Κοίτα τι έχω για να δεις ποιος είμαι εγώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 267
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243

    Κοίτα τι έχω για να δεις ποιος είμαι εγώ.

    Κάθε φορά που γυρνάω από τα μαγαζιά, είμαι θυμωμένη, για να μην πω έξαλλη!!!!
    Μιλώ για εμπορικά μαγαζιά. Ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά.
    Εντάξει, η περιοχή που μένω δεν είναι από τις φτηνότερες στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως τέτοιες καμιά δεκαριά στην Αθήνα.
    Αυτό που με εξοργίζει δεν είναι οι τιμές. Είναι ότι μ’ αυτές τις τιμές, θα περίμενα να μην ψωνίζει κανείς. Και θυμώνω που βλέπω ότι αυτά τα μαγαζιά είναι γεμάτα (ντρέπομαι, αλλά ομολογώ ότι είναι γεμάτα από γυναίκες).
    Πραγματικά γεμάτα.
    Εκεί μέσα κανείς δεν σχολιάζει την τιμή. Σκέφτονται αν τους αρέσει το χρωματάκι, αν είναι πολύ κοντό ή μακρύ, μέχρι που βρίσκουν το σωστό μοντελλάκι.
    Είμαι σίγουρη ότι δεν έχουν τόσα λεφτά.
    Επίσης είμαι σίγουρη ότι δεν δουλεύουν.
    Πώς διάβολο, τους φαίνεται τόσο φυσιολογικό, να δίνουν για μια αθλητική φόρμα 500 ευρώ?
    Για μια ρημαδοτσάντα 800 ευρώ?
    Γιατί τόσα λεφτά πεταμένα σε ένα ψεύτικο «φαίνεσθαι»??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαφως και συμφωνω και αυτο το κανουν ειδικα οι γυναικες.
    Οχι οτι οι αντρες πανω πισω...κοιτα τι αυτοκινητο εχω κλπ αλλα πολυ λιγοτερο απο τις γυναικες. Το ωραιο ειναι οτι το κανουν για να προσελκυσουν ισως το αντρικο φυλλο δειχνοντας κομψες αλλα δεν εχουν καταλαβει οτι κομψος μπορει να εισαι χωρις να χρειαζεσαι να φορεσεις την xtreme μαρκα και προσωπικα εγω δεν αναγνωριζω καμμια μαρκα ρουχων.
    Οι γυναικες συνηθως ειναι αυτες που μπορουν να κανουν αναλυση για τον αλλον τι φοραει...φοραει το ταδε μαρκα παντελονι κλπ.
    Καταναλωτικη μανια?
    Οχι οτι βγαζω το εαυτο μου απεξω μου αρεσουν τα γκαντζετακια υψηλης τεχνολογιας πανω σε υπολογιστες αλλα ουτε χαλαω τοσα πολλα λεφτα και χρειαζομαι την λειτουργικοτητα που μου προσφερουν ωστε να φτιαχνω διαφορα πραγματα ως χομπιστας, ως σπουδαστης και ισως και ως επαγγελματιας αργοτερα.

    Εαν ειχα παντως λεφτα θα τα...χαλαγα σε διασκεδαση, ταξιδια και ξιδια:P
    Σιγα μην ζω μιζερα για να αγορασω μερσεντες λολ.

    Και καλα αν τα εχεις καντα οτι θες,το δυσκολο ειναι εαν εχεις συνηθισει σε μεταξωτα βρακια και δεν υπαρχει μια οποτε βρισκεσαι καταχρεωμενος και παιρνεις στον λαιμο σου αλλους ...συγγενικα προσωπα κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    ειδικα εμας τις γυναικες χαρακτηριζει μια ανεξελεγκτη καταναλωτικη μανια!
    Ποσες φορες για να καλυψουμε αλλα ψυχικα κενα βρικομαστε στις αγορες ψωνιζοντας μανιοδως για να αισθανθουμε καλυτερα?
    Πχ εχουμε μολις χωρισει απο μια σχεση,την πικρα και την απογοητευση αυτη αρκετες φορες τη βγαζουμε γυρνωντας σπιτι με σακουλες και σακουλες ρουχων-παπουτσιων-τσαντων που ισως να μη χρησιμοποιησουμε και ποτε!
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το καταπληκτικό είναι ότι προσπαθούν να πείσουν κιόλας ότι η τσάντα τον 800 euro είναι φοβερή ποιότητα, και γι αυτό την ψωνίζουν ειδικά για την ποιότητα της (άντε πες και για την κομψότητα), ποτέ όμως για επίδειξη και αίσθηση υπεροχής έναντι των κοινών θνητών που δεν έχουν τέτοια τσάντα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Κάποια προιόντα εχουν καλύτερη ποιότητα..
    Μου εχει συμβεί να προσπαθώ να διαλέξω μια τσάντα, και να μου αρέσει περισσότερο η επώνυμη,χωρίς να το ξέρω.
    Ομως τα αστρονομικα ποσά ειναι αντιστρόφως ανάλογα της πραγματικής τους αξίας.

  6. #6
    Originally posted by nature
    Κάθε φορά που γυρνάω από τα μαγαζιά, είμαι θυμωμένη, για να μην πω έξαλλη!!!!
    Εκεί μέσα κανείς δεν σχολιάζει την τιμή. Σκέφτονται αν τους αρέσει το χρωματάκι, αν είναι πολύ κοντό ή μακρύ, μέχρι που βρίσκουν το σωστό μοντελλάκι.
    Είμαι σίγουρη ότι δεν έχουν τόσα λεφτά.
    Επίσης είμαι σίγουρη ότι δεν δουλεύουν.
    Πώς διάβολο, τους φαίνεται τόσο φυσιολογικό, να δίνουν για μια αθλητική φόρμα 500 ευρώ?
    Για μια ρημαδοτσάντα 800 ευρώ?
    Γιατί τόσα λεφτά πεταμένα σε ένα ψεύτικο «φαίνεσθαι»??
    Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω nature!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by nature

    Εντάξει, η περιοχή που μένω δεν είναι από τις φτηνότερες στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως τέτοιες καμιά δεκαριά στην Αθήνα.


    πού είπαμε πως μένεις εσύ? :D

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by nature
    Επίσης είμαι σίγουρη ότι δεν δουλεύουν.
    Ίσως αυτή είναι η απάντηση. Τα χρήματα που \"έρχονται\" εύκολα, χωρίς κόπο, συνήθως φεύγουν εξίσου εύκολα, χωρίς δεύτερη σκέψη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by keep_walking
    Σαφως και συμφωνω και αυτο το κανουν ειδικα οι γυναικες.
    Οχι οτι οι αντρες πανω πισω...κοιτα τι αυτοκινητο εχω κλπ αλλα πολυ λιγοτερο απο τις γυναικες. Το ωραιο ειναι οτι το κανουν για να προσελκυσουν ισως το αντρικο φυλλο δειχνοντας κομψες αλλα δεν εχουν καταλαβει οτι κομψος μπορει να εισαι χωρις να χρειαζεσαι να φορεσεις την xtreme μαρκα και προσωπικα εγω δεν αναγνωριζω καμμια μαρκα ρουχων.
    Οι γυναικες συνηθως ειναι αυτες που μπορουν να κανουν αναλυση για τον αλλον τι φοραει...φοραει το ταδε μαρκα παντελονι κλπ.
    Καταναλωτικη μανια?
    Οχι οτι βγαζω το εαυτο μου απεξω μου αρεσουν τα γκαντζετακια υψηλης τεχνολογιας πανω σε υπολογιστες αλλα ουτε χαλαω τοσα πολλα λεφτα και χρειαζομαι την λειτουργικοτητα που μου προσφερουν ωστε να φτιαχνω διαφορα πραγματα ως χομπιστας, ως σπουδαστης και ισως και ως επαγγελματιας αργοτερα.

    Εαν ειχα παντως λεφτα θα τα...χαλαγα σε διασκεδαση, ταξιδια και ξιδια:P
    Σιγα μην ζω μιζερα για να αγορασω μερσεντες λολ.

    Και καλα αν τα εχεις καντα οτι θες,το δυσκολο ειναι εαν εχεις συνηθισει σε μεταξωτα βρακια και δεν υπαρχει μια οποτε βρισκεσαι καταχρεωμενος και παιρνεις στον λαιμο σου αλλους ...συγγενικα προσωπα κλπ.

    Συμφωνώ και επαυξάνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by lucifer
    το καταπληκτικό είναι ότι προσπαθούν να πείσουν κιόλας ότι η τσάντα τον 800 euro είναι φοβερή ποιότητα, και γι αυτό την ψωνίζουν ειδικά για την ποιότητα της (άντε πες και για την κομψότητα), ποτέ όμως για επίδειξη και αίσθηση υπεροχής έναντι των κοινών θνητών που δεν έχουν τέτοια τσάντα.
    Μου θύμισες ένα κουφό που έμαθα τελευταία:
    Ξέρετε ότι υπάρχουν εταιρείες που ....νοικιάζουν επώνυμες τσάντες με την ημέρα????
    Πχ, πάει η κυρία και νοικιάζει μια επώνυμη τσάντα των 2000 ευρώ για να κάνει μια εμφάνιση σε κάποια κοινωνική έξοδο. η τιμή είναι περίπου 50 ευρώ για το σαββατοκύριακο......

    Τόση αξία λοιπόν έχει η ρημάδα η φιγούρα????
    Τόσο σημαντικό είναι το φαίνεσθαι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by nature
    Ξέρετε ότι υπάρχουν εταιρείες που ....νοικιάζουν επώνυμες τσάντες με την ημέρα????
    Πχ, πάει η κυρία και νοικιάζει μια επώνυμη τσάντα των 2000 ευρώ για να κάνει μια εμφάνιση σε κάποια κοινωνική έξοδο. η τιμή είναι περίπου 50 ευρώ για το σαββατοκύριακο......
    Τσάντα 2000!!!!καλό κι αυτό!κ 50e το νοίκι το ΣΚ!
    καλό ανέκδοτο:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nature

    Γιατί τόσα λεφτά πεταμένα σε ένα ψεύτικο «φαίνεσθαι»??
    Οταν αυτοκαθοριζομαστε απο τα χρηματα και οταν αγοραζουμε την αξια της υπαρξης μεσω της εικονας μας, λογικο δεν ειναι? Και αυτα και αλλα τοσα: για ρουχα, για σπιτια, αυτοκινητο κ οτιδηποτε αλλο μας κανει πιο φωτεινους. Εξωτερικα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by nature

    Γιατί τόσα λεφτά πεταμένα σε ένα ψεύτικο «φαίνεσθαι»??
    Οταν αυτοκαθοριζομαστε απο τα χρηματα και οταν αγοραζουμε την αξια της υπαρξης μεσω της εικονας μας, λογικο δεν ειναι? Και αυτα και αλλα τοσα: για ρουχα, για σπιτια, αυτοκινητο κ οτιδηποτε αλλο μας κανει πιο φωτεινους. Εξωτερικα.
    Συμφωνώ απολύτως.

  14. #14
    εγω αποφευγω να παιρνω παρα πολυ ακριβα ρουχα κλπ, γιατι τα βαριεμαι γρηγορα... και το αποτελεσμα ειναι να τα κραταω για μεγαλο χρονικο διαστημα (ακομα κι αν δεν τα φοραω). Αντιθετα οταν κατι ειναι φτηνο, το αποχωριζομαι ευκολοτερα οταν το βαρεθω!!!

    Μονο στα καλλυντικα ειμαι πιο προσεκτικη, γιατι κανω ευκολα αλλεργιες και πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας (συνηθως απο φαρμακειο).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by arktos



    πού είπαμε πως μένεις εσύ? :D
    Τι σημασία έχει?
    Αν υποννοείς ότι είμαι από τον πλανήτη Αρη, όχι δεν είμαι. Είμαι στην Ελλάδα. Μια βολτούλα, ακόμα και στο Mall, ή στα νοτος θα σε πείσει ότι αυτό που λέω συμβαίνει. Υπάρχει και επιδειξιομανία και έλλειψη σεβασμού στην αξία των χρημάτων.

    Επίσης, είτε μένω στην Αγ. Παρασκευή, είτε στο Ψυχικό είτε στη Γλυφάδα, δεν σημαίνει ότι δεν έχω το δικαίωμα να βλέπω, να κρίνω και να εντοπίζω πράγματα που δεν μου αρέσουν.

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •