τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53

    τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου

    η κορη μου μετα απο χρηση αντιψυχωσικων δυο χρονια τα σταματησε! περιπου ενα χρονο δεν παιρνει τιποτα κ δεν κανει τιποτα!

    Δεν δουλευει, δεν σπουδαζει ,δεν εχει κανενα ενδιαφερον, δεν επικοινωνει με φιλους, ειναι αμιλητη, μιλαει μονο οταν χρειαζεται κατι ,-τσιγαρα,αναπτηρας, λεφτα-χαμογελαει συχνα μονη της, δεν ενοχλει κανενα ,ειναι πολυ ευγενικη οταν ζηταει κατι, ζηταει συνεχεια χρηματα ακομη κ απο αγνωστους, ντυνεται πολυ εκκεντρικα και με μια νοτα εφηβικη η κλυτερα παιδικη ενω ειναι 28 χρονων.
    οταν παρασυρεται σε συζητηση μιλα πολυ αλληγορικα κ με αισθηση μεγαλειου για τον εαυτο της!
    Παλια την θαυμαζαν ολοι για το στυλ της η για την κοινωνικοτητα της τωρα την κοροιδευουν για το ντυσιμο της η για το οτι παρα πολυ συχνα κλαιει οπου κι αν βρισκεται!η χαμογελαει η σιγοψυθυριζει μονη της!
    Εχει πληρη αντιληψη της πραγματικοτητας ,μαγειρευει μονη της οταν δεν υπαρχει αλλος τροπος για να φαει, πινει αλκοολ τα βραδυα ,μαλλον με μετρο,κ γενικα ειναι στον κοσμο της κ δεν ζει τη ζωη της!
    Οταν επαιρνε φαρμακα ηταν κοινωνικα αποδεκτη γιατι δεν ειχε εκκεντρικο ντυσιμο κ μιλουσε σχετικα αλλα η ιδια λεει οτι ηταν δυστυχισμενη ,τωρα φαινεται να ειναι δυστυχισμενη αλλα η ιδια δεν το παραδεχεται!
    αΝ ΕΙΧΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑς ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ? θα κανατε εισαγγελικη εντολη για ακουσια νοσηλεια η θα περιμενατε να ζητησει η ιδια βοηθεια ,οποιου ειδους θελει!
    Αυτο το ψυχιατρικο κλασικο δογμα - οσο καιρο μενει χωρις φαρμακα τοσο περισσοτερο περιχαρακωνεται η ψυχωση κ ειναι δυσκολη η επιστοφη το ασπαζεστε?
    Τι ειναι επιτελους η ψυχωση? μια κατασταση που μπορει να κρατησει για παντα χωρις εξαρσεις, κ κρισεις, μια μονιμη φαση οπου οι λειτουργιες ,σκεψη, συναισθημα, λογικη , υπολειτουργουν η ψυχωση λεμε το επεισοδιο που εχει καποιος και ειναι εκτος πραγματικοτητας?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    οταν μιλουσε ελεγε οτι ακουει φωνες αλλα χωρις ηχο, η ιδια τις ονομαζε σκεπτομορφες , ειναι σιγουρα κ υποτιμητικες γιαυτο κ κλαιει!
    Τωρα ομως δεν φοβαται οποτε δεν εχει και πανικο κ γιαυτο δεν παει κ σε γιατρο!
    Αυτο το ψυχιατρικο κλασικο δογμα - οσο καιρο μενει χωρις φαρμακα τοσο περισσοτερο περιχαρακωνεται η ψυχωση κ ειναι δυσκολη η επιστοφη το ασπαζεστε?
    Δεν ξερω τι να κανω.Εχω χρησιμοποιησει ολους τους τροπους για να την πεισω να ξαναζητησει ιατρικη βοηθεια ,οτι ειδος θελει αλλα αντιμετωπιζω μονο αρνηση!Ποσο υπομονη να κανω?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Φυσικά και δεν πρέπει να φωνάξετε εισαγγελέα θα χρειαστεί όμως να την πάτε εσείς σε ένα έναν ψυχίατρο ή και στο ψυχιατρείο που εφημερεύει...στην πόλη που βρίσκεστε. Το ψυχιατρείο της σταυρούπολης βοηθάει πολύ αν είστε στην θεσσαλονίκη!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Δεν νομίζω ότι είναι η κοπέλα πρόβλημα για το σπίτι χρειάζεται αγάπη και κατανόηση!


    Ψύχωση καθαρά διέγνωσαν οι γιατροί την πρώτη φορά που την πήγατε? γιατί υπάρχει και κατάθλιψη με ψυχωτικά συμπτώμματα και άλλα πολλά..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    χαιντι ,μπορεις να μου πεις πως να την παμε σε ψυχιατρο η σε νοσοκομειο αφου η ιδια δεν θελει. Να την κοιμησω με υπνωτικα κ να την παω?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by beauty
    χαιντι ,μπορεις να μου πεις πως να την παμε σε ψυχιατρο η σε νοσοκομειο αφου η ιδια δεν θελει. Να την κοιμησω με υπνωτικα κ να την παω?
    δεν υπάρχει κάποιος από το σπίτι ή συγγενής ή μια φίλη να την πείσει?

    που να του έχει εμπιστοσύνη και να τον αγαπάει πολύ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    και τη νομιζεισ οτι θα κερδισεισ με το νοσοκομειο σε 20 μερεσ θα γινει καλα; εδω δεν εγινε σε 2 χρονια με τα ψυχοφαρμακα και το περιβαλλον του σπιτιου οχι το περιβαλλον του νοσοκομειου που απο οτι λενε δε παλευεται

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Με 2 τρόπους μπορείς κατά την απόψη μου να βοηθήσεις την κόρη σου:

    1) μια καλή φιλη ή συγγενής που να την αγαπάει να την πείσει να πάει στον ψυχίατρο

    2)να πάτε εσείς σε έναν καλό ψυχίατρο να ζητήσετε συμβουλή για το τί πρέπει να κάνετε ίσως να σας δώσει κανένα φάρμακο να το δίνετε κρυφά στο φαγητό

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Υπάρχουν ψυχώσεις που διαρκούν μία 10ετία και μέτα εξαφνίζονται από ότι έχω διαβάσει άλλες λιγότερο και άλλες μια ζωή χρειάζεται υπομονή και πολύ αγάπη από το περιβάλλον του σπιτιού για να γίνει εντελώς καλά.

    Η ψηχωτσικές εκδηλώσεις , κατά την άποψη μου , είναι αποτέλεσμα επιρροής των δυσμενών συνθηκών στην οικογένεια , κατά την ανατροφή του ατόμου .

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    Originally posted by pad
    αυτο το σκεπτομορφεσ δε μπορω να το καταλαβω καλα αμα θεσ αναλυσε το.βγαλτην απο το σπιτι να μπουν δεδομενα μεσα στο κεφαλι ωστε να δημιουργηθει ο πανικοσ και να το καταλαβει στειλτην για δουλεια καπωσ πρεπει να ζησει οτι και να εχει αφου δε θελει φαρμακα καπωσ πρεπει να την παλευει οταν εσυ δεν θα εισαι εκει ενα ωραιο που μου χε πει εμενα ο γιατροσ μου ηταν οτι κι ο αναπηροσ ακομα ζητιανευει κατι κανει το παλευει δεν μπορεισ να μην κανεισ τιποτα και στειλτην για ψυχοθεραπεια θα τη βοηθησει να δει μερικα πραγματα κι ασ μην παρει φαρμακα σιγα σιγα θα καταλαβει τωρα οσο καιρο χωρισ φαρμακα χειροτερευεισ ειναι και δεν ειναι σωστο ειναι ρε παιδι μου σαν να εχεισ χαθει σε ενα δρομο και να ψαχνεισ το σωστο οσο ψαχνεισ μπορει και να χαθεισ περισσοτερο μπορει και να βρεισ καποια κομματια απο τον σωστο δρομο να βρεισ τον σωστο δρομο χωρισ χαπια εμενα μοθ φαινεται δυσκολο αλλα υπαρχουν καποιο που εστω για λιγο τα καταφεραν ετσι

    Τι να την βγαλω απο το σπιτι, αφου συνεχεια ειναι εξω κ ξοδευει χρηματα, οταν δεν της φτανουν (εχει προσωπικα ελαχιστα εσοδα) ζηταει απο γνωστους ,μπορει κ απο αγνωστους η αφηνει χρεωστικα.
    Ειναι πολυ περιεργη η κατασταση της, ακομη κ οι διαγνωσεις ειναι ολες διαφορετικες απο σχιζοφρενεια μεχρι προσποιητη διαταραχη προσωπικοτητας!
    Εκανε ψυχοθεραπεια περιπου δυο χρονια με δυο ψυχολογους κ διαφορα τεστ ,οπου δεν φανηκε ψυχωση αν κ ειπανε οτι μαλλον υπαρχει ψυχωτικη δομη προσωπικοτητας (κατι που μπορει να υπαρχει κ σε πολλους φυσιολογικους)/
    Φοβαμαι να μη κανω τιποτα ,νοιωθω αχρηστη δεν μπορω να την βοηθησω,πηγαινω εγω σε ψυχολογο για να βρουμε τροπους συμπεριφορας να την πεισω να ξεκινησει θεραπεια αλλα δεν βλεπω καμμια αλλαγη κ ισως σταματησω κ εγω τις επισκεψεις σε ψυχολογο γιατι δεν βλεπω κανενα φως!κ μετα ειμαι σε απογνωση ,την αγαπαω παρα πολυ κ δεν μπορω να την βλεπω ετσι ,με ενοχλει πολυ η εμφανιση της ,αυτη που εκανε συνεχεια μπανιο ,τωρα πλενεται μονο με νερο ,κατεβασε τον καθρεπτη απο το μπανιο της ,δεν βαζει αποσμητικο ,τα μαλλια της εχει να τα λουσει 20 μερες, αλλα παρολα αυτα αλλαζει ρουχα καθε μερα κ κανει συνεχεια shopping.
    Einai σαν να εχει επιλεξει την κοινωνικη της αυτοκτονια αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη αν μπορει να κανει διαφορετικα!Αυτη η κατασταση ειναι η ιδια εδω κ 7 μηνες!
    το μονο που δεν εχω κανει ειναι να μη κανω τιποτα δηλ να μη μιλαω ,να νη την παρακαλαω, να μη την επιπλητω(σημερα μου ειπε το κουφο οτι δεν ειναι κακο να δεχεται καποιος τις επιπληξεις που του κανουν-λες κ ειναι ενοχη για κατι κ γιαυτο δεχεται να την κοροιδευουν η να της κανω παρατηρησεις για την συμπεριφορα της που δεν αλλαζει ομως με τιποτα-

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Τι κοπέλας της συνεβει κάτι κακό τα τελευταία χρόνια...πώς ξέσπασε έτσι η ψύχωση..?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by beauty
    Einai σαν να εχει επιλεξει την κοινωνικη της αυτοκτονια αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη αν μπορει να κανει διαφορετικα!Αυτη η κατασταση ειναι η ιδια εδω κ 7 μηνες!
    σίγουρα δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by beauty

    το μονο που δεν εχω κανει ειναι να μη κανω τιποτα δηλ να μη μιλαω ,να νη την παρακαλαω, να μη την επιπλητω(σημερα μου ειπε το κουφο οτι δεν ειναι κακο να δεχεται καποιος τις επιπληξεις που του κανουν-λες κ ειναι ενοχη για κατι κ γιαυτο δεχεται να την κοροιδευουν η να της κανω παρατηρησεις για την συμπεριφορα της που δεν αλλαζει ομως με τιποτα-
    είσασταν πιεστική και αυστηρή μητέρα και της δημιουργούσατε άγχος?Πιστεύω ότι οι ψυχώσεις είναι ακραίες αντιδράσεις των ανθρώπων στις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης.

    αυτό που είπε δλδ δεν είναι κακό και να σε επιπλήτουν δεν είναι και τόσο κουφό έχει δίκαιο- δεν νομίζω ότι τα λέει γιατί αισθάνεται ένοχη...εσείς γιατί πιστεύτε ότι τα λέει για αυτόν τον λόγο?

    αλήθεια τα αντιψυχωτικά γιατί τα έκοψε? Η σκοπιμότητα της μείωσης ή διακοπής της φαρμακευτικής αγωγής κρίνεται καλύτερα από τον θεράποντα ιατρό , οποίος γνωρίζει τις λεπτομέρειες της εξέλιξης της νόσου .Εσάς σας είπε ο γιατρός σας ότι πρέπει να διακόψει την θεραπεία της?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    τα αντιψυχωσικα τα σταματησε γιατι 2 χρονια κοιμοταν 14 ωρες την ημερα κ ουσιαστικα υπολειτουργουσε,βεβαια δεν εκλαιγε δεν μιλουσε μονη της, ειμασταν πολυ κοντα οι δυο μας ,μου ελεγε οτιδηποτε της περνουσε απο το μυαλο,αλλα πολυ συχνα φοβοταν οτι θα τρελλαθει, τωρα δεν φοβαται οτι θα τρελαθει αλλα φαινεται σαν τρελλη!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by beauty
    οταν μιλουσε ελεγε οτι ακουει φωνες αλλα χωρις ηχο, η ιδια τις ονομαζε σκεπτομορφες , ειναι σιγουρα κ υποτιμητικες γιαυτο κ κλαιει!
    Την έχει ρωτήσει κάποιος από τους ψυχολόγους όπου πήγαινε τι ακριβώς της λένε οι φωνές/σκεπτομορφές; Και ποιος ή ποιοι είναι αυτοί που της μιλούν; Η ίδια έχει ρωτήσει ποτέ τις \"φωνές\" ποιοι είναι;

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •