ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    ΕΔΩ Κ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΗΝΩΝ) ΔΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΕΧΩ ΑΠΑΝΩΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΚΑΠΟΥ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΑΛΛΑ ΤΠΤ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΠΕΣΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ Κ ΟΛΑ Μ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΔΕ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ,Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ,Κ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
    ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΥΟΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ, ΠΛΕΟΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.
    ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.
    ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Μ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΩ.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΣΤΕΚΕΙ ΑΥΤΟ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.
    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Κ ΩΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ (Κ ΑΥΤΟΑΝΑΛΥΣΗΣ) ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ "ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ" Κ ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ (ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ)..
    ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΄ΧΕΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΤΣΙ..
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Κ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ Κ ΕΥΚΟΛΑ..
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Καλή σου μέρα.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η ψυχολόγος βλέπει ότι στα τελευταία σας ραντεβού δεν επέρχεται βελτίωση και αν κάνει κάτι γι\' αυτό.Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να την αλλάξεις;
    Είπες ότι στο παρελθόν έχεις περάσει κατάθλιψη και πήρες θεραπευτική αγωγή.Είδες ότι σε βοήθησε η αγωγή ή ο ψυχίατρος που στην έγραψε; Από τα λόγια σου φαίνεται σα να έχεις πέσει πάλι σε κατάθλιψη. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να δεις κάποιον ψυχίατρο- ψυχοθεραπευτή και αν το κρίνετε σκόπιμο να πάρεις πάλι αγωγή για κάποιο διάστημα; Ϊσως αυτό σε βοηθήσει να οργανώσεις τη σκέψη σου και να βρεις και τα αίτια της τωρινής σου κατάστασης.
    Λειτουργεί μια γραμμή βοήθειας για την κατάθλιψη του ΕΠΙΨΥ θα ήθελες να σου δώσω το τηλ να μιλήσεις εκεί με κάποιο ψυχολόγο; Η γραμμή είναι ανώνυμη και οι ψυχολόγοι εκεί φαίνονται να έχουν αρκετή πείρα.
    Σου εύχομαι να βγεις γρήγορα από το σκοτάδι και να γεύεσαι από εδώ και πέρα τις ομορφιές της ζωής.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    οταν λες πως μεχρι προτινως πηγαιναν καλα εννοεις πως ειχες σταθερη βελτιωση πριν τα ψυχοσωματικα? γιατι αν δεν ειχες σε 2 χρονια καλυτερα να αλλαξεις ειδικο. αν ομως ειχεις βελτιωση τοτε σου προτεινω να μεταφερεις αυτουσια οσα ειπες στον γιατρο σου και να συζητησετε μηπως ειναι ενα κολλημα της θεραπειας η καποια αντισταση πριν το επιτυχες τελος της θεραπειας (συμβαινει αυτο), αλλα πρωτιστως να του τα μεταφερεις ολα αυτουσια για να χαρει και αυτος με την προοδο σου και επισης να σε βοηθησει να ξεμπρδευτεις. η ψυχοθεραπεια γινεται να κομπαζει μερικες φορες ειδικα λιγο πριν την ιαση. σου ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η ψυχοθεραπεια πολλες φορες ειναι υπερεκτιμημενη και αντι να αποδιδεις τα στραβα σε σενα που ολα σου πανε στραβα κοιτα μηπως μπορεσεις και βρεις αλλες λυσεις.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως η αυτουσια αντιπαραθεση μερικων προτασεων που εγραψε στο φορουμ θα βοηθησουν τον γιατρο που κανει ψυχοθεραπεια μαζι επι δυομιση χρονια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    η ψυχοθεραπεια υπερεκτιμαται keep_walking νομιζω γιατι με το να εχουμε αγνοια περι του τι ειναι και τι θα μας δωσει νομιζουμε διαφορα πραγματα. πολλες φορες το να αποδιδουμε στον ευτο μας τα στραβα και τα λαθη ειναι καλο γιατι σηκωνουμε την ευθυνη, η ζωη μας παιρνει νοημα και δεν επαναλαμβανουμε πραγματα του παρελθοντος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εσυ εισαι πιο ειδικος αλλα ναι ειναι υπερεκτιμημενη , ας ειναι καλα η τηλεοραση που ο γιατρος βρισκει το μαγικο \"κλειδι\" που κανει καλα τον ασθενη κλπ.

    Και μερικα πραγματα σιγουρα δεν σηκωνουν ψυχοθεραπεια αλλα αλλες λυσεις, οχι οτι δεν μπορει να βοηθησει και αυτη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    συμφωνω η τηλεοραση ειναι χαλια και οσες φορες ειδα ψυχολογους εκει (δεν βλεπω συχνα τηλεοραση) συνηθως ντραπηκα για τον υπολοιπο κλαδο. επιστης πιστευω πως πιο ειδικος στον πονο απο αυτον που τον σηκωνει δεν υπαρχει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω περάσει από όλα αυτά , παλεύω με την κατάθλιψη εδώ και ....8 χρόνια! Εχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω πέσει και στο πιό βαθύ... πηγάδι!
    Φάρμακα, συνεδρίες, ( εχω πέσει και θύμα κοροιδιας απο ψυχολόγο) τα πάντα! Δεν κατάφερα να την νικήσω.....και ούτε θα το πετύχω ποτέ. Μάλλον έχω παραδοθεί....
    Τουλάχιστον εσύ προσπάθησε , πάλεψε , ίσως να είσαι πιο τυχερη απο εμένα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΠΑΛΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΛΛΟΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΟΤΕ ΟΧΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ Ή ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΛΙΑ.ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΠΛΕΟΝ ΕΓΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΘΥΜΑΤΟΣ Κ ΑΝΑΛΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ Κ ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ (Ή Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙΣ).
    ΑΣ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΣ Karapinat,ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ Κ ΟΠΟΤΕ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΝΤΑ.
    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    Originally posted by CANDY
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΠΑΛΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΛΛΟΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΟΤΕ ΟΧΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ Ή ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΛΙΑ.ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΠΛΕΟΝ ΕΓΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ,ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΘΥΜΑΤΟΣ Κ ΑΝΑΛΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ Κ ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ (Ή Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙΣ).
    ΑΣ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΣ Karapinat,ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ Κ ΟΠΟΤΕ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΝΤΑ.
    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ!

    Πόσο χαίρομαι για σένα!! Και συ να συνεχίσεις έτσι χαρούμενη !!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •