal ; Γιατι εμενα μου ειχε πει ο ψυχιατρος οτι δεν μου κανει το Abilify (θα τον ρωτησω ;-) )

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1
    ξεκινησα τη θεραπεια μου οταν ημουν ακομα φοιτητης πριν δηλαδη εννια-δεκα χρονια με ακινετον.εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα οπως akineton abilify zyprexa geodon risperdal seroquel kai seroxat.σημερα και ενω επερνα abilify επι 4 χρονια το εχω σταματησει χωρις να ρωτησω το γιατρο μου ο οποιος με παρακολουθουσε ολα αυτα τα χρονια και επεμενε να το συνεχισω αλλα εγω το σταματησα γιατι βαριομουνα να το περνω και γενικα κουραστηκα απο την ολη φαση.εχω περιπου 3 εβδομαδες χωρις φαρμακο και ενω εχουνε περισεψει 10 χαπια απο το κουτι σκεφτομαι να τα πεταξω μιας και αισθανομαι οτι δεν τα χρειαζομαι αλλο πια.
    διαβασα μερικα απο το posts και θα συμφωνησω οτι ολο αυτο το διαστημα καθε ειδους χειρονακτικη εργασια φανταζε και ηταν κατι πολυ ποιο δυσκολη απο οτι χωρις τα φαρμακα.ευτυχως σημερα εχω βγει νικητης μετα απο ολη αυτη τη ιστορια.
    πριν τα φαρμακα υπηρχαν μονο στιγμες θυμου και μετα απογνωσης οι οποιες δεν σας κρυβω οτι υπηρχαν και κατα την διαρκεια της θεραπειας μου κατα του της ασθενειας μου δηλαδη του ψυχωσικου συνδρομου απο το οποιο και επασχα.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΗΡΑ

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    @gisin(x)

    Καλησπέρα φίλε/φίλη,

    Μόλις είδα το post σου και πιο πολύ από φόβο (για σένα) θέλω να πω δυο κουβέντες που (δυστυχώς) τις έχω ξαναγράψει σε αυτό το forum.

    Από προσωπική εμπειρία και από μαρτυρίες φίλων (ψυχωτικών), όποτε αισθανόμουν \"περδίκι\" (τέλεια ψυχική υγεία) και άρχιζα να ελαττώνω και να κόβω φάρμακα, χωρίς να το ξέρει ο γιατρός, πάντα μα πάντα είχα προβλήματα, μέχρι και νοσηλεία. Τώρα, μπορεί να τα είχα κόψει μόλις ένα-δυο μήνες, μπορεί 1-2 χρόνια, ΠΑΝΤΑ, ΚΑΠΟΤΕ, ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΑ.

    Είναι πολύ πιθανό, στη δική σου περίπτωση, να έχεις πλησιάσει στη μακρόχρονη θεραπεία σου, σε σημείο πλήρους ίασης (χωρίς συμπτώματα) , οπότε όλα καλά, αλλά αν φίλε/φίλη gisin(x) έχουν μείνει κάποια ψυχωτικά συμπτώματα, καλό είναι να ενημερώσεις τον θεραπευτή σου ότι τα έχεις κόψει. Νομίζω κι εσύ δεν θα ήθελες να ρισκάρεις να βρεθείς σε υποτροπη ή σε κλινική (μία στις χίλιες) και καλό είναι να συζητάμε τέτοια θέματα (απότομη διακοπή χαπιών) με τους θεραπευτές μας.

    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλώς θέλω, ότι κι αν συμβεί, να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός αυτό το διάστημα στη ζωή σου γιατί μια σοβαρή κακοτυχία μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    ξεπερνιετε η σχιζοφρενεια? εγω τα 2 τελευταια χρονια ειμαι καπως καλυτερα λογο το συντροφου μου αλλα ολο κατι θα γινει κ θα μου θυμισει την ψυχωση μου μεγαλη ταλαπορια

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    κ εγω ειχα κοψει τα χαπια μου κ βρεθηκα παλι στο μηδεν τωρα δεν υπαρχει κμια περιπτωση να τα ξακακοψω δεν υπερχει ιαση σαυτες τις ασθενειες

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ξεπερνιεται.
    Ενθαρυντικο ειναι οτι στις γυναικες τα συμπτωματα ειναι πιο ηπια καθως και οτι καπου διαβασα οσο μεγαλωνουμε τοσο καλυτερα.
    Εγω παντως νοιωθω καλα.
    Εχω μερικα μειονεκτηματα που οφειλονται στην ασθενεια αλλα οχι κατι το τρομακτικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Oxi παιρνω 15 mg abilify.Πρωτα επαιρνα 30 mg.
    Επαιρνα δηλαδη τη μεγιστη δοση του φαρμακου,ενω πιο ουσιαστικη ειναι η δοση στα 15 mg.
    Γονατισα μια περιοδο ειναι η αληθεια αλλα πλακωνομουν στα ξιδια και ταυτοχρονα ερωτευτηκα.
    Οταν λεω γονατισα μην φανταστεις κατι τραγικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ 2003 ΝΟΣΗΣΑ ΑΠΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ ABILIFY,ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΗ.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για την συμβουλή σου και έχεις απόλυτο δίκηο. Κάνω θεραπεία απο το 2003 και βαρέθηκα να παίρνω φάρμακα.
    Από το 2006 ξεκίνησα με ΑΒΙΛΙFY 30 mg καί τώρα εδώ και κάτι μήνες παίρνω των 15mg κατόπιν συμβουλής του γιατρού.
    Αισθάνομαι καλά,δεν έχω φοβίες, ο μόνος φόβος είναι μην πάθω υποτροπή.
    Και ο γιατρός πού μιλησα μαζί του μού είπε ότι ευτυχώς είμαι απο τις περιπτώσεις πού με λίγο φαρμακάκι οπως είπε χαρακτηριστικά ,
    γίνονται καλά. Δεν χρειάστηκα νοσηλεία. Με τις διάφορες σταναχώριες πού αντιμετωπίζουμε δεν ξέρω εάν θα αντέξω.
    Φοβάμαι και μην εθιστεί ο οργανισμός μου και μετά δεν με πιάνουν.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Ενταξυ ρε ΝΟΤΑ . Μην τα κοβεις μαχαιρι. κανε τα15 mg > 10 , τα 10 >5 ,,, τ α 5 στην συνεχεια ,,κουβαλα τα απλως στην τσεπη σου για καποιο χρονικο διαστημα ,,,, μεχρι να το ξεχασεις οτι τα κουβαλας . Οταν και αμα το ξεχασεις δεν θα τα χρειαζεσαι πια .

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    path νομίζω ότι θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτικός/η δίνοντας τέτοιες συμβουλές, γιατί άθελά σου μπορεί να επηρεάσεις κάποιον να κάνει κάτι μη ωφέλιμο γι\' αυτόν. Η κοπέλα έχει τον γιατρό της που της ρυθμίζει την φαρμακευτική της αγωγή, και είναι αυτός αρμόδιος να κρίνει αν και πώς θα σταματήσει τα φάρμακα.
    Νότα, καλό είναι να μην κάνεις κάτι αυθαίρετο από μόνη σου, και σε περίπτωση που δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, επισκέψου κάποιον άλλον να πάρεις δεύτερη γνωμη.
    Συμβαίνει πολλές φορές όταν κάποιος με ψυχική ασθένεια αισθανθεί πολύ καλύτερα, να σταματάει τα φάρμακά του και να υποτροπιάζει με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείται μετά άδικα.
    Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θα ήθελε να παίρνει φάρμακα, αλλά άμα αυτά σε βοηθούν να μπορείς να ζεις μία φυσιολογική ζωή, δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί τόσο. Πάνω από όλα η υγεία μας!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •