Τι ειναι η αγαπη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5

    Τι ειναι η αγαπη?

    Πως οριζετε την αγαπη? Ξερω οτι δεν υπαρχει ενας στανταρ ορισμος αλλα πως ο καθενας απο σας την αντιλαμβανεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον.

    και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι.

    και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

    Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

    η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται. είτε γλώσσαι παύσονται. είτε γνώσις καταργηθήσεται. εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν. όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος ελάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην. ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου.

    βλέπομεν γαρ άρτι δι΄εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον. άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα. μείζων δε τούτων η αγάπη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Το βιβλίο η τέχνη της αγάπης του Φρομ αναλύει με τον καλύτερο τρόπο τι είναι η αγάπη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    να θελεις το καλο του αλλου χωρις κανενα ιδιον οφελος. γι\' αυτο ειναι αρκετα σπανια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    το σιγουρο ειναι ενα,οτι και να ειναι η αγαπη φαινεται με τις πραξεις και οχι με τα λογια :)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    να θες ο αλλος να ναι καλα με οποιο κοστος για σενα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sunset
    να θες ο αλλος να ναι καλα με οποιο κοστος για σενα
    λαθος αυτο ειναι μαζοχισμος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    μαζοχισμος ειναι ο αλλος πχ να θελει κατι απλο για κεινον για τη ζωη του και εσυ ενω ξερεις οτι δεν το θες τη δεδομενη στιγμη να το σεβεσαι.. δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις ομως.ισως δεν το εθεσα σωστα το με οποιο κοστος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ε μα αμα. λες με οποιο κοστος.....

    ισως αν ελεγες,
    οτι να εισαι καλα με ενα ανθρωπο που θελετε τα ιδια πραγματα,
    να το εσωζες καπως....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    να σου βρηκα περιπτωση ειδα μια κοπελα εδω που ελεγε χωρισε με το αντρα της ενω θα στεναχωροντουσαν και ι δυο αλλα ηξερε μετα θα ηταν καλυτερα αυτος και τα πραγματα αυτο εννοω αγαπη αξιοπρπεεια στα θελω σου και σε ολα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μαστα...
    αυτο τι κοστος εχει?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η αγαπη ειναι περιεργο συναισθημα,
    και οσο πας να το ορισεις τοσο σε περικυκλωνει....


    Εγω προσωπικα ποτε δεν θα εκανα καποια ερμηνεια για το τι σημαινει αγαπη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Αγάπη είναι ένα συναίσθημα που κατασκευάζει το ανθρώπινο μυαλό για να περάσουν τα γονίδια στην επόμενη γεννιά η για να προστατεύσει τα συγγενικά του γονίδια. Είναι μια από τις πανέμορφες ψευσαισθήσεις που μας κρατάνε στην ζωή και γι\'αυτό και είναι όμορφο να την ζούμε!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by PETRAN
    Αγάπη είναι ένα συναίσθημα που κατασκευάζει το ανθρώπινο μυαλό για να περάσουν τα γονίδια στην επόμενη γεννιά η για να προστατεύσει τα συγγενικά του γονίδια. Είναι μια από τις πανέμορφες ψευσαισθήσεις που μας κρατάνε στην ζωή και γι\'αυτό και είναι όμορφο να την ζούμε!

    ψευδαισθηση η παραισθηση?

  15. #15
    ¨αγαπη θα πει να μη λυπηθεις ποτε για οτι αγαπησες...
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •