Στεναχωριεμαι και φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86

    Στεναχωριεμαι και φοβαμαι

    Καλησπερα μπαινω στο φορουμ εδω και αρκετο καιρο και κατα διαστηματα εχω εκφραση καποιους φοβους μου με ασθενειες (ειμαι υποχονδρια-αρρωστοφοβικη) πηρα το θαρρος να σας μιλησω μηπως μπορειται να με βοηθησετε.Εδω και 9 χρονια εχω ξεκινησει να απασχολω το μυαλο μου με φοβιες και πιθανες αρρωστιες που μπορει να εχω.εχω παει σε παρα πολλους γιατρους 4 παθολογους,5 καρδιολογους,3 ωρλ,2 πνευμονολογους,1 νευρολογο,2 ορθοπεδικους.Παντα φοβομουν με την καρδια μου γιατι ενιωθα ταχυπαλμιες,πονους και εκτακτες συστολες και αρρυθμιες τις οποιες τις νιωθω ακομα και αυτη την στιγμη που σας γραφω.ολοι οι γιατροι μου λενε πως δεν εχω τιποτα και πως ολα ειναι στο μυαλο μου.το θεμα ειναι πως εχω κατι αλλο ποιο σοβαρο να με απασχολει..ολα ξεκινησαν οταν εμαθα πως η καλυτερη μου φιλη εχει σκληρινση κατα πλακας.αρχισε να μου λεει για τις ενοχλησεις της και τα εχω βαλει μεσα στο μυαλο μου.αυτον τον φοβο τον εχω εδω και 2 χρονια.τον οκτωμβρη ειχα μουδιασμα καψιμο στο προσωπο και αφου πηγα σε νευρολογο και μου εκανε τις αναλογες εξετασεις εκει μου ειπε πως ειμαι μια χαρα αλλα για να ηρεμησω μου εγραψε να κανω μαγνητικη εγκεφαλου με σκιαγραφικο.την μανγητικη την ειδε ο ακτινολογος,2 παθολογοι και ο νερολογος και μου ειπαν πως δεν εχω κατι και ολα ειναι στο μυαλο μου.μετα απο μια βδομαδα αφου πηγα σε ολους αυτους τους γιατρους μου εφυγαν και οι ενοχλησεις.το θεμα ειναι πως εδω και ενα μηνα νιωθω σε ολο μου το σωμα και κυριο στην ραχοκοκαλια μουδιασματα-ανατριχιλες ή σαν να εχουν ζουζουνακια.μουδιαζουν τα τα ποδια μου στα δαχτυλα αλλα μπορει π.χ να νιωθω μουδιασμα στο ενα δαχτυλο στο πελμα ή καμια φορα στα χερια στα δαχτυλα.εχω φοβηθει παρα πολυ.γινεται απο υπερβολικο ανχος ή χρονια κριση πανικου να εχω τετοια μουδιασματα και να τα δημιουργω απο το μυαλο μου?να προσθεσω πως εχω καμια βδομαδα που εμαθα πως ειμαι εγκυος και ειμαι λιγο ανχωμενη και φοβισμενη αν θα πανε ολα καλα γιατι πριν 1 χρονο ειχα μια αποβολη..Σας ευχαριστω που με ακουσατε..εχει καποιος αλλος τετοιες ενοχλησεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Βανα,
    συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Απ ο οτι διαβάζω ΣΙΓΟΥΡΑ το αγχος μπορει να ευθύνεται για τα μουδιάσματα που εχεις..Αλλα δεν μου εχει τυχει και θα σου προτεινα να δεις εναν ειδικό ή να το συζητησεις με τον γυναικολόγο σου ,αυτος θα σε κατευθύνει..
    Ειναι κρίμα να εισαι έγκυος και να ασχολείσαι με την πιθανότητα να εχεις κάτι..
    Φιλιά και στο μπεμπέ χαρούμενες σκέψεις,δεν εχεις τιποτα (απο οτι λενε και οι γιατροί) ,ειναι κολπάκια του μυαλού..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Αφωτεινη σε ευχαριστω παρα πολυ!!Ηθελα παρα πολυ να μεινω εγκυος αλλα αυτες οι ενοχλησεις απασχολουν συνεχεια το μυαλο μου και δεν με αφηνουν να ηρεμησω..Φοβαμαι παρα πολυ.εχω ακουσει και απο αλλους κατα καιρους οτι ειχαν τετοιες ενοχλησεις και μετα τους εφυγαν αλλα θα ηθελα να ξερω αν η δυναμη του μυαλου και του φοβου μπορουν να κανουν καποιες ενοχλησεις τοσο εντονες.σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν εχει περασει απο αυτο το σταδιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Βανα, πρώτα να σου ευχηθώ μια καλή εγκυμοσύνη και ενα υγιέστατο παιδάκι.Μου θυμίζεις δικες μου συμπεριφορές όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο παιδί μου.Πάνω απ΄όλα να καταλάβεις ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστεια, κάτι που δεν εννοούσα να καταλάβω εγώ.Αντιμετώπισε με ψυχραιμία την κατάστασή σου και να χαρείς αυτή την περίοδο που είναι ανεπανάληπτη για μια γυναίκα.Θα έχεις και μουδιάσματα και ενοχλήσεις και αυτό είναι φυσικό.Μην αφήνεις τους φόβους σου να δημιουργούν επι πλέον προβλήματα.Εχω περάσει μια εγκυμοσύνη κάτω απο πολύ άσχημες συνθήκες και στενοχωριέμαι ακόμη για την περίοδο εκείνη, που μόνο καλό δεν έκανε σε μένα και το παιδί.Διαφύλαξε όσο μπορείς την ηρεμία σου, έχεις να σκεφτείς και το μωράκι σου.Εχω περάσει απο στάδια φόβου, τρόμου, με υπαρκτές και ανύπαρκτες αιτίες την περίοδο εκείνη.Προσπάθησε να χαλαρώνεις και όλα θα πάνε καλά.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Ax γιωτα μου σε ευχαριστω παρα πολυ και για τις ευχες σου αλλα και που απαντησες!!!!!Σου εγραψα στο θεμα του πανιτο και αμεσως ειδα οτι μου εχεις γραψει εδω.θελω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω και να εχω μια τελεια εγκυμοσυνη αλλα αυτα τα ψυχολογικα παιζουν τρομερα παιχνιδια..αυτο που με τρομαζει ειναι πως τα ενιωθα τα μουδιασματα πριν την εγκυμοσυνη αλλα οπως γραφω παραπανω ειχα κανει μαγνητικη η οποια βγηκε καθαρη..απλα τωρα με την εγκυμοσυνη τα νιωθω ποιο εντονα.τα νιωθω παντου..στο σωμα ακομα και στο στηθος στα πλευρα..παντου.εχεις περασει το ιδιο σταδιο?και αν ναι τα καταφερες να το ξεπερασεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Ημουν σε άσχημη ΄ψυχολογική κατάσταση σε ηλικία 23 χρόνων.Σε τέτοιο σημείο που όταν μου έδειξαν το μωρό να μην πιστεύω στα μάτια μου και να πάθω σοκ.Φυσικά είχα και πολλές δυσκολίες αντικειμενικές, καθώς ενα πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζα και με ταλαιπωρούσε πριν μείνω έγκυος ακόμη.Οπότε καταλαβαίνεις πως ήμουν σε κακή κατάσταση.Ολα αυτά δεν με άφησαν να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και σε πολλά ευθύνομαι εγώ και ο φόβος μου ή μάλλον ο πανικός μου.Προσπάθησε να τα δείς πιο χαλαρά αργότερα θα με θυμηθείς.Οταν πέρασα τα 35 μου είχα έντονη επιθυμία να μείνω έγκυος να χαρώ αυτή τη μοναδική περίοδο κάτι που δεν χάρηκα τότε που το βίωνα.Φυσικά τα προβλήματα δεν με άφηναν να πραγματοποιήσω την επιθυμία μου, εξ άλλου θα ήταν εγωϊστικό να φέρω και άλλο ενα παιδί στον κόσμο αφού οι συνθήκες δεν ήταν κατάλληλες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Εγώ θα σου έλεγα να μην στενοχωριέσαι και να μην φοβάσαι.Να είσαι χαρούμενη και να χαρείς αυτό που βιώνεις, ακόμη και με τις ενοχλήσεις που πιθανόν να έχεις ειδικά τους πρώτους μήνες.Να γελάς και να νιώθεις τυχερή που ζείς κάτι που θα επιθυμούσαν πολλές γυναίκες.Οταν αισθάνεσαι μουδιάσματα να σκέφτεσαι το θαύμα που εξελίσσεται μέσα σου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Σ\'ευχαριστω παρα πολυ γιωτα μου!!Η αληθεια ειναι οτι τα ψυχοσωματικα μου και γενικως οι φοβιες μου με εχουν κρατησει αρκετα πισω απο παρα πολλα πραγματα..Δεν με τρομαζει η ιδεα της εγκυμοσυνης αντιθετα ειμαι παρα πολυ ευτυχισμενη απλα φοβαμαι μην εχω κατι.Δηλαδη θες να μου πεις πως μπορει να ενιωθα πριν μουδιασματα-ανατριχιλες μονο με το μυαλο μου και τον φοβο μου και τωρα με την εγκυμοσυνη,τις ορμονες και τον φοβο να εχουν διπλασιαστει?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by bana
    Σ\'ευχαριστω παρα πολυ γιωτα μου!!Η αληθεια ειναι οτι τα ψυχοσωματικα μου και γενικως οι φοβιες μου με εχουν κρατησει αρκετα πισω απο παρα πολλα πραγματα..Δεν με τρομαζει η ιδεα της εγκυμοσυνης αντιθετα ειμαι παρα πολυ ευτυχισμενη απλα φοβαμαι μην εχω κατι.Δηλαδη θες να μου πεις πως μπορει να ενιωθα πριν μουδιασματα-ανατριχιλες μονο με το μυαλο μου και τον φοβο μου και τωρα με την εγκυμοσυνη,τις ορμονες και τον φοβο να εχουν διπλασιαστει?


    Φυσικά εξ άλλου τώρα είσαι περισσότερο ευαίσθητη λόγω εγκυμοσύνης.Απόλαυσέ την ακουσέ με, αργότερα θα με θυμηθείς.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Περισσότερο ευαίσθητη στο συναίσθημα ή σε ενοχλησεις σωματικες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Περισσότερο ευαίσθητη στο συναίσθημα που μπορεί να σου φέρει και σωματικές ενοχλήσεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •