Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πραγματι ειναι σημαντικο το οτι εχεις επιγνωση του προβληματος και οτι απευθυνθηκες σε ειδικο..Ευχομαι σιγα σιγα να φτιαξουν τα πραγματα και να πανε ολα καλα

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    edra mas
    Posts
    15
    kai egw to exw noiwsei mia fora otan eimoun polh arwstos
    san na eixa fygei apo to swma mou kai kathomoun apenanth kai apla koitaza to swma mou
    ayto bebaia gia 5-7 seconts htan wraio alla ola ta wraia kratane ligo
    tha prepei na anyseixo??????

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Ειλικρινά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την υποστήριξη που από την σύντομη εμπειρία μου σε τέτοιου είδους προβλήματα κατάλαβα ότι είναι ότι πιο σημαντικό.
    Τελικά δεν πήρα τα χάπια που μου έδωσε ο γιατρός και πήγα και σε άλλον να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
    Μου είπε λοιπόν πως πάσχω από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και μια μικρή δόση από κατάθλιψη.
    Μου είπε πως πρέπει να κάνω 6-12 μήνες θεραπεία με το φάρμακο Cipralex και 12-24 μήνες ψυχοθεραπεία.
    Ομολογώ πως είναι πολύ δύσκολο στο να παραδεχτώ το πρόβλημα μου και πολύ επώδυνο μαζί.
    Βλέπετε είμαστε γαλουχημένοι στην λογική ότι οποίος πάσχει από κάποιο ψυχικό πρόβλημα είναι «έστω και λίγο τρελός»
    Αυτό που με απασχολεί από την στιγμή που «κατάλαβα» από τι πάσχω είναι:
    1. Είμαι τρελός και αν πόσο;
    2. Θα ξαναγινώ όπως παλιά ή αν μπεις σε κάτι τέτοιο δεν «ξαναγυρίζεις» ποτέ εντελώς όπως πριν? και
    3. Το ότι έπαθες κάτι τέτοιο σημαίνει πως είσαι «ελαττωματικός» άνθρωπος σε σχέση με τους άλλους?
    Μην με παρεξηγήσετε που κάνω τέτοιες ερωτήσεις αλλά βγαίνουν μέσα από την ψυχή μου αυθόρμητα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    και μονο οτι καταλαβες το προβλημα συμαινει...
    α>δεν εισαι τρελος
    β>αμα ακους τον γιατρο σου ΑΚΡΙΒΩΣ σε οτι σου πει θα γινεις καλα.
    γ>ψαξε να βρεις γιατρο οπου μαζι του θα νοιωθεις οτι εχεις χημεια...ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι της θεραπειας η σχεση ιατρου-ασθενη.παρε τα effexor ειναι καλα και ανεχτα.
    δ>μην σκεφτεσαι το προβλημα σου απλα μεσα σου να λες οτι θα γινεις καλα και να προσπαθεις...τα φαρμακα ειναι το μπαστουνακι σου αμα δεν προσπαθησεις εσυ δεν γινεται τιποτα!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Φυσικά και δεν είσαι τρελός, φυσικά και δεν είσαι ελαττωματικός....Μη βασανίζεσαι με τέτοια ερωτήματα...δεν φταις εσύ για ότι συμβαίνει.....
    και φυσικά δεν θα ξαναγίνεις όπως ήσουν πριν.....θα γίνεις πολύ καλλίτερος....με περισσότερη κατανόηση όσον αφορά τους \"τρελλούς\", με περισσότερη αγάπη όσον αφορά τη ζωή και με περισσότερη σοφία όσον αφορά τον εαυτό σου....όταν θα τα αποκτήσεις όλα αυτά πιστεύεις στα αλήθεια πως θα θέλεις να ξαναγίνεις όπως ήσουν χθες???

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Το οτι αισθανεσαι ετσι δε σημαινει ουτε πως εισαι τρελος,ουτε πως εισαι ελαττωματικος αλλα ουτε και οτι εισαι αδυναμος χαρακτηρας.Αντιθετως για να τα βγαλει περα κανεις σε διαφορες τετοιες καταστασεις αλλα και σε αλλες οπως καταθλιψη,κρισεις πανικου κλπ χρειαζεται να εχει αρκετη δυναμη.Επειτα καποιες ψυχικες διαταραχες ειναι δυνατον να συμβουν στον καθενα και σε οποιαδηποτε φαση της ζωης του και γι αυτο κιολας δεν θα πρεπει να βαζουμε ταμπελες του στυλ \'τρελος\'σε καποιον που αντιμετωπιζει καποιο προβλημα..Συμφωνω με τον raphssodo οτι θα εχεις μαθει αρκετα πραγματα και θα εχεις αποκτησει περισσοτερη κατανοηση οταν γινεις οπως πριν.Και θα γινεις μην ανησυχεις!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    File mou na sou po kati? Min tromazeis p lene den einai aplo. Nai na pas se eidiko giati tha se voithisei alla na sou po kati? Ego ektos apo tora p me ksanaepiasan kati agxodeis diataraxes p mallon tora ginan katathlipsi, eixa afto p les akrivos paliotera prin 6-7 xronia otan eimoun pitsirikas kai me eixan piasei proti fora agxodeis diataraxes. Ofeiletai kathara stis agxodeis diataraxes. De ksero na sou perigraposo to mixanismo p prokaleite alla to eixa k ego k itan enoxlitiko alla molis stmatisa na tou dino simasia kai na to skeftomai (ekana oti allo k skeftomoun oti allo na ksexasto otan to eniotha) m efige afto to symptoma. Oi agxodeis diataraxes figan mones tous otan piga kataskinosi. Kai giati?? giati kataskinosi,stratos k tetoies katastaseis einai i kaliteri omadiki ergotherapeia k \"psixotherapeia\" p mporei na vrei kaneis. Tote oute kan se eidko piga. Kratisan oi agxodeis diataraxes peripou 6 mines kai meta logo kai tis kataskinosis 20 meres figan ola. Tora makari na mporousa na ksanapao kataskinosi alla eimai ligo megalos giafto, giati ksero oti tha to ksepernousa etsi monos mou. Alla eipame, o eidikos tha voithisei file min to ksexaseis afto. Na pas. Apla ego sou eipa gia mena na pareis tharros. Tha deis ola kala tha pane sto leo. kali tyxh perimeno nea s

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •