Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6

    Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο

    Θέλω να σας γράψω τι μου συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό.
    Έχω η καλύτερα αισθάνομαι ένα φοβερό πράγμα.
    Όλη την ημέρα από την ώρα που θα ξυπνήσω μέχρι που θα κοιμηθώ νιώθω κάτι σαν να είμαι δυο άτομα να το πω, σαν να βλέπω η να παρατηρώ τον εαυτό μου από ψηλά ή σαν να με βλέπω σαν ένα ακόμα άτομο όπως βλέπεις όλους τους άλλους γύρο σου τι να πω δεν μπορώ να το περιγράψω αρκετά αναλυτικά αυτό το αίσθημα. Αφού κοιτάω στον καθρέφτη και αυτόν που βλέπω δεν ξέρω ποιος είναι κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

    Θα ήθελα από όσους έχουν κάποια γνώμη πάνω στο αισθημα αυτο να μου δώσουν και εμένα μια λύση γιατί ομολογούμενος δεν νιώθω καθόλου καλά πια.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Φοβάμαι ότι είναι αρκετά δύσκολο (σε εμένα τουλάχιστον που δεν γνωρίζω από αυτά) να το περιγράψω με ακρίβεια.
    Είναι κάτι σαν τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω. Ακόμα και τώρα ας πούμε που γράφω αυτές τις γραμμές λες και παρατηρώ σαν ένας άλλος το άτομο που γράφει στον υπολογιστή.
    Πραγματικά είναι πολύ δυσάρεστο συναίσθημα και έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να κάνω.
    Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το γράψει θα με βοηθήσει πολύ.

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    dfrankos,
    θα ήθελα να σε ρωτήσω
    1. τι ηλικία έχεις
    2. εάν έκανες μέχρι πρόσφατα χρήση (ψυχότροπων) ουσιών
    3. εάν θα χαρακτήριζες τον εαυτό σου αγχώδη
    4. εάν σου συνέβη πρόσφατα κάτι έντονα δυσάρεστο, στρεσογόννο, όπως πχ. ένα αυτοκινητιστηκό δυστύχημα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Η ηλικία μου είναι 26 ετών.
    Δεν κάνω καμία χρήση από φάρμακα ή ουσίες ούτε καν αλκοόλ ή τσιγάρο(είμαι αθλητικός τύπος).
    Ναι είμαι παρά πολύ αχνώδη άτομο πιστεύω.
    Δεν είχα πρόσφατα κάτι δυσάρεστο ή κάτι που να είναι φανερό ότι μου έχει αλλάξει την διάθεση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    φιλε μου καλε τρεχα στον ψυχιατρο.αυτο που εχεις δεν ειναι απλο.μην φοβασαι με θεραπεια και υπομονη θα αντιμετωπιστει.ποσο καιρο το εχεις?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Μήπως όταν σκέφτεσαι είναι σαν να σκέφτεσαι \"από βαθιά μέσα σου\" ? Είναι σαν να ζεις σε άλλο κόσμο? Να ζεις μεν αλλά να μην το ζεις πραγματικά? Μήπως είναι σαν να ζεις σε εικονική πραγματικότητα? ʼλλα συμπτώματα έχεις? Διαταραχές διάθεσης?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εγώ θα σου έλεγα να μην τρομοκρατείσαι. Όλα αντιμετωπίζονται. Έχω ακούσει ένα ακόμα άτομο να μου περιγράφει ακριβώς κατα λέξη τα ίδια συμπτώματα με σένα, κι άλλο ένα που τα είχε περάσει σε νεανκή ηλικία. Τα συνάντησα στην ομάδα αυτογνωσίας όπου συμμετέχω. Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλύτερα αν συμβουλευτείς κάποιον ειδικό, ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    dfrankos, αν καταλαβαίνω καλά, και όσο ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ μου επιτρέπει να καταλάβω, αυτό που αισθάνεσαι αφορά ένα φαινόμενο (ή μια διαταραχή αν θέλεις) που ονομάζεται \"αποπροσωποποίηση\".
    Πρόκειται για μια διαταραχή που σε ήπια μορφή, υπολογίζεται ότι συναντάται στο 30-70% των νεαρών ενήλικων ατόμων.

    Είναι μια διαταραχή της αντίληψης, ουσιαστικά πρόκειται για μια μεταβολή στη συνηθισμένη αίσθηση πραγματικότητας του ατόμου όσο αφορά τον εαυτό του. Το άτομο βλέπει τον εαυτό του σαν να είναι ένας εξωτερικός παρατηρητής των ψυχικών του λειτουργιών ή του σώματος του.

    Θα υποθέσω ότι το παραπάνω σύμπτωμα σε σένα, υπάρχει μόνο προς τον εαυτό σου, ενώ ο έλεγχος της πραγματικότητας παραμένει ανέπαφος.
    Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

    Θα ήταν σκόπιμο να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο. Η υποστηρικτική ψυχοθεραπεία, θα σε βοηθήσει πολύ, αλλά να είσαι προετοιμασμένος για να κάνεις αρκετές συνεδρίες.

    Κάποιοι πιστεύουν ότι μια αντικαταθλιπτική αγωγή υποστηρίζει τη θεραπεία, προσωπικά, έχω μερικές ενστάσεις που όμως δεν είναι του παρόντος.

    ΥΓ. Οι ερωτήσεις που σου έκανα σε παραπάνω μήνυμα, αφορούν τους προδιαθεσικούς παράγοντες της διαταραχής.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Geia sas παιδιά!!!!!!!

    Φίλε Φρ. κ εγώ το έχω νιώσει αυτό. Ηταν σαν ο εαυτός μου να παρατηρούσε τον εαυτό μου. Να τον παρατηρεί να μιλάει να περπατάει κλπ.

    Ομως δεν το ένιωθα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας αλλά με διακοπές .

    Επίσης δεν μου ήταν καθόλου δυσάρεστο το αντίθετο μάλιστα. Σκεφτόμουν ουάου παρατηρώ τον εαυτό μου \"τώρα θα γίνω σωστότερος άνθρωπος αφού προσέχω τον εαυτό μου μην κάνει ή πει καμιά βλακεία\"

    Μετά από λίγο διάστημα έχασα αυτή την \"ικανότητα\"

    Νομίζω ότι οφείλεται στο ότι εκείνο το χρονικό διάστημα έκανα πολλές ώρες την ημέρα προπόνηση σε πολεμικές τέχνες.
    Οι πολεμικές τέχνες οδηγούν τον άνθρωπο σε βαθύτερο επίπεδο συνείδησης και έτσι θεώρησα ότι ίσως να είχα προχωρήσει σε κάποιο επίπεδο τέλοσ πάντων.
    Ειλικρινά δεν ήξερα πως να το αιτιολογήσω ούτε το είπα ποτέ σε κανέναν - μόνο στη μητέρα μου- ούτε στο γιατρό .

    ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε μ όλα αυτά

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Αν κατάλαβα καλά όσον αφορά τον έλεγχο της πραγματικότητας εννοείς αν αντιλαμβάνομαι καλά το γύρω περιβάλλον?

    Νομίζω πως ναι διότι δεν έχω παρατηρήσει στους γύρω μου να έχουν κάποια περίεργη συμπεριφορά ως προς εμένα. Τι να πω ομόλογο ότι για πρώτη φορά όλα φαίνονται πολύ μπερδεμένα και αυτό το αίσθημα είναι ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!! Αν και η κρητική μου σκέψη η παρατηρητικότητα μου δείχνει μια χαρά νιώθω κάτι ξένο μέσα σε εμένα πώς να το εξηγήσω νομίζω πως εσείς το περιγράψατε πολύ καλύτερα από εμένα.

    Χτες πήγα σε έναν γιατρό και μου είπε πως έχω τρομερό αχνός και είμαι στην αρχή της κατάθλιψης και μου είπε πως χρειάζομαι πολύ δουλεία αλλά επίσης μου έδωσε και κάτι χαπάκια να παίρνω. Λέγονται “EFEXOR XR” μου είπε να παίρνω ένα κάθε πρωί αλλά σήμερα το πρωί που τα αγόρασα και διάβασα την συνταγή και είδα της παρενέργειες τρόμαξα μπορώ να πω και δεν τα πήρα.

    Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Και θα ήθελα να παρακαλέσω κάποια άτομα να μην γράφουν λόγια όπως ‘ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ’ διότι προκαλούν πολύ άσχημα αισθήματα και φόβο σε κάποιον σαν και εμένα που νιώθει έτσι.
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    dfrankos,
    εφοσον επισκεφτηκες εναν ειδικο και διεγνωσε την κατασταση μεσω των συμπτωματων καλο θα ηταν να παρεις τη φαρμακευτικη αγωγη που σου συνεστησε και αν δισταζεις λογω των παρενεργειων που αναγραφονται στο σκευασμα τοτε θα πρεπει να συζητησεις μαζι του για ολα αυτα που σε απασχολουν επι του θεματος. Δεν υπαρχει κανενας λογος να τρομοκρατησε και να φοβασαι. Παντα υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις σε καθε θεραπεια και εννοειται πως μπορεις να αλλαξεις φαρμακο με καποιο αντιστοιχο για αναλογη διαταραχη με λιγοτερες παρενεργειες, ισχυροτερη η μειωμενη δραση αναλογα με τη βελτιωση και τα συμπτωματα που παρουσιαζεις.
    Παρολα αυτα να θυμασαι οτι το καθε ατομο και καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα σε οποιου ειδους φαρμακο. Καποιος μπορει να εχει μια απο τις παρενεργειες που αναγραφονται, αλλος δυο κι αλλος καμια. Αυτο γινεται με ολα τα φαρμακα απο παυσιπονα μεχρι αντιβιοτικα, αντισταμινικα κτλπ.
    Οποτε πριν απο οποιαδηποτε προσωπικη σου αποφαση να ξεκινησεις η οχι την φαρμακευτικη αγωγη να επισκεφτεις ξανα τον γιατρο σου.
    Επισης οταν λες πως \'θελεις πολυ δουλεια\' εννοουσε πως θα αρχισεις και καποια μορφης ψυχοθεραπειας παραλληλα?

    τεσσα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Ναι τεσσα εννοούσε και ψυχοθεραπεια ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις τηρήσω και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    dfrankos καλή σου μέρα.
    Ως χρήστρια του Εfexor-XR τους τελευταίους 20 μήνες, έχω να πω ότι προσωπικά το θεωρώ ένα καλά ανεκτό φάρμακο, με ελάχιστες παρενέργειες.
    Τήρησε τη συμβουλή της tessa και, κυρίως, μην αφήσεις τον εαυτό σου χωρίς ψυχοθεραπεία! (το έκανα εγώ και πληρώνω ακριβά την υποτροπή της κατάθλιψής μου).

    Εύχομαι γρήγορα να βγεις απ\'το τούνελ που μόλις άρχισες να διαβαίνεις. Είμαστε όλοι εδώ, συμπάσχοντες , συνοδοιπόροι και κυρίως συνάνθρωποι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    συμφωνω με την elsa

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Ολα θα πανε καλα απο τη στιγμη που εισαι σε θεση να αναγνωριζεις τη διαφορετικοτητα αυτη στη σκεψη σου,στη διαθεση σου,στο συναισθημα σου.Μη τρομοκρατησαι και μη παραιτεισαι.Εισαι σε καλο δρομο.Ακου προσεχτικα τις συμβουλες του ειδικου και τηρησε τες πιστα!Αυτο ειναι το συχνοτερο λαθος που κανουμε..Αφομοιωνουμε και ακολουθουμε μονο οτι μας φαινεται πιο ευκολο και ανωδυνο.Να εχεις αποψη παντα αλλα να τη συζητας με τον ειδικο.Σου ευχομαι ειλικρινα ο,τι καλυτερο κ να δεις που θα ερθει σταδιακα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •