αναποφασιστικοτητα ή διαταραγμενη προσωπικοτητα...?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 266
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125

    αναποφασιστικοτητα ή διαταραγμενη προσωπικοτητα...?

    Είμαι 28 ετών κι έχω χωρίσει πριν 3 μήνες μετά από σχέση 5 χρόνων. Εκείνος είναι 35. Εχει επιστρέψει στη χώρα με αφορμη τη σχεση μας 1,5 χρονο απο αποσταση οπως ειπε ο ιδιος ,ύστερα από 13 χρόνια παραμονής του στο εξωτερικό και ενώ ήμασταν μαζί 3,5 χρόνια στην Ελλάδα και αποκαταστάθηκε επαγγελματικά, δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει τη σχέση, π.χ. να μείνει μόνος του, αλλά παρέμεινε στο σπίτι των γονιών του με αποτέλεσμα η σχέση να μπει σε στασιμότητα. Ο λόγος που χωρίσαμε ήταν γιατί, όπως είπε, δέχτηκε πίεση από μένα για επισημοποίηση της σχέσης. Ύστερα από συζήτησή μας του πρότεινα να συγκατοικήσουμε αν ακόμα δεν νιώθει έτοιμος για κάτι σοβαρό. Του άρεσε η σκέψη, είπε θα το σκεφτεί. Στους 2 μήνες και μέσα από κάποια αραιή επικοινωνία που έχουμε μου λέει ότι τα αισθήματα του δεν άλλαξαν και σκέπτεται επανασύνδεση. Μάλιστα επέμενε να μάθει αν ενδιαφέρομαι να κάνω άλλη σχέση άμεσα, ώστε να μην σκέπτεται άδικα μόνος του για εμάς τους δυο. Τη μέρα των ερωτευμένων μου έστειλε λουλούδια και έλεγε "με όλη μου την αγάπη και γρήγορη επανασύνδεση". Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εσύ γιατί γίνεσαι το μπαλάκι στα πόδια κάποιου που δεν φαίνεται να ξέρει τι ακριβώς θέλει;Ok,ο άλλος κι ο παράλλος,έχει αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς,όμως το αν κάποιος δέχεται να παραμένει μετέωρος όσο καιρό μένει κι ο άλλη πλευρά,αφορά δικό του θεματάκι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by anna_thess
    Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?
    Ψαχνεις τροπους να τον δικαιολογησεις? Ολο αυτο που περιγραφεις, τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αναποφασιστικοτητα. Ανωριμοτητα λεγεται. Ειναι 35 απο οσο λες, οχι 19.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by anna_thess
    Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.
    Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..
    Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?
    Αννα,
    νομίζω πολύ καλά του απάντησες ..
    Σκεφτομαι μονο μήπως επειδή τον πίεσες για επισημοποίηση,αυτός να φοβάται να μείνετε μαζί γιατι θα αρχίσεις να ζητάς τα ίδια.
    Εσύ τι ακριβώς θέλεις?Γιατι αν εσυ θέλεις οικογένεια και αυτός οχι,ισως οι \"υποχωρήσεις\" σου να σε εγκαταλείψουν ξανά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ε όχι κ διαταραγμένη προσωπικότητα να μην ξέρεις τι θέλεις. εντάξει ίσως τα ζητούμενά μας απο των αλλονών να διαφέρουν, έχεις σκεφτεί ίσως το εκεί που θέλω να βαδίσουμε μαζί ίσως εκείνος να μην θέλει να πάει; όπως κ να έχει καλή δύναμη κ έχε λίγο παραπάνω εμπιστοσύνη στα θέλω σου κ στις δικές σου ανάγκες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εκανα μια σκεψη τελευταια μετα απο συζητησεις με φιλες κυριως και με τον εαυτο μου και νομιζω πως εχει σχεση με το θεμα και θα ηθελα να την πω


    πολλες φορες συμβαινει καποιος απο τους δυο να αισθανεταιασχημα μετα απο κποια συγκατοικηση η πολυκαιριση μιας σχεσης οτι θα αναγκαστει να την επισημοποιησει

    εχω δει κοπελες να κρυβουν επιμελως το οτι θελουν να παντευτουν για να μη φυγει ο καλος τους


    πιστευω πως καλο θα ηταν να ξεκαθαριζεται αυτο τοσο με τον εαυτο μας οσο και με τον ανθρωπο μας


    δηλαδη ναι θελω να παντρευτω

    η οχι δεν θελω να παντρευτω

    η ναι θελω να παντρευτω εσενα η οχι δεν θελω να παντρευτω εσενα

    η π.χ. ονειρευομαι στα ποσατοσα μου να με δω παντρεμενο παντρεμενη

    και ναι το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου και στο μπροστινο μη σου πω


    αυτο το λεω γιατι πολλες φορες ακουω κοπελες να λενε δεν τον πιεσα εγω μονος του πιεστηκε και εφυγε


    πιστευω δεν ειναι θεμα πιεσης απλα θεμα οπτικης


    και για αυτο καλο θα ηταν να ξεκαθαριζουμε με τον εαυτο μας τι θελουμε απο τη ζωη και μετα με τον αλλον


    δεν μου αρεσει να κρατας στον αλλον κρυφο πως σκεπτεσαι τον γαμο


    τη στιγμη που τον ποθεις * τον γαμο

    και να παιζεις το κρυφτουλι


    θα μου πειτε η μαλλον το λεω εγω

    οτι αυτα ειναι λεπτες ισοροπιες και θα φτασουμε να προτεινει η γυναικα τον γαμο

    ενω αυτο κανονικα γινεται απο τους αντρες σε μια ρομαντικη στιγμη


    δεν ξερω παντως ας συνδυαστουν καπως

    δε λεω προταση γαμου

    αλλα ξεκαθαρισμα λογαριασμων και προθεσεων


    εχω αδικο?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    όχι. μια χαρα ειναι να δηλωνονται οι προθεσεις κ οι επιθυμιες κ απο τις δυο πλευρες. ομως, αυτο δεν σημαινει οτι η πλευρα που νιωθει πιεση ή βλεπει οτι ηρθε η ωρα μιας αποφασης, μπορει να υπεκφευγει ετσι ή να αποφευγει να αναλαβει τις οποιες ευθυνες. Καθε ναι, φερνει ενα οχι, αλλα καποιες φορες θελουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    σιγουρα

    απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο


    ποσο μαλλον στον συντροφο της


    και η συγκατοικηση μου φαινεται λυση αναγκης για εκεινη

    ενω εκεινος το βλεπει σαν δεσμευση με μεγαλα γραμματα


    αυτο μου βγηκε


    σαν αισθηση


    θα μας πει βεβαια και η ιδια η Αννα

    εαν αυριο της ελεγε σε θελω παντρευομαστε δε θα πετουσε απο τη χαρα της?


    κι ομως


    νια νια νια συγκατοικηση παρακαλια...κ.τ.λ.


    αυτο το θεωρω ανισο και μη ξεκαθαρο

    αλλα ισως ειμαι απολυτη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcher
    σιγουρα

    απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο

    οποιος θελει να παντρευτει,
    βρισκει καποιον που ειναι φουλ για γαμο και παντρευεται.
    Αλλιως παλευει αυτα που εχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί να πω?δεν μπορω να ξερω τί θελει η Αννα. Μπορει να θελει αυτο που θελουν πολλες αλλες γυναικες στην ηλικια της, μπορει να θελει η σχεση τους να προχωρησει σε ενα αλλο σταδιο οπως αυτο της συγκατοικησης που δεν συνεπαγεται γαμο υποχρεωτικα αλλα σιγουρα καποιας μορφης δεσμευση. Οτι κ αν θελει ομως, αυτο που περιγραφει η Αννα ως συμπεριφορα του συντροφου της ομως, ειναι κατι σαν τραβατε με κι ας κλαιω ή κρυφτουλι. Ε, ειναι πολυ ανωριμο...Το ιδιο ειναι το να ανεχεται κ η Αννα, μια τετοια συμπεριφορα.

    Παντα πιστευω πώς οσο ασχημη ειναι η συμπεριφορα καποιου προς το μερος μας, δεν μας δινει το δικαιωμα να κανουμε τα δικα μας καραγκιοζιλικια. Κ εχουμε την εναλλακτικη, να μην τρωμε στα μουτρα προσβλητικες συμπεριφορες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by krino
    Originally posted by researcher
    σιγουρα

    απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο

    οποιος θελει να παντρευτει,
    βρισκει καποιον που ειναι φουλ για γαμο και παντρευεται.
    Αλλιως παλευει αυτα που εχει.

    εχεις πολυ δικιο κατ εμε

    τι γινεται ομως

    εαν η κοπελα ειναι μεν φουλ του γαμου

    θελει ομως να παντρευτει τον συγκεκριμενο που ειναι φουλ του που να κρυφτω να μη με δουνε
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Sofia
    τί να πω?δεν μπορω να ξερω τί θελει η Αννα. Μπορει να θελει αυτο που θελουν πολλες αλλες γυναικες στην ηλικια της, μπορει να θελει η σχεση τους να προχωρησει σε ενα αλλο σταδιο οπως αυτο της συγκατοικησης που δεν συνεπαγεται γαμο υποχρεωτικα αλλα σιγουρα καποιας μορφης δεσμευση. Οτι κ αν θελει ομως, αυτο που περιγραφει η Αννα ως συμπεριφορα του συντροφου της ομως, ειναι κατι σαν τραβατε με κι ας κλαιω ή κρυφτουλι. Ε, ειναι πολυ ανωριμο...Το ιδιο ειναι το να ανεχεται κ η Αννα, μια τετοια συμπεριφορα.

    Παντα πιστευω πώς οσο ασχημη ειναι η συμπεριφορα καποιου προς το μερος μας, δεν μας δινει το δικαιωμα να κανουμε τα δικα μας καραγκιοζιλικια. Κ εχουμε την εναλλακτικη, να μην τρωμε στα μουτρα προσβλητικες συμπεριφορες.

    η ροκ σου πλευρα εν οψει σοφια

    συμφωνω!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcher
    Originally posted by krino
    Originally posted by researcher
    σιγουρα

    απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο

    οποιος θελει να παντρευτει,
    βρισκει καποιον που ειναι φουλ για γαμο και παντρευεται.
    Αλλιως παλευει αυτα που εχει.

    εχεις πολυ δικιο κατ εμε

    τι γινεται ομως

    εαν η κοπελα ειναι μεν φουλ του γαμου

    θελει ομως να παντρευτει τον συγκεκριμενο που ειναι φουλ του που να κρυφτω να μη με δουνε
    εσυ τι προτεινεις δηλαδη?
    να βαλει τον \"αδερφο\" της μπροστα να τον υποχρεωσει σε γαμο?
    η να κατσει να ασχοληθει για το τι ακριβως συμβαινει?
    Εφοσον βεβαια την ενδιαφερει κατι τετοιο.


    Και μην διαβαζω φαιδροτητες περι προσβλητικων συμπεριφορων.
    Εκτος αν προτιμουμε να διασκεδαζουμε τις εντυπωσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    παιδια οταν ειχε γινει η συζητηση για επισημοποιηση ειχε γινει επειδη κεγω ειχα δεχτει αρκετη πιεση απτην οικογενεια για κατι τετοιο.Υστερα ομως απο προσωπικη σκεψη σκεφτηκα οτι περισσοτερο για μενα μετραει να ειμαι καλα με το συντροφο μου και να αλλαξουν με τη συγκατοικηση περισσοτερο οι συνθηκες της σχεσης και εαν πραγματικα τα βρουμε και ταιριαξουμε ακομα περισσοτερο και ειμαστε ετοιμη για κατι πιο σοβαρο τοτε να προχωρησουμε.Στην ουσια δηλ συμφωνησαμε και οι δυο οτι προτεραιοτητα εχει να αλλαξουν οι συνθηκες στη σχεση γιατι η στασιμοτητα ειχε φερει φθορα και επειτα το ειδαμε σαν δοκιμασια για κατι πιο σοβαρο εφοσον πετυχει η συγκατοικηση γιατι οπως και ο ιδιος μου ειχε πει ειναι σε μια ηλικια που θα ηθελε να παει προς τα εκει.Βεβαια αλλο να το λες..και αλλο να το κανεις....αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι αντρες βλεπουν το γαμο σαν το τελευταιο σκαλοπατι της σχεσης που ισοδυναμη με οικογενεια...ενω η γυναικα το βλεπει σαν ασφαλεια που τις παρεχεται οποτε το επιδιωκει πιο αμεσα.Εγω δεχτηκα τα λεγομενα του οτι πρεπει να δοκιμαστουμε οπωσδηποτε σε συγκατοικηση για να δουμε αν πραγματικα τα βρισκουμε γιατι οπως λεει και ο ιδιος οι καταστασεις που ζουσαμε ηταν εφηβικες γιατι η σχεση δεν φαινεται στον καφε και στη βολτα...!ολα καλα τα λεει στη θεωρια....στην πραξη κολλαει καγω πιστευω οτι το μεγαλυτερο κολλημα του ειναι οτι δεν εχει αφομειωθει πληρως με τη χωρα και μου τοχει πει αλλωστε.Εζησε πολλα χρονια εξω και συγκρινει....ναι ομως με τισ σκεψεις δεν ξεκολλας...αλλα με τις πραξεις....ετσι θα δεθεις και με τη χωρα αν σηκωθεις ...και φυγει απτο σπιτι σου και μεινεις με την κοπελα σου ειμναι μια αρχη....!εφοσον καθυστερει να τα κανει με κανει να νιωθω οτι ναι μεν μαγαπαει...αλλα ισως με βαρεθηκε και δεν ενεργοποιειεται....πιστευω μετα την τελευταια απαντηση πθ του εδωσα η θα ενεργοποιηθει η θα αδρανησει και θα φανει το ενδιαφερον του....ωστοσο δεν ειναι οτι καθομαι και τον περιμενω...κανω τη ζωη μου και αν θελησει να με βρει θαναι σαν να ξεκινουν ολα απτην αρχη οπως με καποιο αλλο νεο ατομο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Παίζει απλά και να φοβάται λοιπόν.Άσε χώρο να διαπραγματευτεί τον φόβο και τυχόν ανασφάλειές του,μην τον πιέζεις να προχωρήσει εφόσον δεν νιώθει έτοιμος για κάτι τέτοιο.Από την άλλη σκέψου και γιατί εσύ αισθανόσουν πως ήθελες να προχωρήσεις σε κάτι πιο συμβολικά δεσμευτικό,εφόσον άλλων οι πιέσεις σε έσπρωχναν προς αυτή την κατεύθυνση.Μπορεί κι εσύ να μην το ήθελες πραγματικά,σκέψου το κι έτσι.Ίσως να χαρείτε πιο ελεύθερα ό,τι έχετε,εάν πετάξετε στην άκρη απαιτήσεις του περιβάλλοντός σας,να γνωρίσετε καλύτερα ο ένας τον άλλον,δίχως τα καλούπια επιταγών που ορίζει η κοινωνία.Δεν σας πήραν τα χρόνια,ούτε υπάρχει λόγος να βιάζεστε για οτιδήποτε.Υπάρχει και η διάσταση του συγχρονισμού των επιθυμιών σε κάθε ζευγάρι,όταν υπάρχει χάσμα εκεί,αυτό δεν καλύπτεται από τελεσίγραφα.
    Εάν πάλι διαπιστώσεις πως εσύ θες να προχωρήσεις,ενώ ο άλλος όχι,τότε πάλι θα ανοίξει μπροστά σου το ερώτημα,περιμένω ή προχωράω;Κι αυτό εξαρτάται από το πόσα νιώθεις να σου δίνει η σχέση αυτή,ζύγισέ την λοιπόν και πράξε ανάλογα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •