Abilify - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55

Thread: Abilify

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    iberis > μπλα μπλα μπλα

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την στήριξη.Θέλω να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να πάθεις εξάρτηση από τα φάρμακα καί με την μακροχρόνια χρήση να μην σε πιάνουν? Με απασχολεί και αυτό.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    NOTA μη κανεις τιποτα. Ακου και εμενα. Εκανα την ιδια βλακεια που πας να κανεις εσυ. Δηλαδη να τα κοψεις και υποτροπιασα.
    Δε πρεπει να τα κοβουμε. Εγω εγινα χειροτερα απο τοτε που τα αρχισα , στην αρχη δεν ειχα τιποτα και τωρα εχω. Βεβαια με τα φαρμακα ξανα μετα γινεσαι περδικι αλλα εχω διαβασει οτι μπορει και να γινεις και χειροτερα με το κοψιμο των φαρμακων ασχετα αμα μετα τα ξαναρχισεις.
    Κανε υπομονη μεχρι να βγουν καινουργια φαρμακα που θα εχουν λιγοτερες παρενεργειες.
    Ειναι σαν τα φαρμακα για την πιεση ή την καρδια δε πρεπει να τα κοβουμε..
    Εχεις τη διαθεση να ξαναπερασεις το πακετο της αρχικης θεραπειας με υψηλη δοσολογια ;

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    ευχαριστώ maus,έχεις δίκηο.Ηταν να μην μπούμε σε αυτό το τρυπάκι.Δεν θα τα κόψω.

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    keep walking θέλω την βοήθεια σου.Ξεκίνησα και εγώ με ABILIFY 30MG καί τώρα εδώ και κάτι μήνες παίρνω των 15mg.
    Αν θέλεις τι συμπτώματα παρουσίασες?

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Okey libpa,σόρυ,όντως ήταν ανεύθυνος ο τρόπος. Δεν θα τα κόψω ,κάνω κανονικά την θεραπεία.
    Οχι δεν το συζήτησα με τον γιατρό.Φοβάμαι να τα κόψω,μπορεί να το ήθελα, αλλά δεν θα το κάνω σε καμμιά περίπτωση.
    Να είσαι καλά.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Παρακαλούνται τα μέλη του φόρουμ να μη δίνουν συμβουλές και προτροπές που αφορούν συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή και δοσολογία φαρμάκων.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Νοτα , πιστευω οτι ολοι εμεις οι ψυχικα ασθενεις εχουμε δικαιωμα να αναρωτιομαστε,να συζηταμε,να δοκιμαζουμε την φαρμακευτικη θεραπεια που μας προτεινει ο ψυχιατρος και να επιλεγουμε (αν δεν ειμαστε επικυνδυνοι για τον εαυτο μας η για τους αλλους) την διαχειρηση της ασθενειας μας ,μειωση,αυξηση της φαρμακευτικης δοσολογιας,διακοπη.Σε συμβουλευω να το ψαξεις οσο πιο πολυ μπορεις και απο πλευρας ψυχιατρου αλλα και ψυχολογου-ολες τις μορφες ψυχολογικης υποστηρηξης οχι μονο συμπεριφοριστικης κατευθυνσης αλλα και αλλες ψυχολογικες προσεγγισεις οπως συστημικη,δεν ειμαι ειδικος,μιλαω λογω εμπειριας μονο τρια χρονια στο χωρο σαν ψυχικα ασθενης.

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Παιδιά εάν εννοείται εμένα σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται να σταματήσω από μόνη μου τα φάρμακα η να αλλάξω την δοσολογία,
    χωρίς την έγκριση του γιατρού.
    Απλά έκανα κάποιες ερωτήσεις ,αν και βέβαια ο καθένας μας είναι ιδιαίτερη περίπτωση,να δώ πώς αισθανεστε και εσείς.
    Αισθάνομαι πολύ καλά,γιατί μέσα απο το forum σίγουρα καταλαβαινόμαστε πολύ πιό καλά εμείς που αντιμετωπίζουμε κάποια προβλήματα σχετικά με τον υπόλοιπο κόσμο,πού δεν έχει περάσει κάτι ανάλογο.

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3

    dosologia

    pernw abilify 15mg kai zyprexa 20mg einai ypervoliko san dosh

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •