Δεν ξερω ποιον δρομο να διαλεξω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    29

    Δεν ξερω ποιον δρομο να διαλεξω..

    Γεια σας ειμαι νεος στο forum...ειμαι 24 χρονων...εχω καποιο θεμα που με απασχολει και θα ηθελα τη γνωμη σας..
    Απο μικρη ηλικια σκεφτομουν πολυ..Ειδικα το βραδυ που ξαπλωνα μπορω να πω οτι εκανα πολλες σκεψεις, παραλληλισμους κλπ δεν ξερω πως τα ονομαζετε αυτα..Ηθελα να εξερευνησω τον τροπο λειτουργειας του ανθρωπινου εγκεφαλου..Ενα μεγαλο προβλημα που δε μπορω να λυσω ειναι οτι οταν σκεφτομαι κατι το μυαλο μ κανει πολυ γρηγορους συνδυασμους και συνδεσεις με πολλα πραγματα,φτιαχνει-χαλαει κατι σαν παζλ η μαλλον σαν ενα δεντρο με πολλα κλαδια κ αλλα μικροτερα..χοντρικα κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχουν λογια να το εξηγησω..
    Για να μπω στο θεμα..Βλεπω τα πραγματα απο πολλες μεριες...λενε οτι το νομισμα εχει 2 πλευρες,αλλα εγω βλεπω περισσοτερες..Δεν εχω βασεις...δεν εχω καμια βαση...παντα ξεκιναω απο την αρχη και βλεπω τα πραγματα απο το 0..φτιαχνω πολλες βασης,πολλους κορμους δεντρων και στη συνεχεια διαφορα δεντρα...
    Καλες οι θεωριες αλλα δεν σκεφτομουν τζαμπα...εκανα πειραματα οταν ημουν στο σχολειο..πειραματιζομουν με τους συμμαθητες μου...τους εκανα οτι ηθελα..μπορουσα να χειριστω τους ανθρωπους οπως θελω εγω...μπορουσα να κανω τα παντα...αυτο ειναι το παν εξαλλου...για μενα δεν υπηρχε σωστο η λαθος αληθεια η ψεμα...αυτο που θεωρουσα εγω σωστο μπορουσα να κανω τους αλλους να πιστεψουν το ιδιο...αυτο ειναι το παν για μενα...να ξερεις πως δουλευει ο ανθρωπινος εγκεφαλος και να διαχειριζεσαι τους ανθρωπους..μπορω ανα πασα στιγμη να πεισω καποιον για το οτιδηποτε..απο τη μια θελω να το κανω απο την αλλη τους λυπαμαι...1.οι ανθρωποι ειναι θυματα των αισθησεων των συναισθηματων του υποσυνειδητου τους..δεν ξερουν τι θελουν...2.υπαρχει μια συνεχη διαμαχη με το αμεσο και το εμεσο...καθε τι εχει φτιαξει ο ανθρωπος εχει ελληψεις...υπαρχει τουλαχιστον ενα παραθυρακι που αν το βρεις,μπορεις να το καταστρεψεις...
    Υπαρχουν τοσα που θελω να πω...αλλα σταματαω εδω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    ολοι οι ανθρωποι σκεφτονται.
    δεν ξερω ποσο ειναι για σενα το \"πολυ\" και γιατι θεωρεις κατι ιδιαιτερο το να σκεφτεσαι....

    απο μας τι θελεις ακριβως?
    δεν ειδα καποιο ερωτημα-απορια η προβληματισμο σου.
    θες να σου πουμε αν ειναι κακο να σκεφτεσαι η αν συμφωνουμε με τις θεωριες σου?

    αληθεια, αν θεωρεις οτι καταφερνεις να πεισεις οποιονδηποτε για οτιδηποτε , θα πρεπει να καταφερνεις να κανεις και γενικα οτι θελεις. τι εχεις επιτυχει μεχρι τωρα στην ζωη σου κατα τη γνωμη σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by fazer
    ..μπορω ανα πασα στιγμη να πεισω καποιον για το οτιδηποτε..απο τη μια θελω να το κανω απο την αλλη τους λυπαμαι...
    ελα να πειραματιστείς και με εμας..να μας πείσεις για οτιδήποτε...:)
    Θα εχει ενδιαφέρον!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου.:)
    Γιατί ένιωθες-και νιώθεις όπως γράφεις-τη διάθεση να χειρίζεσαι τους ανθρώπους;Έχεις σκεφτεί πως αυτό ίσως να εξυπηρετεί κάποια σου ανάγκη,αυτή η \"ικανότητα\"που πιστεύεις πως κατέχεις;Η πραγματικότητά σου σε ικανοποιεί;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    29
    Δε μου αρεσει να διαβαζω..θεωρω οτι το να παρεις ετοιμη καποια γνωση απλα σου βαζει παρωπιδες και δε μπορεις να σκεφτεις σφαιρικα μετα...Με πιεζουν οι γονεις μου να τελειωσω τη σχολη που περασα ενω εγω δε θελω...δε θελω να εχω κανενα πτυχιο...θελω να αποδειξω στους ανθρωπους οτι κανουν λαθος που κανουν ολοι αυτο..και μετα ψαχνουν για μια δουλεια των 600-1000 ευρω το μηνα..μου φαινεται γελοιο αυτο...να μπαινουν σε ολη αυτη τη διαδικασια να να παρουν αποφαγια..Ειναι τοσο κομμπλεξικοι ολοι τους οι μονο εμεις οι Ελληνες ειμαστε ετσι?λενε αν καποιος εχει πτυχιο => ειναι \"μορφωμενος\" τον βλεπουν με αλλο ματι και κατι τετοια χαζα κατα τη γνωμη μου..
    Τι εχω καταφερει...να πειθω ατομα να μου δινουν χρηματα (νομιμα παντα)...να \"ριχνω\" οποια κοπελα θελω (ελπιζω να μην παιζει ρολο η εξωτερικη εμφανιση ουτος η αλλος) αλλα να την κανω να με ερωτευεται η να με ξεπερναει γρηγορα....να κανω ατομα να μαλωσουν μεταξυ τους...να βγω απο δυσκολη θεση και να γυρισω το παιχνιδι οτι εχω και δικαιο...
    Αποκωδικοποιω κινησεις του σωματος,του προσωπου,τον τροπο συνταξης μιας προτασης αλλα και τις λεξεις που χρησιμοποιηθηκαν,την χροια της φωνης ακομη σχεδον και τους παλμους της καρδιας...με βαση αυτα κωδικοποιω και στελνω δικα μου μηνυματα με στοχο να δω τις συγκεκριμενες αντιδρασεις σε αυτα,που εχουν ως στοχο να καταλαβω τον τροπο σκεψης τους...τα παντα αποθηκευονται στο μυαλο μου σαν ταινιες βιντεο και κανω συνδεσεις...γενικα καπως ετσι...δε μπορω να το περιγραψω με λογια...
    Πραγματικα δε θελω να ειμαι ετσι...δε θελω να σκεφτομαι...δε θελω να γινεται αυτο...αλλα δε μπορω να σταματησω να σκεφτομαι....
    Καθε πραγμα εχει πολλα + και πολλα -....εγω τα βλεπω πολλα απο αυτα...για καθε τι που θεωρουν οι περισσοτεροι θετικο εγω βλεπω πολλα αρνητικα...και δεν ξερω ποιον δρομο να διαλεξω...να ζησω στο ψεμα με αυτους που νομιζουν οτι εχει μονο θετικα αγνοοντας τα αρνητικα?
    αυτο με κανει να ειμαι αστατος...τη μια σκεφτομαι ετσι την αλλη το βλεπω αλλιως...δεν ξερω ποιον δρομο να διαλεξω...αυτο ειναι το προβλημα μου...το οτι ολοι ζητε σε ενα ψεμα...επειδη ειστε αναγκασμενοι να ζησετε...εγω δεν ειμαι ετσι ομως...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    29
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by fazer
    ..μπορω ανα πασα στιγμη να πεισω καποιον για το οτιδηποτε..απο τη μια θελω να το κανω απο την αλλη τους λυπαμαι...
    ελα να πειραματιστείς και με εμας..να μας πείσεις για οτιδήποτε...:)
    Θα εχει ενδιαφέρον!!!
    Δεν παει ετσι...μεσα απο τον υπολογιστη δε θελω καν να προσπαθησω, ουτε καν να το σκεφτω..πρεπει να με βλεπεις και αν σε βλεπω...ακομη και το παραμικρο κλεισιμο του βλεφαρου μου πρεπει να γινει με σωστο τροπο την καταλληλη στιγμη για να \"χτυπησει\" στο υποσυνειδητο σου ακριβως οπως θελω εγω...αν δεν το καταφερω και περασει απο το μυαλο σου,εχασα το παιχνιδι...τωρα αφου τα ειπα ολα αυτα ξερεις πλεον...ολα οσα βλεπεις η ακους θα περνανε απο το μυαλο σου απο ενα γυαλι...απο ενα κοσκινο μαλλον...τωρα που ξερεις ειναι αργα...ματαιο οσο κ αν προσπαθησω

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γειά σου fazer και από μένα. Πιστεύεις ότι είναι ηθικό αυτό που κάνεις, να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους ανθρώπους για κάτι που έχεις άδικο και να τους φέρνεις στα νερά σου; Επιπλέον, για τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ δεν μπορώ να διαβάσω και σκέφτομαι πολύ, όχι όμως όπως εσύ σκέφτομαι άλλα πράγματα, καταστάσεις, αξιολογήσεις και τέτοια. Και για το πτυχίο συμφωνώ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    29
    θα απαντησω σιγα σιγα...

    \"Γιατί να έχει βρεθεί το φάρμακο του καρκίνου και να πεθαίνουν τόσοι άνθρωποι; \"
    γιατι να βρεθει φαρμακο?γιατι φοβαστε το θανατο?γιατι θελετε να ζησετε?
    Ας κανω καποιες απλες σκεψεις...
    Εισαι σε μια φυλακη...με διαρκεια ζωης 1.000 χρονια...
    Ενω εισαι ελευθερος...με διαρκεια ζωης 10 χρονια...τι προτιμας...
    εγω θα διαλεγα το 2ο.....και βλεπω ποσο σχετικη ειναι η διαρκεια ζωης...(φυλακη και ελευθερια ειναι πολυ γενικοι οροι)

    \"Γιατί να γίνονται πόλεμοι;\"
    Γιατι θελεις να εχεις κατι δικο σου?εκει που ειναι η αρχη της ιδιοκτησιας ειναι και η αρχη του πολεμου..οι ανθρωποι ειναι ανασφαλης θελουν ολο και περισσοτερα και ποτε δεν κοιτανε πισω..ειναι απληστοι..
    ο ανθρωπος νομιζει οτι ειναι στην κορυφη της τροφικης αλυσιδας και μπορει να κανει οτι θελει πανω στη γη..καθημερινα την καταστρεφει..
    Αντε και εχω μια απορια τωρα...η Ελλαδα εχει παρει τοσα δανεια...ΔΕ μπορει να τα εξοφλησει και περνει και αλλα...το μονο που μας λενε ειναι πως θα παρουμε δανειο αλλα δεν ακουσα να λενε πως θα το εξοφλησουμε...παρ ολ αυτα εσεις συνεχιζετε πηγαινετε στις δουλειες σας καθε μερα και κανετε οτι κανατε καθε μερα...οταν μαθατε για siemens και τα αλλα σκανδαλα παλι το ιδιο...κοιμαστε...ρομποτακια ειστε...η ανικανοτητα αυτη να ενωθειτε και να \"πολεμισετε\" αυτους που σας ρουφανε το αιμα θα οδηγησε σε αδιεξοδο...και ενω βλεπετε οτι παει απο το κακο στο χειροτερο δε δοκιμαζετε να κανετε κατι για να το αλλαξετε...συνεχιζεται με την ιδια λογικη..ζειτε με ψευτικες ελπιδες...νομιζετε οτι κατι εχετε και θα το χασετε...σας εχω λοιπον νεα...δεν εχετε τιποτα..
    Αυτος που θεωρεις οτι αρρωσταινει μπορει αυτος να ειναι ενταξει...επειδη διαφερει απο το 90 - 99 - 99,9% δε σημαινει οτι αυτος εχει το \"προβλημα\"...
    Οταν ενα μωρο γεννιεται τι εχει στο μυαλο του? τιποτα... αν θελετε μια τελεια κοινωνια φτιαξτε εναν υπολογιστη εκμαθησης...ολοι,απο μωρα να περνανε απο το ιδιο ακριβως προγραμμα..
    Αν θελετε μια τελεια κυβερνιση χωρις λαθη και διακρισεις φτιαξτε εναν υπολογιστη να σας κυβερνισει...
    Αν δε σας αρεσει αυτη η ιδεα τοτε λυπαμαι θα συνεχιζεται να ζητε οπως ζητε τωρα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου. Αν το θεωρείς ανήθικο.
    Όσο για τα άλλα, δεν είπαμε να ζεις στην φυλακή, τότε αλλάζουν τα πράγματα αλλά σίγουρα κάτι θα έχεις κάνει εκεί εκτός ελάχιστων περιπτώσεων.
    Δεν το κατάλαβα αυτό το εκεί που είναι η αρχή της ιδιοκτησίας είναι και η αρχή του πολέμου. Η ζωή είναι δική σου, δεν έχει δικαίωμα να στην αφαιρέσει κανένας. Που φτάσαμε; Να λέμε ότι καλώς γίνονται οι πόλεμοι; Όσο για την τέλεια κυβέρνηση, το ξέρεις ότι δεν γίνεται να μας κυβερνήσει ένας υπολογιστής και άρα θα ζούμε όπως τώρα. Αλλά αυτό που κολλάει; Όσο για το άρρωστος συμφωνώ, πολλές φορές μπορεί η πλειοψηφία να είναι λάθος όπως στην περίπτωση που περιθωριοποιεί τις ασθένειες, και η μειοψηφία να είναι σωστή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Fazer,ολοι οτι κανουμε στην ζωη μασ...ειναι βασικα για να φτασουμε και να αγγιξουμε , να ζησουμε ευτυχισμενοι.

    Εισαι ευτυχισμενοσ? μου βγαζεισ ενα υπερυπολογιστικο χωρις κανενα συναισθημα..δικο σου.. εσυ νιωθεις?
    ξεφευγουν καμια φωρα τα συναισθηματα σου απο τον ελεγχο σου?
    πχ ο ερωτασ..ειναι ανεξελεγκτος... δεν τον ελεγχουμε... ποθουμε χωρις λογικη..οπωσ και πικραινομαστε παραλογα πολυ πχ επειδη καποιοσ δεν θελει να μασ δει... νιωθουμε...ανεξελεγκτα,,και αληθινα..

    ολοι μασ πορευομαστε στην ζωη μασ με οδηγο την ευτυχια ..το ενστικτο και την συνηδιση μασ.. εσυ πορευεσαι στην ζωη υπολογιστικα.? 1+1=2..μπορω να καταφερω, να αποκτησω αυτο αν κανω αυτο..

    κατι τετοιο δεν μου βγαζει καθολου συναισθηματα...τιποτα..

    σαν να μην εχεισ καμια επικοινωνια με την ψυχη σου..την καρδια σου.. και νομιζω πωσ πλεον κι εσενα σου κανει κατι αυτο..και γι αυτο αρχιζεισ να το ψαχνεις...

    ολοσ αυτοσ ο υπολογισμοσ δεν σε υπερφορτωνει?
    δεν θελεισ καποιεσ στιγμεσ απλωσ να εισαι εκει..να ζεισ την στιγμη χωρισ καμια σκεψη...παρα μοναχα να την νιωθεισ με τισ 5 αισθησεισ σου?να νιωσεισ κατι δυνατα μεσα σου....να εχει κατι πραγματικα σημασια??...σου λειπει αυτο ετσι δεν ειναι?...

    σε ολο το κειμενο σου λεσ για τουσ αλλουσ...εσυ που εισαι? ποιοσ εισαι?..τι εισαι? ευτυχισμενοσ?δυστυχισμενο� �?αδειοσ?...και η ηθικη?..η συνηδηση σου?...τυψεισ...ενοχεσ?..καθολ ου?.. ναι οντωσ γινεται δεν γεννιομαστε ολοι με τον ιδιο βαθμο ευαισθησιασ και συνηδησησ..ειδα και ενα προσφατο ντοκιμαντερ ...

    το προβλημα ειναι ομωσ πωσ εχει βρεθει ..και λογικο ειναι..πωσ ατομα που δεν νιωθουν , δεν αντιλαμβανονται τισ πραξεισ..ακομη και τισ λαθοσ και τισ κακεσ... σαν κατι για το οποιο θα επρεπε να ντρεποντε..η να μετανιωνουν... πολυυυυυ ευκολα μπορουν να κανουν ακομη και εκγλημα.

    Καταλαβαινω αυτο που λεσ,,το οτι..σε ενοχλει το\'\'συστημα\'\' που εχει βρει η κοινωνια για να υπαρχει... αλλα ειναι ο μονοσ τροποσ για να γινει μια κοινωνια λειτουργικη..με κανονεσ, και συνεργασια...

    προσεξε ομωσ..κανεισ δεν ειπε να ημαστε ολοι ιδιοι...ισα ισα εχει αποδηχτει πωσ οι μεμονομενεσ διαφορετικεσ προσωπηκοτητεσ πανε μπροστα τον κοσμο..

    πολλοι απο εμασ εδω εχουμε διαλεξει να υπερασπιστουμε αυτη την διαφορετικοτητα μασ..με τιμημα να ερχομαστε αντιμετοποι με αυτα που κοινωσ δεχεται η κοινωνια..

    κανεισ δεν ειπε πωσ πρεπει να τελειωσουμε ολοι σχολεσ...(δεν εχουμε γεννηθει ολοι για να γινουμε γιατροι..θα κατερρεε η κοινωνια).. χωρισ ομωσ καποιο συστημα πχ πανεπιστημιακο πωσ θα αποκτουσε ο κοσμοσ τισ απαραιτητεσ γνωσεισ για να κανει κατι πιο εξειδικευμενο?... χωρισ κανονεσ...γενικα θα υπηρχε χαοσ..αρα και καταστροφη..

    αν πχ δεν υπηρχαν ηθικοι αγραφοι αλλα και γραπτοι κανονεσ..τοτε ο καθενασ θα μπορουσε να κανει οτι θελει... ο καθενασ θα μπορουσε να κανει οποια ζημια.. ηθελε στον αλλον.. θα μπορουσαν ολοι να σκοτωσουν..ολοι να κλεψουν ..ολοι να κοροιδεψουν.. ολοι να βιασουν , να κακοποιησουν τουσ αλλουσ οχι μονο σωματικα μα και ψυχικα..

    σε εναν τετοιο κοσμο θα ηθελεσ να ζεις?

    ειμαι σιγουρη πωσ οχι..

    ολοι συμφωνουμε στουσ κανονεσ αρκει να υπαρχουν εξερεσεισ, και να εφαρμοζονται με μετρο και με δικαιοσινη...

    συμφωνεισ?

    ..υπαρχουν τοοοσα ανεξελεγκτα πραγματα στον κοσμο..δεν μπορεισ να τα ελεγξεισ ολα..και ευτυχωσ δηλαδη..γιατι φαντασου ποσο απαισια και προβλεψημη θα ηταν η ζωη σου..

    αυτο που νομιζω ειναι πωσ δεν ξερεισ καν ποιοσ εισαι πραγματικα..η ποιοσ θελεισ να γινεισ..να εισαι..σαν ανθρωποσ... και οι σπουδεσ δεν κανουν τον ανθρωπο..αλλα η ανθρωπια..η φυσικοτητα..

    ισωσ αυτο πρεπει να κρατησεισ...

    χρησιμοποιησε τισ ικανοτητεσ σου για καλο σκοπο..και θα αρχισεισ να βρισκεισ νοημα σε ολα αυτα... εμπιστευσου με...

    το νοημα ψαχνεισ...μην ανησυχεισ ομωσ,,,και μην κρινεισ τουσ αλλουσ εκει εξω..πρωτα απο ολα δεν εισαι ο μονοσ που ισωσ σκευτεται ετσι..και 2ρον.. ολοι ψαχνουμε το νοημα κατα καιρουσ...

    :)

    υ.γ ..το να κανεισ αλλουσ να σου δινουν νομιμα χρηματα..χωρισ να προσφερεισ οποιαδηποτε εργασεια η υπηρεσια λεγεται η κοροιδια, η δωρεα , η λυπηση..απο τουσ αλλουσ..

    δεν σε κανει εξυπνο το να μπορεισ να κανεισ καποιον που δεν σκευτεται σαν κι εσενα να σου δωσει χρηματα, σε κανει απατεωνα, λυπαμαι.Μακαρι να μην εισαι.. εκτοσ και αν σε πληρωνει για ..κατι..

    πχ ουτε αυτοι που ξετιναζουν τα καζινα..δεν εχουν τελειωσει σχολεσ... και οντως θεωρουντε κλεφτεσ των καζινων..ομωσ...αφιερωνουν ωωρεσ για να παιξουν..να\'\'δουλεψουν\' για να κερδισουν ολα αυτα τα χρηματα..ειναι ανταλαγη...κατα καποιον τροπο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ε όχι και απατεώνα μην τρελαθούμε τώρα....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    29
    ααα τωρα ειδα...
    Και βεβαια ειναι ηθικο...γιατι δε λεω ψεμματα...βλεπω τα πραγματα απο αλλη μερια που ειναι εξισου σωστη,απλα δεν την βλεπουν το 99% των ανθρωπων...υπο αυτη την εννοια εγραψα οτι εχω \"αδικο\"...
    Φυλακη ειναι κατι σχετικο...ηταν πολυ γενικος ο ορος...φυλακη μπορει να ειναι και ο μοναδικος τροπος σκεψης...
    ωραια,πολεμο με ποια εννοια?εξηγησε το μου λιγο...γιατι εγω μπορει να θεωρω πολεμο και την καταργηση του 14 μισθου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..ποιοσ θελει να ζει σε εναν τετοιο τοπο ?κανεισ !!!!!

    δεν θελω να παω στην δουλεια ...οχι ..οχι αν ειναι για 700 ευρω...αλλα ξερεισ τι? εχω ενα μωρακι και προβληματα υγειασ... και αν δεν παω δεν θα μου τα δωσει κανεισ...

    τι θελεισ να πεισ δηλαδη?πωσ πρεπει οσοι μπορουμε να βρουμε αλλα κοροιδα που εχουν λευτα ..αλλα δεν μπορουν να καβαλησουν αλλουσ..και να τουσ παρουμε με τροπο τα λευτα οωστε να μην εργαζοματε για 700 ευρω επειδη ειναι κοροιδια?

    οχι ρε συ...ειναι σαν να συμφωνεισ με ολη αυτη την ανταλαγη..την κατα καποιο τροπο πορνεια που κανουν οι γκομενεσ ..εχοντασ σχεσεισ με πλουσιουσ 50 αριδεσ ...

    αν αυτο δεν ειναι σαπισμα την κοινωνιασ τοτε τι ειναι?

    Ο καθενασ οτι μπορει κανει... αρκει να μπορει να κοιμηθει ησυχοσ με την συνηδιση του..και να μην νιωθει απολυτα δυστυχισμενοσ...

    Ο ορισμοσ την Δημοκρατιασ λεει πωσ ολοι εχουν δικαιωμα στον λογο.. πωσ αν δεν συμφωνεισ με την τωρινη κατασταση...τοτε εχεισ δικαιωμα να μην την δεχεται αρκι να προτηνεισ μια αλλη λυση..

    εσυ τι προτηνεισ?

    γιατι εγω θα ηθελα πολυ να κανουμε μια επανασταση..αλλα τι θα βγει? χαοσ και καταστροφη...

    εγω δεν ξερω τι να τουσ προτεινω ωστε να εφαρμοστει ..και να σωθουμε ολοι..να μην νιωθουμε πωσ κοροιδευομαστε...και μασ κοροιδευουν..

    πωσ θα ζουμε για εμασ...

    πωσ θα εχουμε εστω πιθανοτητεσ να καταφερουμε να ζησουμε οπωσ εμεισ θελουμε...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ο καθενασ κανει οτι μπορει για να νιωσει εστω και λιγο πιο κοντα στα ονειρα του... ακομη και σε αυτεσ τισ συνθηκεσ..που δεν ειναι οι καλητερεσ αυτον τον καιρο στην χωρα μασ..και δεν μιλαω για τα λαμογια..αλλα για τουσ τιμιους ανθρωπουσ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by fazer
    ααα τωρα ειδα...
    Και βεβαια ειναι ηθικο...γιατι δε λεω ψεμματα...βλεπω τα πραγματα απο αλλη μερια που ειναι εξισου σωστη,απλα δεν την βλεπουν το 99% των ανθρωπων...υπο αυτη την εννοια εγραψα οτι εχω \"αδικο\"...
    Φυλακη ειναι κατι σχετικο...ηταν πολυ γενικος ο ορος...φυλακη μπορει να ειναι και ο μοναδικος τροπος σκεψης...
    ωραια,πολεμο με ποια εννοια?εξηγησε το μου λιγο...γιατι εγω μπορει να θεωρω πολεμο και την καταργηση του 14 μισθου
    Ok, τότε συμφωνώ κι εγώ, γιατί κι εγώ το παθαίνω αυτό. Οι άνθρωποι είναι μονόπλευροι, έχεις δίκιο και μάλλον από την δικιά τους μεριά είναι ανήθικο όταν επιμένουν τόσο πολύ για κάτι που έχουν άδικο και συνήθως θίγουν και ανθρώπους ή ομάδες ανθρώπων. Ενώ μπορεί να είναι έξυπνοι, συνήθως είναι κακοί. Οκ, για τη φυλακή συμφωνούμε. Για πόλεμο εννοώ τον αυτονόητο πόλεμο, των κρατών. Που πεθαίνουν άνθρωποι. Εγώ δεν νομίζω πως είναι πόλεμος ο 14ος μισθός απλά απαγόρευση.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •