αναζητω επικοινωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63

    αναζητω επικοινωνια

    Γεια σας, το ονομα μου ειναι Κικη και ειμαι απο τη θεσσαλονικη. Ειμαι μητερα ενος 3,5 κοριτσιου το οποιο γεννηθηκε με πολλα αλλεργικα προβληματα επισης τους τελευταιους μηνες αρχισα να συνηδειτοποιω πως η κορη μου ανηκει στην κατηγορια των παιδιων με το συνδρομο της υπερκινητικοτητας(παρουσι� �ζει πολλα απο τα συμπτωματα). Δεν την εχουμε παει ακομα σε καποιο ειδικο γιατρο διοτι ο συζυγος μου ειναι αρνητικος με την ιδεα αυτη καθως η κορη μας ειναι ενα παιδακι που εχει ταλαιπωρηθει με φαρμακα και εξετασεις απο την ημερα που γεννηθηκε.Νοιωθω πολυ κουρασμενη και εξαντλημενη και μονη διοτι η υγεια της κορης μου με εχει περιορισει κοινωνικα ετσι θα ηθελα να επικοινωνησω με ατομα που ειναι σε καποια αντιστοιχη κατασταση για να ανταλλαξουμε γνωμες και να αλληλοστηριχτουμε.:(

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Γεια σου Κικη,
    εχεις δικηο να νιωθεις κουρασμενη, κανε υπομονη και κουραγιο. Θα σου στειλω ενα U2U σχετικα με την υποψια σου πως η μικρη σου εχει προβλημα υπερκινητικοτητας.
    Γνωριζω καποια πραγματα πανω σ αυτο και ελπιζω να βοηθησω λιγο.
    Εχε οσο μπορεις δυναμη ψυχης και θα ολα θα πανε καλυτερα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    ευχαριστω για το ενδιαφερον, αρχιζα να απελπιζομαι πως κανεις δεν θα απαντησει.Αν και εχω κανει μεγαλη ερευνα στο internet και γνωριζω ολα τα συμπτωματα, τα οποια ταιριαζουν απολυτα με της κορης μου την συμπεριφορα.
    Ωστωσο καθε πληροφορια για μενα ειναι βοηθεια μια και σημερα ειχε μια δραματικα ασχημη μερα.
    Μηπως γνωριζεις τιποτα για μια διαιτα που στηριζεται στο προγραμμα καποιου γιατρου Feingold?
    :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....απο μονη σας συμπερανατε οτι η μικρη εχει δ.ε.π.υ.;μπορει &ναι μπορει & οχι,απευθυνθειτε σε καποιο συναδελφο εκει για μια κλινικη εκτιμηση!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63

    Μπερδεμενη

    Φιλε μου μονη μου αρχισα να υποψιαζομαι πως κατι δεν παει σωστα ομως απευθυνθηκα στο ΙΚΑ οπου η κοιν. λειτουργος μαζι με την παιδοψυχολογο δωσαν την εξης διαγνωση:διαταραχη συμπεριφορας, διαταραχες προσαρμογης, διασπαση προσοχης και υπερκινητικοτητα.
    Σε αναπτυξιολογο που πηγα του Ιπποκρατειου νοσοκομειου αντιμετοπισα την χειροτερη συμπεριφορα απο ολες και ακομα εκρεμουν τα συμπερασματα τους... οσο για την εργοθεραπευτρια που εχει αναλαβει την μικρη μιλαει για αισθητηριακα προβληματα και δυσπραξια.
    Εχω μπερδευτει με τις διαφορετικη συμπεριφορα και διαγνωση απο τον καθενα οποτε στελνω την μικρη εργοθεραπεια και περιμενω να δω πως θα τα παει στην ενταξη της στο σχολειο.
    Εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο?:(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    οκ δειτε εναν παιδοψυχιατρο εξω για μια δευτερη γνωμη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Κική γειά σου. Δεν ξέρω απολύτως τίποτα από αυτά που λές για την μικρή. Πάντως συμφωνώ μεν με μία πιο ειδική γνώμη που πρέπει να πάρεις από έξω παιδοψυχίατρο εν τέλει και ας μη συμφωνεί ο άντρας σου.
    Κάνε κουράγιο ...χμ.....μεγάλη κουβέντα. Πάντως αν θες μία γνώμη ενός εκ των προτέρων δηλωμένου όχι ειδικού μην αμελείς τον ευατό σου. Μην νομίζεις ότι είναι εγωιστικό να κάνεις και για ΣΕΝΑ κάποια πράγματα που σε ευχαριστούν . Αλλωστε και αυτά θα σε βοηθήσουν να κάνεις κουράγιο.
    Ετσι σαν ιδέα χαμογέλα περισσότερο, γέλα με οτιδήποτε και μη δινεις σημασία σε όσους σε ενοχλούν. \"Περισσότερα χαμόγελα περισσότερος έρωτας\".;)
    Σε θέλω δυνατή και χαμογελαστή:D

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    καταρχην να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον και να σας πω πως πολλα πραγματα εχουν αλλαξει απο τοτε που εγραψα το ποστ.
    Η μικρη κανει ηδη εργοθεραπειες οι οποιες εχουν θεαματικα αποτελεσματα και καθημερινως η συμπεριφορα της βελτιωνεται, απο Δευτερα μαλιστα ξεκιναει και σχολειο και ο θεος και η ψυχη του....
    Οσο για μενα παρα τις εμφανισιακες μου ατελειες ποτε δεν σταματησα να ειμαι γυναικα σε ολη της την διασταση...εμφανισιακα και ψυχικα.;)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    23
    Τι τάξη θα πάει η κορουλα σου Κική;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    προνηπεια παναγιωτη μου:P
    Ξερεις ε? εχω ετοιμασει ηδη καμερα και φωτογραφικη μηχανη να αποθανατισω την στιγμη;)
    Εχω παντως μια αγωνια πως θα δεχθει αυτη την αλλαγη που δεν λεγεται!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ωραια,επομενως καιρος να βελτιωθει &η δικη σας διαθεση...\'\'οχι χαλι μαυρο\'\'πια!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    αυτο το κομματι φιλε μου θελει πολυ δουλεια ακομα!!!
    Δυστυχως οι ισορροπιες μας ειναι πολυ ευθραστες ακομα και με το παραμικρο μπορει φερει τα πανω κατω...
    Ακομα και αυτη την στιγμη που σου γραφω ειμαι σε τρισαθλια ψυχολογικη κατασταση εξαιτιας της δυσκολης συμπεριφορας της κορης μου, ειναι η τριτη μερα στην σειρα που δεν ειναι καλη η σταση της οποτε πιασαμε παλι μπουρουνι...
    ετσι ειμαστε μια μπουνατσα μια μπουρινι, τρικυμια ...και αλαλουμ και ενας αδιακοπος αγωνας για καλυτερευση!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    Κική γειά σου, εύχομε στο σημερινό σας ραντεβού με τον παιδοψυχολόγο να πάνε όλα καλά και να είσαι σε άσπρη χαρά.
    Φτάνει το μαύρο χάλι! περιμένω να μάθω νέα σας
    angela;):);)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ενταξει ,ολοι εχουμε διακυμανσεις,ισως χρειαζεται & καποια \'\'συζητηση\'\' για επι μερους θεματα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •